Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 26-05-2007, 19:52   #1
klaus
Registered User

Question accident atipic!

D-le doctor, ma confrunt cu ceea ce 4 medici, din care 1 internist, 2 chirurgi si 1 medic sportiv au afirmat ca nu au intilnit niciodata. Este greu de crezut, dar trebuie sa le acord toata increderea si respectul.
Sunt in virsta de 31 ani, 1,77, 95 kg. Practic sporturi de lupta si lucrez cu greutati de peste 17 ani.
In urma cu un an, cu ocazia unor banale fluturari cu gantere (pentru pectoral), am ajuns la serviciul medical de urgenta din cauza ca muschii, dupa ce au crescut foarte rapid in volum (proces dureros, care a durat cca. 3 zile), au eliminat un infiltrat de tesut (sub piele) care, ulterior, a umplut zona abdominala (partea de tesut adipos), inghinala etc, coborind pina cind a fost resorbit de organism. Acest "infiltrat" se simtea la palpat si se comporta la orice miscare ca o masa de fluid. La acea vreme, consultat fiind de medicii pe care i-am mentionat, mi s-a recomandat cu ingrijorare repaus total, comprese reci, unguente pentru piele cu caracter general (ex. pe baza de galbenele etc), insa nu mi s-a stabilit un diagnostic (implicit, nu mi s-au recomandat nici medicamente ori alte formule de tratament).
Recent, desi am reusit intre timp alte antrenamente similare fara evenimente, am patit acelasi lucru, masa de "infiltrat" (altfel nu pot sa-l numesc, deoarece la ecografie nu arata ca un lichid) fiind eliberata din pectoral in jos (abdomen, zona inghinala) dupa 4-5 zile de la exercitii. Mentionez ca in afara de cele relatate nu am alte manifestari neplacute, sunt apt de efort fizic, iar analizele medicale realizate in ultimul an nu au indicat nici un fel de probleme de sanatate.
Ce credeti ca poate fi? Daca aveti cunostinta de cazuri similare, va rog sa-mi dati citeva elemente care mi-ar fi extrem de utile:
- o incadrare in cazuistica (posibil diagnostic)
- cauzele probabile
- modalitati de remediere / tratament
Va multumesc anticipat si va asigur de seriozitatea solicitarii mele, afectata din pacate la nivelul claritatii de lipsa unor cunostinte/lecturi de medicina.
klaus is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2007, 10:24   #2
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Va salut D-le Klaus!
D-l dr nu mai da consultatii pe site, insa problema dvs nu imi este deloc straina!Am intilnit-o de citeva ori in cei 20 de ani de activitate in culturism si va pot spune cu exactitate despre ce este vorba.
Ati suferit o microleziune la musculatura pectoralului , pe care corpul a sesizat-o si a reactionat inflamind zona.Poate s-a produs si o mica hemoragie care a precipitat singe in acea zona.
Circulatia acestei formatiuni este catre zona abdomenului inferior sau catre membrele inferiore in functie de zona de eliminare sau disipare a aceste inflamari.
Ce este aceatsa formatiune?O mica "gilma" plina cu singe , limfa si celule reconstructoare, apa.Daca ruptura este majora ea va prezenta o culoare rosie-vinetie, daca este doar o microleziune va avea culoarea pielii.
Aceasta formatiune circula pentru ca corpul nostru elimina procesul inflamator ori prin zona abdominala(riniki) ori se rezoarbe la nivelul membrelor inferioare.
Recent am avut cazul unui tinar de 18 ani care a lucrat dupa o perioada de pauza, la fluturari aceasta problema.
Medicii si familia s-au speriat si nu au stiut ce sa-i faca!
Copilul a eliminat formatiunea in 4-5 zile.Nu te ingrijora!

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules