Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-02-2008, 16:28   #1
davemirra
Registered User

ajutor

sall all vreau sa va intreb si eu ceva :de cate ori pe saptamana trebe sa alerg pentru masa la picioare .Astept raspuns va multumesc
davemirra is offline   Reply With Quote
Old 29-02-2008, 17:24   #2
Hel
Registered User

Hel's Avatar

Quote:
Originally Posted by davemirra
sall all vreau sa va intreb si eu ceva :de cate ori pe saptamana trebe sa alerg pentru masa la picioare .Astept raspuns va multumesc
Nu alergi, daca ai ca obiectiv obtinerea de masa musculara la trenul inferior.
-A man should be upright, not kept upright.
-The purpose of life is not to be on the side of the majority, but to escape the ranks of the insane.
~Marcus Aurelius

Hel is offline   Reply With Quote
Old 29-02-2008, 17:31   #3
davemirra
Registered User

da nu alerg rezistentza ci la scari cam 60 m scari abrupte si pana sus ma ard picioarele de numa si fug pe varfuri
davemirra is offline   Reply With Quote
Old 29-02-2008, 18:38   #4
Baiatu
Registered User

Quote:
da nu alerg rezistentza ci la scari cam 60 m scari abrupte si pana sus ma ard picioarele de numa si fug pe varfuri
din cate stiu eu(nu garantez ca zic bine ca sunt incepator)ceea ce faci tu o sa-ti dea mai multa forta in picioare da nu cred ca o sa cresti in masa...parerea mea
Baiatu is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2008, 12:30   #5
stroie_andrei
Registered User

Send a message via Yahoo to stroie_andrei
..nu faci masa... de la alergat.. poate doar intr-un timp indelungat (vorbesc de ani)
Old 02-03-2008, 14:06   #6
AirDany
Registered User

AirDany's Avatar

eu cred ca face si masa, fiindca unul cu rezistenta la alergare nu are 2 betze in loc de picioare. Ce-i drept, geno cu greutati ajuta (mult) mai mult, dar alergatul de rezistenta nu e 0.
Old 02-03-2008, 14:11   #7
bolbo
Administrator

bolbo's Avatar

Quote:

Mai bine mergi la o sala si faci exercitii specifice pentru cresterea masei coapselor: genuflexiuni, presa, flexii, extensii, indreptari, ridicari pe varfuri etc.
Coapsele cresc daca le antrenezi intens, mananci bine si te odihnesti. Sa zicem ca mananci bine si te odihnesti dar prin alergarile pe scari nu poti mari intensitatea, ajungi repede sa te plafonezi. Poti face, pentru o perioada, ridicari pe un picior a carei talpa este pozitionata sus, la inaltimea unui scaun. Dar daca poti face mai mult de 20 repetari exercitiul se va transforma intr-unul de rezistenta, nu de forta, si muschii nu vor mai creste. Solutia tot sala este...
bolbo is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2008, 14:12   #8
cezzz
Registered User

cezzz's Avatar

daca vrei masa asemeni unui culturist iti vor trebuii ani de zile de antrenemente de alergare(viteza, rezistenta, scari etc). eu am coapasa undeva la 65 si nu m-am antrenat decat f putin asemeni unui culturist(cateva luni). insa am in spate aproape 10 ani de antrenemente de box, fotbal,rugby.
Old 03-03-2008, 23:52   #9
Lukian
Registered User

Send a message via Yahoo to Lukian
Quote:
Originally Posted by AirDany
eu cred ca face si masa, fiindca unul cu rezistenta la alergare nu are 2 betze in loc de picioare. Ce-i drept, geno cu greutati ajuta (mult) mai mult, dar alergatul de rezistenta nu e 0.
Aici trebuie sa te contrazic. Nu inseamna ca daca ai picioare mari ai si rezistanta. Rezistenta e cu totul altceva. Uita-te la alergatorii de la maraton sunt slabi si cu picioare f subtiri si pe de alta parte daca ne uitam la alergatorii de viteza sunt mari, puternici si cu muschii de la picioare foarte bine dezvoltati.
Old 04-03-2008, 13:43   #10
hieronymus
Registered User

sunt de acord cu Lukian
hieronymus is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules