Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-07-2007, 20:24   #1
Hayashida
Registered User

Hayashida's Avatar

Cool nedezvolatrea pectoralilor

am inceput sa practic culturismu' de vreo 5 luni.corpul s-a dezvoltat conform asteptarilor mai putin pectoralii.nu stiu dace e impresia mea sau chiar asa e.am folosit 2 cutii de giant mass, 1 cutie de gain fast, 1 cutie de amino1900.exercitii:impins la bara din culcat si inclinat, fluturari si impins cu ganterele cu diferite prize.ce sa fac pt o dezvoltare mai proeminenta in masa??multumesc pt intelegere!
Hayashida is offline   Reply With Quote
Old 12-07-2007, 08:15   #2
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Lasa fluturarile casunt pt definire,foloseste impinsurile de preferat cu bara greutati mari rep putine.Incearca si Rapid Mass sau mass forte creatin.
Old 13-07-2007, 04:26   #3
w4rius
Registered User

Question

Cristi te rog ajuta-ma cu ceva...
M-am uitat prin tot forumu da raspunsu la intrebarea asta nu am gasit
proteinele din mass forte creatin sunt din zer sau din soia?

Am facut un calcul si din 270g, 67 sunt prot(adik vreo 1.35 g/kg la greutatea mea :P) si dak gramele astea sunt din soia, ma gandeam sa mai combin cu
Super Protein-R 90(cica sunt din zer) inca 60g pe zi, adik inca 1g de proteina pe kg(am tot facut calcule ). Si vad ca si la capitolu' de carbohidrati ma incadrez cam pe la 4.75 g/kg(din mass forte creatin).

Tu ce ma sfatuiesti. Am niste gantere aks(9 kg fiecare),si lucrez cam o ora pe zi. Definitie am(asa zisa "fibra"), da pe mine ma intereseaza in mod special sa iau in greutate . Sper sa nu treci cu vederea mesajul meu si sa-mi dai un sfat .

ps: sunt ectomorf(poate ajuta la ceva)
w4rius is offline   Reply With Quote
Old 13-07-2007, 04:41   #4
w4rius
Registered User

inca ceva...la portofel stau cam slabut
Asa ca dak ai alte idei zimi ceva sa pot sa iau si la 1-2kg(cum sunt astea 2).
Defapt dak ma gandesc mai bine si celelate ma costa 100RON si imi ajunt doar 18 zile .....eee ma rog...macar sa nu depaseasca 100RON si sa-mi ajunga tot atata.

Vezi si tu....tu stii mai bine ce si cum... se vede dupa avatar
Poate ajung si yo vreodata k tine ...
Old 13-07-2007, 09:01   #5
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Nu stiu in detaliu ce fel de sursa de proteina are fiecare, insa stiu cum au fost gindite ca formula.Pt un ectomorf ca tine proteina ca sursa poate fi si din lapte si din soia si din zer, nu e esential pt ca tu vrei masa, e mai important pt cei kre vor definire.Ce mai convenabila solutie ca bani si eficienta e sa iei galeti de Mixforte+fosfocreatina si te vei incadra in 100lei/luna dar fara sa faci "foamea" adik pauze.
Tu nu trebuie sa te gindesti sa ajungi cit mine, poti sa ajungi si mai mare decit mine!Eu ma antrenez de 20 de ani si primii 4 ani nu am luat suplimente pt ca nu existau in Ro!Poate k daca erau akm eram mult mai mare...dar sa nu o dam in povesti!
Incearca cum am zis si spune-mi km iti merge!
Old 13-07-2007, 15:19   #6
w4rius
Registered User

mersi...asa o sa fac...mai vb intr-o luna...dupa rezultate
aaa...si inca o intrebare...oare dupa atatea suplimente...o sa mai am pofta de mancare, sau o sa traiesc doar din astea(ca totusi ...am si yo un stomac nu doua )). Si in legatura cu fosfo creatin...cam cat de mari sunt pastilele alea de zice sa le iei cu un pahar MARE de apa sau suc

Last edited by w4rius : 13-07-2007 at 15:32.
Old 13-07-2007, 16:32   #7
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Maninca toate mesele ,astea sunt doar suplimente!Pastilele nu sunt mari dar ai nevoie de 3 l de likid pe zi knd iei creatina.
Old 13-07-2007, 16:39   #8
w4rius
Registered User

k...ms
Old 16-07-2007, 16:58   #9
Hayashida
Registered User

Hayashida's Avatar

cristi am mai incercat sa dau de tine si pe alte rubrici... mi+am cumparat un animal max si un gfx la 2 ks.ma gandeam sa iau jamatate de cutie de gfx la inceput, apoi animalul si la sf ce a ramas din gfx.procedez bine si cam ce can ar trebui sa iau zilnic?mersi
Old 17-07-2007, 21:38   #10
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Descrie produsul k nu il stiu...voi credeti ca eu am luat toate suplimentele care exista?
Old 23-07-2007, 16:07   #11
Hayashida
Registered User

Hayashida's Avatar

descriere

am niste descrieri.pt concentratul proteic Animal Max intr-o portie se regasesc:30g proteine de cea mai buna calitate,2g carbohidrati,650mg minerale(ca,mg,na,k,f),5g creatina monohidrata,1g glutamina,500mg taurina.
pt formula de crestere GFX8 avem pt o servire:45g proteine din caseina,43g de carbohidrati, 350mg d-riboza, 2.5g creatina,1 g taurina,380 mg taurina,dextroza.multi zic ca Animalul e mult mai bun,de aici si dif de pret(125ron pt animal la 1kg si 85 ron pt gfx la 2.1kg).ziceam ca la inceput sa fac incarcarea cu jumate de cutie de gfx,apoi animal si la sf restul cutiei de gfx.E BINE??mersi
Old 27-07-2007, 16:42   #12
Hayashida
Registered User

Hayashida's Avatar

deci cum sa fie?e bine ce am propus?
Old 27-07-2007, 19:51   #13
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Pare ok.Eu sunt familiarizat cu produsele Universal, redis ,nutrimaxxx, Naturla plus pt ca lucrez cu ele demult si le-am consumat.
Old 30-07-2007, 19:21   #14
m7z
Registered User

m7z's Avatar

Dl.Neagu practic sala de 1 luna si cva...as vrea si eu sa stiu pentru forta adica inaintea antrenamentului un energizant ceva care sami dea energie..un baton proteic este bun? recomandatimi un nume daca este bun....la 15 ani 168 si 55 de kg..ca sami dezvolt pectoralii bicepsii si tricepsii care ar fii cele mai bune antrenamente? flotarile acasa ajuta cu cva?....multumesc anticipat
m7z is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2007, 08:09   #15
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Energizant=Instant energy
Sursa de proteine+carbo=massbar si wheybar
Flotarile iti dezvolta pectoralii , tricpesii si o parte a deltoizilor.Tractiunile la bara fixa iti dezvolta marele dorsal(muskii spatelui) , trapezul ,deltoizii si bicepsii.
Old 31-07-2007, 14:51   #16
m7z
Registered User

m7z's Avatar

massbar si wheybarr sunt batoane proteice nu?...astea cum sa le iau? sa cumpar zilnic de la magazin sau sa iau mai multe acasa si sa le iau treptat? cate sa iau pe zi?...daca iau mai multa si le tin o vreme expira?....multmesc anticipat..Si cu flotarile..ca sa intre mai bine pectoralii trebuiesc facute cu priza lunga sau priza scurta?

Last edited by m7z : 31-07-2007 at 14:58.
m7z is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2007, 16:40   #17
trilogy
Registered User

trilogy's Avatar

daca le faci cu priza scurta soliciti mai mult tricepsul, daca faci cu prinza lunga pectoralul.
trilogy is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2007, 15:22   #18
al3xboy
Registered User

al3xboy's Avatar

am 16 ani ,1.68 ,52 kg am inceput sa practic sala de vreo saptamana si cv si am o intrebare care antrenament mi sar potrivi mai bn cel pe 3 zile,4zile ,5 zile sau 6 zile si mai cv in vacanta muncesc si nu pot sa fac antrenamentul decat seara....e vreo problema dak fac antrenamentul seara?miam luat si niste vitamine supradyn si un supliment natural "Spirulina" sunt bune de cv? ,dumneavoastra ce imi recomandati pt mn.va multumesc si astept rasp dumneavoastra.
al3xboy is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2007, 16:06   #19
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

cred ca 5 zile ajung pe sapt depinde ce timp de antrenament ai...lucrezi 1 grupa de muschi pe zi? 2 grupe?
...si vitaminele alea sunt ffffffff bune...
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2007, 21:16   #20
al3xboy
Registered User

al3xboy's Avatar

ms alessandro.........antrenamentele le am de pe www.topculturism.ro sunt cam aglomerate, am mai multe grupe de muschi pe zi dar sper sa fie bn...tu ce antrenament miai recomanda?dak te rog imi scri un e-mail cu un antrenament care zici u ca miar fi bun astept rasp tau....e-mailu meu e [email protected]

Last edited by al3xboy : 11-08-2007 at 21:58.
al3xboy is offline   Reply With Quote
Old 16-08-2007, 17:26   #21
Hayashida
Registered User

Hayashida's Avatar

cristi, ma gandeam sa imi iau niste tribulus pe un termen mai lung.am auzit doar de bine despre el.ok, si acum vine o intrebare cheie... am auzit multa lume care spunea ca o crestere masiva de testosteron poate cauza cresteri de par sau innegrirea acestuia, dereglari hormonale sau mai rau schimbari de comportament intr-o forma agresiva...sunt constient ca nu patesc asa ceva de la tribulus dar totusi,e adevarat??
Old 16-08-2007, 21:15   #22
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

ce legatura are cu nedezvoltarea pectoralilor?
Old 31-08-2007, 19:04   #23
Hayashida
Registered User

Hayashida's Avatar

Thumbs up

credeam ca se deduce.... ajuta la dezvoltarea muschilor chiar atat de bine testosteronul pe cat se spune?SAU, ma rog o prezenta mai densa a sa in corp??
Old 01-09-2007, 06:18   #24
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Suntem la ANTRENAMENT...nu la SUPLIMENTE.
Old 01-09-2007, 22:04   #25
Hayashida
Registered User

Hayashida's Avatar

mda... si cu toate astea s-a mai discutat despre suplimente ceva mai inainte in thread-ul asta... oricum, scuze daca am deranjat, da' am crezut ca e mai facil asa decat sa mai lansez unul la rubrica de suplimente...
Old 02-09-2007, 03:48   #26
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Hai sa nu le amestecam, pt ca iese o varza.Nu e cazul sa te scuzi ,dar incepatorii tre sa aibe o ordine in info.
Old 02-09-2007, 19:13   #27
Hayashida
Registered User

Hayashida's Avatar

Lightbulb hai sa facem asta, atunci...

am o intrebare:eu nu fac biceps si triceps in aceiasi zi... totusi am crescut pe parcursul timpului.e mai indicat sa le fac in acelasi zi?
(stiu ca esti satul de programele altora, dar te rog zi-mi daca e ok)
luni:biceps+abdomen
marti:umar+triceps
miecuriiept
joiauza
vineri:spate+abdomen
sambataicioare.
apreciez!
Old 03-09-2007, 00:20   #28
gaby_1
Registered User

gaby_1's Avatar

salut! in primu rand scuze daca pun aceasta intrebare in loc nepotrivit, ink sunt nou peaici, fac sala de un jumate cam asa m-am dezvoltat destul de bine atat la brate cat si la spate, am luat weitgainere, creatina, aminoacizi, si binenteles vitamine, dar problema e la piept acolo cam ff putina dezvoltare, adik asa am pieptul destul de bombat dar nu format si nu lat, fac impins la banca pana in 90 kg impins la banca cu gantere pe plan drept si inclinat si fluturari, daca ma puteti ajuta si pe mine multumesc aticipat
gaby_1 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2007, 08:12   #29
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Originally Posted by Hayashida
am o intrebare:eu nu fac biceps si triceps in aceiasi zi... totusi am crescut pe parcursul timpului.e mai indicat sa le fac in acelasi zi?
(stiu ca esti satul de programele altora, dar te rog zi-mi daca e ok)
luni:biceps+abdomen
marti:umar+triceps
miecuriiept
joiauza
vineri:spate+abdomen
sambataicioare.
apreciez!
E ok ,skimbi numai daca nu mai progresezi!
Old 03-09-2007, 08:13   #30
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Quote:
Originally Posted by gaby_1
salut! in primu rand scuze daca pun aceasta intrebare in loc nepotrivit, ink sunt nou peaici, fac sala de un jumate cam asa m-am dezvoltat destul de bine atat la brate cat si la spate, am luat weitgainere, creatina, aminoacizi, si binenteles vitamine, dar problema e la piept acolo cam ff putina dezvoltare, adik asa am pieptul destul de bombat dar nu format si nu lat, fac impins la banca pana in 90 kg impins la banca cu gantere pe plan drept si inclinat si fluturari, daca ma puteti ajuta si pe mine multumesc aticipat

Latimea pectoralului e genetica...dar se mai poate imbunatai in timp.Exercitii cu deskidere larga a bratelor, prize largi la impins.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules