Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-10-2009, 19:41   #1
ovidiu26
Registered User

ovidiu26's Avatar

Abdomen umeri si picioare

Ce antrenamente bune stiti pentru abdomen si umeri. Sunt multe modalitati de a-ti atrena abdomenul si umerii insa care sunt cele mai bune.

La picioare iarasi nu cresc sa zic eu bine. Genoflexiuni cu bara in spate nu bag ca imi este ca imi ia din inaltime in schimb bag la cel impins cu 150 de kg si la cel de intinzi picioarele cu ... nu mai stiu ca nu sunt numerotate greutatile alea insa este o greutate buna . Sa continui sa trag la picioare si sa fiu mai rabdator sau nu bag bine? Bag cam 4-5 serii

Last edited by ovidiu26 : 27-10-2009 at 19:58.
ovidiu26 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-2009, 22:19   #2
katalin
Registered User

spune si tu integral programul de picioare pe care il ai in momentul asta. De asemenea, si cel pentru umeri
katalin is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2009, 20:41   #3
ovidiu26
Registered User

ovidiu26's Avatar

Deci picioare:
Bag la presa (acea de impingi) , 5 serii si la ultima ma opresc la greutatea de 150kg .
Bag la aparatul acela de trebuie sa indrepti picioarele , sa le intinzi , nu stiu cum sa explic. La acela bag 3 serii si apoi bag pentru gamba 2 serii .

Umeri:
Pai bag cu bara deasupra capului, impins cate 3-4 serii insa nu simt ca-mi intra. Apoi iau zetul pun 10kg pe o parte si 10 pe o parte si il ridic pana la barbie cam vreo 3-4 serii . De la cel de ridicat pana la barbie chiar simt si ma dor foarte mult umerii si stiu ca "imi intra" . La cel cu bara deasupra capului impins ma dor mainile , nicidecum umerii.
Old 29-10-2009, 17:06   #4
hieronymus
Registered User

fara genuflexiuni nu faci cine stie ce treaba la coapse. Presa e buna, mai ales ca iti si protejeaza coloana, dar nu te dezvolta la fel ca si genuflexiunile. Eu m-as axa pe un program piramidal pt coapse, incepand cu 20 repetari la genuflexiuni.
Extensia picioarelor la aparat e buna pt cvadricepsi, dar nu iti va da masa, ci mai mult izolare.

Cat priveste impinsul cu haltera de la ceafa, e cel mai bun exercitiu pt masa deltoizilor. Cred ca nu il faci tu corect, sau nu pui greutatile potrivite, daca spui ca nu simti nimic. Sper ca faci exercitiul din pozitia asezat pe scaun, cu spatele lipit de spatarul banchetei, si nu din picioare.
hieronymus is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2009, 19:24   #5
Radulescu Stefan
Registered User

Radulescu Stefan's Avatar

Send a message via Yahoo to Radulescu Stefan
hieronymus, nu sunt indicate la varsta lui genuflexiunile, cum nici la mine nu sunt. El are 16 ani, eu aproape 16 ani. Si instructorul meu de la sala mi-a zis ca nu sunt pt. mine genoflexiunile acum, nici indreptarile de exemplu.
Radulescu Stefan is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2009, 19:47   #6
katalin
Registered User

Radulescu Stefan, sa stii si tu ca domnul hieronymus are foarte multa experienta in domeniul culturismului cat si in cel medical, incat stie bine ce vorbeste
Old 29-10-2009, 23:06   #7
Radulescu Stefan
Registered User

katalin, nu stiam . Eu am zis ce mi-a recomandat si mie instructorul, am dat o parere. Deci daca fac genuflexiuni exista sansele sa-mi afecteze colana pana la urma ?
Old 30-10-2009, 17:55   #8
hieronymus
Registered User

Asa e, nu am vazut ca ai 16 ani, dar acesta nu e un motiv sa renunti la genuflexiuni. Eu am zis sistem piramidal cu 20 repetari/serie, si acesta nu te afecteaza, daca il faci corect (adica spate drept, privirea inainte, calcaiele ridicate pe o placuta de 2-3 cm, obligatoriu centura). Mie genuflexiunile nu mi-au afectat cresterea, si nici altora de pe site. Plus ca la 16 ani esti destul de matur, nu ai 12 ani.
Daca faci cu greutati mari, care sa iti permita 2-3 repetari, poti avea probleme, dar la 15-20 repetari/set in nici un caz.
Deci eu nu as ignora genuflexiunile.
hieronymus is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2009, 22:21   #9
Radulescu Stefan
Registered User

Am o intrebare: Am inteles ca presa si genuflexiunile sunt cam acelasi lucru. Ce e mai bine? Presa sau genuflexiuni? Sau amandoua? Cum sta treaba mai exact?
Old 30-10-2009, 23:37   #10
Nanu_ionut
Registered User

Nanu_ionut's Avatar

Ambele exercitii sunt esentiale in dezvoltarea musculaturii picioarelor. Personal, as alege genuflexiunile in detrimentul presei, daca ar fi sa aleg intre cele 2 ex, primul fiind un exercitiu mult mai complex
Nanu_ionut is offline   Reply With Quote
Old 31-10-2009, 08:23   #11
katalin
Registered User

dar nu strica sa faci si presa si genuflexiuni in cadrul aceluiasi antrenament
Old 31-10-2009, 12:52   #12
marcel86
Registered User

marcel86's Avatar

Daca ai probleme cu zona lombara, evident presa.
Daca esti sanatos tun, genuflexiuni si mare grija la forma de executie.
Old 01-11-2009, 15:26   #13
ovidiu26
Registered User

ovidiu26's Avatar

Dar mai trebuie neaparat centura? In cazul meu la genuflexiuni: bara 20 de kg, 10 kg pe o parte 10 kg pe o parte a cate 4 serii , 10 repetari . Le bag destul de corect iar daca nu ma atentioneaza cei din sala ...
Old 01-11-2009, 16:21   #14
marcel86
Registered User

marcel86's Avatar

Daca nu scazi sub 10 repetari la nicio serie, sfatul meu personal este sa nu folosesti centura. Insa ai foarte mare grija la forma corecta de executie a exercitiului. Nu astepta sa te atentioneze cei din sala.. Documenteaza-te singur si corecteaza-ti eventualele greseli.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules