Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-09-2007, 22:57   #1
zalman
Registered User

Post dezvlotare

buna....am 15 ani si jumatate si de vreo 2 luni fac sala...si am 3 probleme
1)mi se pare ca bicepsi nu s-au dezvoltat la fel ca celelalte grupe.programul pentru bicespi:
Flexii la banca Scott , cu bara EZ---16 kg
Flexii cu bara EZ---22 kg
Flexii concentrate cu o gantera ,din sezand.---8kg
Flexii cu ganterele--8kg
Flexii la banca Scott, cu gantera---8kg
Flexii hammer , cu ganterele---8kg
desi am incercat sa lucrez aceasta grupa musculara cat mai intens...
2)care sunt cele mai potrivite exercitii la spate si la picioare pentru mine...avand in vedere ca am 15 ani si jumatate
3)cate zile/saptamana ar fi indicat pentru mine sa merg la sala...3 sau 4...(vreau sa si slabesc)...putine probleme cu greutatea
zalman is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2007, 00:02   #2
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

cand lucrezi biceps, fa doar cu bara dreapta, flexii cu gatere din picioare si tractiuni(daca poti face), pt spate cele mai bune ex: tractiuni la helcometru si ramat cu gantera/haltera, asta pt dorsali, poti face siindreptari pt lombari. la picioare cele mai bune sunt genuflexiunile, dar din cate am inteles cica ti-ar opri cresterea in inaltime, dar in ceea ce priveste dezv musculara sunt cu siguranta cele mai potrivite...in ceea ce priveste nr de zile de antrenament pe sapt..depinde de cat timp ai, cate grupe lucrezi in fiecare zi....parerea mea ca minim 4
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2007, 23:38   #3
zalman
Registered User

greutatile pe care le-am pus sunt ok?...adica nu sunt prea multe(supraantrenament)...sau is prea putin?
Old 14-09-2007, 23:42   #4
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

de unde sa stim noi, daca sunt multe sau putine...daca reusesti sa faci minim 6 repetari, dar corect e bine...
Old 15-09-2007, 21:12   #5
zalman
Registered User

Quote:
Originally Posted by Alessandro
de unde sa stim noi, daca sunt multe sau putine...daca reusesti sa faci minim 6 repetari, dar corect e bine...

de obicei fac 10-12 repetari si pe final cam 8-10...la sfarsitul antrenamentului..
Old 15-09-2007, 21:53   #6
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

ma rog..majoritatea prefera 10-12 repetari..eu sincer daca ajung la a 8 chiar daca mai pot nu mai continui
Old 15-09-2007, 23:48   #7
radu4iasi
Registered User

radu4iasi's Avatar

Send a message via Yahoo to radu4iasi
Quote:
Originally Posted by Aless
cand lucrezi biceps, fa doar cu bara dreapta
de ce sa faca cu bara dreapta si nu cu bara Z ? are avantajul ca nu se va pune atat de mare presiune pe articulatiile sale
radu4iasi is offline   Reply With Quote
Old 16-09-2007, 20:20   #8
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Quote:
Originally Posted by radu4iasi
de ce sa faca cu bara dreapta si nu cu bara Z ? are avantajul ca nu se va pune atat de mare presiune pe articulatiile sale
se spune ca, cu bara dreapta intra mai bine, si intra si mai mult antebrat. la incheieturi...daca nu iti asumi un risc....nu faci nimic..eu unu la unele antr bag si cu dreapta si cu z...ca sa intre din diferite unghiuri
Old 17-09-2007, 00:13   #9
666
Registered User

de la z iti intra si brahialu destul de mult si ti se mai ingroasa bratu,plus ca e mai comod,dar forma si masa pura de la bara dreapta o pui..eu fac 4 serii cu z ,3 cu bara dreapta si 3-4 cu gantera pe scott...mai mult de 9-10 serii la biceps si triceps e supra-antrenament...daca tragi la seriile astea 9 tare,o sa simti..sau mai poti face ceva.masoara bicepsu dupa un antrenament cand e pompat si la urmatoru masoara-l din nou ,daca se vede o diferenta e bine,daca nu te-ai supra-antrenat..adika eu cand am 42 de ex dupa unu,la urmatoru antren vreau sa am 42,2 sau ceva de genu..nu poti pune 1 cm de la o sapt la alta....era un articol pe tema asta parka pe bodybuilding.com...orikum tre sa simti tu...cand simti ca nu mai poti face inka o serie ,nu o mai fa..e simplu..daca te-ai umflat tare din 6 serii e f bine..nu mai continua..la inceput daca tragi prea tare te supra-antrenezi f usor
666 is offline   Reply With Quote
Old 17-09-2007, 01:03   #10
tzepuletz
Registered User

legat de dezvoltare, am si eu o mare problema. Am 20 de ani, 82 de kg, 1,85 dar am o problema cu pectoralii, sunt tuguiati si grasime. Stie cineva sa-mi recomande un program de sala sau ce pot sa fac ca sa ii pot forma si eu normali??
tzepuletz is offline   Reply With Quote
Old 17-09-2007, 13:43   #11
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Dieta hiperproteica+ex cu gantere-impinsuri+fluturari, eventual cabluri.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules