Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > NUTRITIE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-07-2005, 13:39   #1
ele

in sfarsit cineva avizat

azi am gasit acest site dupa o lunga cautare pe net, si Doamne cate miau fost date sa vad pe tot felul de forumuri. Deabia dupa ce am citit o mare parte din sectiuni si cateva threaduri pot sa zic: Va felicit sincer! Din ce am citit aici miam dat seama ca in ultima perioada am facut ceea ce trebuia si mia crescut putin moralul. La ce ma refer? Am de dat kilograme jos si am un mod de viata dezorganizat si st si comoda, dar asta nu ma facut sa aleg prima dieta convenabila. Am citit ff mult si mam pregatit pt urmatoarea perioada. Miam dat seama ca intradevar nu e vb de vointa pt a urma o dieta, e vb in primul rand sa constientizez modul de viata de pana acum sa identific marile greseli p care le fac. Maim ales singura niste reguli generale de alimentatie si in functie de cum ma simt in fiecare zi (jonglez intre lactate, fructe legume si carne mai rar, si cereale in fiecare zi) astfel ca in 3 saptamani am reusit sa dau jos 5 kile fara sa ma simt slabita sau afectat in alt fel. I
ntrebarea 1: continuand asa cu alimentatia voi continua sa slabesc in acelasi ritm ? binenteles ca am in program si inot si aerobic insa deabia de luna viitoare (banii...).

Intrebarea 2: la o inaltime de 1.70 cantaresc acum 93 de kile; vreau sa stiu unde trebuie sa merg si ce analize trebuie sa fac pt a determina cauzele pt care mam ingrasat (mentionez ca acum 6 ani aveam 65 de kile, si recunosc ca am avut un regim de viata total dezordonat + fumat, de care mam lasat).

Sper ca nu am scris prea dezlanat si inca o data consider ca e de admirat ca va implicati atat de mult cu acest site.
  Reply With Quote
Old 11-07-2005, 11:40   #2
Dr.S.Damian

Multumesc mult pentru aprecieri. Ma bucur ca gasesti util acest forum.

1. Nu o sa slabesti mereu in acelasi ritm. Cu cat te apropii mai mult de greutatea normala, cu atat slabesti mai greu. Dar cned vei incepe sa faci si sport o sa vezi o accelerare a procesului.
2. Medic de familie + eventual un endocrinolog. Foarte posibil sa nu ai nici o problema medicala, ci sa fie doar efectul vietii dezordonate.
  Reply With Quote
Old 11-07-2005, 15:14   #3
VIOREL67
pilot trolebuz

VIOREL67's Avatar

ele cum poti spune asta?
"Miam dat seama ca intradevar nu e vb de vointa pt a urma o dieta, e vb in primul rand sa constientizez modul de viata de pana acum sa identific marile greseli p care le fac. "

din ce scrii ai o greutate peste lejer si marea descoperire care ai facut-o sa spui ca vointza este pe ultimul plan....pacat ca pastila de slabit in fatza televizorului nu a aparut

sa constientizezi modul sanatos de trai ....eheeee asta am invatzat din copilarie ce este bun si ce nu.
te-ai lasat de fumat//bravo..vointa sau constientizare?
eu sunt constient de cand eram fecior ca fumatul este nociv..dar am constentizat si nu m-am lasat....

cauzele?
spui de 6 luni?chiar ce ai facut ...esti constienta de ce?
revizuieste-ti stilul de viata si cu vointa poti .

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules