Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > NUTRITIE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-06-2009, 12:12   #1
dedera
Registered User

Dieta Keto.

Am decis sa incerc si eu si am niste nelamuriri.
Am citit topicul asta http://www.topculturism.ro/dr.redis/...ad.php?t=13426
Am citit destule si pe net dar tot am intrebari,tampite cred

1.Ziua de incarcare,am inteles ca abia dupa 2 saptamani pot sa adaug o zi de incarcare ,o sa aleg sambata.In ziua asta de incarcare mananc tot ce inseamna carbo?Imi plac fulgii de porumb,pot sa mananc in limita caloriilor necesare?Nu prea ma dau in vant dupa dulciuri.Totusi am citit ca trebuie sa crestem carbo,sa scadem grasimile si proteinele(proteinele nu cu mult).Pai cum vine asta daca cata de exemplu mananca ciocolata?))

2.Chiar pot manca ORICE tip de grasimi adica carne de porc grasa,smantana,maioneza,cascaval,sunca.Stiu ca principala sursa de grasime ar trebui sa fie uleiul,cred ca merge de masline.

3.Eu vreau sa mai cresc in masa si in acelasi timp sa dau si ce mai am pe mine,ca s'a mai pus putin.O sa remarc cresteri vizibile in masa?Am vazut ce a zis cata, masa= +100-200 calorii peste necesarul meu.

4.Inainte si dupa antrenament ce ar trebui sa mananc?Inainte normal,grasimi+prot dar dupa ?Eu folosesc proteinmix care are putini carbo,5g /100g pudra parca.

5.Trebuie calculat la sange cantitatea de prot si grasimi?Am vazut ca imi trebuie 2g prot/kg corp pentru masa altfel,ce e in plus se poate converti in glucoza.

Multumesc celor care or sa imi raspunda,vreau sa fac totul cum trebuie .
dedera is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2009, 13:35   #2
cata91muscle
Registered User

Quote:
Originally Posted by dedera
Am decis sa incerc si eu si am niste nelamuriri.
Am citit topicul asta http://www.topculturism.ro/dr.redis/...ad.php?t=13426
Am citit destule si pe net dar tot am intrebari,tampite cred

1.Ziua de incarcare,am inteles ca abia dupa 2 saptamani pot sa adaug o zi de incarcare ,o sa aleg sambata.In ziua asta de incarcare mananc tot ce inseamna carbo?Imi plac fulgii de porumb,pot sa mananc in limita caloriilor necesare?Nu prea ma dau in vant dupa dulciuri.Totusi am citit ca trebuie sa crestem carbo,sa scadem grasimile si proteinele(proteinele nu cu mult).Pai cum vine asta daca cata de exemplu mananca ciocolata?))

2.Chiar pot manca ORICE tip de grasimi adica carne de porc grasa,smantana,maioneza,cascaval,sunca.Stiu ca principala sursa de grasime ar trebui sa fie uleiul,cred ca merge de masline.

3.Eu vreau sa mai cresc in masa si in acelasi timp sa dau si ce mai am pe mine,ca s'a mai pus putin.O sa remarc cresteri vizibile in masa?Am vazut ce a zis cata, masa= +100-200 calorii peste necesarul meu.

4.Inainte si dupa antrenament ce ar trebui sa mananc?Inainte normal,grasimi+prot dar dupa ?Eu folosesc proteinmix care are putini carbo,5g /100g pudra parca.

5.Trebuie calculat la sange cantitatea de prot si grasimi?Am vazut ca imi trebuie 2g prot/kg corp pentru masa altfel,ce e in plus se poate converti in glucoza.

Multumesc celor care or sa imi raspunda,vreau sa fac totul cum trebuie .

sal

1)in faza de incarcare se consuma in general 10-15% proteina,30-40% grasime si 45-60% carbo, si din ciocolata si altele se aduna destule proteine
poti consuma carbo simplii cam pana pe la ora 14-15, apoi carbo complecsi
apa se bea ca in rest, insa tre sa ai grija pt ca de la unele alimente vei trage apa sub piele, de aceea va treb sa vezi care alimente din categ. carbo iti priesc
2)poti manca si grasimi "rele" ca avem nevoie si de acelea numai sa nu exagerezi
de ex daca azi bagi carne de porc, maine vei manca alimente mai sanatoase(peste, albusuri de oua)
uleiu de masline e super, daca te obisnuiesti sa il bei va fi si mai super
3)da, tre sa mananci +100-200 de kcal pe zi ca sa cresti
cu toate ca iti va lua mai mult, daca nu ai multa grasime pe tine, vei vedea rezultatele dupa ceva timp
mananci +100-200 kcal pe zi in fiekre zi de dieta(si cu antr si fara antr), doar ca in zilele fara antrenament de greutati vei baga aerobic 30 min ca sa arzi kcal in plus
4)e bun prot mix, e mai accesibil, dar eu as folosi wpi daca as fi avut ceva bani
dupa antr doar proteina simpla fara nimic in ea sau aminoacizi(aici nu mai adaugi grasime)
5)aici cam variaza calculele, nu te mai iei dupa 2 g/kcorp
in zilele de descarcare se consuma in general 30-35 % proteina,55-60 % grasime si 5 % carbo( max 30 gr)

nu uita, minim 6-7 l de apa pe zi, in zilele de incarcare poti consuma si bauturi care au carbo
Old 14-06-2009, 14:18   #3
dedera
Registered User

Hmm.Din alea care le-am enumerat eu decat carnea de porc,sunca sunt grasimi rele care trebuiesc consumate in cantitati mici?
Grasime nu am multa pe mn,putin.Deci cu grasime putina voi creste mai greu in masa?Asta nu am inteles.

Apa nu e o problema,beau de se sperie lumea de mine )
Old 14-06-2009, 15:02   #4
cata91muscle
Registered User

smantana, maioneza nu prea au ce cauta pe keto
carnea de porc, sunca,cascaval poti manca dar nu foarte mult pt ca au grasimi "rele"
daca nu ai grasime multa pe tine, nu e problema, de crescut cresti in masa
treb doar sa iei mai multa grasime din alimentatie
Old 14-06-2009, 15:14   #5
dedera
Registered User

Tu ai tinut dieta pt slabire parca.E cineva pe aici care a tinut pentru masa mai mult?O tin cam toata vacanta de vara ,timp in care vreau sa mai pun ceva masa,sper sa aduca progrese cat de cat.Oricum ms pt informatii
Old 14-06-2009, 15:20   #6
cata91muscle
Registered User

da, eu am tinut pt slabire, saptamana viitoare voi trece pe clasic, ca sa se obisnuiasca corpu iar cu carbo, apoi fac 2 saptamani pauza pt antr hst
sper sa am energie iar pe dieta clasica , ca pe keto nu mai aveai stare

stiu pe cineva de pe un forum care a tinut keto pt masa si a pus masa mult mai calitativa decat pe clasic, fara retentie de apa etc, doar masa calitativa si f putina grasime
ai grija ca si pe keto, te poti ingrasa daca exagerezi cu caloriile
Old 14-06-2009, 15:34   #7
dedera
Registered User

Stiu,am citit ca pe keto e foarte usor sa mananci o cantitate uriasa de calorii dar m-am hotarat in privinta alimentelor: pui,vita,peste ton in ulei,ulei de masline,legume(o sa aleg pe cele low caRB),cascaval(cantitati limitate),semine de in,nuci,avocado,migdale crude,alune de padure crude.Cam cu astea incep
Am calculat undeva si am nevoie cam de 2799 calorii la 1,78 si 71 in contitiile in care sunt ''activ'' cica.Deci pe keto o sa mananc aproape 2900 cal.O sa cumpar maine cantar deala de bucatarie.
Old 14-06-2009, 16:39   #8
dedera
Registered User

Aminoacizi de care sa cumpar?Amino-R de la Redis sunt buni?Aleg redis pentru ca ajung relativ usor la magazin.
Old 14-06-2009, 16:41   #9
zin
Registered User

zin's Avatar

eu nu prea sunt pro keto cand e vb de masa ... decat sa bagi 2-3 linguri de ulei sa zicem (200-300kal) mai bine o cana de orez si o bucata de pui.( parerea mea)

Ps; eu momentan tin keto pt ca vreau sa definesc inca oleak in 2 sapt am dat 6 cm in abs si 6 in talie. si am facut incarcarea la 7 zile.
zin is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2009, 16:47   #10
dedera
Registered User

Da ma tot gandesc,ori sa raman pe ce am fost dimineata carbo,inainte de antr carbo(+pui bineinteles) si dupa aia prot ,eventual +grasime seara.
Old 14-06-2009, 17:35   #11
cata91muscle
Registered User

poti si a2a varianta, sa ti dieta clasica
si asta e buna daca poti sa-ti tii insulina "in frau"
aminoacizii, ia de preferat amino lichizi sau amino 3800 PN
Old 14-06-2009, 18:46   #12
dedera
Registered User

Da asa fac,introduc alergatu pe teren odata pe sapt urmand sa tin keto pt slabire .
Old 15-06-2009, 06:11   #13
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Keto pt slabire functioneaza cu aerobic frecvent.Amino R sunt ok pt ce ai tu acum nevoie.
Old 15-06-2009, 10:29   #14
dedera
Registered User

dl neagu,momentan merg pe dieta clasica,cred ca e mai buna pt masa.Cand o sa tin keto o sa fac aerobic frecvent
Old 21-06-2009, 00:22   #15
Enzo
Registered User

Enzo's Avatar

imi da si mie un exemplu careva de dieta keto ? am inteles ca trebuie nush ce procent de proteina carbo.. dar concret? :| am incercat sa ma documentez dar nu prea am gasit... dedera tu ce mananci de exemplu ?
Old 21-06-2009, 00:40   #16
dedera
Registered User

Sunt tot pe clasic,m-am documentat serios,mi-am storsc creierii sa inteleg topicuri si am retinut ca e mai ok sa merg pe clasic si sa tin keto pt slabire.Keto nu e asa usoara precum credeam,trebuie sa inveti sa o ti.Citeam ca o sa mearga greu pe masa pt ca iei masa pura.
Ai grija,fara cantar nu faci treaba mai ales ca la unii intrarea in ketoza poate dura.Am vazut undeva pe un baiat care a intrat abia dupa o luna ,exact cand vroia sa renunte.

Cred ca mai multe iti poate spune cata,a citit cartea si stie foarte multe.
Old 21-06-2009, 00:45   #17
cata91muscle
Registered User

Quote:
Originally Posted by Enzo
imi da si mie un exemplu careva de dieta keto ? am inteles ca trebuie nush ce procent de proteina carbo.. dar concret? :| am incercat sa ma documentez dar nu prea am gasit... dedera tu ce mananci de exemplu ?

vorbim pe mess
da-mi mesaj cu id tau
Old 21-06-2009, 00:54   #18
dedera
Registered User

Asa e cel mai ok altfel presimt ca topicul asta ar ajunge la 10 pagini lejer )
Old 21-06-2009, 11:20   #19
cata91muscle
Registered User

Quote:
Originally Posted by dedera
Asa e cel mai ok altfel presimt ca topicul asta ar ajunge la 10 pagini lejer )

corect, si din alea 10 pagini , 1 e dieta si 9 is certuri cu anumiti useri care vor scandal
Old 21-06-2009, 12:39   #20
dedera
Registered User

Care vor scandal si care nu au habar despre keto.Mai am vazut un thread despre keto cu 30 de pagini undeva,ultimele 18-20 pagini erau pline de certuri pe seama colesterolului.
Old 21-06-2009, 13:39   #21
Enzo
Registered User

Enzo's Avatar

pai decat sa se certe lumea degeaba.. mai bine trecem la fapte
Old 26-06-2009, 15:28   #22
Flusy
Registered User

Flusy's Avatar

Send a message via Yahoo to Flusy
Cam ce ar trebui sa manank ca sa cresc in greutate??
Flusy is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2009, 11:47   #23
cristi!!
Registered User

Quote:
Originally Posted by cata91muscle
corect, si din alea 10 pagini , 1 e dieta si 9 is certuri cu anumiti useri care vor scandal
Bine ai revenit
Old 15-07-2009, 12:09   #24
cata91muscle
Registered User

Quote:
Originally Posted by cristi!!
Bine ai revenit

mersi, dar nu am revenit si nu voi reveni

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes