Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > NUTRITIE
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-01-2016, 23:07   #31
CalugaruRAP
Registered User

Mi se pare un pic aiurea sa ma apuc de definire in ianuarie, dar sa vedem si parerea domnului Neagu. Ma gandesc ca acum am inceput si munca care e fizica o sa fie mai ok, ca in vacanta nu am facut nimic timp de o o luna si ceva... Dar ma gandesc ca si pozele facute sunt incordat si poate inceputul de burta nu se vede incordat. Vorba aia.. nu pune nimic din ce nu poti da jos...
CalugaruRAP is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2016, 10:32   #32
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Esti un pic balonat si nitel cu retentie de apa dupa mancarea traditionala.Nu te-ai ingrasat.Fiind sezonul rece, nu ar fi o idee buna sa te apuci de definire.Eu cred ca daca te apuci de sala si revii la dieta curata, o sa pierzi cam 1,5kg=apa.Corpul s-a refacut in pauza, deci te poti antrena mai bine, dar sa incepi treptat.S-ar putea sa obtii un progres vizibil in masa, dupa pauza.Parerea mea e ca mai devreme jumatatea lui Martie nu are rost sa te preocupe definirea.Si parul neepilat lasa senzatia de pufos
Old 22-01-2016, 16:18   #33
CalugaruRAP
Registered User

Multumesc!
Old 13-03-2016, 01:55   #34
CalugaruRAP
Registered User

Ati zis inainte de jumatatea lui Martie sa nu ma preocupe definirea, asa ca revin acum.. prompt! )
Pe cantar sunt 86,4 (cantarit tarziu spre noapte, daca e nevoie o sa ma cantaresc dimineata).
O sa pun poze mai jos, facute astazi.. Tot 0 sunt la pozat ..
Ce parere aveti domnule Neagu, sa continui cu dieta de crestere sau?
http://postimg.org/gallery/34rykvmxi/2a716617/
Old 15-03-2016, 17:22   #35
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

M-ai ucis cu pozele alea...nu ma ajuti deloc ) Continua cu masa, ca nu e problema daca dai 1-2kg jos imediat te definesti.
Old 16-03-2016, 01:03   #36
CalugaruRAP
Registered User

Multumesc! )))
Old 18-03-2016, 19:10   #37
RoyalCobra
Registered User

Ai abdomen, dupa parerea mea ori pui, ori te menti, nu are rost sa slabesti ca nu prea ai ce.
RoyalCobra is offline   Reply With Quote
Old 02-04-2016, 01:19   #38
CalugaruRAP
Registered User

Eu consum de mult timp aceasta fasole. Considerati ca e ok? Are un gust foarte bun, mai multe tipuri de boabe si usturoi etc.
http://www.heinz.co.uk/products/bean...z-tuscan-beanz
Sa evit pentru continutul mare de sare?
Old 04-04-2016, 17:34   #39
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Nu o cunosc, ma feresc de orice conserva, daca e sa iau legume iarna, le iau congelate.
Old 21-04-2016, 01:18   #40
CalugaruRAP
Registered User

De la o vreme parca mi-a scazut pofta de mancare. Ce puteam manca inainte rapidacum parca nu mai intra. O intrebare poate stupida, poate avea legatura cu vremea, cu faptul ca se incalzeste?
Ma gandesc sa mai gatesc si dupa gust. De ceva vreme gatesc fara ulei si sare, de obicei la cuptor (cartofii si carnea). Orezul il fierb in apa, simplu. Dumneavoastra ce mai adaugati sa dati gust fara sa va stricati mancarea curata? Am inceput sa consum si fasole verde, e la fel de benefica ca cea boabe? Ce condimente pot adauga fara sa stric calitatea mancarii?
Ca sa recapitulez, am ramas la 6 mese pe zi. Micul dejun fiind normal din cereale (simple sau musli) cu branza (in jur de 200 g) si legume, apoi urmatoarele 4 mese sunt din carbo (fasole, orez, cartofi) cu pui si legume, ultima masa fiind la 22-23 doar din peste la conserva (ton sau sardine) cu legume. Ca legume incerc sa constum din toate la fiecare masa (o rosie, un pic de castravete, cateva bucatele broccoli sau varza de bruxelles, jumatate de ardei, jumatate de morcov, verdeata). Doua banane mici dupa antrenament.
In weekend "trisez" cu un kebab seara (doar un pic de sos maioneza) cu un burger (carne de vita si salata, fara sos) si un mic dejun mai plin si mai gras dimineata urmatoare.
Suplimentele sunt aceleasi, izolat de zer (2 ori pe zi), creatina 3, amino dimineata si dupa sala si complex vitamina c. Pot adauga separat glutamina, ar ajuta la oboseala care o simt dupa munca?
Ca forta se simte diferenta.. am ajuns la genu cu 140 (ultima serie, repetari putine).
Pe cantar in seara asta imi arata 88,7 dar dimineata cred ca e mai putin. Adaug si cateva poze facute in seara asta. Chiar am incercat sa le fac ok, dar tot prost au iesit ))). Va multumesc.
http://share.pho.to/A7NgR

Last edited by CalugaruRAP : 21-04-2016 at 01:27.
Old 21-04-2016, 08:58   #41
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Da are legatura cu incalzirea vremii.Organismul simte , daca ai animal in casa, o sa observi ca si ala mananca mai putin si slabeste, se pregateste de caldura.99% din condimente sunt ok, daca nu le cumperi procesate.In afara de zahar si faina, poti adauga orice iti place pe mancare.
Fa ceva cu gambele, au ramas in urma fata de coapse.
Old 14-05-2016, 14:40   #42
CalugaruRAP
Registered User

Astazi sunt 86 pe cantar. Nu mai inteleg. Parca nu mai pot pune nimic pe mine. Desi am aceeasi dieta ca si inainte.... Daca nu ma insel am mai putine kg decat aveam in Martie. Sa schimb ceva? Sau e chiar atat de greu sa pui pe tine cand e cald afara? Sa trec la definire sau ceva? Poate sunt doar eu un pic paranoic. Multumesc!

Last edited by CalugaruRAP : 14-05-2016 at 14:52.
Old 17-05-2016, 10:26   #43
CalugaruRAP
Registered User

Daca mai scad o masa si raman la 5 pe zi... ar fi ok? Sa continui cresterea in masa in felul asta?
Old 18-05-2016, 13:04   #44
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Nu cred.Nu cumva esti suprasolicitat?
Old 18-05-2016, 15:44   #45
CalugaruRAP
Registered User

La ce va referiti cand spuneti suprasolicitat???
Old 18-05-2016, 19:20   #46
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Obosit, munca grea si antrenamente la fel.Organismul nu se mai poate reface.
Old 18-05-2016, 20:21   #47
CalugaruRAP
Registered User

E posibil... Munca in constructii nu e usoara fizic. Ce as putea face? Nu cred ca am mai ratat un antrenament de luni bune.. Sa iau o saptamana de pauza?? Dar la cantarit e treaba ca de obicei ma cantaream seara si cand am avut 86 m-am cantarit dimineata... Unele persoane imi zic ca incep sa fac burta, posibil sa fie doar balonare...
Oboseala poate distruge si pofta de mancare? De saptamani bune ma chinui sa imi mentin dieta... Parca nu mai intra. Imi ia si o ora uneori sa termin o masa... Cateodata ma fortez asa de mult de simt ca imi vine vorba aia, mancarea inapoi. Poate exagerez si pun prea mult in castron? Ar fi o idee buna sa imi cantaresc mancarea, cel putin carbo? Ca sa imi fac o idee daca gresesc pe undeva?
Va multumesc frumos pentru raspunsuri!

Last edited by CalugaruRAP : 18-05-2016 at 20:28.
Old 19-05-2016, 00:25   #48
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

Din cauza oboselii iti poti pierde si pofta de mancare. Daca esti in supraantrenament, e posibil ca doar 1 sapt de pauza sa fie prea putina.
Alessandro is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2016, 10:41   #49
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Aceeasi parere.
Old 19-05-2016, 11:26   #50
CalugaruRAP
Registered User

Doua saptamani de pauza e destul? Pe perioada asta mentin dieta de crestere, nu?
Old 20-05-2016, 10:45   #51
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

DA.Cauta sa iesi din rutina, fa chestii diferite.
Old 20-05-2016, 11:55   #52
CalugaruRAP
Registered User

Multumesc pentru raspunsuri la amandoi!
Old 21-05-2016, 23:32   #53
CalugaruRAP
Registered User

Am calculat cu un cantar de bucatarie si mananc in jur de 300 g orez, cateodata probabil mai mult la masa. E prea mult? Cam asa pun toti carbo, fie ei cartofi sau fasole sau cerealele. Castron maricel. Asta fiind la 4-5 mese pe zi, la ultima (a sasea de obicei) iau carbo doar din legume. Multumesc

Last edited by CalugaruRAP : 22-05-2016 at 00:22.
Old 11-06-2016, 23:11   #54
CalugaruRAP
Registered User

Sosuri e ok sa combin cu mancare? De exemplu daca imi fac acasa un sos de usturoi sau ceva care sa mai adauge gust mancarii. Aveti vreo recomandare? Va multumesc!
Old 24-08-2016, 18:07   #55
CalugaruRAP
Registered User

De vegeta ce parere aveti?
Old 25-08-2016, 10:36   #56
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Nu, vegeta e plin de aditivi nasoi si sare.Incearca paprika sau condimente orientale, sos de soia.
Old 07-11-2016, 00:29   #57
CalugaruRAP
Registered User

Salut! Recent am inceput sa merg la studii seara dupa munca (2 zile pe saptamana). Locul de munca actual ma obliga sa ma scol devreme (5 dimineata) pentru ca e la distanta destul de mare. Devine obositor si lipsa timpului ma obliga cateodata sa mai sar peste mese, sau sa mananc prostii pentru ca nu am timp de gatit. O sa planific mai bine, sa am tot timpul mancare in frigider. Cand nu sunt la scoala seara sunt la sala.
Nu e vreo tragedie sau ceva, dar devine destul de obositor. o sa atasez cateva poze ca sa vedeti cum mai stau. Mi se pare ca am pus pe mine un pic si nu sunt sigur ca e de bine, dar nici nu vad sa fie mare chestie. Speram sa imi dati dumneavoastra ca un update, cum vi se pare ca sunt.
Pot adauga ceva pentru a scadea oboseala fara a abuza? Momentan sunt la aceleasi suplimente, 2 x izolat de zer + bcaa, 3 x creatina (15 grame), pastile de amino (2 prize) si complex de vitamina B. Sa mentin creatina pe aceasta doza? Am vazut ca mai peste tot se recomanda mai putina, eu a ramas pe 15 grame de anul trecut. Pot mari izolatul de zer la 3 prize, m-ar ajuta cu ceva? Nu as vrea nici sa abuzez. Ziceati ceva in trecut de glutamina pentru oboseala, sa mai adaug si separat glutamina?
Mesele incerc sa prind macar 5 pe zi, in general sase fiind tinta.
Sunt inca ok pentru dieta de masa?
Va multumesc!
http://share.pho.to/ASLMb
Am revenit la 3 antrenamente pe saptamana, simt ca ma recuperez mai ok asa!

Last edited by CalugaruRAP : 07-11-2016 at 00:35.
Old 08-11-2016, 15:37   #58
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Nu mi se pare grav, cred ca ai pus ceva grasime de la cortizolul secretat pe fond de oboseala.Da glutamina sigur te poate ajuta.Daca ai reusi sa atipesti intre munca si sala 20-40 min te-ar ajuta enorm.
Old 08-11-2016, 16:09   #59
CalugaruRAP
Registered User

Multumesc. O sa iau glutamina. Deci daca continui cu surplus caloric acum e ok sau risc sa ma ingras?? Multumesc
Old 10-11-2016, 09:23   #60
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Mai scade din carbo.Daca consumi zahar, redu cantitatea sau inlocuieste-l cu stevia.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules