Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-09-2009, 22:18   #1
Avalon90
Registered User

Ajutor!

Am 19 ani, 1.87 si cam 70-71 de kg. Nu pot sa ma apuc de sala ptr ca o duc cam prost cu banii si as vrea sa stiu ce lucruri trebuie sa am in considerare cand fac exercitiile acasa. Ce tip de exercitii sa fac pana cand imi voi cumpara gantera? Ce alimente trebuie sa mananc..si cum..de cate ori pe zi? Deja am inceput sa fac abdomene si flotari cam de o saptamana jumate poate chiar 2...si am mai facut si in trecut. Tin sa mentionez ca sunt ectomorf si sunt deficitare in urmatoarele zone: piept (MAI ALES in partea inferioara si intre cei doi pectorali, ceea ce ma dispera doarece partea superioara si anume partea de langa umar este destul de dezvoltata), abdomen( si anume partea din laterale de sub coaste este cea mai subdezvoltata, parca m-a scobit cineva cu dalta...nici abdomenul nu este chiar dezvoltat, dar acolo se vad rezultate putin cate putin), trapezul, si probabil si spatele. In principiu as vrea sa stiu ce tip de exercitiu as putea sa fac ptr fiecare din muschii mentionati mai su, cate serii si cate repetari. PLEASE. Chiar vreau sa mai pun ceva pe mine. Am uitat sa metionez ca nu vreau sa iau suplimente.
Avalon90 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2009, 22:33   #2
Kelevra
Registered User

Kelevra's Avatar

Sa nu iei suplimente ca mori (Doamne! ..) . Ce exercitii ai vrea tu sa faci cu o gantera???Foloseste search-ul. O sa gasesti singur raspunsurile la intrebarile tale ...
Kelevra is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2009, 22:38   #3
Avalon90
Registered User

tocmai..ca nu am nici o gantera...ma gandeam la flotari si alte chestii...v-am zis zonele care ma intereseaza cel mai mult...pe alea vreau sa le lucrez cel mai mult...am citit undeva..ca flotarile cu mainile apropiate sunt bune ptr partea dintre cei doi pectorali..acum..nush...fac flotarile..mai greu ca mi s-a cam dus forta din tricepsi...dar nu observ nimic in acea zona de care ma tot vait
Old 14-09-2009, 22:38   #4
Xen
Registered User

Xen's Avatar

Send a message via Yahoo to Xen
flotari la care sa incerci sa ridici picioarele de la nivelul solului, flotari pe 2 banci(intinzi mai bine pectoralul). abdomene cu rotatzie de trunchi, crunch, briceagul(potzi face multe). flotari pe 2 banci(scaune, ce ai tu in casa), tractziuni la bara de covoare cu priza ingusta la piept pt biceps shi cu priza larga la spate pt dorsal. genoflexiuni, fandari. la toate potzi adauga greutatzi(bidoane, diferite obiecte mai grele luate in bratze, legate de o curea, puse in spate) fii inventiv. faci cam 4-5 serii cu 10-12 repetari shi incearca sa le grupezi pe zile( nu le fa pe toate intr-o zi). de mancat: mananca proteina animala in special shi carbohidratzi din fructe, legume. daca am greshit cu ceva ii rog pe cei cu mai multa experientza sa vina cu completari shi contraziceri.
Xen is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2009, 22:54   #5
Xen
Registered User

Xen's Avatar

Send a message via Yahoo to Xen
Quote:
Originally Posted by Avalon90
tocmai..ca nu am nici o gantera...ma gandeam la flotari si alte chestii...v-am zis zonele care ma intereseaza cel mai mult...pe alea vreau sa le lucrez cel mai mult...am citit undeva..ca flotarile cu mainile apropiate sunt bune ptr partea dintre cei doi pectorali..acum..nush...fac flotarile..mai greu ca mi s-a cam dus forta din tricepsi...dar nu observ nimic in acea zona de care ma tot vait
flotarile cu mainile apropiate sunt pt tricepshi. partea dintre pectorali se dezvolta ceva mai greu( pt ca el creshte din exterior spre interior) shi nu itzi garantez ca o s-o dezvoltzi prea curand doar din flortari. dar cu ft multa rabdare poate, poate o sa se mai dezvolte cat de cat( sa nu te ashteptzi la rezultate deosebite)
Xen is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2009, 23:32   #6
Avalon90
Registered User

ok..si atunci ce altceva sa fac?...ce tip de exercitii...ma bucur ca acum am inteles de ce s-a dezvoltat asa mult partea exterioara. In trecut...faceam flotari normale(ma refer la pozitia mainilor) cu picioarele pe pat si un ghiozdan plin de carti in spate( cred ca avea vreo 10 kg, daca nu cumva mai mult) si faceam vreo 6 repetari si vreo 4-5 serii...si cam atat...acum am inceput sa fac aceste flotari cu mainile apropiate( fara piciare pe pat si fara ghizdan), flotari cu picioarele pe sol si mainile pe marginea patului( cica e ca si cum ai face....declinat..cred...cu haltera...:-??) si flotari cu picioarele pe pat...
Old 14-09-2009, 23:45   #7
Avalon90
Registered User

Apropo...inotul este bun????
Old 15-09-2009, 04:12   #8
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Da.Dar costa mai mult decat sa mergi la sala.
Old 15-09-2009, 09:52   #9
drg
Registered User

Quote:
Apropo...inotul este bun????
la 187cm cu 70kg eu m-as pune serios pe mancat si pe sala(cum zice si dl Neagu, e mai scump inotul decat sala). dupa ce as ajunge pe la 90kg (adica in 2-3 ani) m-as gandi la inot.
daca te apuci acum de inot nu o sa rezolvi nicio problema din cele enumerate in primul post, pt ca inotul > deficit mare de calorii si daca nu stii sa il "astupi" o sa slabesti si mai mult
Old 21-09-2009, 23:51   #10
Avalon90
Registered User

Ce exercitii trebuie sa fac ptr umerii?(trapezul) mentionez inca odata ca nu am gantere sau haltere.
Old 09-10-2009, 11:09   #11
cezzz
Registered User

cezzz's Avatar

Quote:
Am 19 ani, 1.87 si cam 70-71 de kg. Nu pot sa ma apuc de sala ptr ca o duc cam prost cu banii si as vrea sa stiu ce lucruri trebuie sa am in considerare cand fac exercitiile acasa. Ce tip de exercitii sa fac pana cand imi voi cumpara gantera? Ce alimente trebuie sa mananc..si cum..de cate ori pe zi? Deja am inceput sa fac abdomene si flotari cam de o saptamana jumate poate chiar 2...si am mai facut si in trecut. Tin sa mentionez ca sunt ectomorf si sunt deficitare in urmatoarele zone: piept (MAI ALES in partea inferioara si intre cei doi pectorali, ceea ce ma dispera doarece partea superioara si anume partea de langa umar este destul de dezvoltata), abdomen( si anume partea din laterale de sub coaste este cea mai subdezvoltata, parca m-a scobit cineva cu dalta...nici abdomenul nu este chiar dezvoltat, dar acolo se vad rezultate putin cate putin), trapezul, si probabil si spatele. In principiu as vrea sa stiu ce tip de exercitiu as putea sa fac ptr fiecare din muschii mentionati mai su, cate serii si cate repetari. PLEASE. Chiar vreau sa mai pun ceva pe mine. Am uitat sa metionez ca nu vreau sa iau suplimente.
cauta o bara deaia de se bat covoare si baga tractiuni pana iti plesneste spatele, fa genuflexiuni in casa pana nu-ti mai simti picioarele si flotari in brate pe perete adica te ridici in brate si te lasi in jos pana aproape atingi cu capul jos

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules