Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-01-2008, 02:27   #1
Andrey92
Registered User

Sfaturi pentru un incepator

Salut, am 1.72, 67 kg si fac 16 ani in 2 luni.
Vreau sa incep sa mai slabesc si sa fac corp , problema este ca nu stiu de unde sa incep si ce sa fac mai exact.
Antrenamentul vreau sa il fac acasa cu 2 haltere..
Ati putea sa imi dati niste sfaturi ?
Andrey92 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2008, 03:29   #2
mihai_z
Registered User

Quote:
Originally Posted by Andrey92
Salut, am 1.72, 67 kg si fac 16 ani in 2 luni.
Vreau sa incep sa mai slabesc si sa fac corp , problema este ca nu stiu de unde sa incep si ce sa fac mai exact.
Antrenamentul vreau sa il fac acasa cu 2 haltere..
Ati putea sa imi dati niste sfaturi ?

salutari si eu am 16 ani, ....incerca sa alergi cat poti tu de mult.... cu halterele nu o sa faci cine stie ce fa multe flotari...tractiuni la greu..abdomene...incerca sa mergi si la sala (evita exercitile care iti taseaza coloana gen presa).......

totul consta in ambitia ta..iti recomand si boxul, un spor care te disciplineaza si te ajuta sa obtii un fizic mai bun sau orice alt sport, recoamnabil care inclina spre a face corpul flexibil, odata cu dezvoltarea muschiilor sa devii ceva mai rigid
mihai_z is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2008, 08:58   #3
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Mihai Z nu stiu daca vorbesti din experienta, dar scrii prostii mai mari decit tine.Boxul te ajuta sa obtii o fata cu trasaturi superbe intr-adevar la fel si rigiditatea data de masa musculara alt neadevar din ciclul prostii despre culturisti.
De ce trebuie sa dai sfaturi cind nu ai experienta?Doar ca sa scrii ceva?
Andrei92-ai toate sansele sa slabesti grasimea de pe corp construind o masa musculara, citeste forumul si vei gasi raspunsuri destule.
Old 05-01-2008, 17:18   #4
Andrey92
Registered User

Dar in ziua cand alerg nu mai trebuie sa fac antrenament cu ganterele ?
Old 05-01-2008, 23:10   #5
BogdanMM
Registered User

BogdanMM's Avatar

Quote:
Dar in ziua cand alerg nu mai trebuie sa fac antrenament cu ganterele ?

poti sa faci si antrenament de forta si cardio la sfarsit, sau poti doar cardio, in functie de scopul propus......
Old 06-01-2008, 20:37   #6
Daniel David
Registered User

Daniel David's Avatar

Varianta mea ... .

Lucruri importante de spus in pregatirea in orice sport si chiar viatza. Sunt esentiale :
1- Vointa (poate cea mai importanta calitate din interiorul nostru, de la ea pleaca toate celelalte lucruri).
2- Disciplina (este legata de vointa, daca nu esti disciplinat si gasesti tot felul de motive pentru a nu te tzine de treaba poti sa te lasi inainte de a incepe)
3- Sacrificiul (Tebuie sa fii pregatit sa sacrifici anumite lucruri din viata fara a-ti parea rau pentru a o apuca pe un drum. Fiecare lucru pe care il faci cere sacrificiu:timp, prieteni, shpritz, bauturi de tot felul, etc..
4- postura corpului (Orice exercitiu facut din picioare trebuie facut cu picioarele paralele , la nivelul umerilor, spatele drept , privirea inainte). Lucru extrem de important, multi il stiu dar uita sa il puna in practica. Un exercitiu este cu atat mai util cu cat iti foloseste si in viatza de zi cu zi. O pozitie gresita a corpului poate avea repercursiuni .
5- respiratia (Orice exercitiu trebuie coordonat cu respiratia. Repetarile facute pe apnee streseaza sistemul nervos. Repetarile fortate sunt foarte utile insa nu facute in exces. La fel si cele cu greutati foarte mari)
6- piramidizarea greutatii (Aproape niciodata sa nu incepi cu cea mai mare greutate posibila, e o idee gresita). Motorul unei masini trebuie incalzit, asa si musculatura. Nu poti sa pleci de pe loc cu a treia. Incepi cu o greutate mare, atunci apar riscurile,asta pe langa faptul ca nu vei antrena bine musculatura.
Daniel David is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2008, 20:45   #7
Daniel David
Registered User

Daniel David's Avatar

Quote:
Originally Posted by mihai_z
salutari si eu am 16 ani, ....incerca sa alergi cat poti tu de mult.... cu halterele nu o sa faci cine stie ce fa multe flotari...tractiuni la greu..abdomene...incerca sa mergi si la sala (evita exercitile care iti taseaza coloana gen presa).......

totul consta in ambitia ta..iti recomand si boxul, un spor care te disciplineaza si te ajuta sa obtii un fizic mai bun sau orice alt sport, recoamnabil care inclina spre a face corpul flexibil, odata cu dezvoltarea muschiilor sa devii ceva mai rigid

Foarte mult adevar in ceea ce spui. Tasarea coloanei este un lucru atat de negativ, incat multi habar nu au. Strechingul inaintea oricarui fel de exercitiu este de o importanta colosala. Sistemul nervos comanda musculatura, daca coloana este tasata, logic impulsurile nervoase nu ajung la musculatura. Daca te uiti la Bruce Lee avea o forta incredibila pentru masa musculara pe care o avea. Culturismul este un lucru pozitiv , insa trebuie facut cum trebuie, altfel iti poate periclita sanatatea.
Daniel David is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2008, 22:37   #8
Andrey92
Registered User

Totusi ... niste sfaturi puteti sa imi dati ? de unde sa incep, ce sa fac, care exercitii sunt bune, cate serii si repetari ar trebui sa fac.. etc
Old 12-01-2008, 13:47   #9
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

la greutatea ta, nu iti mai trebuie cardio (alergari, banda, bicicleta). trebuie sa faci ex pt masa musc, si in special cele de baza precum genuflexiuni, tractiuni si indreptari. apoi axeazate pe ex cu haltere si gantere (sunt mult mai bune decat aparatele). si trebuie sa mananci f bine (carbohidrati, proteine) si sa te odihnesti f bine (8-9h pe zi). pt masa musc trebuie sa faci putine repetari ( in jur de 6-8) cu greutati mari( adica aproape max din cat poti tu duce).
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 12-01-2008, 15:33   #10
Andrey92
Registered User

Dar eu nu am decat gantere de 6 kg... bineinteles o sa imi cumpar peste o luna mai grele.... dar macar de 6 sunt bune ?
Old 12-01-2008, 15:42   #11
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

pai eu ziceam sa mergi la sala
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2008, 01:22   #12
Andrey92
Registered User

Are ceva daca nu iau suplimente nutritive ? si am auzit ca impinsul de la umeri impiedica cresterea.. este adevarat ? si mai vreau sa stiu daca sunt gras, am 1.76 si 65 kg.... mie mi se pare ca am burta + maini grase :| sau o fii ca nu sunt definit ?

Last edited by Andrey92 : 01-03-2008 at 01:28.
Old 01-03-2008, 13:36   #13
AirDany
Registered User

AirDany's Avatar

Quote:
Originally Posted by mihai_z

artele martiale sunt ceea ce spui tu, nu boxul
Old 01-03-2008, 19:55   #14
stroie_andrei
Registered User

Send a message via Yahoo to stroie_andrei
dak faci box.. nu iti trebuie masa.. doar nu vrei sa treci la o categorie mai grea... fai 12-15 rep ... si bazeazate pe suplimente cu putini carbohidrati
Old 02-03-2008, 14:06   #15
Andrey92
Registered User

Quote:
Are ceva daca nu iau suplimente nutritive ? si am auzit ca impinsul de la umeri impiedica cresterea.. este adevarat ? si mai vreau sa stiu daca sunt gras, am 1.76 si 65 kg.... mie mi se pare ca am burta + maini grase :| sau o fii ca nu sunt definit ?

Totusi imi poate rsp si mie cineva la intrebarea asta ?
Old 02-03-2008, 14:14   #16
incepator
Registered User

incepator's Avatar

nu are nimica andrey doar nu te gandi ca o sa pui masa musculara ( doar daca ai un meniu de masa bine facut) iar sincer cu umeri nu stiu :| omul creste pana la 20 de ani parca sau cat
Old 02-03-2008, 14:21   #17
cezzz
Registered User

cezzz's Avatar

Quote:
Originally Posted by incepator
nu are nimica andrey doar nu te gandi ca o sa pui masa musculara ( doar daca ai un meniu de masa bine facut) iar sincer cu umeri nu stiu :| omul creste pana la 20 de ani parca sau cat
alt destept care se trezeste vorbind...
Old 02-03-2008, 14:31   #18
cezzz
Registered User

cezzz's Avatar

recomand sa incepi cu un alt sport si nu cu culturismiul. iti trebuie un antrenor care sa te invete niste lucruri de baza despre sport, ideal de arte martiale...
Old 05-03-2008, 21:50   #19
finutz_ssss
Registered User

finutz_ssss's Avatar

Quote:
Totusi imi poate rsp si mie cineva la intrebarea asta ?
mai sus ziceai ca ai 1,72 si 67 de kg...fi mai precis...pt ca raspunsurile nu or sa iti fie de folos......acum eu nu stiu cum sa iti rasp.....dar oricum incearca sa mergi la o sala...daca vrei rezultate
finutz_ssss is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules