Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > SUPLIMENTE NUTRITIVE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 08-05-2008, 19:32   #1
East17
Registered User

Question Cum se administreaza suplimentele nutritive si vitaminele ???

Din cate stiu eu, tot ceea ce se numeste supliment sau vitamina, teoretic, trebuie luat la vreo juma de ora sau o ora dupa masa ca sa te asiguri in acest fel ca respectivele substante sunt folosite de organism ca suplimente .

Asa te asiguri ca nu sunt comsumate de organism pentru a produce energie ci ajung unde trebuie .

Totusi sunt anumite suplimente, in al caror prospect scrie ca trebuie administrate INAINTE de masa sau pe stomacul gol ... doua exemple ar fi lecitina si taurina .

De ce ? Care este explicatia pentru administrarea inainte de masa ? De ce sa nu le luam la 30-60 de minute DUPA masa in virtutea rationamentului descris mai sus ?

Cum se asimileaza mai bine?
East17 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2008, 19:41   #2
Hel
Registered User

Hel's Avatar

Quote:
Originally Posted by East17
Din cate stiu eu, tot ceea ce se numeste supliment sau vitamina, teoretic, trebuie luat la vreo juma de ora sau o ora dupa masa ca sa te asiguri in acest fel ca respectivele substante sunt folosite de organism ca suplimente .

Asa te asiguri ca nu sunt comsumate de organism pentru a produce energie ci ajung unde trebuie .

Totusi sunt anumite suplimente, in al caror prospect scrie ca trebuie administrate INAINTE de masa sau pe stomacul gol ... doua exemple ar fi lecitina si taurina .

De ce ? Care este explicatia pentru administrarea inainte de masa ? De ce sa nu le luam la 30-60 de minute DUPA masa in virtutea rationamentului descris mai sus ?

Cum se asimileaza mai bine?
Depinde de natura substantelor, pe care le iei. Spre exemplu multimineralele sunt recomandate pe stomacul gol, deoarece administrate pe stomacul plin, maresc radicalii liberi si astfel ai o senzatie de disconfort. Alte suplimente se recomanda odata cu masa, deoarece ori necesita mai mult suc gastric pt a fi descompuse, (deci mancat bine=suc gastric sporit), sau suplimentul (de obicei medicatii pt diferite afectiuni) are un efect negativ, daca este luat pe stomacul gol, din cauza substantei/substantelor respective.
-A man should be upright, not kept upright.
-The purpose of life is not to be on the side of the majority, but to escape the ranks of the insane.
~Marcus Aurelius

Hel is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2008, 20:30   #3
anabolizant
Registered User

Eu zic sa le iei in timpul unei mese, daca e vorba de vitamine si minerale dimineata, inainte sau dupa antrenament.
anabolizant is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2008, 20:37   #4
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Eu zic sa te documentezi si vei obtine singur raspunsuri logice.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules