Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > NUTRITIE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-01-2005, 17:39   #1
Crina

Exclamation vreau sa slabesc

Va spun buna seara si ma bucur ca, pana la urma, am gasit un nutritionist.
Sper ca de data asta sa mearga!!Sunt Crina am 1.65 si 63kg(deja prea mult pentru 17 ani).Ideea e ca ma chinui sa slabesc de aproape 4 ani si problema e ca am inceput foarte prost, am tinut tot felul de regimuri, n-am mai mancat mi-au aparut astfel vergeturi...abia acum 3 ani m-am apucat de aerobic,dar tot am gresit pentru ca n-am stiut ca trebuie sa tin si regim si practic mancam dupa antrenament(ceea ce este fff rau!!!).La inceput a fost greu cu aerobicul, dar acum imi place foarte mult si nu-mi mai este greu(pot sa fac toate seriile chiar!).In mod normal, o persoana se duce de 3 ori pe saptamana la aerobic, eu ma duc minim de 5 ori pe saptamana!
Acum nu stiu ce sa spun,in cele 63kg ale mele pe langa tesut adipos cred ,totusi, ca am si masa musculara.
Dupa parerea mea, nu am probleme de la brau in sus,problema mea sunt picioarele care sunt cam grosute.
Am inceput sa folosesc si eu FIBROBAR si sper sa fie de folos.Mananc unul dimineatza si unul la pranz in rest apa.
Cam ce greutate ar trebui sa am la 1.65 ca sa imi permit sa port si eu o fusta scurta?Cum sa ajung la greutatea asta cat mai repede?Am uitat sa mentionez ca fac si masaj anticelulitic aproape in fiecare zi in functie de programul meu.
Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
  Reply With Quote
Old 17-01-2005, 09:21   #2
Dr.S.Damian

Draga Crina,

In mesajul tau sunt cateva aspecte care trebuiesc lamurite.
In primul rand, unul tehnic: nu sunt nutritionist de meserie, ci doar un medic pasionat de nutritie.
In anii de cand ma ocup (si) de acest domeniu m-am intalnit de multe ori cu cazuri ca al tau.
Tu nu ai o problema reala cu greutatea, ci doar una de autoperceptie a corpului tau. De aceea, eu nu iti voi recomanda nici o cura de slabire, ba din contra sa incepi sa inveti sa te hranesti sanatos.
Regimul tau alimentar format din 2 Fibrobare si apa este total gresit. Fibrobarul este un produs care vine in completarea unei alimentatii naturale sau poate inlocui 1 masa principala pe zi. Atat.
In alta ordine de idei, greutatea ta este absolut normala. Ar trebui determinat procentul de grasime, fiindca daca faci mult sport intr-adevar este posibil sa ai masa musculara mai bine dezvoltata si atunci chiar nu mai are rost sa iti faci atatea probleme cu greutatea.
Faptul ca ai picioarele mai groase, asta poate fi ceva mostenit sau constitutional, deci nu prea ai multe solutii, decat sa continui cu masajul si eventual alte proceduri.
In cazul tau, cand deja esti intr-o permanenta cura de slabire si faci mult sport (aerob), consider ca solutia este reprezentata de introducerea antrenamentelor cu greutati (de exemplu, 2 antrenamente de forta si 2 aerobice). Antrenamentul cu greutati va dezvolta masa musculara (in limite rezonabile, nu te speria), iar masa musculara este locul in care sunt "arse" lipidele.
Trebuie sa incepi sa mananci sanatos, fiindca altfel vei avea de tras mai tarziu.
  Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules