Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-10-2008, 18:47   #1
alecss
Registered User

superseturi

buna ziua
am incercat un ''experiment'' zilele trecute.
mai intai trebuie sa va spun ca am nimerit intr-o sala de fitness in care sunt numai aparate de tot felul si cateva gantere...pana la 20kg....si nici o haltera
in fine, sunt incepator si cred ca e bine pana la urma pentru inceput
am incercat un program pt piept in care dupa impins am facut imediat fara pauza fluturari pana la epuizare si....simteam cum imi pompeaza pieptul pur si simplu si a doua zi aveam o febra de abia ma miscam.

ar fi bine sa pastrez metoda asta, NU?

(toate exercitiile sunt facute la aparate)
alecss is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2008, 18:58   #2
Lukian
Registered User

Send a message via Yahoo to Lukian
Ce obiectiv ai?
Lukian is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2008, 20:48   #3
alecss
Registered User

masa e principalul meu obiectiv
sunt ectomorf si mi-am facut un program de 3 zile pe saptamana dar o sa trec la 4 zile
alecss is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2008, 21:23   #4
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

fluturarile clar nu sunt pt masa...in locul tau as incerca o serie de impins cu haltera, urmata imediat de una cu gantere...sau...impins haltera orizontal, urmat de impins haltera inclinat...daca tii neaparat sa facii superserii la aceeasi grupa. de obiceii superseriile sunt utilizate pt grupe antagonice...pt o mai buna pompare in zona respectiva
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2008, 21:30   #5
Lukian
Registered User

Send a message via Yahoo to Lukian
Superseriile pentru piept nu sunt pentru masa.
Pomparea nu este un indicator al unui antrenament bun.
Lukian is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2008, 21:33   #6
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

hmmmm, tare as vrea sa aud si parerea dn neagu
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2008, 21:34   #7
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Poti incerca ca experiment dar pt masa ai nevoie de greutati mari si rep mai putine, alt gen de pompare.
Old 03-10-2008, 21:35   #8
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Quote:
Originally Posted by alecss
buna ziua
am incercat un ''experiment'' zilele trecute.
mai intai trebuie sa va spun ca am nimerit intr-o sala de fitness in care sunt numai aparate de tot felul si cateva gantere...pana la 20kg....si nici o haltera
in fine, sunt incepator si cred ca e bine pana la urma pentru inceput
am incercat un program pt piept in care dupa impins am facut imediat fara pauza fluturari pana la epuizare si....simteam cum imi pompeaza pieptul pur si simplu si a doua zi aveam o febra de abia ma miscam.

ar fi bine sa pastrez metoda asta, NU?

(toate exercitiile sunt facute la aparate)

inteleg ca esti incepator. iar ce vrei tu - cresterea in masa musculara - nu se face incepand culturismul cu superserii. pana la superserii ai multe de invatat si de facut.
Alex Popescu is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2008, 21:43   #9
shittyweather
Registered User

Spuneti-mi si mie, va rog, unde as putea gasi o carte sau un site de unde sa gasesc toate de la zero (antrenament, suplimente, etc) Sunt incepator si merg la o sala de vreo luna de zile si fac exercitii asa cum cred, fara antrenor. As vrea totusi sa fac exercitiile corect si mai ale fara accidentari. Am urmarit si forumul asta dar inteleg cam putin, nu am inca vocabularul de specialitate upgradat.
shittyweather is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2008, 21:46   #10
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Primele antrenamente trebuie sa cuprinda tot corpul la o singura sesiune. Scopul acestor antrenamente era unul adaptativ la efort. Sistemul nervos, cardiovascular, respirator, metabolic, muscular, ligamentele/tendoanele (sistemul de sustinere) precum si scheletul trebuiesc pregatite pentru efort. 1-3 serii usoare (15-20 rep/serie) sunt arhisuficiente pentru fiecare grupa musculara. Prioritare erau grupele musculare mari si centura abdominala. Exercitiile folosite - strict de baza. Apoi, intr-o faza ulterioara, poti imparti corpul in 2 segmente: superior/inferior. exercitiile sunt in aceeasi maniera numai ca se rareste frecventa antrenamentelor din cauza acestei impartiri. Aici poate interveni si o usoara crestere a greutatilor (graduala evident) odata cu scaderea sau disparitia febrei musculare. Abia in aceasta faza te poti astepta la o eventuala crestere a masei musculare. Organismul se presupune ca estea adaptat la efort. In momentul in care dispar progresele se poate trece la o alta divizare/repartizare a grupelor pe antrenament, si anume aceea de 3 antrenamente pentru toate grupele. La aceasta ultima divizare trebuie avut invedere ca prioritara este antrenarea grupelor musculare mari, cele care dealtfel ne ofera cea mai mare masa musculara. Astfel, fiecare sesiune de antrenament trebuie sa inceapa cu coapsele, pieptul sau spatele, urmand ca apoi sa se mai antreneze 1-2 grupe musculare mici.
Old 03-10-2008, 21:48   #11
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Quote:
Originally Posted by shittyweather
Spuneti-mi si mie, va rog, unde as putea gasi o carte sau un site de unde sa gasesc toate de la zero (antrenament, suplimente, etc) Sunt incepator si merg la o sala de vreo luna de zile si fac exercitii asa cum cred, fara antrenor. As vrea totusi sa fac exercitiile corect si mai ale fara accidentari. Am urmarit si forumul asta dar inteleg cam putin, nu am inca vocabularul de specialitate upgradat.

www.topculturism.ro

vei gasi aici ceea ce te intereseaza. dar...de la 0 incepand...va dura. rabdare si pune-te pe studiu. te asteptam cu intrebari daca ai nelamuriri. succes!
Old 03-10-2008, 21:49   #12
shittyweather
Registered User

am inteles ca la REDIS sunt niste carti scrise de F Uceanu. Mai sunt si altele? Unde le-as putea gasi. Va rog mult, un raspuns.
Old 03-10-2008, 21:51   #13
shittyweather
Registered User

Multumesc mult.
Old 03-10-2008, 21:53   #14
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Quote:
am inteles ca la REDIS sunt niste carti scrise de F Uceanu. Mai sunt si altele? Unde le-as putea gasi. Va rog mult, un raspuns.

iti recomand SUPER FIT scrisa de dl dr. Serban Damian. de unde o poti lua...nu stiu. eu am luat-o de pe piata.
Old 03-10-2008, 22:25   #15
shittyweather
Registered User

am urmarit cateva videoclipuri despre antrenamente. dar am pus intrebarile deoarece au inceput sa apara unele dureri la spate si umeri. poate ca una din cauze este ca am si peste 35 ani. dar vroiam sa vad niste desene cu modul cum se fac exercitiile, serii. ca suplimente iau ideal protein si energocarb. am 1,68 si 87 kg. nu prea am timp sa merg la sali dar fac sport la sala unde lucrez. poate mai imi dati niste sugestii...
Old 03-10-2008, 22:29   #16
shittyweather
Registered User

am facut vreo saptamana pentru toti muschii dar acum am inceput pe gruoe. ziua 1 biceps, triceps, antebrat
z 2 pectorali
z3 spate si umeri
z 4 picioare si abdomen
z5 ca z1 apoi 2 zile pauza
este bine?
Old 03-10-2008, 22:30   #17
shittyweather
Registered User

multumesc pt SuperFit voi cauta cartea prin magazine.
Old 03-10-2008, 22:32   #18
shittyweather
Registered User

fac cate sase repetari pe serie, m-am gandit cu greutati mari deoarece as vrea masa musculara. pentru fiecare grupa fac cate 4-5 serii.
Old 03-10-2008, 22:34   #19
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Quote:
multumesc pt SuperFit voi cauta cartea prin magazine.
www.superfit.ro
Old 03-10-2008, 22:41   #20
shittyweather
Registered User

nu mai stau mult. multumesc pt raspunsuri
Old 09-10-2008, 23:30   #21
madalinxl
Registered User

Help pls

Salut vreau sa va rog ceva si eu!! Dati-mi si mie sfaturi am mai mers la sala dar nu am urmat vreun antrenament dat de instructor si am facut de capul meu. Nu am multe cunostinte vaste despre acest sport dar ma pasioneaza foarte mult si vreau sa lucrez ca la carte. Sunt pregatit sa aflu cat mai multe.
Astept sfaturile voastre va multumesc.
madalinxl is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2008, 11:28   #22
BogdanMM
Registered User

BogdanMM's Avatar

scrii pe google culturism .. si incepi si citesti tot ce iti pica in mana.... si asa incet incet incepi sa iti formezi o mica cultura ... apoi poti achizitiona reviste de gen, carti de specialitate ...
Old 10-10-2008, 13:15   #23
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Sau citeste rubrica Antrenament.
Old 11-10-2008, 02:18   #24
BogdanMM
Registered User

BogdanMM's Avatar

sau asa .. dar sa nu zica omul ca are o singura sursa de informare

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread: