Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FITNESS PENTRU FETE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Rate Thread Display Modes
Old 10-10-2012, 23:52   #1
ioana gabriela
Registered User

Question Dieta Atkins

Ce parere aveti despre dieta Atkins???
In ce ma priveste am observat ca daca elimin cat mai mult carbohidratii din alimentatie pierd repede kg.
Ma gandesc sa incep aceasta dieta peste cateva zile, ce imi puteti spune???
ioana gabriela is offline   Reply With Quote
Old 11-10-2012, 01:09   #2
Lukian
Registered User

Send a message via Yahoo to Lukian
Necesita sa fi bine documentata si sa cantaresti absolut tot ce mananci.
Principal este intrarea si mentinerea organismului in cetoza. Atentie la aportul de lichide iarasi, pentru ca trebuie sa elimini corpi cetonici. Asta nu e dieta low carb, e aproape de zero carb.
Repet inca odata, TREBUIE cantarit absolut tot ce mananci, altfel poti foarte usor sa mananci prea multe calorii. Atentie mare la raportul dintre tipurile de grasimi: saturate, mono- si polineasturate, care ar trebuie sa fie relativ egal intre cele 3.
Nu recomand sa stai mai mult de 10 sapt pe dieta, iar iesirea sa o faci treptat. In rest daca este facuta ca la carte, este foarte eficienta, dar si solicitanta si dificil de suportat.
Old 11-10-2012, 09:27   #3
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Eu unul nu recomand aceasta dieta fara supraveghere.
Old 11-10-2012, 13:39   #4
Lukian
Registered User

Vazand la rubrica nutritie ce regim alimentar aveai inainte, nu iti recomand Atkins, inca nu esti suficient de bine pregatita.
Old 11-10-2012, 14:43   #5
ioana gabriela
Registered User

O sa ma documentez din mai multe surse si o sa incerc...ambitia mea e mare. O sa va tin la curent cu ceea ce voi face, chiar o sa incerc sa va scriu cu o zi inainte ceea ce am de gand sa mananc poate asa imi veti da o mana de ajutor.
Old 11-10-2012, 23:28   #6
ioana gabriela
Registered User

Lukian..eu din cate am vazut la dieta Atkins, nu caloriile trebuiesc masurate ci cantitatea de carbohidrati ...
Old 12-10-2012, 11:29   #7
Lukian
Registered User

Cat timp nu mananci carbohidrati crezi ca poti manca 4000kcal pe zi ?? NU.

Trebuie masurate si caloriile pt ca asta e o greseala mare pe care multi o fac, iar cand esti pe atkins/keto si mananci asa multe grasimi foarte usor ajungi sa depasesti kcal indicate pt tine si obiectivul tau.
Old 24-10-2012, 22:37   #8
ioana gabriela
Registered User

buna...
am zis ca o sa va scriu ceea ce voi manca in dieta Atkins dar nu am reusit, imi cer scuze insa am fost cam dezorientata in prima saptamana, plus ca am fost cam depresiva, m-am simptit slabita etc...dificil ca orice dieta. Dupa vreo 9 zile am inceput sa ma simpt chiar bine si mai cu energie decat inainte sa incep dieta. Abia acum am reusit sa imi cumpar vitamine (multicentrum 50+ pt ca are putin fier si vitamine in cantitate mai mare...asa am vazut ca se recomanda pt aceasta dieta) si omega 3 si 6. Deja din saptamana a doua ma descurc destul de usor cu mancarea. Vreau sa va spun ca primele 4 zile imi era foarte foame dar pe urma parca organismul s-a adaptat rapid la aceasta dieta si ma simpt chiar bine. Nu simpt nevoia de dulce...insa ieri si azi am mancat ciocolata fara zahar cu polioli (am vazut ca exista ciocolata atkins care are aceleasi ingrediente ca cea pe care am mancat-o eu...o sa va spun daca am dat-o in bara cu asta in a doua saptamana :-P...in prima saptamana am slabit 2 Kg, sper sa am rezultate mai bune in saptamana asta, daca nu o sa prelungesc prima faza a dietei. O sa revin cu rezultateeee...
Old 24-10-2012, 23:13   #9
Lukian
Registered User

Tot nu ai scris ce si cat mananci.
Old 25-10-2012, 22:01   #10
ioana gabriela
Registered User

deci...prima masa o mananc in jur de ora 12 si anume oua...aproape zilnic: omleta din 2 sau 3 oua cu jamon sau bacon(<1/100g hidrati)sau conserva de peste si branza (<0,2/100g hidrati).
Apoi mai manac in jurul orei 18-19 si anume: chorizo(<1/100g hidrati) cu branza si cateva felii de castravete sau o rosie mijlocie; sau pulpe de pui prajite sau la cuptor cu rosie, sau ciulama cu ciuperci si carne + smantana fara hidrati (<0,5 / 100g); sau carne la cuptor de porc sau pui cu ulei de masline si 2-3 catei de usturoi cu castravete sau rosie;sau ciulama din carne de iepure cu smantana si usturoi...cam asta e ceea ce mananc. Sincer nu pot sa mananc 3 mese pe zi, nu am nevoie...iar cand simpt nevoia sa rontzai ceva ..mananc cateva felii de carnatz uscat. Beau cel putin 1,5 l de apa zilnic, iau vitamine, omega 3 si omega 6. Pe zi ce trece mai imi diversific meniul ...insa treptat..pana imi dau seama de multele optiuni ce le am
Old 25-10-2012, 23:30   #11
Lukian
Registered User

E indicat sa mananci mai des pentru a stimula metabolismul.
Lichidele ar trebui sa depaseasca 2l pe zi chair mai mult.
Mare atentie la tipul de grasimi pe care le mananci, prea multe grasimi saturate in timp sunt nefavorabile sanatatii.
Nu prea ai fibre suficiente in dieta ceea ce poate duce la probleme de tranzit digestiv.
Old 26-10-2012, 15:37   #12
ioana gabriela
Registered User

Aaah...o sa incerc sa mananc mai des...beu 1,5 litri de apa sigur si in rest mai beau sucuri zero zahar, zero calorii, asa sa mai simpt gustul de dulce...deci depasesc 2 l de lichide pe zi daca se pune si sucul
La subiectul cu fibrele e adevarat ca am ceva probleme, dar nu serioase.
Azi m-am cantarit si nu am mai slabit decat vreo 200 de grame, ceea ce ma pune pe gandit..sper ca pana luni sa dau jos ceva...o sa renunt la sucurile zero ca numa astea imi pot aduce zaharuri ascunse, in rest mananc ca in prima saptamana cand am slabit 2 kg . E adevarat ca am mancat in 2 zile o ciocolata intreaga fara zahar si indulcita cu polioli...se pare ca nu mi-a prins deloc bine...la gunoi cu ea ).
Multumesc pentru raspunsuri si sustinere...ne mai auzim
Old 26-10-2012, 15:56   #13
Lukian
Registered User

Sunt multe alimente ce pot contine carbo ascunsi sau substante care sa mimeze carbohidratii si sa determine iesirea organismului din cetoza, fapt ce trebuie evitat cu orice mijloc.
De asemenea trebuie ceva rabdare si neaparat sa calculezi si caloriile cum iti ziceam pentru ca ai putea sa consumi prea multe si atunci nu mai slabesti chiar daca mananci fara carbohidrati. Mai conteaza si ce antrenamente faci, deoarece acestea promoveaza arderea grasimilor si cresterea metabolismului.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules