Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-04-2011, 12:57   #1
IonutToma
Registered User

Post Programul meu de antrenament - pareri?

Salutare din nou,

Postez mai jos programul meu de antrenament pe care il folosesc de aproape 2 luni cu rugamintea de a posta parerile voastre (daca e bun sau nu, ce ar trebui sa mai adaug, etc).

Ziua 1

Triceps: impins din culcat cu priza ingusta, extensia bratelor din culcat, extensii la scripete

Biceps: flexii cu bara, flexii cu ganterele inclinat 50 - 60 grade, flexii priza pronatie cu bara z

Ziua 2

Spate: Hiperextensii, indreptari (deocamdata am renuntat la ele), tractiuni la helcometru, ramat aplecat cu bara (si la acest exercitiu am renunt deocamdata datorita unor dureri ale zonei lombare).

Abdomen: super set: ridicari de trunchi si ridicari de genunchi.

Ziua 3

Pectoral: Impins declinat, fluturari orizontal, impins cu ganterele inclinat.

Umeri: Impins de la piept cu bara sezand, fluturari laterale, ridicari de umeri cu bara.

2 intrebari:

1.Cu ce as putea inlocui indreptarile si ramatul aplecat cu bara daca momentam prezint dureri in zona lombara?

2. Programul asta l-am vazut scris pe un perete de la sala si am zis sa il incerc (avand in vedere ca este pt intermediari). Deocamdata sunt multumit, dar am nedumerire: de ce nu se regasesc si exercitii pentru picioare? As putea adauga eu si aceasta grupa, daca da: in ce zi si ce exercitii?

Multumesc anticipat.
IonutToma is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2011, 22:23   #2
galezzu
Registered User

galezzu's Avatar

La brate e ok...la spate daca ai dureri lombare poti inlocui indreptarile cu hiperextensii si ramatul cu bara in ramat cu gantera cu genunchiul sprijinit pe o banca.La piept daca esti pe "masa" scoate fluturarile si fa doar impins orizontal cu bara si inclinat cu gantere.La umeri include si fluturarile din aplecat pt.deltoidul posterior.Si nu in ultimul rand fa picioare!!! acorda'le o zi separata de antrenament bazat pe exercitii de baza:genoflexiuni,impins la presa,flexii la helco.pt femurali(daca ai prob.cu spatele),impins pe vf. la gambe.
galezzu is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2011, 07:27   #3
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Unde sunt coapsele si gambele in acest program?Ar trebui sa regandesti totul, citind forumul.
Old 04-04-2011, 21:53   #4
IonutToma
Registered User

galezzu, multumesc de sfaturi. o sa le analizez si o sa vad ce pot sa schimb.

Dl. Cristian Neagu, daca o sa recititi ce am scris o sa vedeti ca la final am precizat ca am o nedumerire avand in vedere ca acest program nu include si exercitii pt picioare si am intrebat ce pot sa fac in acest sens.

Alte sfaturi sunt binevenite.
IonutToma is offline   Reply With Quote
Old 11-04-2011, 12:32   #5
Andr3!
Registered User

Andr3!'s Avatar

Send a message via Yahoo to Andr3!
Hai sa iti spun parerea mea:Fiecare isi face singur programul de antrenament dupa cum simte el ca e mai bine.Parerea mea despre programul tau:tie la piept iti lipseste un exercitiu de baza,adica inpins din plan drept,si incearca sa faci tractiuni la bara iarasi un exercitiu extrem de inportant pentru spate,daca nu poti singur fa cu ajutor dar fal.Eu iti recomand sa iei considerare sfatul domnului Neagu si sa te uiti putin pe forum la programele de antrenament ale altora.Dupa care le poti compara cu al tau.

Mind is everything if you don't believe you can do something then you cant
Andr3! is offline   Reply With Quote
Old 11-04-2011, 14:41   #6
Zuke
Registered User

Zuke's Avatar

Si la mine la sala am vazut vreo 3-4 antranamente si m-am uitat umpic. Am ramas umit. Erau niste prostii cam mari.. program pt 3-4-5zile..

La brate 12-15serii e ok.
-triceps: as baga si extensii cu gantera peste cap (cu ambele brate).
-biceps: si aici as introduce flexii hammer cu bara sau cu ganterele pt brahial

Spate. Sunt aparate de ramat poti pana te vindeci sa il inlocuiesti cu asa ceva. Indreptari cu hiperextensii. Cand revii la indreptari sa faci in continuare hiperextensii pt incalzire si revenire. INCEARCA SA FACI TRACTIUNI LA BARA FIXA LA PIEPT. Daca poti cel putin 4 continua asa cate 3-4serii si dupa faci si la helcometru 2-3serii.
La abdomen e cam greu sa primesti sfaturi..

Piept. Scoate impins declinat si fa flotari la paralele. O sa vezi o diferenta enorma. Adauga impins cu haltera orizontal. Cate 3serii de fiecare e ok.
Old 12-04-2011, 13:35   #7
Lukian
Registered User

Send a message via Yahoo to Lukian
Trebuie sa vezi ce e cu durerea aia in zona lombara in primul rand.

La piept am vazut ca ai intercalat fluturarile intre doua exercitii de baza, asta in caz ca nu urmaresti o preobosire ar trebui sa le muti la sfarsit.
Daca lucrezi umerii dupa piept de obicei pentru deltoidul anterior nu te baza pe impins cu greutati mari ci mai degraba un impins cu o greutate medie si cu o raza de miscare mai redusa urmarind sa pastrezi tensiunea mai mult pe deltoid(nu faci lockout).

La spate introdu tractiunile la bara fixa, un ramat cu sprijin si indreptari cu greutati mici si forma corecta(te poate ajuta la recuperare).

Trebuie sa introduci si picioarele si apoi sa rescrii programul de antrenament.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules