Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > NUTRITIE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-08-2005, 10:11   #1
Unregistered

bicicleta si celulita?!

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu o problema: eu fac zilnic o jumatate de ora bicicleta de camera, la nivel mediu de dificultate. Anul acesta celulita a devenit vizibila siu extrem de suparatoare( pe picioare), lucru care ma deranjeaza enorm, fiindca tin la aspectul meu si nu sunt nici grasa( am 70 kg la 181 cm). Am citit undeva ca efortul determina acxumularea de acid lactic, care favorizeaza celulita. Adica cum? Eu trag la bicicleta aia sa slabesc si sa imi tonifiez picioarele si aflu ca daca imi solicit muschii, acel acid lactic imi produce celulita? Sunt complet derutata. Va rog, nu radeti de mine, dar nu gasesc pe nimeni care sa ma lamureasca. Sunteti ultima mea speranta. Din cauza acelui articol, aproape ca mi-e frica sa ma mai urc pe bicicleta. Va salut si va multumesc anticipat!
  Reply With Quote
Old 23-08-2005, 14:04   #2
Dr.S.Damian

Ei, nu e chiar asa. Acidul lactic, considerat de multi o "toxina" poate ca intervine intr-o oarecare masura in intrtinerea celulitei, dar efectul benefic general al sportului contracareaza acest efect.
In alta ordine de idei, in efortul pe care il faci tu pedaland pe bicicleta, acidul lactic nu se produce decat in cantitati mici si este repede metabolizat. Deci nu iti face probleme.
Incearca sa mergi la masaj anticelulitic, singura metoda care da rezultate reale.
  Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules