Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FIZIOLOGIE SPORTIVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 18-06-2017, 23:30   #1
Mayran
Registered User

Un dubiu

Am o intrebare legata de creatina,are vreo influenta asupra calciului in organism pentru ca in perioada in care suplimentam cu creatina am avut cadere de calciu(intepaturi,spasme musculare,ameteli,probleme cu dintii) si acum am oprit creatina ptr ca nu sunt sigur daca influenteaza.Intreb chestia asta pentru ca am mai citit pe un site ca ar impiedica asimilarea calciului,iar eu nu am avut probleme de genu pana acum.Rog doar pe cei care au cunostinte in acest sens sa raspunda,nu vreau pur si simplu pareri
Mayran is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2017, 08:26   #2
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Salut Mariane!Din ce descrii tu ai o hipocalcemie severa, care nu are deloc legatura cu administrarea de creatina.Vezi ca hipocalcemia are cauze multiple, eu am avut in scoala de ofiteri datorita oboselii , nervilor si alimentatiei deficitare.Poate fi insotita si de atacuri de panica.
Vezi cam ce din ce ti-am scris se potriveste si acolo ai de lucrat.Exista tratamente, dar pana la medicatie, vezi de ce a aparut.Nici o treaba cu creatina.
Old 19-06-2017, 10:31   #3
Mayran
Registered User

Am simptomele astea de 2 luni si ceva si m-au stresat de nu am putut sa ma mai ocup bine nici de alimentatie nici de antrenament.Cauza cred ca a fost lipsa fructelor si legumelor din alimentatie,uneori stres iar o alta problema ca pana seara nu ieseam mai deloc din casa,si cred ca am avut un def icit de vitamina d,ca nici complex de vitamine nu luam.
De 5 zile mi-am luat supradyn si calciu,impreuna au ,1,120 mg calciu dar simptomele au ramas,si cred ca o sa fac niste analize ca e cam mare cantitatea de calciu fara sa am un diagnsostic dovedit.
Multumesc ptr raspuns
Mayran is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2017, 06:46   #4
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Vezi tu ca hipocalcemia nu trece odata cu adminstrarea suplimentelor.Carenta a aparut in timp si daca deja ai pierdut calciul din corp, nu il mai asimilezi...e un proces foarte dificil.Exista fixatori de calciu, dar cel mai bine e sa discuti cu medicul de familie despre asta.Santatate si spune-ne si noi cum ai rezolvat.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules