Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > NUTRITIE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-05-2009, 12:49   #1
puidefelina
Registered User

Slabire..antrenament..

Buna,
as dori si eu niste sfaturi am 13 ani 95 de kg si am ginecomastie (sanii sunt tuguiati si a o forma nasoala)as dori sa stiu si eu un program de antrenament combinat cu o nutritie ca sa pot slabi..sau niste pastile de nutritie..ceva nush maicamia ia Herbalife si o slabit 10kg eu nu pot sa iau creca ca sunt prea mic
AJUTOR!
puidefelina is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2009, 16:56   #2
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

1- trebuie sa consulti un endocrinolog
2-trebuie sa iti recomande un nutritionist o dieta
3-trebuie sa faci sport, de preferat inot.Daca erai din Bucuresti , ma ocupam personal de tine.
Old 05-05-2009, 17:33   #3
puidefelina
Registered User

am vazut endocrinologi..miau zis nimic au zis ca nu e numai tesut mamar si e si tesut adipos dar nu asha mult oricum or zis ca daca mai slabesc imi mai trece un pic..si cu nutritionistu am fost dar nu pot pt ca fiecare spune cantaresteti mancarea..si maicamia si tacicamio is plecati cam 10ore pe zi de acasa asha ca nare cine sa se ocupe de mine...
Old 05-05-2009, 17:35   #4
puidefelina
Registered User

si sportul eu am inceput sa merg la sala deoarece tatal meu o zis ca sunt masiv si asi putea sami dezvolt muschi ..de asta incerc sa gasesc o combinatie ideala intre antrenament si dieta care sa se compenseze una pe alta
Old 05-05-2009, 17:42   #5
puidefelina
Registered User

am mai auzit de slabit cu niste shakuri dar tot nu ma pricep destul
Old 05-05-2009, 17:56   #6
dedera
Registered User

Ai la indemana un telefon ceva sa faci 2 poze?Sa vedem exact.
dedera is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2009, 18:37   #7
puidefelina
Registered User

burta sau sani?
Old 05-05-2009, 19:40   #8
dedera
Registered User

sani
Old 05-05-2009, 19:49   #9
jonson_f
Registered User

jonson_f's Avatar

Send a message via Yahoo to jonson_f
te referi la http://www.youtube.com/watch?v=GZpLjpiatoc , dupa ce scapi de cateva kg lucrezi la greu pieptul , mult noroc / asteptam poze
Old 05-05-2009, 21:32   #10
puidefelina
Registered User

dap la asta ma refeream imediat vin si pozele..
Old 06-05-2009, 10:34   #11
puidefelina
Registered User

uitele
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Tibi 004.JPG
Views:	489
Size:	61.3 KB
ID:	803  Click image for larger version

Name:	Tibi 002.JPG
Views:	364
Size:	69.8 KB
ID:	804  Click image for larger version

Name:	Tibi 003.JPG
Views:	396
Size:	76.9 KB
ID:	805  
Old 06-05-2009, 10:35   #12
puidefelina
Registered User

is cam nasoale pozele oricum,
Old 06-05-2009, 10:39   #13
puidefelina
Registered User

data ii setata gresit in aparat..pozele sunt de astazi
Old 06-05-2009, 19:46   #14
puidefelina
Registered User

Wink

daca aveti sugesti sau indrumariputeti sa ma adaugati pe lista de messenger:tiberiudmn , dar va rog mult sa stecificati sau sami spuneti ca ma-ti adaugat pt ami oferi sfaturi .multumesc si asi cauta si un program de sala combinat cu o dieta (dieta poate sa fie si cu medicamente bine acu am 14 ani aproape na ceva mai mic) si asi dori la sala sa dezvolt muschi pieptului abdomenlui si mainii(biceps,triceps)..Multumesc anticipat
Old 06-05-2009, 20:02   #15
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Daca o sa inoti , se vor corecta.
Old 06-05-2009, 21:39   #16
cata91muscle
Registered User

daca poti sa innoti la inceput e ok, eu nu am putut pt ca nu aveam rezistenta
daca nu poti sa innoti, pedaleaza la bicicleta la greu, mers pe banda si regim
atat deocamdata, alergat cand ai pe la 80-85 de kg
Old 06-05-2009, 22:19   #17
cristi!!
Registered User

Quote:
Originally Posted by puidefelina
uitele
vai doamne
cristi!! is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2009, 23:27   #18
daniell3k
Registered User

Quote:
Originally Posted by jonson_f
te referi la http://www.youtube.com/watch?v=GZpLjpiatoc , dupa ce scapi de cateva kg lucrezi la greu pieptul , mult noroc / asteptam poze
vrei sa spui ca tipul acesta sau cine are aceasta problema trebuie sa faca aceasta operatzie? .. altcumva nu se poate scapa? ...
daniell3k is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2009, 00:17   #19
erik
Registered User

Quote:
Originally Posted by Cristian Neagu
Daca o sa inoti , se vor corecta.

Cu tot respectul, dar daca e tesut mamar se corecteaza doar chirurgical. Din cate i-a spus doctorul (si din ce se vede, de altfel), e tesut mamar in mare parte.
erik is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2009, 00:44   #20
jonson_f
Registered User

jonson_f's Avatar

Send a message via Yahoo to jonson_f
Quote:
Originally Posted by daniell3k
vrei sa spui ca tipul acesta sau cine are aceasta problema trebuie sa faca aceasta operatzie? .. altcumva nu se poate scapa? ...
nu sunt un expert in domeniu , oameni din clip vor cele mai bune rezultate si au apelat la operatie , puidefelina trebuie sa slabeasca , sa lucreze intens pieptul , sa arda stratul de grasime si sa puna putina masa ( din cat am vazut in clip un culturist avea pieptul lucrat si tot avea probleme ....erik are dreptate ..)
Old 07-05-2009, 01:28   #21
Halter
Registered User

Halter's Avatar

daca avea sanii mai mari nu se vedea chiar in halu asta
Halter is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2009, 06:56   #22
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Stiu ca se poate opera, speram insa sa se corecteze datorita varstei.Operatia kirurgicala este ultima solutie.
Old 07-05-2009, 12:06   #23
zin
Registered User

zin's Avatar

daca o sa slabesti destul de mult si o sa faci antrenamente cu greutati se vor corecta foarte foarte mult..plus ca ai 13-14 ani si pana la 17-18 mai cresti si in inaltime o sa aiba alt aspect. ( zic din experienta)
zin is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2009, 15:17   #24
daniell3k
Registered User

si eu am tot cam la fel la 24 de ani .. dar nu asa mare .. dar cred ca la mine este doar un strat de grasime, care o sa se corecteze cu timpul ...
daniell3k is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2009, 20:12   #25
puidefelina
Registered User

Exclamation

bine, o sa incerc sa slabesc dar am nevoie de niste pastile sau ceva si de un program de antrenament la sala :bineinteles eu vreau sa dezvolt muschii mainii,abdomenului si ai pieptului cum sa fac sa combin o diete rausita cu un antrenament de succes?
Old 08-05-2009, 20:57   #26
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Este foarte greu, esti un caz total atipic, ca varsta si metabolism.Imi este foarte greu sa iti dau program concret si sa nu te vad in sala.Nu te refuz, dar nu pot sa-mi bat joc de tine si de munca mea.
Ce pot sa sa iti spun e ca ai tai parinti ar trebui sa te sustina mai mult si sigur ti-ar ajuta mult inotul zilnic.
Old 09-05-2009, 20:45   #27
puidefelina
Registered User

aha, multumesc
Old 18-12-2009, 02:29   #28
ingeru
Registered User

ingeru's Avatar

Hai sa luam lucrurile in ordine. Parerea MEA este ca formatiunea pe care o descrii tu poate fi un lipom (daca e pe o singura parte), iar daca este bilateral poate fi mai degraba panicul adipos (un fel de grasime) decat ginecomastie.

Ce s-a spus despre ginecomastie nu este chiar exact. Aceasta NU este dureroasa decat daca mamelonul (sfarcul) este afectat suplimentar printr-un granulom sau o infectie. Ginecomastia favorizeaza afectiunile mamelonare, dar astea sunt complicatii, nu elemente definitorii. Caracterele mai specifice ale ginecomastiei sunt:
> formatuine submamelonara voluminoasa cu structura lobulara la palpare, centrata pe mamelon (poate fi asimetrica stg/dr ca volum);
> mamelon proeminent, sensibil la atingere si la variatii mari de temperatura (in sensul ca devine mai dur si mai proeminent), bine definit structural (aspect ginoid, ca la femei, nu plat ca la barbati) si dureros la palpare ferma/lovire;
> +/- secretie apoasa cu aspect clar sau turbid, in cantitate redusa, care se scurge din mamelon la palpare, la stress sau la efort (poate fi perceputa doar ca "umezirea" mamelonului)
> +/- asociere cu caractere sexuale secundare insuficient/aberant definite: lipsa pilozitatii corporale hormono-dependenta (par pubian, pectoral, axilar si facial putin sau deloc), aspect ginoid (solduri proeminente, grasime distribuita predominent pe abdomen si fese, membre subtiri, articulatii periferice putin proeminente), voce subtire, etc.

La sportiv_2003 este mai probabil sa fie un panicul adipos structural aberant. Asta inseamna un fel de punga de grasime cu multe fibre colagenice in masa ei, care exprima o foarte mica malformatie congenitala. Indiferent cat de mult ai slabi ea NU va disparea complet, fiind grasime structurala, nu de depozit. Chiar daca devii casectic (ceea ce nu-ti recomand) "ceva" tot va ramane, un nodul de retea fibroasa cu adipocite goale (fara vacuole lipidice), iar cand iti revii din casexie aceasta grasime va fi printre primele care se vor reface.

Daca e pe o singura parte e aproape sigur un lipom (mult mai putin probabil ar putea fi un chist sau un panicul adipos aberant asimetric). Lipomul este o tumora benigna cu crestere foarte lenta si are structura adipoida (asemanatoare cu grasimea). Nu are riscuri, dar va continua sa creasca indiferent ce faci.

Bun, indiferent ce-ar fi, daca te deranjeaza exista un singur tratament: ablatia chirurgicala (scoatere). Diagnosticul de certitudine in asemenea formatiuni se pune NUMAI la microscop, studiind tesutul extras chirurgical, abia dupa ce-o scoti vei sti 100% sigur ce-a fost.

Chiar daca e ginecomastie, procedura e simpla, rapida si cu riscuri minime. Succesiunea evenimentelor ar fi cam asa:

1. Consult de specialitate - chirurgie generala (deci tr. sa te vada un chirurg, nu un endocrinolog, dermatolog sau alte specialitati). Chirurgul pune diagnosticul de probabilitate clinica (care are o precizie cam de 90%). Tot el spune daca este operabila, ceea ce mai mult ca sigur este. In cazuri de genul asta conteaza daca tu vrei sa fie scoasa sau nu.

2. Te trimite (sau te interneaza 24 de ore) sa-ti faci analizele screening pentru orice operatie: ECG, hemograma, grup si Rh, timpii de coagulare, glicemia a jeun, probabil si o ionograma, o creatinina si un AST. Tot pomelnicu asta inseamna 2 prize de sange de cate 10 ml. si o electrocardiograma. E posibil sa te consulte si un internist sau anestezistul (consultul preoperator).

3. Operatia dureaza cu totul maxim 30 minute (max. 1 ora daca se face pe ambele parti). Cum esti barbat tanar si probabil sanatos, probabil ca o sa-ti faca excizia pe anestezie locala. Numai daca esti fricos din fire si nu stai cuminte iti vor da ceva Izofluran pe masca (gaz anestezic) sau un Diazepam IV. Se poate da la cerere (daca tii tu neaparat) si anestezie generala, dar pentru asa ceva de obicei nu e cazul. Anestezia generala are riscurile ei si nu merita aici. Oricum, chirurgul decide dupa ce discuta si cu tine.

4. Post-operator vei sta in spital numai 24 de ore (peste noapte). Daca semnezi pe foaie poti pleca direct acasa, dar e bine sa stai. Iar daca formatiunea e doar un lipom mic e posibil sa te trimita direct acasa.

5. O sa te cheme la control la 7 zile sa-ti scoata firele. Daca taietura e mai mare e posibil sa te cheme zilnic la pansamente pana atunci. Este deasemenea posibil sa-ti dea sa iei 3-5 zile niste antibiotice (pe gura) ca profilaxie.

Cea mai "teribila" complicatie post-operatorie poate fi (dar e rara) o infectie superficiala a plagii. Si daca apare se rezolva rapid si are risc mic. Poti si sa rupi firele daca te apuci sa tragi de fiare imediat, ianinte sa se "lipeasca" bine plaga, deci fii cuminte si urmeaza sfatul medicului.
Old 18-12-2009, 18:46   #29
dedera
Registered User

ingeru,uita-te la ultimul post,nu cred ca baiatul mai intra pe forum.
Totusi postul tau e util,poate intra pe aici si altii care au problema asta.
Old 19-12-2009, 02:06   #30
ingeru
Registered User

ingeru's Avatar

tocmai si de asta l`am pus ... stiu ca sunt multisori care au aceasta problema ... si e nevoie ...

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules