Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > FIZIOLOGIE SPORTIVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-10-2015, 16:30   #1
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

dureri de coate si de genunchi

De cateva luni bune ma dor coatele(si genunchii , dar o durere mai mica).Am mai dezbatut problema si in trecut dar nu am reusit sa fac nimic..Am luat pauza 8 luni de la sala , am incercat cu tot felul de geluri dar la medic nu am fost din simplul fapt ca nu erau medici competenti in umilul loc din care vin eu (valea jiului) Recent am fost la medic dar nu prea m-a bagat in seama pentru ca nu mi s-a emis cardul de sanatate. Mi-a recomandat totusi un gel si niste pastile arcoxia , despre care am auzit ca nu sunt bune si ca nu inlatura cauza si doar efectul.(sper ca nu fac reclama).In ultima instanta m-am adresat unei farmaciste care mi-a spus ca este posibil sa-mi fi rupt tendoanele.. Acum va intreb , este posibil sa am ceva rupt , la ambele coate , in acelasi loc in conditiile in care pot sa misc mainile fara probleme si fara durere? Durerea se manifesta cand fac efort , vreau sa imping ceva , tin mana la 90 de grade si vreau sa incordez tricepsul , cand tin coatele indoite (mai ales cand vorbesc la telefon)..Imi simpt coatele oarecum seci...nu este o durere ca si cand te-ai lovi , nici nu stiu cum sa explic.
p.s.: simpt des nevoia sa intind complet mainile (sa incordez tricepsul )
daca cumva v-ati confruntat cu asa ceva va rog frumos sa-mi raspundeti
Old 03-10-2015, 12:15   #2
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Eu nu cred ca este vorba de ruptura de tendon...si de 8 luni de zile si mai si mergeai ) Legat de arcoxia, este bun. Eu luam impreuna cu un pansament gastric. Cand ma durea spatele, imi ajungea o singura pastila si imi trecea durerea. Orice antiinflamator sau inhibitor de genul asta, merg pe acelasi principiu. Nu iti trateaza nimic, doar elimina efectul (adica durerea). Iar ca orice alt medicament...are efecte negative. Legat de durerile tale, simti ca si cum zona ar fi mai rigida? Poate este un inceput de degenerare articulara.
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2015, 12:22   #3
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Referitor la medicamente, nu zic sa nu iei antiinflamatoare pt ca ele nu trateaza cauza. Din contra, de fiecare data cand te confrunti cu dureri, ar fi bine sa recurgi la administrarea ori orala ori locala de AINS. Desi multi zic ca iti faci organismul praf, stomac, ficat etc, pe de alta parte o regiune inflamata, care ramane inflamata pt mai mult timp, va duce la slabirea tesuturilor din zona respectiva.
Old 03-10-2015, 13:23   #4
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

nu cred ca se simte zona mai rigida....adica , nici nu mai stiu cum trebuie sa se simta zona in mod normal...de atatea luni m-am obisnuit asa .. pot spune ca durerea creste pe masura ce indoi cotul si apropii antebratul de biceps.Am incercat acum cateva saptamani sa ma reapuc de sala si dupa o incalzire de 20 de minute am trecut la exercitii ca impins cu bara de la piept , impins pentru umeri , flexii cu bara..Pe moment doar flexiile mi-au pus probleme serioase(desi simteam la fiecare exercitiu o mica durere in coate , atunci cand greutatile ajungeau in punctul de maxima tensiune) , la fiecare repetare simteam o senzatie ciudata in cot si parca simteam ceva subred pe acolo..A doua zi cand am incercat sa incordez tricepsul cu mana la 90 de grade ma durea considerabil mai tare decat inainte , insa aveam si febra...
p.s.:am lucrat cu greutati ceva mai mari , greutati cu care n-as fi lucrat in prima zi de sala , dar am vrut sa ma conving daca mai sunt capabil sa ridic greutati (aprox 70-80% din greutatea cu care lucram in mod normal)
Old 03-10-2015, 22:04   #5
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Fa un RMN, daca a trecut atat de mult timp si inca mai ai ceva prob, inseamna ca s-a cronicizat. Probabil va trebui sa faci o recuperare mai serioasa cu antiinflamatoare si orale si locale + curenti, laser si ceva suplimente pt regenerarea articulatiilor.
Old 03-10-2015, 22:05   #6
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Fara investigatii este greu chiar si pt un ortoped sa iti puna un diagnostic precis.
Old 04-10-2015, 12:03   #7
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Originally Posted by alyn232
am lucrat cu greutati ceva mai mari , greutati cu care n-as fi lucrat in prima zi de sala , dar am vrut sa ma conving daca mai sunt capabil sa ridic greutati (aprox 70-80% din greutatea cu care lucram in mod normal)

Din cauza asta ai ajuns sa ai probleme.Cat timp vei proceda astfel nu doar ca nu te vei vndeca ci totul se va agrava.
Old 04-10-2015, 13:07   #8
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

Nu , domnule Neagu , am fost la sala doar o ZI dupa ce am stat 8 luni pe tusa...si dupa o incalzire de jumatate de ora am facut ultimele serii cu greutati care mi-au permis efectuarea a 12 repetari.Am vrut doar sa vad daca mai sunt in stare de sala , si in ce fel imi sunt afectate coatele..A fost vorba doar de o serie de impins pentru piept si o serie de flexii cu bara.Dupa acea zi m-am potolit si nu m=am mai dus
Old 04-10-2015, 14:31   #9
RoyalCobra
Registered User

E tendinita cel mai probabil, asta e parerea mea, ai grija sa nu se agraveze, incalzeste-te bine la coate si exclude exercitiile care iti dau dureri. Eu asa am facut si incet incet mi-a trecut.
RoyalCobra is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2015, 08:53   #10
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Originally Posted by alyn232
Nu , domnule Neagu , am fost la sala doar o ZI dupa ce am stat 8 luni pe tusa...si dupa o incalzire de jumatate de ora am facut ultimele serii cu greutati care mi-au permis efectuarea a 12 repetari.Am vrut doar sa vad daca mai sunt in stare de sala , si in ce fel imi sunt afectate coatele..A fost vorba doar de o serie de impins pentru piept si o serie de flexii cu bara.Dupa acea zi m-am potolit si nu m=am mai dus

In cazul tau ar trebui sa nu existe serii sub 20 rep minim, iar adaptarea la efort sa fie de lunga durata, pentru a stimula refacerea tendoanelor.Forta muschilor e usor de mobilizat si dupa 8 luni, elasticitatea tendoanelor necesita exercitii moderate spre mediu cel putin cateva saptamani.
Old 05-10-2015, 20:08   #11
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

deci ar fi mai bine daca as face sala cu greutati f. mici decat sa sistez total efortul?
Old 06-10-2015, 02:14   #12
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Da.
Old 07-10-2015, 22:55   #13
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

Revin...zilele astea am vrut sa ma apuc de investigatii si m-am lovit de mult prea iubita problema cu cardul de sanatate care nu mi-a fost emis...Dupa vreo 3 zile de alergat pe la cozi si trezit la 5 dimineata am aflat de la o cucoana ca doar peste 2 luni beneficiez de asigurare , desi sunt student si am tot dreptul sa fiu asigurat medical. N-am decat sa-mi fiu propriul doctor , numai ca nu stiu ce sa mai iau..Unguiente tot am incercat , insa toate au fost scumpe si compet inutile.Am inceput de vreo 2 saptamani sa iau glucozamina , condroitina si extract de ghimbir , insa am auzit ca dureaza cateva luni pana la eventualele rezultate...Am auzit ceva de o cura cu gelatina alimentara....a mai auzit cineva? Sa-mi iau niste gantere de 2-3kg si sa fac periodic exercitii , ce parere aveti?
Old 08-10-2015, 00:02   #14
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

In ceea ce priveste unguentele, ai incercat deep relief, eqvagel (asta se da la cai si caini, dar merge si la oameni)? Oricum unguentele nu sunt la fel de puternice (desi sunt locale), precum pastilele. Legat de gantere, da merge sa faci ex f usoare. Depinde si in ce stadiu esti cu durerea. Unii zic sa iei o pauza totala si sa bagi antiinflamtoare la greu pana nu te mai doare deloc si dupa sa reincepi usor.
Old 08-10-2015, 00:15   #15
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

si ce pastile ar fi recomandate?
Old 08-10-2015, 00:15   #16
cristik22
Registered User

Ia zi-mi, durerea e pulsatorie, se localizeaza intr-o zona restransa, sau e genul ala de durere continua care se simte mai mult ca o slabiciune si se intinde pe o zona mai mare, de exemplu dinspre umar pana inspre antebrat? Te doare cand faci flexii pentru bicepsi si fluturari pentru piept? La ce exercitiu te doare cel mai tare?
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-2015, 00:24   #17
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Nu sunt medic ca sa iti zic ce pastile sa iei. Personal iau din cand in cand ketoprofen, arcoxia. Dar nu inseamna a asta trebuie sa iei neaparat.
Old 08-10-2015, 00:32   #18
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

Se simte ca o slabiciune , simt coatele oarecum seci.
In repaus ma dor cel mai tare cand vorbesc la telefon sau cand ma sprijin cu coatele pe masa.Nu este o durere foarte violenta , insa se simteExercitii nu prea am incercat sa mai fac , am zis sa nu se agraveze ,dar la flexii pentru biceps e discomfort mare si la fluturari ma dor coatele cand las ganterele in jos in punctul in care solicita cel mai mult coatele.Si la extensii cu sfoara simteam durere (si am facut cu 5kg).La impins cu ganterele pentru umeri iar ma dor coatele cand fac unghi de 90 de grade , cand fac flotari.la impins cu bara puteam sa execut desi simteam un discomfort , insa era mai mic .Repet , toate aceste dureri le-am experimentat dupa o perioada foarte lunga de pauza , timp de 2 zile , in care am vrut sa-mi evaluez starea ;momentan nu mai fac nimic.
Per total parca intreg sistemul osos este mai slabit ca deobiceocnesc umerii , am impresia ca si genunchii o iau pe urmele coatelor sa zic asa , incheieturile de la maini le simt de asemenea seci , la fel ca cele de la picioare. (insa nu ma dor)
p.s.: Inainte sa apara durerea simteam ca fortez putin coatele la extensii cu bara ez , insa era ultimul exercitiu , eram incalzit si cresteam greutatile treptat...de acolo cred ca mi se trage
Old 08-10-2015, 00:36   #19
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

Alessandro , stiu si iti multumesc ca ma ajuti.Nefacand nimic nu fac decat sa cronicizez si mai tare afectiunea asa ca sunt dispus sa incerc..
Old 08-10-2015, 01:04   #20
cristik22
Registered User

Simptomele tale le-am avut si eu o perioada, daca nu ma insel ma durea cel mai tare cand faceam fluturari pentru ca puneam toata tensiunea pe coate in loc sa o pun pe piept.Ai grija ca extensiile cu priza apropiata in spatele capului sunt si mai periculoase si deobicei astea omoara coatele, dar si impinsurile cu greutati excesiv de mari.
Old 08-10-2015, 01:07   #21
cristik22
Registered User

Apropo, mi-au trecut de la sine in 2 luni, dar durerile imi reapar cand fac impinsuri cu greutati mari.Si inca ceva, cu cat frecventa miscarilor de impins e mai mare, cu atat durerile sunt mai frecvente, datorita suprasolicitarii.
Old 08-10-2015, 01:08   #22
cristik22
Registered User

Pana atunci, evita oricel de extensie in spatele capului sau impinsuri cu greutati mari.
Old 08-10-2015, 01:35   #23
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

M-am gandit la un sistem in care sa alternez saptamani mai usoare , cu exercitii de izolare cu saptamani mai grele , cu ex de baza. insa asta dupa ce imi revin.....normal ca daca lucram de fiecare data la capacitate maxima , fara protectoare pentru articulatii , fese elastice , ca , mg , durerile articulare erau inevitabile insa omu' pana nu o pateste nu se invata minte..Am sa incerc cu pastilele si unguientele recomandate de Alessandro si am sa incep sala cu greutati foarte mici , pentru a "stimula" articulatiile.
Va multumesc tuturor pentru ajutor , toate cele bune!
Old 08-10-2015, 04:30   #24
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Sarea e un antiinflamator natural.Poti incerca sa pui aprox 1kg de sare grunjoasa costa cam 7leikg in cada si apoi sa stai in apa calda 20 de min.Ajuta.
Old 21-10-2015, 01:25   #25
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

Revin..Am facut raze la genunchi si coate si radiografiile nu arata nicio problema la nivel osos/articular.Am facut si analizele din care reiese ca am acidul uric o idee crescut ( 5,63 de la 5,50 cat e maxim). Nu stiu daca asta este motivul pentru care ma dor coatele dar am de gand sa urmez o dieta in care exclud temporar carnea..In orice caz sunt mult mai optimist dupa raze..Am inceput si antrenamentul cu greutati (foarte mici ..20-23rep) si nu stiu daca concentratul din zer influenteaza nivelul acidului uric...
Old 21-10-2015, 04:00   #26
cristik22
Registered User

Ia in vederea si cresterea aportului de omega 3, avand in vedere ca are rol antiinflamator.
Old 21-10-2015, 05:41   #27
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Atentie la carnea rosie si la cea de miel/ied.Axeaza-te pe peste , albus de ou si carne de curcan.
Old 21-10-2015, 17:13   #28
alyn232
Registered User

alyn232's Avatar

Doctorita mi-a spus ca am acidul uric crescut de la concentratul proteic de care nu m-am mai atins de 8 luni , iar atunci cand luam , luam 180g pe saptamana.Mi-a recomandat sa nu mai consum niciodata asa ceva.:| Ce naiba de doctori avem?Ce-i drept mancam multa carne "ca la mama acasa" sa spun asa , adica nu se facea economie de ulei , prajeli , dar in loc sa imi spuna ca este de la alimentatie imi spune ca este de la concentrat proteic..
Old 21-10-2015, 19:20   #29
cristik22
Registered User

Lactatele si derivatele din lapte, inclusiv wheyul, sunt aproape lipsite de purine.Doctorita ta e cumva specializata pe vreo ramura ce are legatura cu nutritia, ca nu prea pare? Medicii care nu au o specializare in domeniul asta ar trebui sa nu mai dea sfaturi despre nutritie, ca ii depaseste rau de tot...
Old 21-10-2015, 19:24   #30
cristik22
Registered User

Si cum a ajuns ea la concluzia ca e de la concentratul proteic daca nu ai mai luat de 8 luni, ca sunt contrariat???
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules