Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-07-2008, 16:10   #1
TudorIordan
Registered User

Antrenament , Cer Sfaturi..

Salut, am 17 ani, 1,77m, 63kg,ectomorf fac sala de un an de zile. Pana acuma am avut un antrenament foarte prost si am inceput sa ma documentez pe internet si mi-am facut un program cam asa:

Luni piept+biceps
Marti picioare
Miercuri pauza
Joi spate cu triceps
vineri pauza
Sambata umeri cu trapez
Duminica pauza

Fiind ectomorf vreau sa fac numa exercitii de baza pentru masa evitand exercitile de izolare facand urmatoarele exercitii:

triceps
-impins culcat la haltera, cu priza ingusta
-extensia bratelor ,cu bara ,din culcat pe spate
-ridicari la paralele
piept
-impins culcat din orizontal si inclinat, la haltera
-impins de pe banca orizantala, cu gantere
biceps
-flexii cu bara in Z
-flexii cu gantere
-tractiuni la bara
umeri
-impins de la umeri, cu haltera
-ramat cu haltera
-fluturari laterale din aplecat, cu ganterele
spate
-tractiuni la ceafa, la helcometru
-tractiuni la piept, la helcometru
-ramat din sezut, la helcometru
trapez
-ridicari din umeri, cu haltera
Fac in jur de 3-4 serii a cate 10 8 6 4(sau 10 8 8 6) repetari crescand greutatea
As dori:1) sa imi criticati programu si exercitile pe care le fac daca sunt bune sau nu , ce as putea inlocui, si daca e prea incarcat programu meu..
2) sa ma sfatuiti astfel incat sa am mai mult timp pentru refacerea muschilor pentru ca am aflat ca am un program MULT prea incarcat si ca nu acord destul de mult timp pentru refacere.
TudorIordan is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2008, 16:20   #2
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Triceps primele 2 ex sunt identice ca solicitare , flotarile la paralele nus pt masa.
Piept-fa numai impins inclinat si orizontal ,fara gantere.
Nr de serii/rep descrescatoare e ok.
Evita helcometrele ,cablurile si scripetii.Fa tractiuni la bara fixa.
Old 09-07-2008, 20:27   #3
carrot
Registered User

Quote:
Originally Posted by Cristian Neagu
Triceps primele 2 ex sunt identice ca solicitare , flotarile la paralele nus pt masa.
Care exercitii sunt indicate pt masa daca impinsul culcat cu priza ingusta
si extensia bratelor din culcat pe spate sunt indentice iar flotarile la paralele nu sunt pt masa?Adica ce si cate exercitii e bine sa facem pt masa?
carrot is offline   Reply With Quote
Old 09-07-2008, 22:59   #4
JustMeAsIAm
Registered User

Quote:
Originally Posted by carrot
Care exercitii sunt indicate pt masa daca impinsul culcat cu priza ingusta
si extensia bratelor din culcat pe spate sunt indentice iar flotarile la paralele nu sunt pt masa?Adica ce si cate exercitii e bine sa facem pt masa?

Va rog , domnule Neagu , daca puteti raspunde . Si eu vreau sa stiu , pentru ca si eu tot cele 2 exercitii le alesesem ( -impins culcat la haltera, cu priza ingusta
-extensia bratelor ,cu bara ,din culcat pe spate )
JustMeAsIAm is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2008, 03:21   #5
JustMeAsIAm
Registered User

Eu vreau sa fac superseturi la biceps/triceps , asa ca m-am gandit sa fac asa :

Flexii cu bara EZ / Impins din culcat, cu haltera, cu priza apropiata
Flexii cu ganterele / Extensia bratului din sezut, cu gantera

Sunt bune combinatiile , nu au aceeasi solicitare ? La triceps , la extensia bratului din sezut , cu gantera , pe site-ul ****** zice ca este De baza & Auxiliara . Deci este si de masa , nu ?
Old 10-07-2008, 08:14   #6
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Combinatiile sunt bune!
Referitor la triceps sa va spun ce am patit eu:
am lucrat ani de zile extensiile de la frunte/ceafa din culcat si am facut zeci de tendinite, la fel si de la flotarile la paralele si nu aveam triceps deloc!
Abia dupa ce am facut un singur ex-impinsul frantuzesc (cu priza ingusta) si extensii la helcometru am explodat si am crescut inca vreo 7 cm la brat si am ajuns sa am triceps.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	neagu tric.jpg
Views:	169
Size:	29.4 KB
ID:	565  
Old 10-07-2008, 09:08   #7
danyo
Registered User

ohoooo si inca ce triceps .felicitari D-l Neagu.

eu tot cu impins priza ingusta am avut multe beneficii.
danyo is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2008, 14:40   #8
carrot
Registered User

Quote:
Combinatiile sunt bune!
Referitor la triceps sa va spun ce am patit eu:
am lucrat ani de zile extensiile de la frunte/ceafa din culcat si am facut zeci de tendinite, la fel si de la flotarile la paralele si nu aveam triceps deloc!
Abia dupa ce am facut un singur ex-impinsul frantuzesc (cu priza ingusta) si extensii la helcometru am explodat si am crescut inca vreo 7 cm la brat si am ajuns sa am triceps.
Foarte interesant. Dar de obicei ziceti sa stam departe de cabluri daca vrem masa, nu este valabil si pentru triceps?
Old 10-07-2008, 14:55   #9
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Pai in cazul asta este o exceptie.Poti sa folosesti greutatea corpului sa lucrezi cu greutati f mari , fara sa risti vreo accidentare.Eu am ajuns la formula asta dupa citiva ani buni de cautari si accidentari, de ce sa ii las si pe altii sa o "fure"?Prefer sa o recomand, cine vrea o incearca , cine nu , nu.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image058.jpg
Views:	156
Size:	26.0 KB
ID:	566  
Old 10-07-2008, 15:03   #10
ken
Registered User

Mare brat mare
ken is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2008, 22:36   #11
carrot
Registered User

Quote:
Pai in cazul asta este o exceptie.Poti sa folosesti greutatea corpului sa lucrezi cu greutati f mari , fara sa risti vreo accidentare.Eu am ajuns la formula asta dupa citiva ani buni de cautari si accidentari, de ce sa ii las si pe altii sa o "fure"?Prefer sa o recomand, cine vrea o incearca , cine nu , nu.
Astazi v-am incercat medota. Dar am o nedumerire in legatura cu impinsul frantuzesc. Nu prea fac febra la triceps de la el. De obicei bagam la triceps extensii deasupra capului cu bara din culcat+flotari la paralele si faceam febra f mare la triceps a doua zi. Stiu ca febra nu indica intotdeauna cresterea, este posibil ca febra de la extensiile deasupra capului din culcat sa indice defapt o accidentare?
Si inca ceva... Daca lucrez triceps+biceps are vreo importanta daca lucrez intai tricepsul si dupa aceea bicepsul? Ma gandesc ca e grupa mai mare decat bicepsul si are nevoie de atentie mai multa.
Old 15-07-2008, 08:49   #12
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

La tricpes faceam impinsul frantuzesc cu 140 de kg si faceam febra.Lucram in perioada de masa un ex de biceps cuplat cu unul de triceps, dar poti incerca si intai triceps si apoi biceps.
Old 15-07-2008, 11:13   #13
hieronymus
Registered User

Quote:
Originally Posted by carrot
Astazi v-am incercat medota. Dar am o nedumerire in legatura cu impinsul frantuzesc. Nu prea fac febra la triceps de la el. De obicei bagam la triceps extensii deasupra capului cu bara din culcat+flotari la paralele si faceam febra f mare la triceps a doua zi. Stiu ca febra nu indica intotdeauna cresterea, este posibil ca febra de la extensiile deasupra capului din culcat sa indice defapt o accidentare?
Si inca ceva... Daca lucrez triceps+biceps are vreo importanta daca lucrez intai tricepsul si dupa aceea bicepsul? Ma gandesc ca e grupa mai mare decat bicepsul si are nevoie de atentie mai multa.

Eu faceam triceps intai, si apoi biceps. Daca lucram intai bicepsul, nu puteam sa mai indrept bratele pt. triceps.
hieronymus is offline   Reply With Quote
Old 19-07-2008, 02:40   #14
carrot
Registered User

Quote:
La tricpes faceam impinsul frantuzesc cu 140 de kg si faceam febra.Lucram in perioada de masa un ex de biceps cuplat cu unul de triceps, dar poti incerca si intai triceps si apoi biceps.
Cuplat adica superserie?
Old 19-07-2008, 21:08   #15
anabolizant
Registered User

Daca impins culcat cu haltera si extensia bratelor tot cu haltera sunt identice ca solicitare, ce exercitii ar fi mai bune pentru masa ?
anabolizant is offline   Reply With Quote
Old 19-07-2008, 21:27   #16
JustMeAsIAm
Registered User

anabolizant , vezi postul 5 , am intrebat si eu de 2 exercitii , si mi-a zis Domnul Neagu ca sunt bune
Old 19-07-2008, 21:31   #17
jonson_f
Registered User

jonson_f's Avatar

Send a message via Yahoo to jonson_f
nu stiu ce rezultate au dat anume exerciti pt voi dar pt mine flotarile la paralele dau rezultate , la triceps e exercitiu meu preferat , in plus ma ajuta si la piept da forma pieptului lucreaza si pieptul . am ajuns la o concluzie , conteaza foarte mult exercitiile pe care le faci ele iti dau forma muschilor ( 60 % genetic si 40 % exercitiile ) , aici ma refer la modul in care lucrezi si exercitiile care le faci exemplu : un nebun la sala lucreaza intens picioare si spatele nu e simetric deloc da omu daca are pitici in cap nu ai ce sa faci ) fiecare cu gandirea lui

Last edited by jonson_f : 19-07-2008 at 21:37.
jonson_f is offline   Reply With Quote
Old 19-07-2008, 21:33   #18
JustMeAsIAm
Registered User

tu ce si cate exercitii faci pt. triceps ?
Old 19-07-2008, 21:45   #19
jonson_f
Registered User

jonson_f's Avatar

Send a message via Yahoo to jonson_f
3 : flotari la paralele / cu gantera la spate / impinsul frantuzesc (cu priza ingusta) , mereu obosesc dupa flotari la paralele lucreaza intens tot corpu, evit exercitiile care le faci cu ajutorul calburilor din mai mult motive.
jonson_f is offline   Reply With Quote
Old 19-07-2008, 21:49   #20
JustMeAsIAm
Registered User

Eu nu pot flotarile la paralele :| , dar fac intre 2 banci , cu greutate pe coapse . le simt super bine , obosesc ... mai fac cu gantera la spate , si impinsul frantuzesc , nu depasesc 10 serii ; 8 fac la biceps , si tricepsul fiind mai mare , am zis sa fac 10 serii .

ce vreau sa te intreb ... eu fac lunea piept + umeri .. si vinerea brate (biceps triceps antebrat) . e posibilitatea sa ma superantrenez la triceps ? la piept simt enorm de mult si tricepsul , tinand cont ca vineri am triceps , trece sambata duminica , si iara il solicit .... u ce zici ?
Old 19-07-2008, 22:15   #21
carrot
Registered User

Pune-le invers. Fa pieptul vineri si bratele luni.

Last edited by carrot : 19-07-2008 at 22:20.
Old 20-07-2008, 01:11   #22
anabolizant
Registered User

Quote:
Originally Posted by JustMeAsIAm
anabolizant , vezi postul 5 , am intrebat si eu de 2 exercitii , si mi-a zis Domnul Neagu ca sunt bune
A da, am confundat impinsul cu extensia ! Eu am incercat ca dupa extensii cu bara EZ sa fac impins, am reusit sa fac cu greutati foarte mici, dar daca am facut mai intai impins, extensii cu bara EZ am facut ca de obicei. Care e explicatia ?
Old 21-07-2008, 11:13   #23
hieronymus
Registered User

Quote:
Originally Posted by anabolizant
A da, am confundat impinsul cu extensia ! Eu am incercat ca dupa extensii cu bara EZ sa fac impins, am reusit sa fac cu greutati foarte mici, dar daca am facut mai intai impins, extensii cu bara EZ am facut ca de obicei. Care e explicatia ?

oridinea corecta e intai impins cu priza ingusta, apoi extenzii cu bara Z. Apoi extensii cu gantere si la urma scripete.
hieronymus is offline   Reply With Quote
Old 21-07-2008, 16:36   #24
anabolizant
Registered User

Nu cred ca se poate numi neaparat "corecta". Totusi, de ce ? "Extensii cu gantere si la urma scripete..." - 4 exercitii pentru tricepsi e cam mult.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules