Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-05-2017, 14:52   #1
CalugaruRAP
Registered User

Piept umeri

Salut baieti. De ce nu e ok sa antrenezi piept cu umeri? Sunt satul sa ii combin cu spatele. Am incercat saptamana asta si ma simt ok. Stiu ca nu e ideal, dar incerc sa mai ies din rutina. Mi se pare ca lucrez mult umerii la piept si bagandu-i si la spate e poate supraantrenament. Ce parere aveti? Ms.
CalugaruRAP is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2017, 04:56   #2
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Orice nu te face sa te simti nasol, e de pastrat.Poti face asta si ca o variatie a antrenamentului.Teoretic umerii obosesc rau la antrenamentul pectoralilor, dar daca tu te simti ok, continua, nu exista alte consecinte, decat ca iti pot creste umerii
Old 01-06-2017, 13:43   #3
cristik22
Registered User

Corect, umerii sunt grupa cea mai uzitata, atat la miscarile de impins, cat si la miscarile de tras, insa totodata si grupa care suporta cel mai mare volum de antrenament.O idee ar fi sa iti imparti antrenamentul umerilor jumate cu jumate.O parte in ziua de piept, o parte in ziua de spate si astfel vor raspunde mai bine daca urmaresti dezvoltarea lor.Ceea ce nu te sfatuiesc sa faci, sa nu lucrezi umerii la mai putin de 3 zile inainte de pectorali.Un antrenament de pectorali cu febra musculara la umeri, va fi un antrenament esuat, in rest, nu vad de ce nu ai putea combina umerii cu pieptul.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2017, 13:46   #4
cristik22
Registered User

PS: Daca doresti mai multa dezvoltare pe partea mediana, poti lucra cu fluturari laterale si in ziua cu pieptul si in ziua cu spatele.Daca doresti mai multa dezvoltare pe partea posterioara, poti lucra cu fluturari din aplecat si in ziua cu pieptul, si in ziua cu spatele.Daca doresti o dezvoltare generala a lor, atunci cred ca s-ar combina mai bine in ziua cu spatele, sau si mai bine, intr-o zi separata.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-2017, 08:52   #5
CalugaruRAP
Registered User

Multumesc, baieti!
CalugaruRAP is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules