Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 08-06-2009, 16:15   #1
bodyweb
Registered User

Schimbare antrenament

Dupa 4 luni in care am folosit acelasi program de antrenament si acelasi regim alimentar, ma gandesc sa le schimb, avand in vedere ca progresele mele au incetinit. (8 kg in primele 3 luni, in luna a 4-a nimic insa forta a crescut constant)

Aici poate ma ajutati voi, programul meu actual e:

luni: piept-umeri
miercuri: picioare
vineri: spate-brate

Folosesc in general exercitiile de baza (tractiuni, flotari la paralele, tot ce implica folosirea berii. Pardon, barei ). Alternez excercitiile la fiecare antrenament si folosesc sistemul piramidei inverse, adica 1-2 serii de incalzire apoi 4 serii cu greutate indeajuns de mare incat sa pot face maxim 6-8 repetari. 3 exercitii la grupele mari, 2 la celel mici. La grupele mici e mai greu sa fol greutati prea mari si de obicei ma opresc la 8-10 repetari. Mentionez ca incerc sa duc fiecare serie la epuizare, uneori fiind ajutat la ultimele repetari de catre partenerul de antrenament.

Ca suplimente am scris in semnatura mea ce iau, + daily formula + Omega 3.

Ce ma sfatuiti, sa schimb grupele pe zile, de ex piept cu triceps si cu umeri, spate cu biceps sau piept cu spate apoi umeri cu brate... sau sa incerc alt sistem in locul celui piramidal, de ex superserii, havy duty, poate chiar sa reduc intensitatea, sa fac doar 3 serii la fiecare exercitiu, poate ceva cu repetari fortate... poate voi aveti mai multa experienta pt situatii de genul asta.

In ceea ce priveste programul alimentar, voi suplimenta intr-un fel nr de calorii, avand in vedere ca am pus 8 kg, voi adauga in program 10% mai multe calorii. Vreau sa incerc si ce zicea un coleg d-aici, sa bag 3 zile 4-5000 calorii apoi sa revin la normal, ~3300 in prezent. Ma gandesc sa cumpar aminoacizi pe care sa-i fol o parte dim, o parte dupa antrenament, chiar daca iau si Gain Fast in aceste momente, ce ziceti?
Suplimente: Gain Fast - Glutamina - Ideal Protein
bodyweb is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2009, 06:53   #2
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Ai pus prea multe intrebari intr-un singur post , dintre care unele nu au legatura cu antr.Spliteaza pe rubrici si iti raspund.
Old 10-06-2009, 17:49   #3
bodyweb
Registered User

Vreau sa schimb antrenamentul pt ca deja dupa 4 luni simt o usoara stagnare.
Programul meu actual e:

Ce ma sfatuiti, sa schimb grupele pe zile, de ex piept cu triceps si cu umeri, spate cu biceps sau piept cu spate apoi umeri cu brate... sau sa incerc alt sistem in locul celui piramidal, de ex superserii, havy duty, poate chiar sa reduc intensitatea, sa fac doar 3 serii la fiecare exercitiu, ceva cu repetari fortate... poate voi aveti mai multa experienta pt situatii de genul asta.

Multumesc.

Last edited by bodyweb : 10-06-2009 at 18:01.
Old 15-06-2009, 23:19   #4
HHH
Registered User

HHH's Avatar

am facut o pauza d 1 saptamana d la sala si ash vrea sa incep un nou prograntrenament si ma gandeam dk ar da rezultate dk lucrez la fiekre shedintza toate grupele musculare..mentionez k fac sala d 2 ani jumate deci nu sunt kiar incepator...eu am un prieten kre face d 1 an sala si asa lucreaza si a avut rezultate ft bune
HHH is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2009, 23:28   #5
cata91muscle
Registered User

daca mai faci pauza inca 1 saptamana ca sa fie 2 saptamani de pauza, vei putea face antr de tip hst care va da rezultate mai bune
iti dau pm
Old 16-06-2009, 08:16   #6
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Cata de ce pe PM?Spune-i aici, eu sunt pro HST daca este facut corect ca la carte.
Old 16-06-2009, 08:20   #7
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Originally Posted by bodyweb
Vreau sa schimb antrenamentul pt ca deja dupa 4 luni simt o usoara stagnare.
Programul meu actual e:

Ce ma sfatuiti, sa schimb grupele pe zile, de ex piept cu triceps si cu umeri, spate cu biceps sau piept cu spate apoi umeri cu brate... sau sa incerc alt sistem in locul celui piramidal, de ex superserii, havy duty, poate chiar sa reduc intensitatea, sa fac doar 3 serii la fiecare exercitiu, ceva cu repetari fortate... poate voi aveti mai multa experienta pt situatii de genul asta.

Multumesc.

Parerea mea: luni: piept+brate
vineri: spate+umeri
Antreneaza-te mai lejer astea 3 luni de vara, de pe 15 aug fa o pauza pana pe 1 sept, apoi revino treptat o luna cu antr usor.De la 1 oct treci pe piramidal din nou cu o pauza de o saptamana de sarbatori.Mai discutam pe parcurs.Pauzele sunt importante, mai ales knd esti natural.
Old 16-06-2009, 10:05   #8
cata91muscle
Registered User

Quote:
Originally Posted by Cristian Neagu
Cata de ce pe PM?Spune-i aici, eu sunt pro HST daca este facut corect ca la carte.

hst, pentru 2 zile / saptamana
poti sa il faci de 4 ori pe saptamana alternativ

luni: genuflexiuni -30 r
ridicari pe vf- 40
impins din culcat orizontal-40 r
ramat cu bara sau bara T- 40 r

marti: indreptari cu bara-30r
flotari la paralele-40 r
tractiuni cu priza ingusta-40 r
crunch sau ridicari de picioare-40 r

joi: ziua luni
vineri: ziua marti

ai facut o pauza de 1 saptama, vei mai face inca 1 saptamana pauza ca sa fie indeplinita conditia celor 2 saptamani de deconditionare
vei incepe cu 60% din greutatea cu care faceai min 5 repetari corecte
FOARTE IMPORTANT e sa nu lucrezi cu epuizare, cand simti ca mai poti executa inca 3-4 repetari fara ajutor te vei opri la nr de repetari efectuat
ex: luam 60 kg pt impins la piept, tu ai de facut 40 repetari per total
tu poti face 18 rep maxim cu greutatea asta, atunci te vei opri la 15 si vei face o pauza
acest mod de impartire a repetarilor se numeste cluster, iti vei imparti toate mini-seriile(clustere) pana vei ajunge la 40 de rep astfel incat sa nu epuizezi muschiu
clusterele le vei aplica si pe masura cresterii greutatilor, cam pe la al 3-4-lea antrenament vei creste gerutatea, atunci cand nu vei mai putea efectua nr de rep dintr-o serie, vei imparti in 2,3,4,5 sau cate serii doresti tu, si vei face un nr de repetari astfel sa nu epuizezi muschiu si sa ajungi la nr propus de repetari pt exercitiul respectiv
executia se realizeaza lent, o repetare va dura 8 secunde(2-2-2-2) si nu se vor face repetari fortate, negative sau cu aj partenerului
poti mari si nr de repetari in loc de greutate, sau le poti combina pe toate
dupa terminarea ciclului, se face pauza de 2 saptamani din nou

ideal ar fi, ca sa vezi ce rezultate ai, ca la sf ciclului de hst sa poti face mai mult de 5 repetari corecte cu greutatea cu care ai inceput
Old 16-06-2009, 22:25   #9
bodyweb
Registered User

Quote:
Parerea mea: luni: piept+brate
vineri: spate+umeri
Antreneaza-te mai lejer astea 3 luni de vara, de pe 15 aug fa o pauza pana pe 1 sept, apoi revino treptat o luna cu antr usor.De la 1 oct treci pe piramidal din nou cu o pauza de o saptamana de sarbatori.Mai discutam pe parcurs.Pauzele sunt importante, mai ales knd esti natural.

Multumesc mult, e un plan bun, mai ales ca eu nu aveam nici unul.

Avand in vedere ca iau Storm, GF si Ideal Protein inseamna ca sunt natural? :| "Natural" se refera la regim fara suplimente sau se refera la substante interzise?
Old 16-06-2009, 22:36   #10
cata91muscle
Registered User

natural inseamna mancare+suplimente, fara anabol(subs interzise)
Old 17-06-2009, 10:00   #11
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Dap, natural in sensul in care nu modifici metabolismul cu substante gen steroizi, hormoni sintetici etc.
Old 17-06-2009, 17:10   #12
bodyweb
Registered User

Quote:
Originally Posted by cata91muscle
natural inseamna mancare+suplimente, fara anabol(subs interzise)

Anabolizantele nu sunt tocmai aceste suplimente naturale care te ajuta sa mentii o stare anabolica pe toata durata zilei? In cazul asta, chiar si mancarea poate fi un anabolizant, nu? Sau au primit acest nume alte substante interzise pt ca sporesc si modifica procesul anabolic?
Old 17-06-2009, 17:16   #13
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Vezi steroid anabolizant, hormon sintetic in dex.
Old 18-06-2009, 18:30   #14
bodyweb
Registered User

Quote:
Originally Posted by cata91muscle
hst, pentru 2 zile / saptamana
poti sa il faci de 4 ori pe saptamana alternativ

luni: genuflexiuni -30 r
ridicari pe vf- 40
impins din culcat orizontal-40 r
ramat cu bara sau bara T- 40 r

marti: indreptari cu bara-30r
flotari la paralele-40 r
tractiuni cu priza ingusta-40 r
crunch sau ridicari de picioare-40 r

joi: ziua luni
vineri: ziua marti

E putin ambiguu acest hst si anume:
1. Sa luam exemplul dat aici, la primul antrenament avem 3 grupe mari si una mica, la al 2-lea, 4 mici;
2. Lipsesc umerii dar presupun ca a fost omis aici;
3. Daca lucrez luni piept, sigur nu ma refac pana joi, la fel la brate. E prea mult de 2x pe saptamana;
4. Daca aici ideea e sa nu te epuizezi si prin urmare sa nu faci febra (fibra sa nu se distruga in timpul antrenamentului prea mult) inseamna ca nu e eficient antrenamentul si muschiul nu va creste. Sau din cauza efectuarii lente a repetarilor, fibra se distruge si la greutati mai mici?
5. Dupa al 3-4-lea antrenament cresc eu gerutatea dar cu cat? Se pastreaza cele 40 de repetari, e un numar divin asta, 40? De ce 40?
6. "executia se realizeaza lent, o repetare va dura 8 secunde(2-2-2-2)" aici te referi la toate repetarile? 40 de repetari a cate 8" fiecare, te cam termina. De ex eu imping cu 80kg, 8 repetari maxim, daca e sa fac repetarile, fiecare in 8 secunde, cu oprire in 4 puncte (2-2-2-2), cred ca as face 15 repetari cu doar 50 kg...
7. "poti mari si nr de repetari in loc de greutate, sau le poti combina pe toate
dupa terminarea ciclului" - Cat dureaza acest ciclu?
8. La terminarea ciclului, ideal ar fi de ex. sa imping mai mult decat impingeam la inceput?
Old 18-06-2009, 21:50   #15
cata91muscle
Registered User

deci...nu ai inteles mai nimic din hst
mai bine ramai la vechiul clasic decat sa faci aiurea

1) unde vezi tu la antr 2 ca sunt 4 grupe mici? sunt tot 3 gr mari+ 1 mica
2)nu a fost omis nimic, bicepsu, tricepsu, umerii, antebratu lucreaza indirect
sunt efectuate in mare parte exercitii care implica mai multe grupe musculare, deci nu mai tre sa le antrenam daca vrem sa crestem
3)tocmai ca te vei reface, pt ca NU LUCREZI CU EPUIZARE!
tu doar stimulezi cresterea muschilui, nu tre sa il rupi de vai de mama lui ca in filmele cu coleman
4)de ce nu cresti daca nu iti rupi animalic muskiu in sala?
prin efectuarea lenta a repetarilor, se intelege efectuarea corecta a exercitiilor, sa simti ca lucreaza muschiul controlat de minte, sa ajunga sangele sa irige muschiul respectiv
5) cresti greutatea cu 2,5 kg
nu, 40 e cifra orientativa, dar e valabila in cazul acestui exemplu de antr
daca mai bagi 1-2 ex de izolare, normal ca mai scazi din repetari
normal ar trebui sa faci mai multe rep la ex de izolare decat la cele de baza
6)da, asta trebuie respectat, nu te pune nimeni sa faci 40 de rep dintr-un foc, ti-i le imparti in clustere
7)dureaza de la 4-8 saptamani pt incepatori(e valabil pt tine)
si 8-12 saptamani pt avansati
8) Da
Old 19-06-2009, 15:47   #16
bodyweb
Registered User

luni: genuflexiuni -30 r - MARE (cvadriceps)
ridicari pe vf- 40 - mic (gambe)
impins din culcat orizontal-40 r - MARE (piept)
ramat cu bara sau bara T- 40 r - MARE (spate)

marti: indreptari cu bara-30r - mic (lombari)
flotari la paralele-40 r - mic (triceps)
tractiuni cu priza ingusta-40 r - mic (biceps)
crunch sau ridicari de picioare-40 r - mic (abdomen)

Nici un exercitiu nou aici, nu vad de ce as omite deltoizii, doar pt ca ii lucrez indirect. Mai bine scot abdomenul pt ca ala chiar este solicitat la f multe exercitii...

Am facut luni la umeri 40 de repetari de impins vertical cu bara din sezand, lent, ~8 secunde fiecare, cu oprire in 4 puncte si am febra si acum, in nici un caz nu pot reface umeri dupa 3 zile sau orice altceva pt ca nu trece febra, nu are timp muschiul sa se refaca... iar acest lucru contravine legilor biologice (tragi de fiare, fibra se distruge apoi prin alimentatie si odihna ea se reface si creste mai mare decat era inainte pt a face fata stresului aplicat asupra organismului. dupa cum stim, organismul uman are o capacitate remarcabila de adaptare la aproape orice conditie, de aceea noi il putem manipula si controla daca vrem.)

In fine, poate nu pot intelege eu acest sht (apropo, ce inseamna?)... Am observat ca si copertagiul nostru de luna asta a folosit acest gen de antrenament. Trebuie sa ma mai documentez.
Old 19-06-2009, 15:54   #17
cata91muscle
Registered User

Quote:
luni: genuflexiuni -30 r - MARE (cvadriceps)
ridicari pe vf- 40 - mic (gambe)
impins din culcat orizontal-40 r - MARE si mic(piept)
ramat cu bara sau bara T- 40 r - MARE si mic(spate)

marti: indreptari cu bara-30r - mic si mare (lombari)
flotari la paralele-40 r - micsi mare (triceps)
tractiuni cu priza ingusta-40 r - mic si mare(biceps)
crunch sau ridicari de picioare-40 r - mic (abdomen)

Nici un exercitiu nou aici, nu vad de ce as omite deltoizii, doar pt ca ii lucrez indirect. Mai bine scot abdomenul pt ca ala chiar este solicitat la f multe exercitii...

ti-am explicat mai sus de ce nu mai bagi deltoizii
Am facut luni la umeri 40 de repetari de impins vertical cu bara din sezand, lent, ~8 secunde fiecare, cu oprire in 4 puncte si am febra si acum, in nici un caz nu pot reface umeri dupa 3 zile sau orice altceva pt ca nu trece febra, nu are timp muschiul sa se refaca...
ai epuizat
iar acest lucru contravine legilor biologice (tragi de fiare, fibra se distruge apoi prin alimentatie si odihna ea se reface si creste mai mare decat era inainte pt a face fata stresului aplicat asupra organismului. dupa cum stim, organismul uman are o capacitate remarcabila de adaptare la aproape orice conditie, de aceea noi il putem manipula si controla daca vrem.)

In fine, poate nu pot intelege eu acest sht (apropo, ce inseamna?)... Am observat ca si copertagiul nostru de luna asta a folosit acest gen de antrenament. Trebuie sa ma mai documentez.

dupa tot ce ti-am expl la hst, tot nu ai inteles
ramai la clasic atunci
prima oara tre sa te mai documentezi despre ce grupe intra la diferite exercitii, apoi despre hst
Old 19-06-2009, 16:28   #18
bodyweb
Registered User

Stiu f bine care sunt grupele secundare implicate in fiecare exercitiu, despre SHT asta tre' sa ma mai documentez...
Old 20-06-2009, 08:28   #19
doppelmayr
Registered User

doppelmayr's Avatar

Smile

Quote:
Stiu f bine care sunt grupele secundare implicate in fiecare exercitiu, despre SHT asta tre' sa ma mai documentez...

SHT e ceva nou un nou tip de antrenament ? ...mai bine te-ai info ce sunt muschii angonisti , antagonisti si sinergisti si ai sa vezi ca programul HST pe care cata91muscle l-a scris e f bun .... spor la treaba
Old 20-06-2009, 10:45   #20
doppelmayr
Registered User

doppelmayr's Avatar

muschi agonisti sorry
Old 23-06-2009, 20:06   #21
bodyweb
Registered User

Am scris SHT special, tocmai pt ca nu-l inteleg.

La acest tip de antrenament e obligatoriu executia lenta, cu oprire in diferite puncte? Am incercat la piept sa fac cu 60% din maximum cu care fac 5 repetari corecte si pe la a 6-a repetare mi-au cedat bratele. Am mai scazut greutatea si am facut asa f lent toate repetarile neajungand la epuizare iar acum am febra mare. La fel si la umeri unde n-am mai avut de mult febra. Voi urmari perioada de refacere desi nu are de ce sa fie mai scurta ca de obicei.
Old 24-06-2009, 07:12   #22
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Este un antrenament foarte inteligent, mie personal nu mi-a adus castig de masa musculara, dar sincer nici nu era asta scopul meu.M-a ajutat sa castig calitate musculara, sa slabesc , adica exact ce aveam nevoie in acele momente.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	keto.jpg
Views:	202
Size:	84.9 KB
ID:	911  
Old 24-06-2009, 14:41   #23
bodyweb
Registered User

Da, ma documentez in continuare insa am nevoie de o persoana cu experienta care sa-mi raspunda la cateva intrebari. De exemplu, cum e cu miscarea. Lenta, cu oprire in puncte, normala...
Old 26-06-2009, 15:09   #24
bodyweb
Registered User

Deja de peste o luna nu am mai pus nici un gram pe mine, dupa ce in primele 3 luni am pus 8 kg... De mancat, mananc la fel, poate chiar mai mult putin, suplimentele sunt aceleasi, antrenamentul merge sa zice, deoarece fac febra de fiecare data.
Undeva gresesc si nu-mi dau seama. Ceva sfaturi? :|
Old 26-06-2009, 15:17   #25
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

pai ce mai vrei? ai pus indeajuns 8kg in 3 luni schimba ceva la antr....sau putin mai mult la mancare.....sa fie cu inca putin mai mult. am ajuns la concluzia ca antr+mancare+odihna....toate in aceleasi proportii....de fapt e mai mult la mancare. poti sa te antr tusi mai tare sa schimbi si antr ....daca nu bagi din ce in ce mai multa mancare nu rezolvi. si poate treci printr0o perioada mai grea (nu zic la sala) si poate tre sa te odihnesti mai mult.
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2009, 15:28   #26
dedera
Registered User

Quote:
Deja de peste o luna nu am mai pus nici un gram pe mine, dupa ce in primele 3 luni am pus 8 kg... De mancat, mananc la fel, poate chiar mai mult putin, suplimentele sunt aceleasi, antrenamentul merge sa zice, deoarece fac febra de fiecare data.

cata91muscle nu mai scrie pe forum
da-mi mie pm cu id tau si vei afla despre hst, vb cu el
dedera is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2009, 19:24   #27
bodyweb
Registered User

Probabil dupa ce ma voi intoarce din concediu voi incerca HST, acum nu vreau sa fac pauza de 2 saptamani deoarece va mai veni o pauza in august.
Ti-am trimis id-ul, poate te mai intreb pe mess cate ceva despre hst. Ms!
Old 29-06-2009, 07:49   #28
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:

Corpul are perioade de stagnare fiziologice.Nu e normal sa cresti incontinuu, mai ales natural.
Old 29-06-2009, 16:55   #29
bodyweb
Registered User

"Culturismul" este probabil unul din cele mai complicate sporturi. Dupa ce ai facut sportul in sine unde si aici trebuie sa gasesti programul potrivit pt organismul tau, abia atunci vine partea complicata si anume dieta, suplimentele, odihna si multe altele. Practic te solicita 24/24 acest sport, e o adevarata provocare, plus ca e si f revigorant, mai ales dupa o zi de munca, eu simt ca zbor dupa ce ies din sala. :P
Sper sa trec usor peste perioada de stagnare si sa reusesc sa o depasesc cat mai curand. Multumesc pt incurajari.
Old 08-07-2009, 14:36   #30
bodyweb
Registered User

Quote:
Corpul are perioade de stagnare fiziologice.Nu e normal sa cresti incontinuu, mai ales natural.

Intr-adevar nu am mai crescut in ultimele 1-2 luni insa am crescut in forta si am inceput sa ma definesc la unele grupe, de ex pe triceps mi se vad fibre orizontale, de sus pana jos. Freaky!
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules