Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FIZIOLOGIE SPORTIVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-08-2016, 10:57   #1
DanaV
Registered User

hernie de disc

M-am luptat 2 ani cu 2 hernii de disc...una dintre ele s-a incapatanat sa se tripleze (L5/S1)+deplasare de inel...asadar oricate incercari (sport si kineto) am facut s-o tin in frau,in urma cu o saptamana jumatate am fost operata .Ma simt f bine acum.Problema e ca indiferent cat sunt eu de optimista,primesc sfaturi care ma cam deprima..si anume ca nu ma voi putea reintoarce la antrenamentele de dans sportiv.I-as ruga pe cei care au trait o situatie similara,sa ma ajute cu sfaturi constructive.Am 34 de ani.Oxigenul meu e fetita mea Ruslana,dar fara adrenalina din dans sportiv si ciclism,"cutia cu maimute" s-ar deteriora considerabil.
Multumesc...sper c-am textuit unde trebuie 😉
Sanatate tuturor!!!
DanaV is offline   Reply With Quote
Old 18-08-2016, 15:31   #2
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Poate ca ar trebui sa regandesti activitatea sportiva, sa elimini sariturile care iti traumatizeaza coloana si sa aplici un program care sa dezvolte musculatura stabilizatoare a spatelui.
Old 23-08-2016, 14:16   #3
DanaV
Registered User

Multumesc pt sfat!!! Imi voi fortifica musculatura spatelui si sper eu ca astfel nu va trebui sa renunt la ceea ce iubesc atat de mult...exceptie facand jive'ul clar care clar imi va fi interzis.
DanaV is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2016, 23:58   #4
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Daca ai ajuns la operatie, clar acolo a fost ceva grav. Nu toti care avem hernie de disc ajungem pe masa de operatie. Sunt persoane care au hernie si reusesc sa o tina sub control chiar zeci de ani. Daca acum, cand esti tanara si ai musculatura dezolvata si tonifiata, ai ajuns la cutit, imagineaza-ti ce va fi la batranete. F posibil sa nu fie asta ultima operatie daca vei continua cu activitati care sa iti raneasca respectivele zone si asa extrem de deteriorate. Tu nu trebuie sa faci nimic ce implica, sarituri, miscari bruste, rotiri (in special sa nu roteste trunchiul atunci cand esti aplecata); sa eviti trepidatiile produse de masina, de bicicleta (ca tot ai zis de ciclism). Bicicleta este f indicata, dar nu ciclism unde probabil parcurgi distante mari, au loc socuri pe parcursul traseului, unde adopti acea pozitie de flexie a trunchiului pe o perioada lunga de timp etc. Singura activitate sportiva pe care ti-o va recomanda orice medic este inotul pe spate. Daca iti place mult dansul, orienteaza-te spre un stil mai putin alert, unde nu trebuie sa faci miscari ample (flexii, extensii ample de trunchi, inclinari laterale).
Alessandro is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules