Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FIZIOLOGIE SPORTIVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-10-2015, 20:55   #31
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

Habar n-am.....probabil ca dupa zeci de ani de scoala a ajuns la concluzia asta.E trist ca 99% dintre oameni cred ca proteinele sunt medicamente insa nu putem acuza pe nimeni , poate si noi credeam la fel intr-un trecut indepartat.Cand vorbim insa de medici ,care nu stiu nici macar categoriile principale de nutrienti, este de plans.
Aa , si inca ceva , mi-am adus aminte
Doctorita mi-a zis ca poate fi vorba si de dureri de crestere (whaaat?) si ca oamenii nu inteleg ca sistemul osos trebuie lasat in pace pana la varsta de 19+ cand se intaresc articulatiile.A inceput apoi cu anecdote cum ca "ramai mic" de la greutati si alte aberatii...trist.
Old 21-10-2015, 22:36   #32
RoyalCobra
Registered User

Lasa bre, nu ii asculta, acum mult timp cand m-am dus sa intreb daca e bine sa iau creatina mi-a zis sa nu ma ating de asa ceva ca fac infarct, daca mai tin bine minte. Deci parerea lor e 0 ptr mine.
RoyalCobra is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2015, 03:38   #33
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Medicii nu studiaza in facultate NIMIC despre suplimente...multi confunda concentratele proteice cu steroizii
Old 24-10-2015, 11:25   #34
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Quote:
Originally Posted by Cristian Neagu
Sarea e un antiinflamator natural.Poti incerca sa pui aprox 1kg de sare grunjoasa costa cam 7leikg in cada si apoi sa stai in apa calda 20 de min.Ajuta.
Va referiti la sare de mare grunjoasa neiodata? Am cautat pe net si vad ca, costa 1 ron 500 gr. Dar am gasit si sare de baie pt muschi si articulatii care costa 18 ron 400 gr )
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 25-10-2015, 02:18   #35
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Sare de peste, aia ordinara, cea mai ieftina din piata.
Old 26-10-2015, 23:00   #36
reddacy
Registered User

reddacy's Avatar

Send a message via Yahoo to reddacy
Foarte greu trec uneori durerile articulare.Secretul este sa nu faci nici un fel de efort cat timp iei tratamentul.Ar fi bine sa gasesti un ortoped bun,medicii balneologi iti ofera o solutie de moment cu fizioterapia.Este posibil sa ai sanse sa te recuperezi si cu cei din urma.
Stiu ca este foarte greu sa renunti la greutati si la culturism din experienta proprie,dar si daca o sa mergi pe partea de fitness o sa gasesti satisfactii mari.Trebuie sa fi optimist si sa incerci mai multe metode de recuperare,nu stii niciodata de unde vine leacul.
Old 31-10-2015, 13:10   #37
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

nu am facut efort 8 luni si n-am rezolvat nimic....de recuperat trebuia sa ma recuperez...nu cred ca este vorba de vreo accidentare in cazu' meu pentru ca simt intreg sistemul osos sec , parca simt cum freaca articulatiile intre ele..la raze nu se vede nimic , coatele inflamate nu sunt...tendinita nu am pentru ca nu e o durere asa puternica...
Old 31-10-2015, 14:51   #38
cristik22
Registered User

Pai daca simti cum freaca articulatiile intre ele, ar putea fi vorba despre o degenerare a cartilajului articular, aceeasi problema care o am eu la genunchiul drept.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-2015, 15:09   #39
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

eu ma gandesc si la lichidul sinovial...
Old 31-10-2015, 19:49   #40
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Exista medicamente care inlocuiesc lichidul sinovial.Hyalurone, dar nu se administreaza decat prescris de medic.
Old 06-11-2015, 22:59   #41
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

cristik22 , ai de mult problema cu genunchiul? Ai incercat cu suplimente/medicamente ?
Old 07-11-2015, 00:50   #42
cristik22
Registered User

Am probleme cu genunchii de pe la 12 ani, deci nici o legatura cu greutatile, ci o teribila mostenire de familie (bunicii si parintii au probleme articulare grave).Problema e ca dupa ce m-am apucat de greutati, la scurt timp a inceput sa imi apara dureri la articulatia umarului, care s-au cronicizat.Chestia ciudata e ca in timpul ala mancam foarte multa carne (1kg/zi) si am inceput sa am episoade din ce in ce mai frecvente de dureri ingrozitoare la degetul mic de la picior, ceea ce e semn clar ca incepi sa dezvolti guta sau artrita reumatoida (ai grija, ca tie ti-a iesit acidul uric mare).

De vreo 2 luni am inceput sa reduc consumul de carne la maximum 200g/zi, iar restul de proteine provenind din lactate, concentrate proteice si ceva leguminoase + un consum mai mare de omega 3 si cateva condimente naturale cu puternic rol antiinflamator + foarte multe fructe bogate in antioxidanti.Incerc sa tin artrita/guta sub control prin dieta si sport si avand in vedere ca un rol important il joaca sistemul imunitar (care la mine e muci), am inceput sa iau si cate 15-20g de glutamina in fiecare zi.

Ma simt mult mai bine, mult mai energic, nu am mai avut episoade de guta, fara dureri la genunchi, dar la umar cred ca este vorba de osteoartrita acromionului.Este mult mai rigid, iar dimineata la prima ora, nu mai zic, e rigid si putin dureros.Si genunchii sunt rigizi si tronznesc, dar NU DOR.

Cam asta ar fi despre guta si artrita reumatoida, insa OSTEOARTRITA inca nu stiu ce o provoaca, dar cred ca vinovate sunt greutatile si efortul repetitiv.Aveti cunostiinte despre osteoartrita DL. NEAGU?
Old 07-11-2015, 19:34   #43
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

Incerc pe cat posibil sa nu mai mananc carne timp de cateva saptamani , pana urmeaza sa repet analizele.De asemenea incerc sa beau multe lichide.Nu stiu daca are importanta , dar in seara de dinainte de analize am mancat preparate cu carne (de porc /pui , in ulei...)si sper sa nu fi afetar rezultatele.Sper sa nu fie de la nivelul acidului uric..eu fara carne nu ma pot vedea in sala , si fara sala imi e greu sa ma imaginez pe viitor..
Old 08-11-2015, 03:03   #44
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

In mod normal nu ar trebui sa fii asa de afectati de dieta bogata in carne la varsta asta.Mai degraba o infectie ar putea fi cauza afectarii articulare, un streptococ in gat sau un e coli in rinichi....Cel putin asta spun medicii
Old 08-11-2015, 14:14   #45
RoyalCobra
Registered User

E foarte usor sa inlocuiesti carnea dupa parerea mea, deci nu iti fa griji, chiar daca nu o sa mai poti manca carne sunt alte alternative, sanatatea e pe primul loc.
RoyalCobra is offline   Reply With Quote
Old 13-11-2015, 19:23   #46
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

Nu stiu ce sa mai fac...E a 4a saptamana de cand merg la sala si a doua luna de cand iau glucozamina, Ca...ma dau si cu geluri am luat si antiinflamatoare , am tinut si regim si nimic..Mi-a pierit toata pofta de sala intrucat consider ca doar pierd timpul degeaba..Am observat ca ma jeneaza mai tare articulatiile daca fac in jur de 20 de repetari , foarte incet ai controlat decat daca as face cu greutati mai mari..Am incercat la extensii pentru cvadricepsi..cu 30kg si 20 de repetari simteam acolo ceva cum freaca , iar cand am setat aparatul pe maxim (120kg) si am facut o idee mai energic , parca nu mai era asa deranjanta senzatia.La coate in schimb simt slabiciune la majoritatea exercitiilor..mai ales cand coatele ajung la 90 , in cazul impinsului pentru umeri , extensilor pentru triceps , flexilor..
Ce parere aveti , sa mai continui sala si tratamentul cu glucozamina ?
Old 14-11-2015, 00:27   #47
cristik22
Registered User

Alin, da fuga la plafar si cumpara niste curcumina (pudra), scortisoara (pudra), ghimbir (pudra) si ceai verde (nu din ala la plicuri).

*5g curcumina/zi (cel mai puternic anti-inflamator natural, il poti folosi in mancare).
*5g scortisoara/zi (anti-inflamator, merge pus in lapte sau whey).
*ghimbir pudra (il pui in ceai, dar ai grija ca e foarte intepator, sa pui foarte putin).
*5g ceai verde, 2-3x/zi (anti-inflamator).
*o mana de nuci (foarte bogate in omega 3).

Astea 5 alimente mi-au redus in totalitate inflamatia din corp intr-un timp foarte scurt, datorita faptului ca au un puternic rol antiinflamator si antioxidant.In tot timpu asta am luat si glutamina (10-15g/zi) si mai mult ca sigur si asta a avunt un efect sinergic, pentru ca imbunatateste sistemul imunitar.

Apropo, RENUNTA LA ANTIINFLAMATOR! Eu ma dadeam zi de zi in disperarea de a-mi trece cat mai repede si niciodata nu mi-a trecut.De curand am aflat ca defapt ar intarzia foarte mult vindecarea si ce sa vezi ca abea dupa ce am inceput sa nu mai ma dau cu antiinfalamator si sa folosesc remedii naturale, mi-a trecut.Evita mezelurile si orice este procesat si redu carnea la minimum.Glutamatul monosodic, nitritii, conservantii si purinele au un puternic rol inflamator.Bazeaza-te pe alimente de calitate, in special pe alimente bogate in antioxidanti.
Old 14-11-2015, 00:52   #48
cristik22
Registered User

Quote:
Originally Posted by Cristian Neagu
In mod normal nu ar trebui sa fii asa de afectati de dieta bogata in carne la varsta asta.Mai degraba o infectie ar putea fi cauza afectarii articulare, un streptococ in gat sau un e coli in rinichi....Cel putin asta spun medicii

Adevarul e ca sistemul meu imunitar e varza si pana de curand am avut o sinuzita cronica de care cred ca am scapat (am facut tratament si nu mai am nici un simptom).In tot timpul ala ma durea mult mai tare umarul, poate o fi fost si aia o cauza a inflamatiei, cine stie...Momentan am scapat de orice fel de durere articulara, sa vedem cat ma tine...
Old 14-11-2015, 01:22   #49
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

O sa merg la plafar , sper sa nu fie foarte scumpe produsele ...Chiar am vreo 7-800g de glutamina pe care am zis ca o folosesc cand imi revin puterile , dar o s-o folosesc acum..Mezeluri nu mananc , iar carne maxim 200g de piept de pui , si asta nu in fiecare zi..Nu am foarte multe mese pe zi intrucat nu am ca scop sa fiu anabolic si cu vitaminele/antioxidantii stau rau(decat o rodie ,p banana si o salata de sfecla pe zi).
Multumesc foarte mult de raspuns!

Last edited by alyn232 : 14-11-2015 at 01:26.
alyn232 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-2015, 01:35   #50
cristik22
Registered User

Ar trebui sa fie in jur de 4 ron punguta de 200g, eu atat am dat.Ar trebui sa functioneze, au un puternic rol anti-inflamator si antioxidant.Sa revii si tu cu o parere.
Old 14-11-2015, 15:50   #51
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

Am fost la plafar.Ceai am gasit doar frunze iar nucile le-am inlocuit cu semintele de in.Cate zile ar trebui sa urmez tratamentul ?
Old 14-11-2015, 16:15   #52
cristik22
Registered User

Tratament? Nu e nici un tratament, ca nu iei medicamente.
Old 14-11-2015, 16:51   #53
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

Da , ar fi fost mai academic daca-l treceam in ghilimele , greseala mea.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules