Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FITNESS PENTRU FETE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Rate Thread Display Modes
Old 29-06-2012, 12:09   #1
artemiza
Registered User

Principiile lui John Berardi

Sunt interesata sa aflu mai multe despre acest subiect. Daca aveti amabilitatea sa-mi spuneti cate ceva din ceea ce stiti sau din propria experienta, v-as fi recunoscatoare. Sunt foarte preocupata de implementarea unui stil de viata sanatos in familia mea , sport si dieta deopotriva.
artemiza is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2012, 14:01   #2
Lukian
Registered User

Send a message via Yahoo to Lukian
Pe scurt principiile lui Berardi:
1. 5-6 mese pe zi, alimente neprocesate
2. proteina completa(animala) saraca in grasimi la fiecare masa
3. legume la fiecare masa, sau fructe(nu banane, etc...)
4. glucidele sa provina in principal din legume si fructe, alte tipuri de carbohidrati sunt permisi doar la 2 din mesele de dupa antrenament
5. 25-35% din calorii provin din lipide din care 1/3 saturate, 1/3mononesaturate si 1/3 polinesaturate
6. multe lichide, iar lichidele nu au voie sa contina calorii, deci apa, ceai verde
7. mesele pentru o zi se pregatesc toate odata(nu iti ia mai mult de 1 ora)

Exemplu de mese:

Lista cu alimente:

Old 29-06-2012, 20:13   #3
artemiza
Registered User

Multumesc mult! La prima vedere, cam in felul asta imi compun meniurile, dar respectand principiul disocierii. O sa aprofundez! Si...o intrebare. Care este problema cu diversele seminte prajite? De ce trebuie consumate crude?
Old 30-06-2012, 02:04   #4
Lukian
Registered User

Te rog daca gasesti o dovada stiintifica despre necesitatea disocierii alimentelor sa o prezinti.

Prin prajire uleiurile continute in seminte si nuci isi modifica structura, efect asemanator cu rafinarea uleiurilor.
Old 30-06-2012, 11:11   #5
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Si prin prajire pe langa modificarile biochimice se adauga si un plus de calorii.
Old 30-06-2012, 13:34   #6
artemiza
Registered User

Multumesc pentru lamuriri.
Lukian, dovezi stiintifice nu am fiindca, asa cum am mai spus, nu am pregatirea necesara. Tot ceea ce pot spune este pe baza constatarilor facute in urma propriei experiente. Am testat acest lucru, l-am observat si la altii care-l practica si am vazut ca functioneaza. De aceea si cer lamuriri, imi place sa inteleg ce se intampla si sunt deschisa pentru orice modificare daca mi se pare motivata.
Si inca o intrebare: pepenele rosu este cam controversat. Unii sunt pro, altii sunt contra....ce parere aveti?

Last edited by artemiza : 30-06-2012 at 13:39.
Old 30-06-2012, 14:53   #7
Lukian
Registered User

Functioneaza este un termen foarte relativ deoarece indivizii sunt diferiti si obiectivele lor de asemenea.
Ai incercat disociat si a functionat pentru tine, dar nu ai incercat si anumite variante pe care eu le consider mai eficiente pentru a putea face o comparatie.
Eu prefer sa folosesc principii care te pot duce si la nivel competitional, nu doar la un nivel obisnuit.

Nu e asa un dezastru pepenele rosu cat timp nu mananci zilnic de 3 ori pe zi...
Old 30-06-2012, 22:14   #8
artemiza
Registered User

Intr-adevar, eu nu am abordat aceasta problema cu scop competitional, ci doar am cautat o solutie functionala pentru a fi intr-o buna forma fizica in perimetrul vietii obisnuite. Multumesc inca o data pentru raspunsuri.
Old 02-07-2012, 08:06   #9
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Si eu sunt pro pepene rosu insa nu asociat cu alte alimente si nu in cantitati industriale.Tot citesc prin presa despre cura cu pepene rosu si ma mir cata prostie exista printre cei care scriu, dar si cat de rapid se raspandeste!!
Am intalnit persoane care spuneau ca fac cura de pepene rosu si practic il consumau in cantitati foarte mari, alaturi de alte alimente cu viteza redusa de digestie, apoi se mirau de ce au tulburari digestive si de aparitia kg in plus...
Old 02-07-2012, 15:50   #10
artemiza
Registered User

Deci este ok cum il mananc eu, adica 1-2 felii si fara altceva. De fapt il mananc mai mult de...sete si de placere, bineinteles.
Old 02-07-2012, 16:51   #11
aly112
Registered User

aly112's Avatar

Este si foarte sanatos pepenele rosu , mai ales acum pe timp de vara....
aly112 is offline   Reply With Quote
Old 03-07-2012, 06:50   #12
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Ally112 de ce e sanatos pepenele rosu mai ales vara si nu si iarna, knd corpul nu are acces la atatea surse de vitamine ca vara?

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules