Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > SUPLIMENTE NUTRITIVE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 07-12-2017, 01:33   #1
stefan2102
Registered User

Whey+carbo+caseina

Salut !

Sunt Stefan, 24 de ani,1.86 si am 73 kg,ectomorf.
Am reusit sa obtin detaliile necesare referitoare la antrenament,si acum vine vorba de suplimente.

Ce sa iau dupa antrenament,si seara inainte de somn pentru stimularea cresterii masei musculare?

Iau momentan niste vitamine si omega3.

Pot sa iau whey prot dupa antrenament combinat cu un carbo (pentru a evita depunerea grasimii ca la gainere si bineinteles,pentru a iesi mai ieftin),si ce carbihidrat imi recomandati?

Iar seara sa iau caseina?

Mersi fain !
stefan2102 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2017, 13:13   #2
cristik22
Registered User

1.Stimularea o obtii prin antrenament, nu prin suplimente.
2.Whey e cea mai buna alegere imediat dupa antrenament, dar in combinatie cu caseina, sau lactate (lactatele = 20% whey, 80% caseina)
3.Dupa antrenament, sau in orice alta situatie in care corpul e intr-un deficit de glicogen (rezultat in urma antrenamentului, ori dupa perioada lungi de low carb, ori in urma deficitului caloric), sursa carbohidratilor nu are importanta, ci cantitatea.Totusi este de preferat glucoza (orez, cartof, cereale, fructe sarace in glucoza: fructe de padure, kiwi, citrice si chiar si banane, dar nu din alea coapte rau) si de evitat fructoza (majoritatea fructelor, siropuri, gemuri, dulceata, etc).
4.Caseina este foarte anticatabolica, de aceea multi o prefera seara inainte de culcare pentru a asigura un flux constant de proteine in organism.Eu o prefer tot seara (asta pentru ca am antrenamentul seara tarziu) din simplul motiv ca in primele 4-6 ore dupa antrenament balanta inclina inspre catabolism si este bine sa se suplimenteze cu anticatabolie: caseina (sau lactate), bcaa (5-10g), leucina (3-5g).
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2017, 15:28   #3
stefan2102
Registered User

Deci dupa antrenament sa combin whey cu dextroza ar fi o alegere buna,zi care ar fi cantitatea?
Mersi fain !
Old 07-12-2017, 17:18   #4
cristik22
Registered User

Cine a zis de dextroza? Eu am zis whey si caseina (sau lapte, lactate) totalizand in jur de 30g proteina, in combinatie cu o sursa de carbo complex de care am scris in paranteza.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2017, 21:28   #5
stefan2102
Registered User

Dar daca nu am posibilitatea sa imi iau carbohidratul din fructe,legume deoarece restaurantul unde lucrez e inchis atunci cand vin eu de la sala,ce pot face?
Old 13-12-2017, 13:00   #6
bolbo
Administrator

bolbo's Avatar

Quote:
Originally Posted by stefan2102
Salut !

Sunt Stefan, 24 de ani,1.86 si am 73 kg,ectomorf.
Am reusit sa obtin detaliile necesare referitoare la antrenament,si acum vine vorba de suplimente.

Ce sa iau dupa antrenament,si seara inainte de somn pentru stimularea cresterii masei musculare?

Iau momentan niste vitamine si omega3.

Pot sa iau whey prot dupa antrenament combinat cu un carbo (pentru a evita depunerea grasimii ca la gainere si bineinteles,pentru a iesi mai ieftin),si ce carbihidrat imi recomandati?

Iar seara sa iau caseina?

Mersi fain !

Dimineata, dupa micul dejun se iau vitamine, minerale, Omega 3.
Dupa antrenament poti lua ProtWhey-R in combinatie cu dextroza/fructoza/maltodextrina sau alt produs de masa musculara. Nu conteaza in ce perioada esti (slabire/masa musculara), dupa sala trebuie imediat proteina+carbo cu asimilare rapida, deci shake, nu mancare solida (masa bagata dupa 90 minute de la terminarea antrenamentului).
Seara se ia in general proteina cu absorbtie lenta, gen caseina.
bolbo is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2017, 02:23   #7
stefan2102
Registered User

Multumesc mult!
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules