Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > NUTRITIE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-11-2009, 11:58   #1
ScaRy
Registered User

Problema nutritie!!!

In primul rand as dori sa multumesc pentru confirmarea contului iar apoi tuturor celorcare ma vor ajuta pe viitor.
Problema mea suna cam asa:am 16 ani 1.73 inaltime si 55 de kilograme.....Problema este k mie mi se pare ca sunt slab si asta puteti sesiza si voi luand in calcul proportiile corpului meu...am cam3-4 mese pe zi dar mai mult nu imi permite scoala....consum in jur de 2300 de calorii pe zi si sunt tipul ectomorf(banuiesc).de saptamana viitoare doresc sa merg la sala pentru a acumula masa musculara si in consecinta am luat si proteine de la weider...whey protein(scuzati reclama).as dori daca se poate sa imi spuneti cate mese suntindicate pe zi si cam cate calorii acumulate zilnic pentru a lua in jur de 15 kg...Multumesc anticipat
ScaRy is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2009, 15:44   #2
drg
Registered User

Quote:
Originally Posted by ScaRy
In primul rand as dori sa multumesc pentru confirmarea contului iar apoi tuturor celorcare ma vor ajuta pe viitor.
Problema mea suna cam asa:am 16 ani 1.73 inaltime si 55 de kilograme.....Problema este k mie mi se pare ca sunt slab si asta puteti sesiza si voi luand in calcul proportiile corpului meu...am cam3-4 mese pe zi dar mai mult nu imi permite scoala....consum in jur de 2300 de calorii pe zi si sunt tipul ectomorf(banuiesc).de saptamana viitoare doresc sa merg la sala pentru a acumula masa musculara si in consecinta am luat si proteine de la weider...whey protein(scuzati reclama).as dori daca se poate sa imi spuneti cate mese suntindicate pe zi si cam cate calorii acumulate zilnic pentru a lua in jur de 15 kg...Multumesc anticipat

incepi cu 2600-2800kcal/zi si vezi dupa 2 sapt cat si cum ai pus pe tine.
mesele sa fie la interval de 2-3 ore si incearca sa imparti egal(pe cat posibil) proteine/lipide/glucide la fiecare masa

Last edited by drg : 02-11-2009 at 15:47.
drg is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2009, 18:07   #3
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Eu zic ca fara minim 3000cal/zi sut mici sansele.Dc ai luat weiider?Ai bani de aruncat?Un gainer bun te costa un sfert din kt ai dat si mai luai o creatina sau niste vitamine...
Old 02-11-2009, 20:21   #4
ScaRy
Registered User

Quote:
Originally Posted by Cristian Neagu
Eu zic ca fara minim 3000cal/zi sut mici sansele.Dc ai luat weiider?Ai bani de aruncat?Un gainer bun te costa un sfert din kt ai dat si mai luai o creatina sau niste vitamine...

am luat weider pentru ca asa am auzit ca as putea sa mai pun ceva....sunt cele mai buni si chesti deastea......tin sa mentionez ca nu banii sunt o problema atata timp cat se vad rezultate....inca o intrebare:daca merg in supermarket si ma uit dupa calorii pot loa seminte,ciocolata cipsuri care sa contina calorii....asta conteaza doar?
Old 02-11-2009, 21:04   #5
marcel86
Registered User

marcel86's Avatar

Nu. Oricare ar fi scopul tau, mananca sanatos ! Nu ciocolata si chipsuri..
Old 02-11-2009, 21:41   #6
ScaRy
Registered User

Quote:
Originally Posted by marcel86
Nu. Oricare ar fi scopul tau, mananca sanatos ! Nu ciocolata si chipsuri..

Nu am nici cea mai vaga idee ce inseamna mancare sanatoasa:|
Old 02-11-2009, 21:42   #7
dedera
Registered User

Carne,lapte,oua,cartofi(legume in general),cereale,fructe si nu ma refer la friptura de porc cu cartofi prajiti
dedera is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2009, 22:44   #8
ScaRy
Registered User

ok.multumesc mult tuturor!!
Old 02-11-2009, 23:59   #9
Radulescu Stefan
Registered User

Radulescu Stefan's Avatar

Send a message via Yahoo to Radulescu Stefan
Sa incerci sa ai cel putin 4 mese, nu te mai gandi la 3. De obicei se mananca 5-6 mese pe zi, asta pe langa suplimente, ca la unii 80% din mese sunt suplimentele sa zic asa. Nu te baza numai pe suplimente, sa pui mancarea pe primul loc. Daca nu poti sa mananci la scoala iti iei cateva sandwich-uri si ai rezolvat problema, important e sa mananci din 2 in 2 ore cate ceva. Asa fac si eu de vreo 3-4 saptamani.
Radulescu Stefan is offline   Reply With Quote
Old 03-11-2009, 10:32   #10
ScaRy
Registered User

Quote:
Originally Posted by Radulescu Stefan
Sa incerci sa ai cel putin 4 mese, nu te mai gandi la 3. De obicei se mananca 5-6 mese pe zi, asta pe langa suplimente, ca la unii 80% din mese sunt suplimentele sa zic asa. Nu te baza numai pe suplimente, sa pui mancarea pe primul loc. Daca nu poti sa mananci la scoala iti iei cateva sandwich-uri si ai rezolvat problema, important e sa mananci din 2 in 2 ore cate ceva. Asa fac si eu de vreo 3-4 saptamani.

SI inainte de aceste 3-4 saptamani erati slab?si daca da,acum dupa aceste 5-6 mese zilnice,se vede vreun rezultat multumitor?
Old 03-11-2009, 10:59   #11
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Eu cu 8-10 mese/zi am ajuns la 120kg.Nu mananci nu cresti.La fel mi-a spus si Markus Ruhl sambata trecuta!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Markus si neagu.jpg
Views:	105
Size:	80.6 KB
ID:	1008  
Old 03-11-2009, 14:40   #12
dedera
Registered User

Quote:
SI inainte de aceste 3-4 saptamani erati slab?si daca da,acum dupa aceste 5-6 mese zilnice,se vede vreun rezultat multumitor?

Cand mananci regulat din 2 in 2 ore asiguri un flux constant de nutrienti ,esti intro stare anabola deci muschiul are ''de toate'' ,nu o sa mai fie ''distrus'' pentru energie.
dedera is offline   Reply With Quote
Old 03-11-2009, 18:09   #13
ken
Registered User

Quote:
Eu cu 8-10 mese/zi am ajuns la 120kg.Nu mananci nu cresti.La fel mi-a spus si Markus Ruhl sambata trecuta!
Mai concureaza?
ken is offline   Reply With Quote
Old 03-11-2009, 19:40   #14
Radulescu Stefan
Registered User

Radulescu Stefan's Avatar

Send a message via Yahoo to Radulescu Stefan
Quote:
Am luat aproape 4kg in plus, deci este un rezultat. Oricum, nu pot sa spun ca am crescut foarte mult ca fac doar de 1 luna jumate sala, dar se vad mici diferente.
Radulescu Stefan is offline   Reply With Quote
Old 03-11-2009, 20:45   #15
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Originally Posted by ken
Mai concureaza?

Da, a foste guest poseur la concursul de sambata.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Markus in Romania.jpg
Views:	83
Size:	88.0 KB
ID:	1009  
Old 04-11-2009, 17:07   #16
aly112
Registered User

aly112's Avatar

Quote:

Mare omu......
aly112 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules