Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > SUPLIMENTE NUTRITIVE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-02-2016, 00:54   #1
TheDentist
Registered User

Suplimente fete

Nu eram sigura daca sa postez aici...sau la fete.
Deci...Am tot citit in "Suplimente nutritive" si am gasit aprox 1 topic/20 de pagini, legat de suplimente pt fete. Dupa cum spunea si cristik, mediul hormonal difera, teoretic si suplimentatia ar trebui sa fie putin diferita. Dar unde sa gasesti asemenea informatii?
De vreo 3 ani consum un conc proteic din zer cu putin carbo, dupa antrenament. Vara aceasta am avut un regim care presupunea consumul unui shake dimineata, asa ca pe cel post wo l-am inlocuit cu masa solida.

Cand am facut prima data IF in urma cu vreun an si jum, am citit prima data despre BCAA uri si am inceput sa le si consum, mai ales ca de cele mai multe ori faceam "fasted training" si citisem ca e indicat...IF ul nu mi-a mers mult timp si am revenit la program alimentar normal si am inceput sa consum BCAA in timpul antrenamentelor(pulbere, 5g/cupa, Ll-2500, Li-1250 si Lv-1250mg/cupa de 5g, fara aroma)

Omega 3 tot de vreo 3 ani;vit C tot asa; enzime cand si cand; complex multivit am bagat numai de cand am luat-o razna cu definirea si am inceput sa mananc tot mai putin, sa fiu tot mai obsedata, ca mi-am dat seama ca imi privez organismul de multe subst nutritive. Probabil trebuia de mai demult din ce am citit pe aici.

Intrebarea este legata de BCAA uri: ar trebui sa inlocuiesc cu altceva? Sa iau altfel? Am tot citit pe la baieti si ei combina cu carbo dar eu am grasime de eliminat, nu se prea pupa cele doua...
Si alta intrebare legata de creatina: merge la fete?
TheDentist is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2016, 01:07   #2
cristik22
Registered User

Nu merge creatina pe slabire, cat despre bcaa, ajuta destul de mult.Cat despre fasted training, niciodata! Doar daca este vorba de antrenament aerob la intensitate mica (steady).Nici un fel de efort de intensitate moderata-mare nu trebuie facut pe nemancate, iti distruge masa musculara.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2016, 03:08   #3
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Poti incerca glutamina, la unele persoane face minuni pe refacere/energie si nu mai ai nevoie de multi carbo dupa efort.Nu neglija sistemul hormonal, deci vitE si branca ursului periodizate sunt necesare.
Old 02-02-2016, 10:55   #4
TheDentist
Registered User

Va multumesc amandurora, mi se pare ca de fiecare data aflu ceva nou! Respectele mele pt munca si efortul depuse aici.

Zici de efort mare pe stomacul gol...poate de aia aveam 55 kg acum 2 ani si aveam impresia ca "nu pot pune masa" )
TheDentist is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2016, 16:35   #5
cristik22
Registered User

Cu siguranta.Pentru a construi ceva, mai intai trebuie sa distrugi si sa ai suficiente resurse pentru a reconstrui...Daca tu mai mult distrugi, decat contruiesti, niciodata nu vei ajunge sa finalizezi constructia.Tocmai de aceea nutritia pre/intra/post antrenament e cruciala.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2016, 22:26   #6
wreiceva
Registered User

wreiceva's Avatar

pt a lua in greutate o fata care face sala ce suplimente recomandati?
wreiceva is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2016, 03:46   #7
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Daca nu are alte pb (digestive, etc) poti sa incerci sa ii administrezi creatina/glutamina si un gainer din zer.
Old 05-02-2016, 19:27   #8
wreiceva
Registered User

wreiceva's Avatar

Multumesc. Nu are probleme medicale.
Cate grame creatina monohidrat pe zi pt o fata?
Gainer din zer daca are nevoie de multa masa (in cazul in care e f slaba). Pt mai putina masa ar fi mai indicat proteina whey 1g/kg corp/zi?
wreiceva is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules