Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > SUPLIMENTE NUTRITIVE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-02-2014, 12:22   #1
MrOlympia84
Registered User

MrOlympia84's Avatar

Sfat suplimente

Salutare dl Neagu,

As avea nevoie de un feedback din partea dvs in legatura cu suplimentele pe care le iau zilnic si nu numai.

Am 30 ani, 182cm, 86 kg, mezomorf, fac 5 antremamente intense pe saptamana dimineata in intervalul orar 8:00-10:00 + un antrenament de cardio de 2 ore, o data pe saptamana, joia de la 20:00 la 22:00. Scopul meu este sa cresc in masa musculara, sa ajung undeva pe la 90/92kg.

--Mai jos lista cu suplimentele--

-Dimineata, ora 06:00 inainte de masa: 1 portie de proteine Whey 100% + 1 masura de amino-acizi lichid(care au un gust oribil, aroma de om batran transpirat, oribil...)

-Dimineata, ora 06:30, dupa masa: 2 capsule de Vitamine si Minerale.

-Dupa sala, ora 10:00: 1 portie de proteine Whey 100% + 6 capsule de Creatina Monohidrata + 4 tablete de L-Glutamine + 1 baton proteic cu Ceai Verde.

--Alimentatia (asumandu-mi riscul de a fi offtopic)--

-Micul dejun, ora 06:15: omleta din 2 oua, 60 grame kaizer prajit putin in unt, 1 felie de paine din grau integral, 1 banana.

-Pranz, ora 14:00: 250 grame piept de pui, 150 grame orez sau cartofi piure, 1 banana + 1 baton proteic cu ceai verde.

-Cina, ora 20:00: ciorba de legume + o felie de paine din grau integral + o banana + un baton proteic cu ceai verde. Mentionez ca uneori mai consum si cateva curmale sau smochine, nu multe.

--Acum intrebarile--

1. Cum vi se par suplimentele si felul in care le iau, ceva sfaturi?
2. De alimentatie ce spuneti, vi se pare in regula sau trebuie sa mai fac anumite modificari? (scuze inca o data daca sunt off topic cu alimentatia, dar am vrut sa fie totul intr-un singur loc, sa nu va stresez in 2 topicuri).
3. Cu ce imi recomandati sa inlocuiesc aminoacizii lichizi care au un gust groaznic pentru mine? Ma intereseaza tablete sau capsule, ceva calitativ.

Eu sunt multumit de felul in care ma antrenez si ma alimentez, am crescut 6 kg in masa musculara (probabil si ceva apa, normal), in 3 luni de cand m-am reapucat de sala, dupa o pauza de 2 ani dar as aprecia foarte mult sfatul unui profesionist ca dvs.

O zi buna si scuze de deranj.

Last edited by MrOlympia84 : 05-02-2014 at 13:22.
MrOlympia84 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2014, 16:01   #2
cristik22
Registered User

Esti multumit de alimentatie? Mai bine ti-ai deschide rubrica la nutritie ca nu arata deloc bine, dar nu vom dezbate problema asta aici.Nu este bine sa amestecam discutiile, de aceea s-au facut rubrici separat.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2014, 16:09   #3
MrOlympia84
Registered User

MrOlympia84's Avatar

Ok, o sa deschid un topic si pe nutritie, am zis sa nu incarc aiurea forumul. Aici astept raspunsul pentru suplimente.Multumesc de sfat.
Old 05-02-2014, 19:46   #4
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

O singura doza de creatina????Creatina tine anabolismul sus , de aceea e bine sa o iei in 3 prize.Glutamina mai poti lua si dimineata, ajuta mult la refacere atat pe plan celular cat si energetic.La ce stiu eu acum ca exista pe piata, mai degraba as putea (dar nu pot, insa mi-ar fi mai usor) sa iti spun de la ce firme sa nu iei amino pastile.Cam toate sunt ok, formula de la Universal este destul de calitativa si se mentine de ceva ani pe piata.
Pana sa scriu la alimentatie, renunta man la mizeria aia de kaizer prajit!Ia o carne si pune-o in tigaia de teflon fara ulei, orice carne, e mult superioara mizerieie aleia plina de grasimi si e-uri.
Old 05-02-2014, 23:36   #5
MrOlympia84
Registered User

MrOlympia84's Avatar

Mulțumesc mult, dl Neagu. Da, clar renunț la kaizer.
Old 06-02-2014, 00:25   #6
BogdanTC
Registered User

Dl. Neagu, dupa postul de mai sus poate auzim prin diferite sali cum ca se prizeaza creatina ))
Scuze de offtopic.
BogdanTC is offline   Reply With Quote
Old 06-02-2014, 00:42   #7
cristik22
Registered User

Ahaha ))))))))))
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-2014, 04:00   #8
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Cat timp nu incarca sa ia doza cu degetu dn priza electrica, nu-mi fac griji!Pe de alta parte selectia naturala, trebuie sa functioneze!

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules