Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FIZIOLOGIE SPORTIVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 18-11-2015, 11:25   #1
Filipinho21
Registered User

Unhappy Supraantrenament?

Salut ,in prima zi de sala dupa 7 ani , am facut un antrenament intens la piept si triceps(3 noiembrie 2015), urmatoarele trezi zile am avut dureri mari la triceps, mai exact chiar deasupra cotului. Ce ma sperie este ca asta s-a petrecut acum 2 saptamani si nici in ziua de azi nu mai pot face doua flotari, practic muschiul afectat de atunci nu ma mai ajuta. Astazi am fost la sala si am vrut sa lucrez aceleasi grupa ca in prima zi si supriza a fost ca nu am avut aceeasi performanta ba chiar mai rea, repetarile le-am facut extrem de greu si cel mai important este ca greutatea era peste 50% mai mica decat in prima zi. De exemplu tricepsul arata acum de parca nici nu a fost fortat absolut deloc dar in schimb este umflat brahiordinalul ceea ce ma face sa cred ca am lucrat doar cu el si restul mai putin tricepsul.
In concluzie as dori daca se poate sa ma ajutati cu orice, macar sa imi spuneti daca este atat de grav incat sa colsult un medic.
Va multumesc
Filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2015, 13:49   #2
cristik22
Registered User

Pai daca faci antrenamente intense dupa 7 ani de pauza, la ce ai fi vrut sa te astepti? Incheieturile, articulatiile, tendoanele si coatele tale nu erau pregatite pentru antrenamente intense, si de-aia ai patit ce ai patit.Data viitoare poate incepi si tu cu niste greutati mai usoare, pe care le poti lucra lejer cu 20 de repetari pe serie...
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2015, 14:34   #3
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Posibil sa fie doar o intindere care trece cu repaus si antiinflamator local=unguent.Daca dupa 14 zile tot doare...ai sanse mari sa fie ceva mai serios si sa trebuiasca un consult medical.Incepi efortul treptat cu incalzire buna, numai dupa ce trece durerea complet.
Old 23-11-2015, 23:16   #4
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

Nu mai inteleg nimic...Acum vad ca pot sa fac exercitii de baza fara niciun fel de jena (impins frantuzesc , impins cu bara , presa, tractiuni si chiar si flotari la paralele) , iar la flexii de exemplu , pe negativ cand cobor bara (din pozitia in care bratul formeaza unghi de 90 cu antebratul , mai cobor foarte putin ,cateva grade),la fiecare repetare simt cum pocneste ceva la cotul drept ( ca si cum s-ar invarti doua roti dintate si si-ar gasi loc una pe cealalta..nu stiu cum sa ma mai exprim..) Iar in cazul extensilor la scripete , acelasi lucru la cotul stang , doar ca pe pozitiv .Acelasi lucru si la genu , extensii ptr qvad. , flexii. Mentionez ca nu ma doare , e doar aceasta senzatie descrisa anterior dar nu stiu daca se poate amplifica daca incep sa lucrez cu greutati mai mari pe termen lung.
Ca o paranteza , acum 3 zile am lucrat full body si am inclus si ex ptr picioare , dar cu greutati foarte mici iar a doua zi a inceput sa ma doara genunchiul stang , in exterior , o durere ca si cum m-as fi lovit..parca s-a umflat discret zona iar daca apas ma doare;de asemenea daca rasucesc piciorul ma doare.Eu nu tin minte sa ma fi lovit , iar la cat de lejer am lucrar nu stiu de la ce poate fi durerea.Mentionez ca in urma cu doua zile de la antrenamentul descris am facut o serie la presa cu greutati ceva mai mari care mi-au permis efectuarea a 12 rep , corecte..nu stiu daca are vreo importanta.
P.S.1: Cristy , de 9 zile de la cura sugerata de tine incep sa simt efectele.Inainte parca imi simteam mainile fragile si nu-mi venea sa ridic niciun pai de jos, iar acum imi simt coatele ceva mai bine.
P.S.2: Maine am programare la un ortoped (de stat) dar la cum m-a tratat doctorita care mi-a dat trimitere ( " eu nu va-ntepeg cu sala voastra , o sa muriti " etc.) ma-ndoiesc ca ortopedul o sa rezoneze cu mine , mai ales ca trebuie sa-i spun ce senzatii experimentez la diferite exercitii iar cel mai probabil imi va recomanda repaosul.
Old 23-11-2015, 23:45   #5
cristik22
Registered User

Alyn, exact ce descrii tu, pocnituri in coate si genunchi am si eu...E de la mama natura, nu ai ce sa le faci, decat sa le duci...Eu nu fac deloc exercitii ce imi creaza durere, oricat de mass-buildere ar fi, le evit (ca pocnesc, e altceva, dar sa nu doara).Cat despre genunchi, mda, si eu patesc mereu la genunchiul stang, chiar si ieri m-a dururt toata ziua dupa o sesiune de picioare...Tot de la artrita, ca asta patesc de vreo 12-13 ani incoace.Iti recomand sa fii mai otpimist, sa lucrezi mult pe recuperare pana dispare orice fel de durere, ca fluxul de sange e cel mai bun pentru recuperare si sa nu mai iei de bun tot ce zic doctorii, ca 99% din ei sunt niste cretini.Ma bucur ca te simti putin mai bine .
Old 23-11-2015, 23:48   #6
cristik22
Registered User

Si evita flexiile cu bara, sunt prea dure pentru coate si antebrate (parerea mea) si fa mai mult cu gantere si greutati mici (valabil si pentru tricepsi si umeri).Bicepsii n-au nevoie de prea mult stimul si nici de greutati mari, deci pastreaza-ti coatele pentru grupele mari.
Old 24-11-2015, 19:41   #7
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

Din pacate am postat cu un thread mai sus.Am avut laptopul in service si pe telefon fiind, mi-a fost mai greu sa scriu.Imi cer scuze!

Apropo , e normal sa-ti "sara" articulatiile cand faci rotiri din umeri? Mi se intampla cam de cand ma stiu , ba chiar pot face voit sa-mi sara articulatia.(de exemplu cand ridic mana sus ,dreapta , si o dau pe spate)dar pana acum n-am acut probleme in timpul exercitiilor.Intreb pentru ca la ultimul antrenament de piept(Impins cu ganterele -declinat) mi-a sarit ceva mai tare si pur si simplu am simtit ca muschii nu ma mai asculta si ca toata greutatea imi este preluata de umar..in orice caz , m-am sucit cumva ca sa duc gantera jos , doar din articulatii , si din minunata "sesiune" de antrenament a rezultat o durere puternica a umarului drept.(nu ma agit pentru asta , stiu ca trece) De azi sunt "omul de lemn" , ma doare si genunchiul , si umarul +senzatia descrisa mai sus , cu pocniturile vietii..
M-am ganit sa fac cicluri de masa musculara (nu ciclurile la care va ganditi voi ) in care folosesc exercitii de baza , timp de mai multe saptamani , maxim o luna , iar apoi sa trec la exercitii mai lejere pentru articulatii pentru cateva saptamani.Binenteles asta dupa ce-mi revin puterile..
Ma gandesc sa repet analizele ca sa vad nivelul acidului uric..vreau pe cat posibil sa exclud inceputul de guta..
Old 24-11-2015, 20:18   #8
cristik22
Registered User

Nu exercitiile sunt de vina neaparat, ci zona de intensitate.Eu de exemplu nu sunt construit sa lucrez cu greutati mari si intensitati mari pentru ca nu ma ajuta structura si articulatiile, dar nu renunt la exercitiile de baza niciodata.Lucreaza si tu cu greutati ceva mai mici, dar concentreaza-te sa contracti muschii, in loc sa misti greutatea din punctul a in punctul b si asa eviti problemele pe termen lung.Pe mine ma indeamna de foarte multe ori EGO-ul la greutati mari si forma proasta, dar nu e bine .
Old 24-11-2015, 23:39   #9
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

De mult am sarit peste mutatul greutatilor din pct A om pct B.Pot spune ca la piept , grupa pe care o consideram cea mai proasta , am avut evolutie frumoasa..dar asta e istorie , intamplandu-se undeva acum 11 luni
Oricum la impins pentru piept cu bara de exemplu nu sunt construit pentru greutati mari (daca am facut cu max 75kg ) si macar sa simt pieptul decat ridic greutatile haotic...
Old 25-11-2015, 05:55   #10
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

75 de kg nu e putin deloc.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules