Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > LA TACLALE - forum
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

View Poll Results: Ai vrea sa emigrezi? Unde?
Canada 10 6.41%
SUA 61 39.10%
Australia 13 8.33%
Germania 14 8.97%
oriunde in Europa 25 16.03%
oriunde 17 10.90%
Vreau sa ramān in tara! 32 20.51%
Multiple Choice Poll. Voters: 156. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Search this Thread Rate Thread Display Modes
Old 15-08-2007, 07:09   #61
G.I.BO
Banned

G.I.BO's Avatar

Quote:
Originally Posted by domegaro
Am dat intamplator peste acest forum si mi-a atras atentia acest subiect cu emigrarea.
Eu sunt din 2004 in Canada dar vreau sa spun ca Europa si implicit Romania asa de amarata cum este sau cum o vad unii o sa ramana "acasa" pentru 99.9% din emigrantii care sunt plecati din tara.
Am observat ca unii dintre dumneavoastra gandesc ca si mine acum 4 ani cand eram inca in Romania, si este dreptul lor, dar sa nu va inchipuiti ca daca plecati de acasa problemele se vor rezolva. Din contra, problemele care va coplesesc acum o sa para o gluma in comparatie cu ceea ce se intampla in Ameria de Nord, nu vorbesc despre tarile din Europa.
Este uimitor ca unele persoane (ma refer in general) inca mai viseza cu ochii deschisi la America sau Canada. Ceea ce pot sa va spun este ca America este cea mai mare pacaleala pe care a vazut-o lumea asta iar Canada este o copie palida a Statelor Unite unde persoanele sunt doar un nr social care au dreptul doar la munca. Sa nu va inchipuiti acum ca sunt un individ care sta pe ajutor social si nu are ce face acasa. Nu! Am facut diferite munci, de la condus camioane la lucru in depozite fara aerisire ca un sobolan iar acum mi-am gasit o slujba de birou temporara.
In privinta slujbelor lucrurile ei stau foarte prost. Daca esti dispus sa faci orice gasesti de lucru dar o sa te intrebi dupa 2 sau 3 luni ce se intampla cu tine pentru ca din acel loc sansele de avansare sunt nule.
Nu vreau sa spun foarte multe deoarece o sa-mi atrag antipatii pe acest forum sau chiar injurii de la diferite persoane care cred ca sansa lor este in afara tarii dar mai doresc sa spun un lucru: lumea este la fel oricum si pe orice parte o sa o intoarcem iar sansele ca sa-ti mearga mai bine intr-o tara straina (ca si limba, obiceiuri, fara prieteni) sunt minime.

Oricum, eu le doresc tuturor celor care isi doresc acst lucru din adancul sufletului mult succes si sa dea Dumenzeu sa nu-si aduca aminte de postarea mea.
Un sfat pe care eu nu l-am urmat: daca vrei sa ai o viata implinita din punct de vedere sufletesc, care este cel mai important lucru, mult mai important decat implinirea materiala ramai in tara, daca este mai important banul America este alegerea intelepta.
Va multumesc si sper sa nu fiu injurat de persoane dornice de aventuri internationale.
vreau sa vad daca ramaneai in ro cit de fericit erai....am si eu pe unchiul si matusa-mea in canada ,calgary-alberta,iar cind am fost sa-i vizitez m-i se plingeau ca e viata scumpa in canada.dar ei au o vila intr-un cartier select cu parc si lac de 1.500.000$ ,o masina toyota camry si varul meu are in garaj 3 motociclete si un tender mazda. fericirea nu consta in munca ce o executi ci i viata de familie,banul inseamna prea putin in viata asta.
G.I.BO is offline   Reply With Quote
Old 15-08-2007, 15:57   #62
domegaro
Registered User

Quote:
Originally Posted by MACABEUL
vreau sa vad daca ramaneai in ro cit de fericit erai....am si eu pe unchiul si matusa-mea in canada ,calgary-alberta,iar cind am fost sa-i vizitez m-i se plingeau ca e viata scumpa in canada.dar ei au o vila intr-un cartier select cu parc si lac de 1.500.000$ ,o masina toyota camry si varul meu are in garaj 3 motociclete si un tender mazda. fericirea nu consta in munca ce o executi ci i viata de familie,banul inseamna prea putin in viata asta.

Multumesc ca ai subliniat ceea ce am uitat eu sa spun.
Este adevarat fericirea nu consta in cate masini case si bani in banca ai, ci consta in linistea sufleteasca. Fericirea este unde te simti acasa si de obicei asta este cu familia, prietenii si locurile unde ai copilarit.
Eu sunt din Tulcea si in fiecare zi cand ma trezeam vedam din balcon Dunarea iar acum cand ma trezesc sa plec la munca vad CN Tower din Toronto. Sunt de acord ca este o priveliste frumoasa mai ales noaptea dar pentru mine nu reprezinta nimic. Prefer Dunarea.
Ai avut cumva curiozitatea sa-ti intrebi rudele cate rate au la casa, masini si motociclete. Ti-au spus cumva ca poate si copii lor o sa platesca la bunurile pe care le-au achizitionat in rate. Ti-au spus ca ei traiesc cu frica (cu care traiesc marea majoritate a emigrantilor) ca intr-o buna zi o sa ramana fara slujba. Am intalnit cazuri si nu pentru ca nu-si faceau treaba ci pentru ca dintr-o decizie pur financiara din partea firmei la care lucrezi dintr-o data nu mai au nevoie de tine si te trec pe "part time " sau te dau in somaj. La firma la mine am avut cazuri de genul asta. Persoana respectiva se pregatea sa-si intemeieze o familie si sa cumpere o casa. Acum este pe somaj iar visurile ei s-au naruit. Personajul respectiv este canadian nascut si crescut in Canada. Cei care-si doresc emigarea cu orice chip au tendinta si pe bune dreptate sa vada doar partea sclipitoare a lucrurilor, gen masini, motociclete etc. fara sa aiba rabdarea sau disponibilitea sa asculte si sa invete din experienta celor plecati din tara de mai mult timp, nu sunt pregatiti sa accepte ca viata in alta tara nu este ideala ca si acolo apar probleme financiare, nu-ti gasesti loc de munca si in unele cazuri ajungi sa traiesti mai rau decat in tara (uimitor nu?).
Pentru a putea trai intr-o tara straina si sa fii pe deplin fericit trebuie sa ai un anumit profil psihologic, nu toti putem face asta iar acest lucru nu ne face pe noi cei "inadaptati" sa fim mai prejos decat cei care fiind in tara cred ca alta tara este raiul pe pamant.
Apropo de fericirea mea in tara.
Eu nu am plecat din Romania de saracie ci dintr-un soi de inconstienta combinata cu o curiozitate specifica varstei si ca sa indrept "greseala" facuta in februarie 2008 ma voi intoarce in Romania.
Daca doriti mai multe informatii despre viata in Canada (cazul meu) o putem face aici pe forum dar rog sa fie intr-un mod civilizat fara injuraturi si cuvinte grele.
Va multumesc.
domegaro is offline   Reply With Quote
Old 15-08-2007, 23:38   #63
G.I.BO
Banned

G.I.BO's Avatar

pai ce eu i-am pus sa-si cumpere vila? te intinzi citi tie plapoma,se zice in popor.da e adevarat ca o parte din tine ramine acolo unde te-ai nascut,dar daca te-ai hotarit sa faci pasul asta iti asumi raspunderea. eu sint de 12 ani in israel si ma simt acasa exact ca in romania,imi voi intemeia o familie cu o fata la care visam inca din romania.e adevarat ,imi e dor citeodata de romania side mama mea care este acolo,darcind sint in romania ma apuca dorul de israel si de oamenii pe care i-am lasat acolo. la fel ca tine plingeau si ei ca te concediaza ,dar e valabil peste tot in toata lumea.....in schimba unchiul si matusa mea uita ca au fost in vacante in toata lumea ,din hawaii la venetia.si pt mine a fost greu cind am emigrat,am avut visuri cu sclipici si masini de lux,si am primit niste palme tari de m-am trezit spalind vase in bucataria unui hotel. dar am luat-o ca pe ceva firesc ca parte din scoala vietii.iar cu prima ocazia am inceput sa avansez usor usor,invatind ce inseamna viata in societatea israeliana si care sint valorile ei materiale si morale.munca,munca si iar munca,dublata de perseverenta si talent te vor ajuta.azi sint intr-o pozitie destul de inalta si dstul de inaccesibila chiar si pt cei nascuti aici,fiind avansat la un grad destul de inalt in armata israeliana lucrind si fiind raspunzator pt actiunile mele numai in fata marelui stat major si al pm-ului.tragind linie- la roma esti roman iar in atena ,grec.
G.I.BO is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2007, 23:03   #64
oanna
Registered User

oanna's Avatar

oriunde in europa oricum ar fi mai bine decat aicea
oanna is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2008, 19:11   #65
incepator
Registered User

incepator's Avatar

True ...
Old 20-01-2008, 19:15   #66
BASIL NUSS
Banned

fugiti din ro repede.
pina nu pune mina hel pe ro si va inrobeste in numele proletariatului.
BASIL NUSS is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2008, 20:32   #67
Hel
Registered User

Hel's Avatar

Proletariatul nu inrobeste muncitorii, doar aristocratia si patronii. Oricum romanii sunt de mult inrobiti de propria lor elita intelectuala oligarhica, ce e sustinuta de servitori inconstienti ai capitalului.
-A man should be upright, not kept upright.
-The purpose of life is not to be on the side of the majority, but to escape the ranks of the insane.
~Marcus Aurelius

Hel is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2008, 20:46   #68
Hel
Registered User

Hel's Avatar

Uitati un link. Ce stiti cu adevarat despre efectele globalizarii?
http://www.unpac.ca/economy/globalization/1b.htm
-The purpose of life is not to be on the side of the majority, but to escape the ranks of the insane.
~Marcus Aurelius

Old 20-01-2008, 20:59   #69
BASIL NUSS
Banned

Quote:
Originally Posted by Hel
Proletariatul nu inrobeste muncitorii, doar aristocratia si patronii. Oricum romanii sunt de mult inrobiti de propria lor elita intelectuala oligarhica, ce e sustinuta de servitori inconstienti ai capitalului.
am mai auzit placa asta pina in `89.
Old 20-01-2008, 21:25   #70
Hel
Registered User

Hel's Avatar

Quote:
Originally Posted by BASIL NUSS
am mai auzit placa asta pina in `89.
Actualitatea ei este aceeasi, si ai fi cel mai mare ipocrit sa negi acest lucru.
~Marcus Aurelius

Old 20-01-2008, 21:45   #71
BASIL NUSS
Banned

i-ati secera si ciocanul ala si bagati-le in poponetz.
Old 20-01-2008, 21:49   #72
BASIL NUSS
Banned

mi-e mila de tine.
ai trait 47 de ani degeaba.
bine ca macar bani de calculator ai avut.
Old 21-01-2008, 22:38   #73
ioanna
Registered User

Quote:
Originally Posted by Hel
Uitati un link. Ce stiti cu adevarat despre efectele globalizarii?
http://www.unpac.ca/economy/globalization/1b.htm

]
eu mi-am dat licenta in globalizare si cred ca stiu cat de cat despre aceasta, nu suficient, dar atat cat se poate numi 'decent'. in orice caz, fiecare lucru are doua taisuri, nu exista numai bine sau numai rau. globalizarea ameninta ce-i drept individualitatea statala, perceptia asupra traditiilor si culturii popoarelor. e pericol mare sa ne uitam trecutul istoric, sa nu mai apartinem unui spatiu delimitat. insa globalizarea e un proces ireversibil, fie ca ne place sau nu. comunicarea este temelia globalizarii si este cea mai buna trasatura a acestei, vorbind din punct de vedere social si al relatiilor interumane....
ioanna is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2008, 12:46   #74
BASIL NUSS
Banned

hai sictir nenea hel.du-te si dai ia o gura de kkt din wc.
Old 17-05-2008, 22:49   #75
costas
Registered User

costas's Avatar

mi-a luat ceva timp sa citesc toate postarile voastre.dar a meritat...

eu am locuit in grecia vre-o 6 ani,si acuma de un an si juma...sunt in uk....peste tot e la fel.....emigrant te numesti.....
costas is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2008, 13:02   #76
diavolitza
Registered User

nu as parasi tzara decat sa vizitez altele...nicidecum sa fiu emigrant pe undeva, aici imi este familia, imi sunt rudele si prietenii, e cea mai mare comoara pe care o am, decat singur si bogat mai bine alaturi de cei dragi si mai sarac..
diavolitza is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2008, 13:06   #77
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Quote:
Originally Posted by diavolitza
nu as parasi tzara decat sa vizitez altele...nicidecum sa fiu emigrant pe undeva, aici imi este familia, imi sunt rudele si prietenii, e cea mai mare comoara pe care o am, decat singur si bogat mai bine alaturi de cei dragi si mai sarac..

the same...
Alex Popescu is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2008, 13:16   #78
erik
Registered User

Quote:
Originally Posted by diavolitza

Eu am ajuns la concluzia ca eu insumi sunt cea mai mare comoara pe care o am, vointa si increderea in sine mi-au adus cele mai mari satisfactii. Vorba cantecului, daca va place muzica buna: "What is a man, what has he got? If not himself, then he has nothing" (Frank Sinatra).
Totul se poate inlocui - pierzi bani, faci altii, ii parasesti pe cei dragi, o sa cunosti alte persoane, dar daca te "pierzi" pe tine, nimic nu poate inlocui asta. Personalitatea, caracterul tau, sunt cele mai mari valori pe care le detii.
Desi sunt tanar, am trecut prin destule, am avut destule "caderi" in care nimeni si nimic nu m-a ajutat decat propria persoana. Faptul ca am avut aceasta putere imi da o foarte mare satisfactie.

Last edited by erik : 05-10-2008 at 13:21.
erik is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2008, 13:18   #79
AirDany
Registered User

AirDany's Avatar

iti mor parintii, iti iei altii?
Old 05-10-2008, 13:22   #80
erik
Registered User

Nu, te impaci cu ideea si te descurci singur...
Old 05-10-2008, 13:24   #81
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Quote:
Originally Posted by erik
Eu am ajuns la concluzia ca eu insumi sunt cea mai mare comoara pe care o am, vointa si increderea in sine mi-au adus cele mai mari satisfactii. Vorba cantecului, daca va place muzica buna: "What is a man, what has he got? If not himself, then he has nothing" (Frank Sinatra).
Totul se poate inlocui - pierzi bani, faci altii, ii parasesti pe cei dragi, o sa cunosti alte persoane, dar daca te "pierzi" pe tine, nimic nu poate inlocui asta. Personalitatea, caracterul tau, sunt cele mai mari valori pe care le detii.

de acord cu tine dar tema topicului este alta. poti ramane acelasi om oriunde in lume dar...tema topicului ne sugereaza altceva- "hai sa emigram..." - iar motivele emigrarii...

diavolita a raspuns direct si...in asentimentul meu. stai sa o mai pup odata
Old 05-10-2008, 13:24   #82
AirDany
Registered User

AirDany's Avatar

Quote:
Nu, te impaci cu ideea si te descurci singur...
oricum altceva nu ai de facut, dar cum ai spus tu, am inteles ca pentru tine nu conteaza relatiile pe care le ai acum, ai renunta la ele fara vreo remuscare pentru ca oricum gasesti altele.
Old 05-10-2008, 13:36   #83
erik
Registered User

Am renuntat deja, in urma cu 2 luni am plecat din tara. Conteaza relatiile pe care le-am avut, am lasat in urma oameni extraordinari, cu care am trecut prin multe, dar voi intalni altii.
Old 05-10-2008, 13:40   #84
AirDany
Registered User

AirDany's Avatar

Te invidiez si te compatimesc in acelasi timp.
Old 05-10-2008, 13:40   #85
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Quote:
Am renuntat deja, in urma cu 2 luni am plecat din tara. Conteaza relatiile pe care le-am avut, am lasat in urma oameni extraordinari, cu care am trecut prin multe, dar voi intalni altii.

am senzatia ca tu chiar i-ai "lasat in urma"...

nu sunt malitios dar...nu simt nici o nostalgie sau dor de prieteni sau cei apropiati in cuvintele tale. desigur, este o atitudine si o alegere ce iti apartin si aici nu are nimeni dreptul sa se bage. sper sa ai o viata frumoasa acolo unde esti acum.
Old 05-10-2008, 16:25   #86
erik
Registered User

Poate ca ai dreptate, devin din ce in ce mai putin sentimental.
Mersi!
Old 05-10-2008, 21:07   #87
Nathalie
Registered User

Nathalie's Avatar

Si pt mine familia si prietenii reprezinta comoara cea mai de pret...si daca am ales sa fiu departe de ei, nu inseamna ca nu sunt tot o comoara pt mine....doar ca uneori,in anumite momente ale vietii, esti 'nevoit' sa alegi (fie ca e vorba de o ambitie, un vis sau o dorinta)...si alegi sa fii departe de ei...asa cum am ales si eu....ei inca sunt comoara mea, visul e aproape implinit si in plus, am gasit si alte comori ...prieteni din toate colturile lumii...

A emigra inseamna a fi puternic, ambitios si responsabil...si probabil mai putin sentimental, cum spunea Erik....desi eu am ramas si voi ramane vesnic sentimentala...Fara calitatile astea, fie o iei razna, fie te intorci de unde ai plecat.
Nathalie is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2008, 21:42   #88
diavolitza
Registered User

A emigra inseamna a fi puternic, ambitios si responsabil...si probabil mai putin sentimental, cum spunea Erik....desi eu am ramas si voi ramane vesnic sentimentala...Fara calitatile astea, fie o iei razna, fie te intorci de unde ai plecat.[/quote]
Nathalie iti urez bafta in continuare, dar sa stii un lucru si aici se gasesc oameni si locuri cum sunt in afara...europa, state etc nu trb sa te duci la vascautzii din deal k sa faci ceva in viata, cine are cap face bani si aici si afara eu nu suport oamenii ca voi sincer o spun direct, ce sa zic la noi sunt manelisti si tigani si coruptie, sa stii tu draga mea ca se intalnesc si oameni culti, locuri frumoase...nu trb sa te duci cu boccelutza in spate si sa vii la te bati cu pumnii in piept ca lucrezi "afara" mare branza dak aveai capacitate faceai la tine in tzara dublu decat acolo, din contra traiul e mai greu aici deci "noi" care ramanem ne invatam copii sa zica mama si tata nu mother sau father
Old 05-10-2008, 21:43   #89
diavolitza
Registered User

Quote:
Originally Posted by Alex Popescu
de acord cu tine dar tema topicului este alta. poti ramane acelasi om oriunde in lume dar...tema topicului ne sugereaza altceva- "hai sa emigram..." - iar motivele emigrarii...

diavolita a raspuns direct si...in asentimentul meu. stai sa o mai pup odata
hey vezi ca ma albesti si vreau sa imi ramana bronzul macar pana la revelion
Old 05-10-2008, 21:45   #90
Alessandro
Registered User

Alessandro's Avatar

si eu sunt de parere ca daca esti descurcareti reusesti si in tara ta. dar daca te duce mintea, dc sa nu pleci afara, unde munca e mult mai bine apreciata???
Alessandro is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules