Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FIZIOLOGIE SPORTIVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-06-2017, 17:28   #1
cib3k
Registered User

Probleme coloana

Buna ziua,

Sunt din Bucuresti si am 38 de ani. Am fizicul specific celor care stau mult la birou, cu cifoza toracica si umeri adusi in fata. L-am neglijat foarte mult timp si abia acum imi dau seama cat de mult am gresit.

De cateva luni mi se intampla noaptea sa ma trezesc cu ambele brate amortite. Senzatia este de vibratie intramusculara, cum e vibratia motorului unei masini, fara durere. Daca stau la birou, la calculator, dupa un timp incep sa simt aceeasi vibratie in brate, sa imi oboseasca sau sa se incordeze muschii antebratelor/umerilor/omoplatilor/baza gatului. Mi-a devenit extrem de greu sa mai stau la birou.

Ocazional, cand stau pe un scaun tare (autobuz), cand aduc o plasa mai grea de la magazin (~5kg) sau ridic lucruri mai grele, incep sa simt o durere moderata de spate pe la jumatatea toracelui. Pentru tot restul zilei ma simt apoi de parca m-ar fi lovit ceva/cineva in zona respectiva

Daca toata ziua nu fac deloc efort fizic, nu resimt nici-o durere. Daca insa iau un relaxant muscular, incep sa resimt exact aceeasi durere.

Ocazional am si dureri lombare usoare. Dureri cervicale nu am.

Am facut un RMN complet de coloana, am fost la un neurolog. Care s-a suparat ca i-am adus doar raportul radiologului si nu si filmele, a vazut ca pe raport scrie ca nu exista probleme la nivelul plexurilor brahiale, a presupus incorect ca majoritatea simptomelor mele sunt de la stress, a pus diagnosticul de discartroza cervico-toraco-lombara si mi-a prescris 2 calmante, un relaxant muscular si gimnastica medicala.

Problema mea este ca in momentul asta nu stiu ce sa fac. Nu stiu cat de grave sunt problemele. Prieteni medici de pe alte specialitati au privit diagnosticul cu indoiala. La sugestia lor am luat Movalis timp de 10 zile, fara sa observ schimbari. Nu stiu daca e cazul sa mai iau antiinflamatoare, sa merg la alt neurolog, sau sa incep gimnastica medicala. M-ar ajuta orice sugestie. Multumesc si scuze pentru lungimea mesajului.

Redau mai jos raportul RMN:

IRM 3 regiuni coloana nativ 3T:

Examinarea IRM a coloanei vertebrale cervicale fara substanta de constrast pe cale IV (sag T2, sag T1, cor T2 FatSat, axT2) evidentiaza:

- piese scheletice cu raporturi normale

- complex disc-osteofite C5-C6 mediana ce amprenteaza sacul dural cu reducerea pana la disparitie a spatiilor lichidiene perimedulare

- minima protruzie discala C6-C7 medio-laterala stanga ce amprenteaza sacul dural si ingusteaza discret foramenul de conjugare stang

- stenoza de canal spinal in dreptul spatiului T10-T11 prin componenta anterioara - protruzie discala medio-laterala dreapta - si componenta posterioara - artroza hipertrofica de mica articulatie posterioara - modificari ce determina reducerea marcata a spatiilor lichidiene perimedulare

- minima protruzie discala T11-T12 medio-laterala stanga

- mica protruzie discala T12-L1 laterala dreapta ce amprenteaza sacul dural cu reducerea spatiilor lichidiene perimedulare anterioare

- mica protruzie discala L5-S1 laterala stanga in contact cu radacina S1 stanga

- maduva spinarii din campul de examinare cu grosime normala si semnal T2 omogen

- absenta compresiunilor si/sau anomaliilor de semnal pe elementele plexurilor brahiale

- articulatii sacro-iliace fara modificari inflamatorii acute la momentul examinarii

Last edited by cib3k : 04-06-2017 at 17:42.
cib3k is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2017, 22:37   #2
M101
Registered User

Salut !
Aici nu e un forum medical ! Totusi,poate Cristi Neagu te poate sfatui cate ceva!
Eu unul,iti recomand cu caldura sa te apuci sa faci miscare usor! Exercitii la sala,inot la bazin,mers cu bicicleta! Alergare nu recomand,deoarece e mult stres pe articulatia genunchilor! Invata executia corecta a exercitiilor. Eu cred ca,problema care tu o ai,e strict de la jobul care il prestezi. Apuca-te si fa miscare usor,progresiv,ca sa te intaresti! Un corp puternic,inseamna un psihic puternic cu care vei trece mai usor peste problemele cu care te confrunti. Revino cu mesaje!
M101 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2017, 23:22   #3
cib3k
Registered User

Multumesc pentru raspuns. Si eu intentionez sa incep sa fac miscare si sa am grija de corpul meu de acum incolo. Numai ca, momentan, nu stiu cu ce sa incep. Cineva recomanda pe alt forum statul in apa, in special cu un colac sub brate in asa fel incat coloana sa se detensioneze, sa se alungeasca usor. Ma gandesc sa incep cu asa ceva. Nu stiu insa daca sa merg la un medic de recuperare/kinoterapeut sau mai degraba sa mai consult un neurolog. Nu stiu exact cat de grav e ce scrie in raportul RMN, si daca ceva necesita tratament sau se va inrautati in viitor. Astazi de exemplu a inceput sa ma doara spatele in zona toracica doar stand cu telefonul in mana si studiind/notand detalii despre produsele dintr-un magazin, pentru un prieten. Fara sa fac nici-un alt fel de efort fizic. Nici nu stiu daca are rost sa mai iau antiinflamatoare in continuare sau nu.
Old 05-06-2017, 17:54   #4
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Salut si bine ai venit.Discut zilnic cu oameni in situatia ta, care vin la mine sa ii antrenez.Nu e ceva grav, nu e nici o problema cauzata de stress pe sistem neurovegetativ.E pur si simplu lipsa tonusului musculaturii spatelui, care lasa coloana fara sustinerea necesara.Ai nevoie de miscare, fie ca este inot sau sala.Nu alergare, nu haltere ci strict musculatura spatelui.Din pacate eu nu mai vin sa antrenez in Bucuresti, doar in Otopeni, altfel in 2 luni erai reparat complet.Iti trebuie un personal trainer bun si se rezolva usor.Nu mai lua medicamente, daca poti rezista fara ele, au efecte secundare grave.
Old 05-06-2017, 18:38   #5
cib3k
Registered User

OK, am inteles. Multumesc pentru raspuns.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules