Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > SUPLIMENTE NUTRITIVE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

View Poll Results: Cu ce luati shakeul d dupa antrenament ?
Apa 153 58.40%
Lapte 106 40.46%
Suc 3 1.15%
Voters: 262. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-08-2007, 03:27   #1
radu4iasi
Registered User

radu4iasi's Avatar

Send a message via Yahoo to radu4iasi
Shakeul de dupa antrenament - apa sau lapte?

Citeam undeva ca daca se ia shakeul de dupa antr. cu lapte se pierd prop zerului de absortie rapida.. laptele avand abs f lenta.. ar fi buna si parerea d-lui Cristian Neagu sau a dr-ului in prob asta . eu am luat o luna numai cu lapte si e cam nasol sa aflu asta dar am trecut la apa

Deasemenea, cine are timp va rog a se uita si in threadul meu sa ma lamureasca cum e mai bine sa iau shakeul de dupa antrenament [ thread - ajutor ] . Multumesc
radu4iasi is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2007, 12:13   #2
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Eu prefer cu lapte pt ca desi incetineste abs am un plus de proteina!
Old 23-08-2007, 18:55   #3
radu4iasi
Registered User

radu4iasi's Avatar

eu am inceput sal iau cu apa fiindca nu cred ca se merita sa se piarda acea fereastra anabolica pt un plus de 10,5 proteine[300 ml de lapte]... desigur eu sunt disperat dupa masa.. am ajuns la 1,80 .. si 70 kg... si vreau macar 74
Old 24-08-2007, 06:33   #4
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Man ia 10 amino si ai rezolvat aia in max 15 min sunt DIRECT in muski!
Old 25-08-2007, 00:16   #5
radu4iasi
Registered User

radu4iasi's Avatar

ok asa am sa fac
multumesc
Old 30-11-2007, 14:01   #6
legolas
Registered User

Imi cer scuze ca intervin dar nici macar aminoacizii lichizi nu ajung in sange asa de repede(10-15 min).Cum ar putea ajunge in sange asa repede niste amino solizi ,care majoritatea din ei sunt facuti doar din proteina solidificata cu o anumita rasina?Sunt mai lenti decat proteina de zer.Putini amino solizi sunt cu proteina hidrolizata dar aceia sunt destul de scumpi.Mai bine bea shake-ul tau cu apa Radu sau daca iti permiti ia-ti niste amino lichizi.Si neaparat la 1-1,5h dupa ce ai baut shake-ul ia o masa solida .Ar fi bine daca ai adauga in shake si niste creatina si glutamina .
legolas is offline   Reply With Quote
Old 30-11-2007, 14:16   #7
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Esti sigur ca sunt din proteina solidificata si rasina?Nu sunt producator de aminoacizi, dar din ce am citit eu pe etiketa scrie altceva.
Old 30-11-2007, 14:28   #8
legolas
Registered User

Da. Sunt sigur.In marea majoritate a aminoacizilor sub forma solida nu exista aminoacizi in forma libera.E doar concentrat proteic solidificat.Nici macar izolat proteic.Producatorul da de obicei pe eticheta profilul de aminoacizi al proteinei din care e facuta pastila respectiva.Doar doua -trei tipuri de amino solizi au intradevar si proteina hidrolizata dar in proportii foarte mici, aproape nesemnificative fata de restul componentelor.
Old 30-11-2007, 17:44   #9
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Zici tu ca e asa o inselatorie pe fata?Ma gindesc ca la ce diferente sunt de pret si de cantitate , pina acum ar fi fost ceva procese prin state cu firmele de suplimente...
Ma gindesc ca e mai ieftin 1kg de proteina hidrolizata decit o cutiuta cu amino de citeva zeci de gr,...deci inselatorie mega!Sa nu se fi prins nimeni?
Old 30-11-2007, 18:10   #10
Hel
Registered User

Hel's Avatar

Pai o conditie ar fi, ca sub forma de comprimate produsul in sine se distribuie mult mai usor, ORIUNDE, pe cand sub forma de lichid, produsul are un termen de garantie mai scurt decat produsul sub forma de comprimate, si nu pot fi transportate la low cost, (adica costuri F mari) pt ca nu ar mai ajunge INTREGI la destinatie (adica sa dai o comanda de un "suc" si sa-ti vina cu vaporul), nu stiu cel putin pt mine suna complicat.
Insa rolul esential al aminoacizilor, ca supliment alimentar este de a preveni catabolismul, si din cate observ la cele comprimate, au efect.
-A man should be upright, not kept upright.
-The purpose of life is not to be on the side of the majority, but to escape the ranks of the insane.
~Marcus Aurelius

Hel is offline   Reply With Quote
Old 30-11-2007, 18:11   #11
G.I.BO
Banned

G.I.BO's Avatar

Quote:
Originally Posted by Cristian Neagu
Zici tu ca e asa o inselatorie pe fata?Ma gindesc ca la ce diferente sunt de pret si de cantitate , pina acum ar fi fost ceva procese prin state cu firmele de suplimente...
Ma gindesc ca e mai ieftin 1kg de proteina hidrolizata decit o cutiuta cu amino de citeva zeci de gr,...deci inselatorie mega!Sa nu se fi prins nimeni?
amino capsule...2222?
G.I.BO is offline   Reply With Quote
Old 30-11-2007, 18:39   #12
ciupanezu
Registered User

ciupanezu's Avatar

Send a message via Yahoo to ciupanezu
eu beau lapte! 1 litru dupa antrenament
Old 03-12-2007, 10:03   #13
legolas
Registered User

Bogdan,Amino 2222 de la Optimum reprezinta cazul fericit.Au totusi putin hidrolizat de proteina in ei.Cat?Producatorul nu specifica pe eticheta. http://www.optimumnutrition.ro/images/etichete/8.htm.
Dar uitati-va la majoritatea aminoacizilor de pe piata.Cat despre procese in State nu stiu....majoritatea consumatorilor se uita de obicei la firma producatoare si foarte rar la profilul aminoacizilor continuti de tipul de proteina.Sunt destul de putini care fac diferenta intre concentrat , izolat si hidrolizat de proteina.Imi cer scuze moderatorului pt postarea linkului de mai sus dar vroiam sa vedeti eticheta de la amino 2222.Si nici pe site-ul oficial vad ca nu dau mai multe informatii.
http://www.optimumnutrition.com/prod...les-p-244.html
Old 27-01-2008, 08:05   #14
shmenaru
Registered User

shmenaru's Avatar

prefer laptele la toate cele 3 shake-uri proteice care le beau intr-o zi!La fiecare shake folosesc 300 si ceva d ml d lapte intr-un cuvant beau 1L d lapte p zi impartit la cele 3 shake-uri!Calculez la fiecare shake si proteina din lapte care e d 30 g/L deci cam 10 g d proteina din lapte / shake restu vine din pudra proteica!
Old 06-02-2008, 08:26   #15
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Laptele creste continutul proteic al shake-ului.
Old 25-02-2008, 23:20   #16
incepator
Registered User

incepator's Avatar

shmenaru frumos spate -> Respect, imi place triunghiul
Old 28-02-2008, 13:16   #17
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Si eu care credeam k e trapez!
Old 02-03-2008, 15:20   #18
andreyyy
Registered User

Cu lapte doar seara, restu doar cu apa, cei care iau cu lapte dp antrenamet, eu zic ca e o mare greseala.. ca atunci trebuie luat o proteina care sa se asimileze foarte repede ceva din zer.
andreyyy is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2008, 15:56   #19
bogdy89
Registered User

bogdy89's Avatar

fiecare proteina cu absorbtia ei ... dak iei prot din soia/zer si amesteci cu lapte ..e vreo problema?
bogdy89 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2008, 17:26   #20
andreyyy
Registered User

pai tu.. daca iei din zer care se apsoarbe cel mai bine, si iei cu lapte ii stopezi in mare partea apsortia aia rapida care o ai nevoie imediat dp antrenament.
"Dupa antrenament apare o asa numita "fereastra de oportunitate" in care corpul este capabil sa absoarba si sa metabolizeze cantitati mai mari de nutrienti"
andreyyy is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2008, 17:40   #21
Hel
Registered User

Hel's Avatar

Nu se prabuseste lumea daca nu folosesti proteina din zer, milk and egg-ul s-a consacrat inainte de aparitia zerului. Daca combini lapte cu proteina din zer, gradul de absoptie ramane acelasi. La 100ml de lapte ai maxim 3 g proteine pe absorptie lenta, restu zer deci absorptie rapida, in concluzie absorptia zerului nu este incetinita de catre lapte.
-The purpose of life is not to be on the side of the majority, but to escape the ranks of the insane.
~Marcus Aurelius

Old 11-03-2008, 07:45   #22
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Originally Posted by andreyyy
pai tu.. daca iei din zer care se apsoarbe cel mai bine, si iei cu lapte ii stopezi in mare partea apsortia aia rapida care o ai nevoie imediat dp antrenament.
"Dupa antrenament apare o asa numita "fereastra de oportunitate" in care corpul este capabil sa absoarba si sa metabolizeze cantitati mai mari de nutrienti"

Viteza de absorbtie poate fi accelerata cu ajutorul carbohidratilor cu abs rapida!
Old 16-03-2008, 13:50   #23
lucioaik
Registered User

lucioaik's Avatar

Quote:
Originally Posted by shmenaru
prefer laptele la toate cele 3 shake-uri proteice care le beau intr-o zi!La fiecare shake folosesc 300 si ceva d ml d lapte intr-un cuvant beau 1L d lapte p zi impartit la cele 3 shake-uri!Calculez la fiecare shake si proteina din lapte care e d 30 g/L deci cam 10 g d proteina din lapte / shake restu vine din pudra proteica!
esti asa sigur k concentratia de proteina scrisa de pe cutie e aceeasi cu ce ai u in cutie? ) io zic sa lasi calculele ...
lucioaik is offline   Reply With Quote
Old 18-03-2008, 19:45   #24
Stefy
Registered User

Am si eu o mare nedumerire. De 2 zile iau mix-forte cu lapte sau cu apa, dar ambele imi provoaca greata. Nu il iau rapid, iau si pauze intre "guri". Sa fie ceva de la mine sau s-a mai intamplat la cineva ?
Stefy is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2008, 01:19   #25
Hel
Registered User

Hel's Avatar

Quote:
Originally Posted by Stefy
Am si eu o mare nedumerire. De 2 zile iau mix-forte cu lapte sau cu apa, dar ambele imi provoaca greata. Nu il iau rapid, iau si pauze intre "guri". Sa fie ceva de la mine sau s-a mai intamplat la cineva ?
Eu dupa 2 portii de mix forte, am aruncat cutia, nu mi-a placut deloc gustul. Fiindca nu suport gustul de zer. Incearca Nutri-fort este MULT mai bun la gust, lafel ca Energo-Carb.
~Marcus Aurelius

Old 19-03-2008, 22:44   #26
fucky
Registered User

fucky's Avatar

E mai bun laptele din comert sau e mai bine direct de la sursa,adica de la vaca
fucky is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2008, 08:28   #27
Stefy
Registered User

Iti dai seama ca laptele de la sursa este mult mai bun, fiind produs pe loc sti ceea ce contine, fata de cel din comert in care se mai introdus niste "dotari"
Stefy is offline   Reply With Quote
Old 24-03-2008, 06:25   #28
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Originally Posted by Stefy

Poate nu iti place aroma ,poti adauga cacao, ness , miere , o banana.Daca nu merge , cum ti s-a spus mai sus , Nutrifort, Energocarb , Mass forte Creatin sau Gain Fast.
Old 18-05-2008, 10:36   #29
dacian
Registered User

Cantitatea de proteina

Caut si eu un raspuns. am citit mai multe studii despre cantitatea de proteina ce trebuie luata dupa antrenament si unele spun ca 6g e suficient altele ca 35. 40. logic ar fi sa se calculeze in functie de greutatea corpului. e mult 2 cupe de ideal protein la 76 de Kg ale mele?
dacian is offline   Reply With Quote
Old 18-05-2008, 13:09   #30
BogdanMM
Registered User

BogdanMM's Avatar

6 grame?.. prea putin, iei o portie (nu stiu cate cupe inseamna asta) , si eu zic ca e ok..

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules