Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > SUPLIMENTE NUTRITIVE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-01-2016, 01:57   #1
Flav1us
Registered User

Suplimente ectomorf

Sunt ectomorf scopul meu este masa musculara clar ..... am 1.74 si 56 kg astept sfaturi pentru suplimente ... eu ma gandisem in primu rand la Wheybar-R Forte batoane sa le iau la munca sa mai mananc , cand nu prea am timp si as vrea o proteina din zer ce mi-ati recomanda ... si ceva vitamine minerale , din experienta voastra sa dea rezultate
Flav1us is offline   Reply With Quote
Old 24-01-2016, 02:02   #2
Flav1us
Registered User

WHEY MASS-R proteina zer .... o galeata de 2 kg cam cat timp mi-ar ajunge ?
Old 24-01-2016, 03:17   #3
cristik22
Registered User

GAINER: http://www.redis.ro/ro/masa-muscular...l#.VqQbwSqLSUk

*2 masuri (90g) dupa antrenament si oricand nu poti manca masa solida.

CONCENTRAT PROTEIC: http://www.redis.ro/ro/concentrate-i...l#.VqQb_yqLSUk

*30g + o sursa de carbohidrati dupa antrenament.
*30g + o sursa de carbohidrati si/sau grasimi cand nu poti manca masa solida.

Le poti folosi pe ambele, sau doar una, tu decizi.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2016, 00:53   #4
deviss
Registered User

Sfat: Nu da banii pe gainere. Iti iei un concentrat proteic si daca vrei sa il transformi intr-un gainer de calitate cu mult peste prostiile din comert folosesti banane, fructe de padure, miere, cacao, fulgi de ovaz. Fii inventiv.

Apoi, nu te mai eticheta ca fiind ectomorf, obisnuiam sa fac acelasi lucru. Calculeaza caloriile necesare, fa un surplus de +300 si urmareste-ti evolutia timp de aprox 2 saptamani. Daca nu faci progrese mai creste cu inca +300 calorii si tot asa pana vezi ca incepi sa iei undeva la 0,5kg-1kg lunar, cam la asta s-ar rezuma o masa de calitate. Daca vrei ceva mai rapid insa si cu ceva grasime in plus atunci mai cresti odata caloriile.

PS: Surse pure de carbo gen dextroza si alte tampenii dupa antrenament sunt mai mult mituri. Daca ai ocazia sa mananci bine dupa antrenament atunci sa faci asta. Dextroza o folosesti in cazul in care simti ca nu mai poti manca o masa de carbohidrati sau daca stii ca dupa antrenament nu ai ocazia sa mananci si ajungi mai tarziu acasa iar in cazul asta inlocuiesti acea masa cu un shake de whey+dextroza adica si proteine si carbohidrati.
deviss is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2016, 01:42   #5
cristik22
Registered User

Sunt de acord cu ce zici, dar i-am dat si solutia de gainer pt. ca stiu ca este mai practic si mai simplu.E foarte greu sa atingi un necesar caloric de crestere pe o structura ectomorfica doar din mese solide.Si eu tot pe cocentrat proteic + fructe/cereale as merge.
Old 25-01-2016, 15:04   #6
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Originally Posted by deviss
Sfat: Nu da banii pe gainere. Iti iei un concentrat proteic si daca vrei sa il transformi intr-un gainer de calitate cu mult peste prostiile din comert folosesti banane, fructe de padure, miere, cacao, fulgi de ovaz. Fii inventiv.

Apoi, nu te mai eticheta ca fiind ectomorf, obisnuiam sa fac acelasi lucru. Calculeaza caloriile necesare, fa un surplus de +300 si urmareste-ti evolutia timp de aprox 2 saptamani. Daca nu faci progrese mai creste cu inca +300 calorii si tot asa pana vezi ca incepi sa iei undeva la 0,5kg-1kg lunar, cam la asta s-ar rezuma o masa de calitate. Daca vrei ceva mai rapid insa si cu ceva grasime in plus atunci mai cresti odata caloriile.

PS: Surse pure de carbo gen dextroza si alte tampenii dupa antrenament sunt mai mult mituri. Daca ai ocazia sa mananci bine dupa antrenament atunci sa faci asta. Dextroza o folosesti in cazul in care simti ca nu mai poti manca o masa de carbohidrati sau daca stii ca dupa antrenament nu ai ocazia sa mananci si ajungi mai tarziu acasa iar in cazul asta inlocuiesti acea masa cu un shake de whey+dextroza adica si proteine si carbohidrati.

1-rolul gainerului nu e de a inlocui o masa.MRP are alt rol decat ce a solicitat el.
2-stii ce rol au carbo de genul dextroza in ecuatie?Cum poti sa spui ca sunt mituri?
Hai sa citim intai, sa argumentam cand facem afirmatii si sa fim corecti.Eu pot sa infirm ce ai scris tu cu argumente stiintifice, dar astept intai argumentele tale.
3-Solutia propusa de Cristik e corecta.Si da se pot adauga fructe de genu banane sau stafide in shake, dar atentie la digestie (combinatia poate da gaze in exces, diaree..)
4-da ai dreptate la excesul caloric, iar cu varsta ectomorful capata puncte de mezo/endo si asa dupa 40 incepe ingrasarea.
Old 27-01-2016, 14:39   #7
deviss
Registered User

Era vorba de gainer nu de MRP si nu ne refeream la inlocuitul unei mese.

Ok, niste argumente adunate intr-un articol destul de interesant https://www.youtube.com/watch?v=3btZu9qESms si daca mai sunt baieti care au studiat medicina pot interveni, au invatat despre treburile astea.

Si nu am zis ca sunt absolut inutile ci doar ca este un mit acela de a consuma carbo simpli la x minute dupa antrenament. Fereastra sintezei proteice si a glorii rezervelor de glicogen este mai mare de 30 de minute iar asta o confirma medicina corpului uman, restul este in mare parte bs (broscience). Cat timp el este tipul obisnuit care merge la sala caci presupun ca nu se duce pe la concursuri, o masa buna dupa antrenament este cam tot ce are nevoie. Am explicat si in ce caz ar fi buna dextroza pentru el.
Old 28-01-2016, 14:02   #8
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Argumente de YTB nu am timp sa studiez, scuze, prefer cartile sau revistele, in care articolele sunt semnate de cineva pe care il recomanda si altceva decat vocea si talentul.
Intamplator sau nu, am vreo 3 medici pe care ii consiliez pe suplimente.Pentru ca ei nu invata asta in facultate.Fiziologie, anatomie, biochimie da, suplimente nu.Sa incercam sa fim constructivi zic si sa nu combatem aiurea afirmatiile unor generatii de campioni, doar de dragul contrazicerii.Daca era asa de simplu de obtinut supracompensarea musculaturii doar cu mancare, toti obezii care trag de fiare si mananca enorm, erau mai mari decat Arnold.
Old 29-01-2016, 01:54   #9
deviss
Registered User

Quote:
Originally Posted by Cristian Neagu
Argumente de YTB nu am timp sa studiez, scuze, prefer cartile sau revistele, in care articolele sunt semnate de cineva pe care il recomanda si altceva decat vocea si talentul.
Intamplator sau nu, am vreo 3 medici pe care ii consiliez pe suplimente.Pentru ca ei nu invata asta in facultate.Fiziologie, anatomie, biochimie da, suplimente nu.Sa incercam sa fim constructivi zic si sa nu combatem aiurea afirmatiile unor generatii de campioni, doar de dragul contrazicerii.Daca era asa de simplu de obtinut supracompensarea musculaturii doar cu mancare, toti obezii care trag de fiare si mananca enorm, erau mai mari decat Arnold.

Atunci recomand cartile de medicina pentru argumente, iar informatiile pe care le relateaza baiatul de mai sus se invata la biologie celulara (vorbesc din proprie experienta), chiar daca nu se face referire directa asupra termenului "suplimente" insa se invata despre tot ce tine de sinteza proteica, proteine, carbohidrati, etc adica ceea ce contin acestea la urma urmei.

In fine, suntem destul de off-topic asa ca am sa ma retrag pentru ca nu vreau sa transformam topicul baiatului in unul de dezbateri. Sunt sigur oricum ca o sa il ajute informatiile din acest thread pe initiator.

O seara buna.

Last edited by deviss : 29-01-2016 at 01:58.
Old 29-01-2016, 15:28   #10
cristik22
Registered User

@deviss Nu stiu ce ai citit tu prin cartile de medicina, dar eu personal din cate stiu eu (se poate sa gresesc), orice atlet, atat inainte de efort, cat si dupa efort, fie ca vorbim de bb, de maratonist, de sprinter si asa mai departe, consuma carbohidrati pentru a sustine efortul (inainte de efort) si pentru a reface rezervele de glicogen (imediat dupa efort).Daca efortul este de mare intensitate, atunci este nevoie si de proteina alaturi de carbo.Spune-ne si noua de ce nu e bine sa consumam carbohidrati dupa efort, de ce nu e necesar sa consumam proteina dupa efort, ca eu personal nu inteleg si nu imi permite timpul sa ma apuc sa citesc carti de medicina.Daca ai citit, spune-ne tu.
Old 05-02-2016, 23:45   #11
Flav1us
Registered User

Nici nu stiu daca sa ma apuc de sala sau nu inca nu sunt hotarat avad invedere ca sunt ectomorf grav si pun 5 kg pe an cred )) am si eun servici de 8 ore in care bag miscare si efort timp de 7 ore si 20 de min (restu sunt pauze) nu stiu cat am sa pun pe mine si cand mai am timp sa ma refac nu stiu ce sa zic , am fost plecat in italia 3 luni si in alea 3 luni de la 55 de kg am ajuns la 62 fara sala fara nimic nu imi dau seama de la ce era eram bine de tot nu luasem asa nici cand eram la sala in romania adevaru e ca acolo decat mancam si dormeam ....
Old 06-02-2016, 00:15   #12
cristik22
Registered User

Sa o crezi tu ca poti pune 5kg pe an in fiecare an...Tu ai pus 7kg fara sala din cauza ca doar mancai si dormeai, adica 7kg de grasime...Pana una alta, suntem la rubrica suplimente nutritive.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules