Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > LA TACLALE - forum
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Rate Thread Display Modes
Old 27-10-2008, 20:42   #31
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

personal nu trec granita decat pentru vizite externe.

Te fericesc pentru felul in care gandesti si simti.
Alex Popescu is offline   Reply With Quote
Old 27-10-2008, 21:20   #32
AirDany
Registered User

AirDany's Avatar

www.prigoana.ro/blog
ce parere aveti de filmulet?
Old 27-10-2008, 22:02   #33
AirDany
Registered User

AirDany's Avatar

Quote:
Originally Posted by gerula dacul
1) Deoarece aici m-am nascut si aici ma simt bine.
2) Deoarece am fost in strainatate si am sa mai merg la anul timp de cateva luni si stiu ca niciunde nu e ca acasa.
3) Deoarce sunt mandru ca sunt roman, dar mai ales ca sunt roman ardelean.
4) Deoarece m-am indragostit de regiunea in care m-am nascut si de oamenii de aici, ciocoflenderii mei ardeleni . Vara asta am fost plecat mai mult timp undeva in sudul Romaniei, unde am observat ca majoritatea oamenilor sunt meschini si parsivi. Chestia asta mi-a lasat un gust amar in gura. Cand m-am urcat in trenul Bucuresti - Cluj si am vazut controlorul, un ardelean rosu in obraji, cu burta, care mi-a zis "no lasa ca nu-i bai" cand i-am spus ca nu am legitimatia de student la mine (pt bilet), doar carnetul, s-a facut inima in mine cat un munte. Mi-am zis in gand : "in sfarist acasa"
5) Deoarece Ardealul (si Bucovina) e pamantul stramosesc al romanilor, asa cum a recunoscut si Imparatul Franz Josef si e de datoria noastra sa-l pastram al nostru.

Exceptand considerentele economice, voi de ce vreti sa plecati din tara?

am avut si eu adevarata placere de a vizita clujul timp de 1 saptamana. am ramas placut impresionat de constructiile moderne, dar si de oamenii de acolo. poate am avut eu noroc si am doar peste oameni de treaba si in trafic si peste tot am observat. in moldova e crunt. cel mai bine iti dai seama de cum sunt oamenii dintr-o regiune dupa trafic. daca dau prioritate, daca pietonii stau etc. in iasi, cel putin, sunt soferi prosti si violenti cu carul. prioritate nu, injuraturi si manele la maxim. tatal meu e f. calm si e genul de sofer precaut, nu se enerveaza nu injura etc. eu, care inca nu conduc, simt nevoia sa ies din masina cu ceva in mana sa aranjez putin cate un din asta. un sofer prost nu ma enerveaza, dar unul care e prost si nesimtit si mai e si berbec, cu aia chiar nu am ce discuta intr-un conflict. revenind, intr-adevar clujul mi se pare mult mai civilizat si mi-ar face placere daca intr-un viitor mi s-ar ivi ocazia de studiu sau loc de munca acolo. ce-i drept, cam departe de "mother moldova", dar asta este.
Old 27-10-2008, 22:10   #34
Kelevra
Registered User

Kelevra's Avatar

Quote:
Originally Posted by AirDany
www.prigoana.ro/blog
ce parere aveti de filmulet?

fragmentul e din documentarul Zeitgeist 2: Addendum
il gasiti sa-l downloadati gratis pe site-ul lor http://www.zeitgeistmovie.com/dloads.htm
Am atasat si subtitrarea .
Attached Files
File Type: zip Zeitgeist.Addendum.DVDRip.XviD.zip (51.4 KB, 248 views)
Kelevra is offline   Reply With Quote
Old 27-10-2008, 22:37   #35
AirDany
Registered User

AirDany's Avatar

am vazut filmul
Old 28-10-2008, 12:12   #36
Halter
Registered User

Halter's Avatar

la fel au facut si astia cu Romania
Halter is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2008, 22:21   #37
catalinux007lei
Registered User

catalinux007lei's Avatar

Quote:
Originally Posted by gerula dacul
1) Deoarece aici m-am nascut si aici ma simt bine.
2) Deoarece am fost in strainatate si am sa mai merg la anul timp de cateva luni si stiu ca niciunde nu e ca acasa.
3) Deoarce sunt mandru ca sunt roman, dar mai ales ca sunt roman ardelean.
4) Deoarece m-am indragostit de regiunea in care m-am nascut si de oamenii de aici, ciocoflenderii mei ardeleni . Vara asta am fost plecat mai mult timp undeva in sudul Romaniei, unde am observat ca majoritatea oamenilor sunt meschini si parsivi. Chestia asta mi-a lasat un gust amar in gura. Cand m-am urcat in trenul Bucuresti - Cluj si am vazut controlorul, un ardelean rosu in obraji, cu burta, care mi-a zis "no lasa ca nu-i bai" cand i-am spus ca nu am legitimatia de student la mine (pt bilet), doar carnetul, s-a facut inima in mine cat un munte. Mi-am zis in gand : "in sfarist acasa"
5) Deoarece Ardealul (si Bucovina) e pamantul stramosesc al romanilor, asa cum a recunoscut si Imparatul Franz Josef si e de datoria noastra sa-l pastram al nostru.

Exceptand considerentele economice, voi de ce vreti sa plecati din tara?

Ohh... ce sa-ti povestesc. In ardeal nu sunt oameni meschini si parsivi. Din ce ai postat tu, am inteles ca esti un ardelean adevarat, ce isi iubeste glia stramoseasca ardeleneasca nu romaneasca. Atat mai e nevoie sa acceptam psihologic ideea ca ardelenii sunt altfel decat moldovenii sau oltenii, ca noi suntem mai deosebiti decat restul tarii, mai civilizati, mai organizati, mai responsabili, mai si mai. Ei bine, nu suntem. Diferenta e ca de secole cand noi(ardelenii) eram sclavii austriecilor, restul romanilor aveau stapani mai "neciopliti". Nu mai ma lua cu propaganda de genu "Ardealu-i fruntea", ca se vor gasi destui care ar vrea sa vada tara asta injumatatita sau intreita. Nu faci decat sa scoti in evidenta niste diferente sociale, iar cum spunea marele nostru Ombladon: diferentele sociale creaza antipatie. Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi sa ma duc in Moldova si sa se uite moldovenii urat la mine pt ca sunt ardelean. Daca ti-ai iubi tara, ti-ar fi drag toate regiunile ei, nu doar cea unde ai crescut, copilartit etc. Si apropo, controlorul ala nu si-a facut datoria, tu ai dat spaga, esti un cetatean model fata de restul romanilor, ce mai, un ardelean get be get(cum s-o fi scriind). ARDEALU-I FRUNTEA TARII.
catalinux007lei is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2008, 17:58   #38
cristi!!
Registered User

in venezuela nu vrea nimeni sa mearga
cristi!! is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2008, 19:49   #39
Hel
Registered User

Hel's Avatar

Eu unul nu inteleg mandria etnica, rasiala si religioasa. De ce sa fi mandru? De biletul extras la loteria naturii? Sa fi mandru de hazard? Ah, "St bucuros ca sunt roman/francez/american/etc" asta inteleg.
-A man should be upright, not kept upright.
-The purpose of life is not to be on the side of the majority, but to escape the ranks of the insane.
~Marcus Aurelius

Hel is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2008, 19:51   #40
Hel
Registered User

Hel's Avatar

Quote:
Originally Posted by cristi!!
in venezuela nu vrea nimeni sa mearga
Mi-ar placea sa vizitez Venezuela, alaturi de alte tari din America Latina.
-A man should be upright, not kept upright.
-The purpose of life is not to be on the side of the majority, but to escape the ranks of the insane.
~Marcus Aurelius

Hel is offline   Reply With Quote
Old 08-11-2008, 19:53   #41
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Quote:
Originally Posted by Hel
Eu unul nu inteleg mandria etnica, rasiala si religioasa. De ce sa fi mandru? De biletul extras la loteria naturii? Sa fi mandru de hazard? Ah, "St bucuros ca sunt roman/francez/american/etc" asta inteleg.

eu nu inteleg mandria de nici un fel....
Alex Popescu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2014, 15:12   #42
aly112
Registered User

aly112's Avatar

Salutare... nu am vrut sa mai deschid topic pentru o intrebare....momentan lucrez la o firma si sunt in concediu dupa 16 ianuarie pana pe 31 ianuarie, iar joi trebuie sa semnez un contract la un nou job la care am facut interviu , analize medicale etc etc iar vineri este prima mea zi de munca.... iar luni sau marti vreau sa imi dau demisia de la firma la care sunt...se poate ??
aly112 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules