Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ORICE ALTCEVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-05-2015, 23:11   #1111
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Quote:
Originally Posted by cristik22
Alessandro, de ce nu faci genu si indreptari?
Nu mai fac deoarece am 6 discuri herniate. Poate ma voi apuca usor de indreptari. Momentan fac indreptari cu o bara de 10 kg. Dar daca vad ca nu ma simt bine, renunt si la astea si voi continua doar sa antrenez spatele regiunea sup, pectoralii, bratele, antebratele, coapsele prin flexii si extensii la aparat + presa, gambele din asezat. Am facut si genu si indreptari destul de serios, depasind 100 la ambele. Acum 2 sapt, am facut indreptarile cu 10kg prima data dupa 8 ani de zile. Desi lucrezi ischiogambierii si fesierii prin alte metode (am 6 luni de sala in continuu), am facut o febra de o sapt. Cred ca ce am spus aici ar trebui citit de orice incepator, pt a vedea ce efect au si cat de importante sunt indreptarile. Desi fac la presa cu o greutate maricica, la fel si la aparat la flexii si ext, daca pun bara aia de 10kg in spate si fac genu, as obtine acelasi rezultat ca in urma indreptarilor facute.
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2015, 00:41   #1112
cristik22
Registered User

Pai ai grija Allesandro cu presa aia de picioare, ca pune presiune pe lombari, chiar mai mare decat ai crede, si aparatul hack squat si cam orice aparat ce imita miscarea de genuflexiune.Cand am avut contractura la spate, am putut sa imi lucrez coapsele doar cu genuflexiuni frontale, inaltat de calcaie, astfel incat sa ma duc cu spatele perfect drept, astfel muschii lombarii cam iesind din ecuatie.Absolut toate aparatele din sala care imitau miscarea de genuflexiune, imi agravau durerea, dar genuflexiunile pe fata le faceam fara probleme si nici indreptarile nu imi agravau durerea, asta pentru ca sunt miscari mult mai naturale.Daca imi permiti, cum ai reusit sa iti herniezi discurile?
cristik22 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules