Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FIZIOLOGIE SPORTIVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-02-2009, 16:16   #1
soimih
Registered User

Accidentare incheietura.

Buna...Am si eu o problema.In urma cu aprox 4 luni m-am accidentat la incheietura mainii stangi cand faceam impins de la orizontala pentru triceps cu incheieturile apropiate.pana acuma am tot luat calciu , tratamente homeopate , magneziu , arcoxia , diferite unguente .Am inceput sa fac sala acum 2 saptamani si cu tot cu fasa elastica ma doare incheietura in special cand fac antebrat , triceps sau orice exercitiu care solicita incheietura mainii.Am inceput sa fac cu 2.5 kg sala , sa o iau asa usor.
Astept niste pareri de medicamente , suplimente , unguente bune si mai ales daca cineva a mai avut o accidentare de genu.
In poza am incercuit cu negru zona afectata...Chiar deasupra osului acela iesit din incheietura.
http://img264.imageshack.us/img264/6756/manavh1.th.jpg
soimih is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2009, 16:41   #2
hieronymus
Registered User

Pauza de la efort cu mana respectiva+Animal flex.
E clar ca nu ti-ai revenit, si daca continui sa fortezi risti sa te accidentezi si mai rau, stai pe bara un an la urma.
Poti sa lucrezi picioare, abdomen, gambe, fese, dar nu si exercitii care implica bratele. Te intorci la sala ele cand nu te mai doare deloc. Durerea e un indiciu ca incheietura nu s-a refacut complet.
hieronymus is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2009, 17:57   #3
soimih
Registered User

si daca incep usor cu gantere de 2.5 concentrat sa nu fortez nu e bine pentru ca aduc sange in incheietura si ajuta la repararea incheieturii..

e buna parerea mea?sau totusi ar trebui sa stau pe tusha?
Old 21-02-2009, 02:08   #4
soimih
Registered User

animal flex nu as lua pentru ca cei de la animal lucreaza cu produse anabolizante sau care contin ceva stimulente...
Old 21-02-2009, 02:12   #5
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Quote:
Originally Posted by soimih
animal flex nu as lua pentru ca cei de la animal lucreaza cu produse anabolizante sau care contin ceva stimulente...

pe bune? esti sigur?
ia ascultati baieti ce informatie...LA ATAAAAAAC!
Alex Popescu is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2009, 02:15   #6
soimih
Registered User

nu serios...alex stiu ca stii mult mai multe ca mine dar vreau sa ocolesc suplimentele in orice fel...vreau doar ceva benefic incheieturii...

astept idei de la voi...de ostenil ce ati auzit?ca sunt hotarat sa-mi cumpar o seringa..
Old 21-02-2009, 02:37   #7
Nanu_ionut
Registered User

Nanu_ionut's Avatar

animal flex e un supliment nutritiv man...daca era anabolizant care continea substante interzise ar fi fost interzisa si vanzarea lui
Nanu_ionut is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2009, 10:58   #8
BogdanMM
Registered User

BogdanMM's Avatar

mai buna e seringa sa vindece decat un supliment nutritiv in prima instanta ) ..lol
Old 21-02-2009, 12:24   #9
soimih
Registered User

pai eu am incheieturile toate afectate ...nu stiu de la ce?probabil a intrat frigu in oase cand mergeam cu motoru sau nu stiu ce problema e...acuma vreau sa beau mult lapte sa vad daca nu are legatura cu calciu ...deci incheieturile mi-s slabe din start....vreau sa iau injectia aia sa pot faec sala normal...ca restu nu ma dor atat de tare incat sa stau pe banca...si in timp le rezolv si pe alea cu un animal flex , calciu , magneziu , homeopate etc.
Old 21-02-2009, 12:57   #10
Halter
Registered User

Halter's Avatar

ia glucozamin poate iti trece cu el ca este bun si asta pt incheieturi hraneste incheietura glucozaminu si eu am avut o prob cu o incheietura si am luat glucozamin cred ca ma ajutat ceva ceva
Halter is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2009, 13:06   #11
BogdanMM
Registered User

BogdanMM's Avatar

Quote:
pai eu am incheieturile toate afectate ...nu stiu de la ce?probabil a intrat frigu in oase cand mergeam cu motoru sau nu stiu ce problema e...acuma vreau sa beau mult lapte sa vad daca nu are legatura cu calciu ...deci incheieturile mi-s slabe din start....vreau sa iau injectia aia sa pot faec sala normal...ca restu nu ma dor atat de tare incat sa stau pe banca...si in timp le rezolv si pe alea cu un animal flex , calciu , magneziu , homeopate etc.

ai facut un control de specialitate?.. daca zici ca te dor toate poate e artrita sau alte afectiuni similare .. si eu am incheieturile mainilor slabe si pot spune ca stagnez din cauza lor.. dar asta nu inseamna ca ma dor
Old 21-02-2009, 14:15   #12
soimih
Registered User

artrita apare dintr-odata?ca eu inainte faceam impins la piept serii cu 70 si nu ma durea nimic
Old 21-02-2009, 15:04   #13
BogdanMM
Registered User

BogdanMM's Avatar

sincer nu stiu cauzele artritei sau a altor afectiuni ale incheieturilor in general.. de obicei se fac datorita unor infectii in organism sau poate a frigului ... poliartrita reumatoida,etc ... oricum nu e ok sa te doara toate ... in locul tau as face un control amanuntit ... personal am facut tendinita la nivelul tendoanelor coatelor ... dar dupa o saptamana jumate mi-a trecut .. si aparitia ei era datorata cresterii incarcaturii la piept din orizontal, mai mult decat tendoanele puteau suporta la momentul respectiv
Old 21-02-2009, 18:52   #14
soimih
Registered User

deci....concluziile la aceasta problema care sunt?azi am facut antrenament si am facut 3 circuite cu gantere de 2.5kg 12bucati/grupa si al 4 lea circuit cu 5 kg in afara de antebrat unde am facut cu 2.5....10 bucati...si nu mo durut incheietura numai la biceps....deci pot sa spun ca ma simt mai bine...de dupa antrenament am inceput sa ia artrostop rapid si vreau sa iau 2 sapt-1 luna sa treaca calumea ca contine glucozamin...

e ok?
Old 22-02-2009, 01:12   #15
soimih
Registered User

acuma m-am hotarat...luni ma duc la fizioterapie la aia si ii duc scris tot ce contine ostenil ca o zis ca nu o auzit despre el ...si ii duc sa citeasca si cred ca imi fac infiltratii

pareri?
Old 22-02-2009, 18:55   #16
BogdanMM
Registered User

BogdanMM's Avatar

concluzii te dor toate... e de rau... mergi la consult ...dupa diagnostic poti cere parerea celor care au mai avut asa ceva si care s-au tratat de asa ceva .. sau a celor cu experienta de pe forum.. slava cerului sunt destui .. dar fara un diagnostic totul e speculatie .. poate nu trebuie sa faci infiltratii .. poate nu e grav..
Old 22-02-2009, 20:57   #17
soimih
Registered User

consult de ce sa fac?am facut analize de sange...au iesit bine , exudat faringean a iesit negativ...ce consultatii sa fac?
Old 22-02-2009, 22:30   #18
BogdanMM
Registered User

BogdanMM's Avatar

exudatul faringean din cate stiu eu e pt infectiile din gat ...
te duci la medicul de familie si ii zici ca te dor incheieturile toate, el probabil iti va da trimitere la un doctor de specialitate ... eu am inteles ca te dor toate (aici ma refer si la genunchi, umeri,etc) .. de aceea zic ca nu e de joaca cu asa ceva ... am un prieten care a facut artrita datorita unei infectii cand era copil ..
dar daca te dor doar alea de la maini ...inseamna ca nu te-ai refacut.. mai stai departe de fiare ...
Old 22-02-2009, 23:19   #19
zin
Registered User

zin's Avatar

a inceput sa ma doara si pe mine incheietura asa din senin ... nu este o durere deloc mare .. ba chiar nesesizabila doar ca ma jeneaza...pot sa fac orice miscare..si nu stiu de la ce am facut`o ... poate am dormit pe mana .. poate de la sala.... nu stiu. O sa iau sa`mi pun bandaj si sa ma dacu cu fastum-gel ... si sa continui sala 1-2 sapt ... iar daca durerea persista sau se agraveaza o sa iau 1-2sapt pauza sa ma refac ... poate sa fie ceva grav ??
zin is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2009, 00:24   #20
erik
Registered User

Culmea, tot citind despre durerile voastre, de azi dimineata ma doare si pe mine incheietura mainii stangi!
Probabil o tendinita - nimic irecuperabil, dar trebuie sa iei o pauza, altfel recidiveaza.
erik is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2009, 12:27   #21
hieronymus
Registered User

Quote:
consult de ce sa fac?am facut analize de sange...au iesit bine , exudat faringean a iesit negativ...ce consultatii sa fac?

Exudatul e pentru depistarea infectiilor in gat. Tu trebuie sa mergi la un ortoped, el se ocupa de oase si incheieturi, ii explici problema si gaseste el explicatia. Oricum, daca te dor toate incheieturile, va trebui sa iei ceva sa le ajuti: Animal Flex, Glucosamina, Joint Aid.... Nue adevarat ca ele contin hormoni de crestere, contin glucosamina si alte substante care iti hranesc incheieturile. Ia si mama la varsta dansei, si nu i-au facut rau.
Cat despre poliartita reumatoida, aceasta e o boala autoimuna foarte grava, nici in gluma sa nu mai zici numele ei.
Old 23-02-2009, 12:51   #22
BogdanMM
Registered User

BogdanMM's Avatar

unchiul meu are poliartrita reumatoida combinata cu mai multe afectiuni ... si e aiurea rau ... daca nu te pazesti in tinerete .. la o varsta mai inaintata te prind toate din urma
Old 24-02-2009, 17:41   #23
soimih
Registered User

deci....sa fiu mai explicit..nu ma dor toate...doar imi trosnesc incheieturile cand fac miscari circulare si tot ma durut incheietura cand faceam sala pana am obserat ultimul antrenament nu mo mai durut deloc...la coate cand fac triceps cu gantera deasupra capului in spate simt ca caraie ceva inauntru in cot si care parca imi cam scade din putere , asta doar daca fac perfect corect ca daca fac repede nu mai caraie nimic sau cel putin nu simt....cu genunchii stau cel mai prost...cand fac geno cu gantere in maini deasupra capului sau cu bara tot asa simt o durere in genunchiu drept in special si parca ma lasa picioru...

repet...durerile sunt numai cand fac antrenament:P

astept idei:P
Old 25-02-2009, 13:26   #24
hieronymus
Registered User

Quote:
deci....sa fiu mai explicit..nu ma dor toate...doar imi trosnesc incheieturile cand fac miscari circulare si tot ma durut incheietura cand faceam sala pana am obserat ultimul antrenament nu mo mai durut deloc...la coate cand fac triceps cu gantera deasupra capului in spate simt ca caraie ceva inauntru in cot si care parca imi cam scade din putere , asta doar daca fac perfect corect ca daca fac repede nu mai caraie nimic sau cel putin nu simt....cu genunchii stau cel mai prost...cand fac geno cu gantere in maini deasupra capului sau cu bara tot asa simt o durere in genunchiu drept in special si parca ma lasa picioru...

repet...durerile sunt numai cand fac antrenament:P

astept idei:P

Ideea e ca tu, genetic, ai incheieturi slabe, si acest neajuns te va urmari toata viata. Sala de forta nu e cel mai indicat sport; daca totusi vrei sa mergi in continuare, ai nevoie neaparata de:
- Animal flex ca supliment,
- fese sau bandaje prinse in jurul incheieturilor cu probleme, dar numai la exercitiile solicitante. Daca folosesti bandajele in permanenta, incheieturile se vor slabi si mai mult.
-Incalzirea incheieturilor e promordiala, trebuie sa incalzesti bine toate inchieturile implicate intr-un antrenament. Daca azi vrei sa lucrezi pieptul, incalzesti bine umerii, coatele si incheieturile palmelor inainte de antrenament.
Old 25-02-2009, 15:21   #25
soimih
Registered User

hieronymus foarte corect....de la tata mostenesc genetic . si el a fost culturist si si el are probleme cu articulatii , oase , etc...o sa ma incalzesc cat mai bine inainte de antrenamente si animal flex cum sa iau cat timp?o luna apoi pauza cateva luni sau?

si in legatura cu fasele elastice...pun doar cand daca simt ca la antrenamentul de azi o inceput sa ma doara probabil din cauza greutatilos , data viitoare pun fasa la acelasi antrenament?

si spunetimi pls exercitii de incalzire in special la incheieturile mainii , la coate si la genunchi ca in rest nu prea am probleme

Last edited by soimih : 25-02-2009 at 16:16.
Old 26-02-2009, 12:32   #26
hieronymus
Registered User

1)Fasele le pui doar cand lucrezi cu greutati pe care tu le consideri mari. Deci te incalzesti, incepi antrenamentul cu greutati moderate, si cand te apropii de greutatea maxima pui fasa, faci 2 serii cu fasa, si cand micsorezi greutatile dai fasa jos. Avantajul e ca ele te protejeaza de accidentari pt ca preiau o parte din greutatea care apasa pe incheietura. Dezavantajul e ca incetinesc intarirea incheieturii, si te trezesti ca devii dependent de ele. Tu trebuie sa gasesti o solutie de mijloc, in asa fel incat sa le folosesti doar cand ai stricta nevoie de ele, la greutati mari. Daca le folosesti tot antrenementul, incheieturile se slabesc si mai rau.
2)Animal Flex se poate folosi in cure de cateva luni, cu o luna pauza.
3)pt incalzirea incheieturilor sa nu folosesti greutati. Faci rotiri libere de brate in fata, in spate, ridici bratele deasupra capului pe rand, rotiri ale antrebratelor din coate...fiecare exercitiu se face cam 1 minut in cazul tau. Cel mai bine e sa il rogi pe antrenor sa iti arate miscarile de incalzire, e mai greu de explicat in cuvinte.
Old 26-02-2009, 15:16   #27
soimih
Registered User

k...ms fain. am inteles...am luat inainte cu 2 zile si pana la ultimul antrenament artrostop rapid si nu m-a durut nimic...nici genunchii nici incheieturile nici nimic si fara fasa elastica...sa ma apuc de o cura cu artrostop ?

de animal flex mie un pic frica ca totusi e un supliment de la o firma care face produse care ajuta sa cresti si care evident nu contin ceva bun...
nu am luat in viata mea proteine , creatina , nimic...am ajuns si la 37 la brat in cateva luni , impingeam cu 70 la piept serii...si am 17ani ...o sa pun o poza mai tarziu:P
Old 26-02-2009, 21:55   #28
felixx
Registered User

felixx's Avatar

Incearca si Osteocare si Flexodon.Daca se agraveaza se poate sa ai nevoie de o "hranire" locala cu Arthrum sau Synvisc care sa-si faca treaba local vreo 10 luni....

Last edited by felixx : 26-02-2009 at 22:16.
felixx is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2009, 00:00   #29
soimih
Registered User

osteocare am luat 1 tub intreg....sa incerc si flexodon? sau sa iau artrostop rapid? si daca da cate pe zi si cat timp...
Old 27-02-2009, 10:38   #30
hieronymus
Registered User

Quote:
k...ms fain. am inteles...am luat inainte cu 2 zile si pana la ultimul antrenament artrostop rapid si nu m-a durut nimic...nici genunchii nici incheieturile nici nimic si fara fasa elastica...sa ma apuc de o cura cu artrostop ?

de animal flex mie un pic frica ca totusi e un supliment de la o firma care face produse care ajuta sa cresti si care evident nu contin ceva bun...
nu am luat in viata mea proteine , creatina , nimic...am ajuns si la 37 la brat in cateva luni , impingeam cu 70 la piept serii...si am 17ani ...o sa pun o poza mai tarziu:P
Animal Flex nu contine proteine, doar glucosmaina si alte substante care hranesc incheieturile. E facut de Universal special pentru incheieturile sportivilor, nu pentru musculatura loc. E mai bun decat Artostop.
Te felicit pt rezultatele de la sala, dar mai ai mult de tras.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules