Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FIZIOLOGIE SPORTIVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 26-12-2015, 22:06   #1
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Probleme genunchi si umar

Buna seara. Din pacate sf de an imi aduce alte accidentari As vrea sa stiu daca cineva s-a mai confruntat cu asa ceva si daca a reusit sa se recupereze suficient pt a relua antr cu greutati. La umar sufar de Shoulder impingement syndrome (nu stiu cum sa traduc in rom). Mai pe romaneste, tendonul supraspinosului e prins intre capul humeral si acromion. Distanta dintre cele 2 oase de la 12 mm a ajuns la 5.5mm + unu din oase din nastere este crescut prost. Un medic mi-a spus sa ma operez si sa imi taie un pic dintr un os. Iar la genunchi cred ca am fost aproape de o ruptura de menisc la ambii genunchi. Inca nu am facut RMN la genunchi. Ruptura nu are cum sa fie (asa cum mi-a zis un ortoped in graba) pt ca merg pe picioarele mele, iar durerile sunt suportabile. Dar cu siguranta ceva s-a deteriorat rau de tot. Dupa o pauza de o luna, inca am dureri. La antiinflamatore am renuntat. Nu isi mai fac efectul. Pt moment prefer doar sa ma feresc de efort. In cazul unor operatii, credeti ca prin recuperare f buna, pot reveni in cateva luni la sala si sa ajung sa fac iar cu greutati mari?
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2015, 16:48   #2
cristik22
Registered User

Si eu am o durere ciudata la umarul stang, dar ma doare doar daca apas pe acromion.Durerea asta o am de cand m-am apucat de sala, oare poate fi vorba de "Shoulder impingement syndrome"? La mine este si putin ridicat in sus fata de umarul drept.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2015, 23:48   #3
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Si la mine este ridicat, ca un varf de munte. Prob ca pe partea dorsala, unde se aproprie de capul humeral, este crescut in jos, facand astfel spatiu si mai mic.
Old 28-12-2015, 00:20   #4
cristik22
Registered User

Din ce am observat la mine, impinsurile pe plan drept cam irita zona aia.Daca am fie si macar 15 grade inclinatie la banca, nu mai simt nimic.Pe mine nu ma doare decat daca apas eu tare pe el.La tine cum e?
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2015, 07:01   #5
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

La genunchi s-ar putea sa scapi fara operatie, daca meniscurile sunt doar ciupite se refac.La umar din pacate cred ca va fi nevoie de operatie ca sa poti sa te antrenezi tare.
Old 28-12-2015, 19:02   #6
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Quote:
Originally Posted by cristik22
Din ce am observat la mine, impinsurile pe plan drept cam irita zona aia.Daca am fie si macar 15 grade inclinatie la banca, nu mai simt nimic.Pe mine nu ma doare decat daca apas eu tare pe el.La tine cum e?
Daca apas deasupra umarului, nu ma doare. In schimb ma jeneaza si daca fac flotari. Si am o permanenta usoara durere in toata zona umarului, un pic spre trapezul superior si spre omoplat.
Old 28-12-2015, 19:05   #7
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Quote:
Originally Posted by Cristian Neagu
La genunchi s-ar putea sa scapi fara operatie, daca meniscurile sunt doar ciupite se refac.La umar din pacate cred ca va fi nevoie de operatie ca sa poti sa te antrenezi tare.
Pt genunchi credeti ca suplimente gen artrostop, artrohelp etc m-ar ajuta? Un produs pe care de mult timp doresc sa il incerc, contine asa ceva: 50% colagen hidrolizat de ultima generatie - de tip II (bovin), 12,04% pudre vegetale (cacao, chia, alga Haematococcus pluvialis standardizata in astaxantina), 12% glucozamina HCL, 11% magneziu marin, 9,37% extracte standardizate din: Cissus quadrangularis, acerola (Malpighia glabra), Withania somnifera, turmeric (Curcuma Longa), stevia (Stevia rebaudiana), piper (Piper longum/nigrum), 3,63% enzime (papaina din papaya si bromelaina din ananas), 2% condroitina (sulfat).
Old 29-12-2015, 18:42   #8
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

As merge pe acidul hyaluronic=Hyalone sau ceva similar.
Old 31-12-2015, 07:30   #9
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Injectii cu acid hyaluronic? Am o prietena care isi face asa ceva 1 data pe an si da de fiecare data 1000 ron pt 1 genunchi.
Old 04-01-2016, 19:23   #10
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Trebuie sa cauti.Eu i-am adus mamei mele din Grecia cu 37 de euro injectia.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules