Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-11-2016, 18:39   #1
stefan2102
Registered User

Antrenament piept !

Salutare tuturor ! De curand am inceput sa merg la sala si ma confrunt cu o mica problema . Ideea e ca am inceput un program bazat pe lucratul tuturor grupelor de muschi intr-o zi,doar ca atunci cand ajung si fac pieptul nu stiu de ce dar nu simt deloc ca lucreaza. Am incercat sa schimb priza,larga,apropiata,tot nu vad care-ar fi problema. Mai mult simt ca lucrez brate,,,ce sfat ati putea sa-mi recomandati?
stefan2102 is offline   Reply With Quote
Old 23-11-2016, 07:01   #2
cristik22
Registered User

Incepatorii nu pot simti muschii cum lucreaza ca un avansat.In orice caz, cand lucrezi pieptul, incearca sa ai un minimum de 2-3 secunde atunci cand cobori bara/gantera spre piept si sa nu folosesti greutati pe care nu le poti controla.De asemenea, nu e indicat sa scazi sub 8-10 repetari cand lucrezi partea de sus a corpului si 15-20 cand lucrezi partea de jos.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 25-11-2016, 08:26   #3
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Faci febra la pectorali?
Old 04-12-2016, 20:51   #4
stefan2102
Registered User

Cam asta ar fi problema,nici febra nu prea fac ! Tin sa precizez ca am un piept cam " rahitic" as putea spune,fiind ectomorf sper ca stiti cam cu ce ma confrunt..
Old 04-12-2016, 22:18   #5
cristik22
Registered User

Pentru ca majoritatea incepatorilor nu stiu sa activeze pectoralii cand executa impinsurile pentru piept.Umerii trebuie sa fie retractacti, adica trebuie dusi in spate de tot, sa apropii omoplatii si sa scoti pieptul in fata, iar atunci cand impingi, umerii nu trebuie sa se duca in fata, iar viteza trebuie sa fie una lenta la inceput.Daca lucrezi in viteza, ai toate sansele sa implici doar umerii frontali si tricepsii, si prea putin pectoralii.Fa urmatorul experiment acasa:

1.Cu o singura mana, incearca sa o duci cat de mult in spate posibil si pe langa corp, in timp ce scoti pieptul in fata.
2.Incordeaza pieptul tare.
3.In timp ce tii pieptul incordat, incearca sa simulezi o miscare de impins, ducand mana in fata, apoi iar in spate, dar lent.
4.Incearca sa faci asta cu ambele maini.Ar trebui sa simti cum lucreaza pieptul la capacitate maxima.

Daca nu simti asta cand lucrezi impinsurile (la executie lenta), nu stimulezi muschii pectorali cum trebuie.La o executie normala, nu prea ai cum sa simti pectoralii cum lucreaza, in special la nivel de incepator, e imposibil, asa ca incearca sa executi lent momentan cand lucrezi pectoralii.Daca simti cum ti se rupe pieptul in doua, inseamna ca executi corect.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-2016, 23:55   #6
stefan2102
Registered User

Merci fain Cristik !!!
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules