Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-02-2010, 23:06   #1
andr3araluka
Registered User

arderea grasimilor

am o mica nelamurire, daca m-ati putea ajuta cu ceva sfaturi v-as fi foarte recunoscatoare, ok fac sala de aprox 2 luni sa zic, pana acum am intalnit pareri diferite de la antrenori diferiti, intrebarea mea este, cum e mai eficient sa lucrezi pentru arderea grasimilor? stiu, imi veti spune "cardio", de acord, dar ma refer strict la efortul anaerob, deoarece nu trebuie sa slabesc de pe tot corpul, ci doar din zona coapselor, picioare, solduri..ok..deci, 20 de repetari ori 4 serii cu o greutate cu care sa ajungi la epuizare la ultima repetare ( medie sa zicem ) sau 50 de repetari cu 4 serii cu o greutate mica? sau..acestea se aleg in functie de grupele musculare? tin sa va anunt ca fac ceva sport, am facut dans timp de 3 ani si sala, scurte perioade de timp, deci nu sunt totusi o incepatoare, nu va fie "teama" sa-mi dati exemplu de un program riguros, nu vreau sa-mi pierd timpul degeaba in sala si imi doresc f sa ajung la rezultatele muult asteptate, multumesc anticipat!
andr3araluka is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2010, 00:05   #2
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Personal as opta pentru repetari mai multe minim 30, insa si ex de izolare(fandari).
Old 13-02-2010, 09:38   #3
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Fandarile sunt de izolare?
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2010, 21:36   #4
i say
Registered User

Quote:
Originally Posted by Alessandro
Fandarile sunt de izolare?

mai citeste odata c a scris fata si apoi o sa intelegi dc sunt fandarile d izolare
i say is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2010, 22:51   #5
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Citisem si inainte. Tot nu am inteles. Tu stii macar ce inseamna exercitiu de izolare?
Old 13-02-2010, 22:54   #6
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Tu ce izolezi cu ele? cvadricepsu, bicepsu femural, gluteii? cum poate un ex compus sa fie de izolare. in fine...cred ca dn Neagu s-a grabit si a vrut sa scrie altceva , altfel nu imi explic.
Old 14-02-2010, 23:01   #7
i say
Registered User

fata a spus: ''deoarece nu trebuie sa slabesc de pe tot corpul, ci doar din zona coapselor, picioare, sold'';in cazul acesta fandarile sunt un ex de izolare.nu dpdv mecanic pt k e clar k mai lucreaza si alte grupe d muschi ci dpdv al zonei de interes.nu cred k t pot ajuta mai mult de atat!presupun k ai inteles..
i say is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2010, 23:14   #8
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

) wow....eram sigur ca la asta te-ai referit....exercitii care sa izoleze picioarele ) mda, tare rau asta. Oricum banuiesc ca stii ca nu are cum sa slabeasca doar acolo si ca nu face asta din antrenament.
Old 15-02-2010, 06:20   #9
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Tu ce izolezi cu ele? cvadricepsu, bicepsu femural, gluteii? cum poate un ex compus sa fie de izolare. in fine...cred ca dn Neagu s-a grabit si a vrut sa scrie altceva , altfel nu imi explic.

Am spus exact ce vroiam, daca tu habar nu ai , pune mana si citeste sau uita-te la dvd-urile cu antrenamentele profesionistilor.Daca ai intrebari pe un subiect, lanseaza-ti un topic, nu strica inutil alte topicuri.Recomandare training with Golden Eagle, Blood and Guts si Legs with Milos Sarcev.
Old 15-02-2010, 06:23   #10
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
) wow....eram sigur ca la asta te-ai referit....exercitii care sa izoleze picioarele ) mda, tare rau asta. Oricum banuiesc ca stii ca nu are cum sa slabeasca doar acolo si ca nu face asta din antrenament.

Banuiesti prost, dar e parerea ta.Problema mea e ca nu vii cu solutii, ci doar contesti unele.Inca o data pune mana si documeteaza-te, eventual apuca-te fi experimenteaza fandarile si mai vorbim, pana atunci abtine-te sa strici iurea topicuri, fara sa vii cu vreo solutie.
PS-cate persoane, in speta fete/femei ai antrenat tu in ultimii 15 ani?Care au fost rezultatele?Eu am slabit femei (una kiar 36 de kg) am antrenat fete normale care au ajuns vicecampioane nationale la fitness, desi de meserie erau contabile,insa in general am antrenat sute de fete/femei cu rezultate extrem de vizibile.
Old 15-02-2010, 09:52   #11
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Quote:
Originally Posted by Cristian Neagu
Banuiesti prost, dar e parerea ta.Problema mea e ca nu vii cu solutii, ci doar contesti unele.Inca o data pune mana si documeteaza-te, eventual apuca-te fi experimenteaza fandarile si mai vorbim, pana atunci abtine-te sa strici iurea topicuri, fara sa vii cu vreo solutie.
PS-cate persoane, in speta fete/femei ai antrenat tu in ultimii 15 ani?Care au fost rezultatele?Eu am slabit femei (una kiar 36 de kg) am antrenat fete normale care au ajuns vicecampioane nationale la fitness, desi de meserie erau contabile,insa in general am antrenat sute de fete/femei cu rezultate extrem de vizibile.
Si explicatia dvs care a fost? Observ ca imi spuneti mie ca, contesc fara sa aduc argumente. Probabil nu ati citit tot ce am scris, argumentul a fost adus in mesajele anterioare si ma rog cu ce am stricat topicul ca nu am fost de acord cu o idee si mi-am spus pct de vedere? Tot nu ati explicat dc anume sunt de izolare si ce muschi izoleaza.
Old 15-02-2010, 10:23   #12
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Oricum replici de genul :cate femei ai antr in ultimii 15 ani chiar ma lasa rece In primul rand nici nu am contestat calitatile dvs de trainer, dar in fine. Nu pot viziona niciunu din filmele acelea, dar am cautat aici la noi in ograda (asta asa, ca sa imi sustin cu probe afirmatiile de mai sus).
http://www.topculturism.ro/web/fullArticle.php?art=292
Este un articol despre ex de izolare si cele de masa. Scrie alb pe negru ca daca exista miscare intr-o singura articulatie este ex de IZOLARE. IN caz contrar (daca apare miscare in mai multe articulatii) este ex de BAZA. La fandari din cate am obs eu (asa dupa umila mea parere, ca nu le-am experimentat niciodata), sunt "activate" 3 articulatii: coxo-femurala, cea a genunchiului si cea a gleznei. Asa ca eu in niciun caz nu pot incadra fandarile la ex de izolare
Daca eu scriu prostii, atunci userul "i say" ce a scris aici? fata a spus: ''deoarece nu trebuie sa slabesc de pe tot corpul, ci doar din zona coapselor, picioare, sold'';in cazul acesta fandarile sunt un ex de izolare.nu dpdv mecanic pt k e clar k mai lucreaza si alte grupe d muschi ci dpdv al zonei de interes. Asta mi se pare mie o prostie si lipsa de documentare, nu la ce am scris eu
Si la final sa mai dau un link, tot de pe dragutul nostru site, unde fandarile sunt incluse la ex de baza pt cvadriceps si nu la cele de izolare.
http://www.topculturism.ro/web/fullArticle.php?art=429
Old 15-02-2010, 12:28   #13
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Si explicatia dvs care a fost? Observ ca imi spuneti mie ca, contesc fara sa aduc argumente. Probabil nu ati citit tot ce am scris, argumentul a fost adus in mesajele anterioare si ma rog cu ce am stricat topicul ca nu am fost de acord cu o idee si mi-am spus pct de vedere? Tot nu ati explicat dc anume sunt de izolare si ce muschi izoleaza.

Te rog sa imi explici tu mie, te rog , fara gluma, cum se izoleaza vastul extern al coapsei de qvadriceps sau croitor-dupa teoria ta!
In cazul de fata, este vorba despre o slabire a unui tesut adipos strict pe niste grupe de muski, care SURPRIZA nu pot fi izolate separat pentru ca au insertii aproape comune.Astept.Si nu imi da exemple de biomecanica de pe internet, iti dau exact trimitere catre Egofiziologia si Biomecanica musculara , unde niste reputati medici sportivi cu grad de doctori in ed Fizica, care afirma ce am scris eu(eu doar am invatat din cartile lor in facultatile de profil-carti bazate pe niste studii recunoscute de universitati din tara si de afara, nu linkuri de pe net)
Problema mea nu e ca ma contrazici, ci ca infirmi fara argumente si faci offtopic pe un topic unde un user cere ceva si eu ii ofer solutia, iar tu de bagi in discutie, fara un suport de specialitate, fara experienta facandu-ma pe mine sa pierd timp pretios sa iti dau mura in gura ce nu ai studiat.
Daca te lasa rece cei 15 ani in care am antrenate fete/femei si rezultatele obtinute de mine ca antrenor, te invit politicos sa iti faci tu un site in care sa dai sfaturi , ca pe asta nu am nevoie de gica contra de-alde tine.Ia-o ca pe un warn,ca sa nu mai pierd alt timp in discutii cu tine.
Pe net toti sunt destepti ai au dreptate, in viata reala lucrurile sunt diferite ,iar eu nu am timpul fizic sa explic fiecarui ignorant cu ce se mananca o specializare in sport.
Old 15-02-2010, 12:39   #14
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Bn Cristi, sa slabesti tu pe niste grupe de muschi. Am zis ca ma lasa rece afirmatia (citeste! nu contest calitatile tale de trainer). Si am dat exemple de pe internet, de pe site-ul pe care il administrezi nici macar articolele de aici sa nu mai fie de incredere? Si nu ma lua tu pe mn cu reputati medici, bla bla bla, ca am vazut pe multi cat de inapoiati sunt si nu mai tin pasul cu noile descoperiri. Se pare ca te-a deranjat faptul ca mi-am permis (Vezi Doamne, eu un ignorant) sa te contrazic pe tine. Si nici de cum ca am facut offtopic (probabil ca daca timpul iti permitea si nu stateai la taclale cu destepti ca mn vedeai ca forumul este plin de offtopic). Eu nu am fost deloc offtopic din moment ce am pus o intrebare la o afirmatie de-a ta de pe acest thread.
PS: ca nu poti sa izolezi cei 4 muschi ai cvadricepsului este alta, dar se pare ca tu pui in aceeasi oala fandarile cu extensia gambei pe coapsa la aparat. Oricum frumos ca altii care chiar au habar cu ce se mananca culturismul si poarta discutii constructive primesc warn si probabil si ban.
Old 15-02-2010, 12:48   #15
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

1-nu cred ca avem aceeasi varsta si nici pregatire ca sa discutam la pertu.Adresarea :"nu ma lua tu pe mine cu..."o consider jignitoare si dc nu iti ceri scuze o sa te banez, pt ca nu tolerez nesimtirea!
2-nu administrez situl topculturism, din nou esti in eroare
3-vorbeam de doctori in educatie fizica, mai studiaza ca e vba de oameni cu rezultate in studii de inalta performanta nu de medici de 2 lei.A fi doctor intr-un domeniu, inseamna ca ai adus contributii stiintifice de cel mai inalt nivel, recunoscute de forurile de specialitate, este vorba de un grad didactic, nicidecum de meseria de medic, regret alta eroare....
4-poti sa imi spui te rog, ce studii ai in domeniul educatiei fizice sau a sportului de inalta performanta?
Old 15-02-2010, 12:51   #16
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Daca citeai, pana acum am vorbit doar cu dn Neagu. Cand cineva te face ignorant si te ia si peste picior nu ii mai arati niciun respect Parca sub numele tau scrie administrator...Am profi la facultate care considera ca de la basket te inalti...genul de oameni ca prof doctor universitar...etc etc. si exemplele pot continua.
Old 15-02-2010, 12:52   #17
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Eu am respect pt dvs pt ca am invatat multe din mesajele lasate. Dar eu am inceput discutia f politicos.
Old 15-02-2010, 13:00   #18
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

NU stiu si nici nu ma intereseaza despre profesorii slab pregatiti, ignoranti, etc.Prostia si nesimtirea sunt omniprezente, dar eu incerc sa merg strict pe valori confirmate de institutii in special de afara, detin o corespondenta cu o universitate cu profil in domeniul performantei de la Stockholm, am 2 lucrari stiintifice sustinute la ANEFS, plus Lucrarea de disertatie absolvita cu 10.NU vreau sa imi public CV-ul, insa lipsa ta de cunostinte de baza, imi arata ca nu stapanesti domeniul asta la un nivel la care sa ma poti corecta.
Si eu sunt un tip fair-play, daca gresesc recunosc, nu ar fi o premiera pe acest forum, dar imi cunosc f bine meseria si nu pot sa accept orice afirmatie, sustinuta cu linkuri de pe net.Eu ma opresc aici cu discutia si te sfatuiesc sa faci la fel.
Daca vrei sa continuam, studiaza ce am spus mai sus si discutam la modul civilizat daca este posibil, daca nu , nu.
Old 15-02-2010, 13:02   #19
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

OK, voi face rost de carte.
Old 15-02-2010, 17:43   #20
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Autorii acestei carti, eventual si editura..."Egofiziologia si Biomecanica musculara". Profa mea de biomecanica nu auzise de aceasta carte...
Old 15-02-2010, 17:53   #21
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Orice carte de biomecanica iti va confirma cele scrise de mine, iar daca esti student la medicina sau EFS ar fi mai simplu sa vezi o plansa anatomica si o eventuala explicatie, desi este fff logic, avem acele grupe musculare ale coapsei frontale care nu se izoleaza separat pt ca au insertii apropiate.Nu vezi padurea de copaci.Cauta orice carte de biomecanica.
Old 15-02-2010, 18:31   #22
andr3araluka
Registered User

o sa fac abstractie de "mica contradictie" si tin sa-i multumesc D-nului Neagu pentru sfat si sincer imi pare bine ca a zis sa lucrez asa, pt ca imi confirma si alte pareri ale unor oameni de specialitate, iar pt rezultate mai bune voi combina si cu cardio, mai am o intrebare insa, D-vtra antrenati la o anumita sala sau personal ? mi-ar placea sa stiu cum sa lucrez corect pt tot corpul, ast un raspuns, multumesc anticipat!
andr3araluka is offline   Reply With Quote
Old 15-02-2010, 22:05   #23
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Eu in acest moment ma antrenez doar pe mine si niste persoane apropiate.In cursul saptamanii sunt la KomFitness langa spitalul Marie Curie, iar in weekend la hotel Radisson, unde merg special sa inot dupa antrenament.
La Radisson, nu este permis sa lucrez ca personal trainer-politica lor, antrenorii lor angajati-no comment.
Am ajuns din cauza celor 3 joburi sa nu am timp nici pt mine uneori ,insa de la inceputul anului mi-am propus sa ajung zilnic la sala, desi suntem in plin sezon de filmare pana in aprilie-mai.
Daca vrei sa corectam ceva la executiile tale,poti sa imi trimiti PM pe forumul de culturism aici:
http://www.topculturism.ro/discutii/
Old 16-02-2010, 10:29   #24
hieronymus
Registered User

Pt ce filmezi??
hieronymus is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2010, 10:59   #25
Chanceone
Registered User

D-ul Neagu eu va sugerez sa nu va bateti capul, nu se merita.......

P.S Alessandro cred ca d-ul Neagu are mai multi ani de sport decat ai tu de viata si tind sa cred ca are si mult mai multe cunostinte in materie de antrenament si cum sa antreneze o anume grupa musculara decat tine. Am mai citit posturi facute de catre tine si din pacate observ ca tu te cam iei de toata lumea, era un user care spunea ca facuse sport de performanta si ca fusese in lotul national al Romaniei, iar tu l-ai facut cu oua si cu otet, ti-ai permis sa-l injuri de mama si multe alte ordinarii. Sper ca nu o sa-ti incepi limbajul de mahala si asupra d-lui Neagu. Sa-ti fie RUSINE ca nu stii sa te porti si nu stii sa ai un pic de respect fata de persoanele mai in varsta decat tine, ai inceput sa-i vb d-lui Neagu cu "tu" (parca ai facut armata cu dansul). Invata sa vb si sa te porti, sigur esti un pustan cu figuri in cap, care a mers si el prin sa-li de culturism si acum da sfaturi unui domn care are o caruta de ani de sport in spate...............D-LE NEAGU, SPER CA DE DATA ASTA SA LUATI MASURI SI SA-I DATI BAN, SPER CA A-TI VAZUT SI INJURIILE ADUSE USERULUI ACELA CARE FACUSE SPORT DE PERFORMANTA, LA ADRESA MAMEI LUI...............
Chanceone is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2010, 11:22   #26
MariusBoss
Registered User

Chanceone daca nu stii nu mai vorbi.Acel user "nevinovat" praetoryan i-a jignit pe majoritatea de pe acest forum.Citeste mai intai theard-urile.
MariusBoss is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2010, 11:45   #27
Chanceone
Registered User

Quote:
Originally Posted by MariusBoss
Chanceone daca nu stii nu mai vorbi.Acel user "nevinovat" praetoryan i-a jignit pe majoritatea de pe acest forum.Citeste mai intai theard-urile.

Le-am citit si stiu foarte bine ce vorbesc. Tie ti se pare normal cum a vb Alessandro cu d-ul Neagu??????????????? Am citit toate posturile, acel user despre care spui tu, n-a jignit pe nimeni la inceputul conversatiei, dupa ce a fost injurat intr-un mod barbar, normal ca a inceput sa jigneasca si el la randul lui.......

P.S Inceteaza sa iei apararea unui user care a "GRESIT" flagrant in fata unui moderator, repet, moderator si in special unui profesor in materie de culturism. Nu incerca sa ma faci sa-mi schimb parerea despre tine..........
Old 16-02-2010, 11:51   #28
alexg17
Registered User

pfoai si eu credeam k am scapat de asta dar se pare ca si-a facut alt cont)
Old 16-02-2010, 11:53   #29
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Chanceone, discutia purtata de mn cu Neagu te depaseste, te asigur de asta
Old 16-02-2010, 12:18   #30
Chanceone
Registered User

Quote:
Chanceone, discutia purtata de mn cu Neagu te depaseste, te asigur de asta

Poate ma depaseste, dar cu siguranta nu ma depaseste maniera ta de a te adresa unui MODERATOR si PROFESOR de sport.

P.S Eu am incetat orice fel de discutie cu tine, pt ca nu ai bun simt si te rog sa nu mai postezi la thread-ul deschis de mine.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules