Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > NUTRITIE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-05-2014, 10:24   #1
Azwraith
Registered User

Vreau sa ma ingras

Salutare,am o problema cu greutatea...am 55kg,inaltimea 1,74m si 18 ani
Vreau si eu sa stiu ce trebuie sa mananc si cat pentru a pune kg in plus
Trebuie sa mentionez ca dimineata mananc foarte putin,fiindca nu pot sa mananc prea mult,dar dupa ce ma intorc de la scoala de la 2 pana la vreo 10 mai mananc de vreo 3 ori,pana ma satur...insa as vrea cateva sfaturi
Va multumesc!
Azwraith is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2014, 11:27   #2
cristik22
Registered User

Deci aveam dreptate ca mananci putin.Posteaza ce mananci intr-o zi normala pentru a-mi face o idee si eu apoi o sa te ajut sa-ti imbunatatesti radical alimentatia.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2014, 12:58   #3
Azwraith
Registered User

Dimineata mananc pateu ori margarina cu gem ori branza topita(nu mai mult de 2 felii)
La pranz,cand ma intorc de la scoala,adica pe la vreo 2:30,mananc ce gasesc prin frigider,adica o portie de ciorba cu carne de pui sau fasole cu sunculita sau tocana cu carne de porc
Cand ma intorc de la sala,adica pe la vreo 6-6:30 mananc ce-am mancat la pranz
Seara...pe la vreo 9:30 mananc cartofi prajiti cu sau fara ou prajit,cu salata ori muschi de porc ori snitele
Nu mananc numai ce am spus mai sus,iar cateodata mai inversez ce ar trebui sa mananc la pranz cu ce ar trebui sa mananc seara
Old 16-05-2014, 17:26   #4
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Incearca sa iti cresti nr de calorii in special cele din surse proteice: carne , lapte, branza, ou si carbo de calitate.Are dreptat Cristik, mananci putin, creatina te va ajuta sa asimlezi mai mult si incet incet iti va creste si pofta de mancare.
Old 16-05-2014, 17:36   #5
Azwraith
Registered User

Am inteles,multumesc mult de sfaturi!
Old 16-05-2014, 18:08   #6
cristik22
Registered User

O sa explic putin mai pe larg ce ai de facut.Te-as sfatui sa nu mai consumi nici unul din alimentele de mai sus, din mai multe motive, principalul motiv fiind acela ca iti distrugi sanatatea.O dieta echilibrata trebuie sa contia proteine (din carne, peste, oua, lactate degresate, pudre proteice), carbohidrati complecsi (orez brun/basmati, linte, mazare, naut, fasole, quinoa, hrisca, amarant), legume/salate (fasole verde, broccoli, varza, salata verde, spanac, ardei gras, rosii, castraveti, ridichi, etc), fructe (mere, piersici, kiwi, portocale), fructe bogate in antioxidanti (struguri, capsuni, zmeura, afine, prune, etc), grasimi esentiale (peste gras de ocean, avocado, nuci, ulei de masline, ulei de canola, seminte de in, seminte chia, seminte de dovleac/susan/fl. soarelui, etc).Intotdeauna o masa trebuie sa contina:

1) proteine + carbohidrati complecsi + legume/salate
sau
2) proteine + grasimi esentiale + legume/salate

Nu este corect sa amestecam carbohidratii si grasimile la aceeasi masa, dar sunt si mici exceptii (atunci cand cantitatea de grasimi este una extrem de mica si provine din grasimi esentiale si nu din grasimi saturate).Fructele se consuma intre mese, ori cu 30-45min inainte de masa, ori la 2.5-3 ore dupa masa (pentru a nu fermenta).La fel, si aici sunt mici exceptii (fructele bogate in antioxidanti se pot combina cu cerealele foarte ok).Nu se consuma apa inainte, in timpul mesei sau dupa masa (se lasa un ragaz de 30-45min.)

Cate mese ar trebui sa mananci pe zi? Depinde cum iei in greutate...Eu as zice ca 3 mese formate din proteine + carbohidrati, 2 mese formate din proteine + grasimi esentiale si 2-3 gustari intre mese ar fi suficient.Poate ti se par multe mese, dar daca pleci de la premiza ca n-ai timp sa mananci atatae mese, atunci sa nu te astepti la cine stie ce rezultate.De luat se poate lua in greutate cu siguranta, doar ca depinde de tine.

Ce ar trebui sa consumi inainte de antrenament:

1) proteine + carbohidrati + legume/salate (cu 2 ore jumate, 3 ore inainte de efort)
Ex:
200g piept pui
100g orez basmati
100g arei gras rosu

2) shake proteic: 1 portie de weightgainer sau 30g concentrat proteic din zer + ceva carbo, dar nu prea multi (cu 45-60min inainte de efort)
*optional

Ce ar trebui sa mananci dupa antrenament:

1) shake proteic: 1 portie de weightgainer sau 40g concentrat proteic din zer + 70-80g carbo +5g creatina fosfat sau monohidrat (imediat dupa efort)

2) masa solida (la 1 ora, 1 ora jumatate dupa efort)
Ex:
250g piept pui
100g orez brun
100g fasole verde

Construieste-ti propriul plan alimentar, dar te-as sfatui sa mananci dupa cantar si sa pleci de la un 3000 de calorii daca vrei sa se puna ceva pe tine.Eu m-am chinuit la inceput, manacam si 10 mese pe zi + multe suplimente, dar mancam sub nivelul meu caloric si bineinteles ca nu se punea mai nimic, de aceea zic.Nu ai idee ce inseamna sa mananci mult ! Trebuie sa mananci peste nivelul tau caloric daca vrei sa iei in greutate..Pleaca de la un 200g de proteine, 300g de carbo (preponderent complecsi) si 100g grasimi (preponderent esentiale), asta e echivalentul a 3000 de calorii si vezi ce se intampla.Daca iei mai putin de 1kg pe luna, mai cresti putin caloriile, daca iei mai mult de 1kg pe luna, mai scazi din calorii.Sper ca ti-am fost de ajutor, bafta!
Old 16-05-2014, 19:20   #7
RoyalCobra
Registered User

La 3000 de calori eu cred ca o sa ia cam mult in greutate.La 74 de kg cate am acum eu consum undeva la 3300-3500 cal pe zi si inca iau undeva la jumate de kg pe saptamana.
RoyalCobra is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2014, 19:43   #8
cristik22
Registered User

Nu e mult deloc si oricum la o asemenea greutate corpul o sa-i asimileze tot ce ii da ca un burete.Cand esti la un procent mic de grasime nu trebuie sa-ti faci griji ca mananci prea multe calorii, deoarece corpul are capacitatea de a abosrbi mai bine nutrientii in aceasta situatie.
Old 16-05-2014, 19:54   #9
RoyalCobra
Registered User

Aha, am inteles.
Old 17-05-2014, 10:03   #10
Azwraith
Registered User

Multumesc mult de sfaturi cristi!
O sa urmez ceea ce mi-ai prescris
Old 17-05-2014, 14:05   #11
cristik22
Registered User

Vezi ca ai postat la nutritie.
Old 20-06-2014, 14:17   #12
lethalnt
Registered User

ca sa nu mai deschid alt topic as vrea sa imi spuneti si mie ce as putea face sa ma ingras.. asta mananc eu:

Pe la 12 mananc cartofi prajiti cu salata (varza / rosii + castraveti+ridichi (una din ele)
Dupa pe la 3 mai mananc 2 ardei umpluti (fara carne,nu imi place cartea in mancare,ci seaprat)
Seara pe la 7-8 ceva dulce gen coltunasi/clatite
Pe la 23 mai mananc ardei sau ceva care sa imi faca placere sa mananc.

PS: am 55 kg si 1.68m .
* De 4 zile am inceput sa iau nutrifort inainte si dupa antrenament cate 2cupe jumate .cca 100gr (fac doar piept momentan)
Multumesc!
Old 20-06-2014, 17:22   #13
cristik22
Registered User

Mai ziceti ceva daca mai aveti ce...
Old 20-06-2014, 20:44   #14
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Mananci pe zi, cat mine la o masa fara carne...
Old 20-06-2014, 22:49   #15
RoyalCobra
Registered User

Quote:
Originally Posted by cristik22
Mai ziceti ceva daca mai aveti ce...
=)))), cred ca vrea sa glumeasca. Adica sper.
Old 20-06-2014, 23:31   #16
lethalnt
Registered User

nu,nu glumesc..cam asta mananc..si nu prea imi vine sa mananc nu am pofta de mancare..v-ati confruntat cu asa ceva?
Old 20-06-2014, 23:38   #17
RoyalCobra
Registered User

Da, incearca sa te fortezi si o sa te obisnuiesti sa mananci tot mai mult, si in niciun caz sa mananci cartofi prajiti. Ar trebui sa deschizi un topic la alimentatie.
Old 21-06-2014, 06:15   #18
cristik22
Registered User

Quote:
Originally Posted by RoyalCobra
=)))), cred ca vrea sa glumeasca. Adica sper.

Dupa ce i-am scris romane cu ce trebuie sa faca el vine si spune ca mananca un cartof prajit si un ardei umplut fara carne dupa o luna de zile si mai vrea ce acum, ca nu inteleg?
Old 21-06-2014, 12:14   #19
RoyalCobra
Registered User

) iti dau dreptate.
Old 21-06-2014, 12:48   #20
lethalnt
Registered User

nu sunt aceeasi persoana cu cea care a deschis topicul. in cazul meu pot manca ce ai spus mai sus? @cristik22
Old 21-06-2014, 14:00   #21
RoyalCobra
Registered User

Da bre, doar ca grasimile si carbohidratii nu inseamna in niciun caz cartofi prajiti cum cred ca ai impresia.
Old 25-06-2014, 08:36   #22
BogdanTC
Registered User

De ce mananci abia la 12?
Eu daca am antrenamentul dimineata, la ora 12 am deja 2 mese + 2 shakeuri.
Uita de cartofi prajiti.
Mananca: oua, carne (pui, vita), peste, orez, ovaz, cartofi (fierti, copti), paste, fructe, legume. Ti-am scris cam ce e mai accesibil. Asociaza-le si fa-ti 4-5 mese consistente pe zi si mai adaugi 2-3 shakeuri.
Uite aici un topic unde m-au ajutat dl. Neagu si Cristik (postul 12): http://www.topculturism.ro/dr.redis/...0&postcount=12
Pe parcurs am mai adaugat orez/paste/cartofi la masa 5.
Iti dau un sfat, trezeste-te dimineata (pe la 7:00) daca vrei sa mananci cum trebuie si sa lasi cateva ore intre mese.
PS: Nu mai fa doar piept. Daca esti la inceput, axeaza-te pe un antrenament fullbody.
BogdanTC is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2014, 09:02   #23
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Foarte bun raspuns, Bogdane!

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules