Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > NUTRITIE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 26-01-2007, 12:07   #1
iulia25
Registered User

Buna ziua,

Ma numesc Iulia an 25 ani, 1.65m, 65 kg. In liceu si facultate am practicat atletismul pentru ca nu putean sa dorm noaptea de cata energie aveam. La recomandarea medicului am luat Logest iar in 2 luni am asimilat 20 kg. Am intrerupt tratamentul(chisturile banuiesc ca nu au disparut....sau poate cine stie....miracol....urmeaza sa fac o ecografie) Deci iata cum am ajuns de la 40 de kg la 60 fara sa imi schimb stilul de viata. Adica faceam aceeasi miscare....daca era de alergat eu eram acolo....avand in vedere ca stateam la etajul 5 mereu uitam sa iau ceva de la magazin....si nimeni nu urca scarile mai repede ca mine...chiar porecla mea era speedy gonzales. Toate s-au schimbat de cand m-am facut sefa iar programul este infernal...adica non stop...aproape...si lucrez numai cu calculatorul deci nu mai am timp de alergat prin oras....nu am timp nici sa imi platesc facturile....jenant! M-am apucat de sport, am redus portiile de mancare, am renuntat la paine alba, am trecut pe paine de taratze pana am reusit sa o indragesc....am redus painea de taratze....iar cantarul e blocat la 65 kg. Sa fie ceva neinregula cu cantarul....sa il duc la doctor? Precizez ca sunt mofturoasa la mancare, am gastrita si daca nu mananc ce imi place de fiecare data imi ies bube la gura si vomit. Deci nu e o optiune. De asemenea nu imi plac fructele si legumele(ceea ce nu trebuie sa imi spuneti ca este foarte rau ca stiu deja....ma fortez sa mananc....ca stiu ca mai am nevoie si de ele.....dar e groaznic) in schimb nu concep masa fara lactate. Pun branza in aproape orice in afara de supa(hmmm....nu m-am gandit pana acum) si iaurturile sunt la ordinea zilei. Am incercat sa tin un regim disociat....dar ma blochez la legume si la carne....pot sa tin doar ziua de lactate(sad). Nu ma grabesc sa slabesc(adica nu am o data fixa in care sa ajung la x kg) sunt motivata doar de starea mea generala , fizica dar mai ales psihica. Nu imi vine sa cred ca eu am putut sa ajung la aceasta greutate si nu reusesc sa ma impac cu ideea. Mentionez de asemenea ca glicemia facuta in decembrie era de 85. Daca puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi v-as fi vesnic recunoscatoare...numai sa nu ma mai simt(si vad) ca un butoias ambulant. Va multumesc anticipat! Iulia
iulia25 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2007, 14:02   #2
Dr.S.Damian
doctor

Dr.S.Damian's Avatar

Draga Iulia,
Solutia problemei tale este antrenamentul intens, nu cura de slabire (adica restrictie alimentara exagerata). Corpul tau a fost obisnuit cu efort mult mai mult si acum dintr-o data l-ai trecut pe linie moarta.
Din punctul meu de vedere, ai doua variante: fie te obisnuiesti cu aceasta greutate, care nu este chiar foarte mare raportat la inaltimea ta si ai grija sa nu te mai ingrasi, fie iti faci mai mult timp pentru sport
Dr.S.Damian is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules