Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > SUPLIMENTE NUTRITIVE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-10-2003, 12:26   #1
Unregistered

cromul-o problema?

ce efecte secundare (daca are )cromul?
ma refer din pct. de vedere al insulinei
  Reply With Quote
Old 01-10-2003, 21:41   #2
Dr.S.Damian

In dozele recomandate 50-200 micrograme/zi, nu are efecte secundare. Nu se cunoaste exact efectul pe termen lung al administrarii unei doze mai mari decat aceasta.
  Reply With Quote
Old 02-10-2003, 08:51   #3
Calibra
Scuba Dude

Calibra's Avatar

Dati-mi voie sa postez aici o chestie interesanta care am citit-o despre crom pe net si care ar putea interesa pe multi, mai ales pe aceia care vor sa slabeasca cu ajutorul cromului.

Cromul

Definire si functii:
Cromul este un element chimic, un mineral. El joaca un rol esential in viata si sanatatea noastra. Activitatea lui este critica: fara el insulina nu poate functiona. Insulina este un hormon foarte important, care este implicata nu numai in metabolismul glucidelor, ci si al grasimilor, proteinelor, al eliberarii de energie.

Nu influenteaza direct secretia de insulina ci efectul pe care insulina il are asupra tesuturilor. Nu se stie clar cum functioneaza, inainte de legarea insulinei de receptorii specifici, sau dupa. De aceea ajuta mai ales in cazuri de rezistenta la insulina: cand insulina prezenta in sange nu isi face efectul.

Cromul, in combinatie cu acidul nicotinic si alte substante formeaza Factorul de Toleranta la Glucoza(GTF in engleza.) care potenteaza actiunea insulinei.

In cazul diabeticilor exista atat studii care arata utilitatea suplimentarii cu crom cat si studii care infirma acest lucru.

Se pare ca cei cu deficit de crom in alimentatie sunt mai expusi la riscul de a face diabet de tip II sau de a dezvolta rezistenta la insulina, hipoglicemie sau hiperglicemie, gligozurie(glucoza in sange). Alte studii au arata ca suplimentarea cu crom poate scadea trigliceridele din sange, actionand asupra enzimei lipoprotein lipaza.

Descoperire
Era cunoscut inca din anii `50 rolul cromului in metabolismul glucidelor, dar abia in `70 rolul esential al cormului a fost dovedit.

Cromul si organismul
In organism cromul se gaseste in special in ficat, rinichi, splina si oase. Teste pe porci, oi, soareci si gaini au aratat ca suplimentarea cu crom duce la crestrea masei musculare si scaderea grasimii corporale. Un test efectuat in octombrie 1996 pe 154 de subiecti usor supraponderali, alesi la intamplare a aratat ca suplimentarea cu crom duce la imbunatatirea indicelui masei corporale prin cresterea masei musculare slabe. Totusi sunt si studii care au aratat ca suplimentearea cu crom nu influenteaza acumularea de masa musculara si grasime.

Cromul in alimentatie
Studiile arata ca majoritatea oamenilor nu consuma cantitatea recomandata de 50-200mcg pe zi. Putine mancaruri sunt bogate in crom: organe, carne, ciuperci, germeni de grau, broccoli, prune, branza. Se pare ca si consumul de zahar produce excretia de crom in urina.

Suplimentarea cu crom
Cromul se gaseste si ca supliment, de obicei in forma picolinat. Se mai gaseste sub forma polinicotinat, clorura, drojdie cu crom. Este inclus in multe formule de multiminerale si multivitamine. Firmele care comercializeaza suplimente cu crom pretind ca acesta poate ajuta in tratamentul diabetului si ajuta la slabire. Totusi, aceste afirmatii nu au baze stiintifice solide.

Toxicitate si potentiale riscuri
Anumite studii au aratat ca cromul picolinat intereactioneaza cu antioxidantii din organism si poate crea o forma de crom ce influenteaza ADN-ul.(Universitatea Alabama). In 1995 si 1996 s-a aratat ca in conditii de laborator cromul a afectat materialul genetic al animalelor. Au fost folosite totusi doze mari de crom, de 3000 de ori mai mari decat doza recomandata, concentratie care se poate atinge in organism prin suplimentarea zilnica timp de 5 ani cu 600mcg de crom.Se pare ca numai cromul picolinat este vinovat de aceste efecte, ele neaparand in cazul altor compusi cu crom. Persoanele cu probleme phihice sunt sfatuite sa nu foloseasca suplimente cu crom.

Utilizarea pe scara larga a cromului picolinat este un rezultat al unei abile politici de promovare si nicidecum a efectelor sale pozitive. Producatorul principal din SUA a fost obligat de Comisia Federala pentru Comert sa nu mai pretinda in reclame ca picolinatul de crom are efecte pozitive asupra masei musculare sau grasimii corporale.

Concluzii: cromul nu are efectele pozitive pe care producatorii le pretind, si poate avea efecte negative destul de grave.

Suplimentarea ar trebui facuta numai la acele persoane cu deficit de crom.

Old 02-10-2003, 08:56   #4
Dr.S.Damian

Ai uitat sa precizezi sursa
  Reply With Quote
Old 02-10-2003, 09:25   #5
Calibra
Scuba Dude

Calibra's Avatar

Am zis sa nu fac reclama, deoarece articolul este luat de la concurenta , dar daca nu aveti nimic impotriva o sa precizez sursa.
Old 02-10-2003, 09:42   #6
Dr.S.Damian

Reclama era daca ziceai "cititi acest articol extraordinar, care se gaseste pe cel mai bun site de specialitate ******.ro"

Sa citezi o sursa nu inseamna ca faci reclama. Sa nu ne ascundem dupa deget: exista doar cateva siteuri de culturism romanesti, asa ca mi se pare o tampenie sa creada cineva ca daca nu spun eu aici "******", lumea nu o sa stie de siteul acela.
N-am dreptate?

Ok, ideea cu articolul e ca nici ******.ro nu precizeaza sursa de unde l-a preluat. Un articol informativ are la sfarsit o bibliografie, care de obicei este compusa din alte articole publicate in reviste de specialitate si care reprezinta concluzia unor studii.
Ca doar nu visez eu noaptea ca mineralul x nu are efect sau are nu stiu ce reactii adverse.
Oricum, ai vazut ca si acolo se spune ca efectele secundare apar la doze mari, mult mai mari decat cele cu care se suplimenteaza de obicei.
  Reply With Quote
Old 02-10-2003, 10:18   #7
Calibra
Scuba Dude

Calibra's Avatar

Da este adevarat ce zice-ti, dar acolo se vorbeste despre :

" Utilizarea pe scara larga a cromului picolinat este un rezultat al unei abile politici de promovare si nicidecum a efectelor sale pozitive. Producatorul principal din SUA a fost obligat de Comisia Federala pentru Comert sa nu mai pretinda in reclame ca picolinatul de crom are efecte pozitive asupra masei musculare sau grasimii corporale.

Concluzii: cromul nu are efectele pozitive pe care producatorii le pretind, si poate avea efecte negative destul de grave.

Suplimentarea ar trebui facuta numai la acele persoane cu deficit de crom. " (Deci oricum ar fi nociv sau nu , cromul nu face mare branza pentru un culturist)

Problema eu as pune-o in felul urmator :
Cine pe lumea asta scrie un articol inventat sau preluat, atata timp cat isi face antireclama la niste produse pe care el le comercializeaza ? Sincer eu unul vroiam sa iau, dar dupa ce am citit articolul, mai bine ma lipsesc. Cert este ca apreciez acel articol din faptul care vi l-am spus mai sus, legat de corectitudinea aparenta fata de practicanti. Nu vine sa spuna ca face si drege, ci isi spun parerea sau concluziile altora, iar daca tu vrei sa cumperi produsul este treaba ta.
Old 02-10-2003, 11:03   #8
Dr.S.Damian

Pai, ce, ****** vinde crom? Sau n-am inteles eu bine despre ce e vorba… Din cate stiu eu nu vinde nimic.
Ideea e in felul urmator. Eu nu insinuez ca ****** ar avea intentia sa dezinformeze pe cineva, insa, in ceea ce ma priveste nu pot sa iau de bun tot ce gasesc scris pe net. Ok, e posibil sa aiba dreptate, dar trebuie sa am dovezi serioase ca sa cred.
Generalizand: cand gasesc o informatie noua, mai ales daca este in opozitie cu ce stiam pana atunci, eu cel putin, trebuie sa o verific, nu o asimilez imediat. Si pentru asta am nevoie sa stiu cum s-a ajuns la acea concluzie. A fost facut un studiu? Cine l-a facut? Unde? A fost verificat statistic? Unde a fost publicat (revista, site)? Cat de serioasa este institutia care a facut studiul? Cat de serioasa este media care a publicat concluziile studiului?
Si, da, este posibil sa afirm la sfarsit: “uite ca ce stiam eu pana acum este incorect!”.
  Reply With Quote
Old 02-10-2003, 11:45   #9
Dr.S.Damian

Poate ca ar fi mai bine sa incheiem discutia asta aici, fiindca n-as vrea sa fie interpretata gresit, in aria “reclama-antireclama”, “discreditare-lauda” sau alte asemenea meschinarii, care nu as dori sa tulbure linistea acestei pagini de consultanta
Sa fii convins ca ti-as fi spus exact aceleasi lucruri, indiferent de unde ai fi adus articolul.
  Reply With Quote
Old 02-10-2003, 12:55   #10
Calibra
Scuba Dude

Calibra's Avatar

O inchei doar de dragul dumneavoastra, desi mai aveam ceva de zis....
Old 02-10-2003, 16:12   #11
Dr.S.Damian

Pai atunci spune sau daca crezi ca e mai bine, da-mi PM.
  Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules