Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FITNESS PENTRU FETE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Rate Thread Display Modes
Old 29-06-2012, 11:02   #1
artemiza
Registered User

Stilul de alimentatie Montignac

Eu am adoptat aceasta dieta de ceva timp si pentru mine este solutia optima in ceea ce priveste controlul greutatii. Am o nelamurire si poate ca ma puteti ajuta cu un raspuns.
Eu obisnuiesc sa mananc la micul dejun fulgi de ovaz cu lapte degresat. Pana nu de mult fierbeam in lapte fulgii, dar am aflat ca prin fierbere, IG-ul acestora creste peste limita permisa. In consecinta,am inceput sa adaug fulgii in laptele cald si sa-i las un timp sa se inmoaie. Credeti ca este ok asa? Deasemenea, daca adaug cateva stafide (IG 65) poate fi o problema pe termen lung? Mentionez ca practic fitness regulat, 3-4 antr/sapt.
artemiza is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2012, 11:23   #2
Lukian
Registered User

Send a message via Yahoo to Lukian
Nu ti-as recomanda asocierea fulgilor de ovaz cu lapte pt ca deja obtii un indice glicemic prea mare si de fapt Monitgnac asta urmareste, controlul indicelui glicemic. De asemenea masa ta nu e suficient de echilibrate macronutritiv.
Totodata vreau sa spun ca in mare nu sunt de acord cu el, si recomand mai degraba principiile lui John Berardi.
Old 29-06-2012, 11:58   #3
artemiza
Registered User

Multumesc, ma voi informa. Si te mai rog mult sa-mi spui care sunt obiectiile tale cu privire la Monti.
Old 29-06-2012, 13:38   #4
Lukian
Registered User

Montignac pune foarte mult accentul pe indicele glicemic al alimentelor si pe raspunsul insulinic care apare in consecinta consumului acestora.

Toate sursele principale de glucide au un indice glicemic individual insa odata combinate cu alte alimente acesta se modifica. Fibrele si lipidele scad viteza de absorbtie a carbohidratilor ingerati la aceeasi masa astfel indicele glicemic este redus.

Este evident ca trebuie sa evitam carbohidratii simplii si rafinati, alcoolul si grasimile animale in exces. Nu sunt insa de acord cu generalizarea de a nu consuma glucide impreuna cu lipide la nici o masa. Consumand doar proteine cu glucide la o masa raspunsul insulinic va fi mult mai puternic.
O alta obiectie este faptul ca mesele propuse de Montignac nu sunt foarte echilibrate.
Old 29-06-2012, 20:19   #5
artemiza
Registered User

In faza a II-a, cea de mentinere, sunt permise "calcari de lege", bineinteles, in limita bunului simt.
As mai vrea sa intreb de ce consideri ca meniurile nu sunt bine echilibrate?. Eu nu sunt de specialitate, dar consider ca, din contra, alimentatia zilnica are tot ce-i trebuie, judecand per total. Chiar nu este privativa deloc(sau cel putin asa vad eu acum) Te rog mult sa mai detaliezi putin aici.
Old 30-06-2012, 02:01   #6
Lukian
Registered User

Ceareale cu lapte sau branza cu paine integrala mi se care o masa dezechilibrata din punct de vedere al aportului proteic si al profilului de aminoacizi.

Personal consider ca Montignac reduce foarte mult importanta controlului portiilor de mancare la o masa

Pentru cineva care practica un sport mai intens sunt cam putini carbohidrati complexi in dieta ceea ce va determina scaderea sau limitarea performantelor sportive si va oferi un aspect dezumflat musculaturii.

Alimente precum carnati, margarina, unt, slanina, maioneza nu prea au ce cauta pe lista alimentelor indicate, mai degraba la rubrica de evitat.
Old 30-06-2012, 13:53   #7
artemiza
Registered User

Intr-adevar, Montignac nu limiteaza cantitatea de mancare, lasand asta la aprecierea fiecaruia,atata timp cat respecta principiul. Am observat , insa, ca aceste portii se reduc treptat de la sine (cel putin asa a fost in cazul meu). Avand o masa la fiecare 3-5 ore, practic nu prea mi-a mai fost foame si, implicit, am redus portiile . Aceasta abordare a meselor m-a scutit de stresul asociat deobicei cu dietele, acela ca mancarea va fi insuficienta si ca va trebui sa "fac foamea". Am mancat cat am avut nevoie si, in timp, am inceput sa mananc din ce in ce mai putin.
Margarina, unt si slanina nu consum niciodata, iar carnati si maioneza, destul de rar.
Old 30-06-2012, 14:43   #8
Lukian
Registered User

Eu mi-am impartasit doar parerile asa cum m-ai rugat.
Old 30-06-2012, 22:15   #9
artemiza
Registered User

Iti multumesc foarte mult pentru solicitudine.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules