Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > LA TACLALE - forum
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

View Poll Results: Ai vrea sa emigrezi? Unde?
Canada 10 6.41%
SUA 61 39.10%
Australia 13 8.33%
Germania 14 8.97%
oriunde in Europa 25 16.03%
oriunde 17 10.90%
Vreau sa ramān in tara! 32 20.51%
Multiple Choice Poll. Voters: 156. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Search this Thread Rate Thread Display Modes
Old 28-11-2003, 13:13   #1
JohnnyBravo
upgraded version

JohnnyBravo's Avatar

Send a message via Yahoo to JohnnyBravo
Hai sa emigram...in A-me-ri-i-i-i-i-ca-ca:)

www.dvlottery.state.gov

DV pentru 2005

Va tenteaza? Ati renunta la job si de toate care le aveti in .ro ca sa mergeti acolo si sa o luati "de la zero" ?
Old 28-11-2003, 18:19   #2
Dr.S.Damian

Bun de tot subiectul asta...
Pana la urma, consultanta pe net pot sa fac si din Canada, what a fuck...
  Reply With Quote
Old 28-11-2003, 18:42   #3
JohnnyBravo
upgraded version

JohnnyBravo's Avatar

pai nu?

Totusi, si afara este greu, nu umbla cainii cu covrigi in coada, dar cel putin poti sa iti faci si tu loc la o bucatica de paine pe munca cinstita...
Eu unul intentionez sa plec in .de ....am ramas placut impresionat de nivelul de civilizatie de acolo, incepand cu oamenii!

Pana o sa ma hotarasc, ca deh...mai am atractii in .ro, o sa aplic si anul asta la loterie.... mai ales ca de anul asta e prin sistem electronic si e mai comod...pentru unii
Old 28-11-2003, 18:58   #4
VIOREL67
pilot trolebuz

VIOREL67's Avatar

JB este mult de scris si putin de facut..
esti incantat de miraj...
nu este locul sa iti povestesc cum traiesc romanasi acolo.Filmul este film si realitatea este alta....
revin mai tarliu)(cand romtelecomul intra pe pretz mai mic la net) )
Old 28-11-2003, 19:17   #5
JohnnyBravo
upgraded version

JohnnyBravo's Avatar

sunt curios ce-o sa povestesti.

am zis ca nu umbla cainii cu covrigi in coada nici la ei....dar....acolo si un muncitor de rand poate duce o viata mai buna ca in .ro ! nu esti de acord? daca nu, toarna cat iti permite romtelecomu
Old 28-11-2003, 23:42   #6
_G_
Registered User

_G_'s Avatar

nu eu unu n-as merge, decat poate cu niste exceptii exeptionale (as fi atras de locuri biblice ceva in legatura cu religia.....sa nu o lungesc); sau sa merg la niste rude, prieteni adica sa am un "loc" acolo......
acolo ai pierde niste lucruri care poti sa le faci in tara, dar ai si castiga niste lucruri (din pacate cele castigate sunt mai putine decat cele pierdute )

o intrebare:
nu se poate acel "american dream" si in romania? (de fapt in orice tara?)
- eu unul, am de ceva timp idei (repet idei, nu vise) ma agit, ma tot "frec" si chiar cred ca peste un timp o sa reusesc ceva (poate chiar 100% din ceea ce mi-am propus, dar oricum o reusita)

PS:cum a zis viorel "este mult de scris si putin de facut"
PPS: urasc america si americanii
Old 29-11-2003, 02:09   #7
VIOREL67
pilot trolebuz

VIOREL67's Avatar

uite JB ce face batranul la o ora cand sensibilitatiile dorm
In primul rand sa spui ca vrei sa pleci in america ,este o chestie misto dar in primul rand hotaratoare pt. tine si familie.
Primul lucru este sa vizitezi in totalitate Europa..sa vezi in anumite orase linistea si siguranta de care tindem si ravnim.
Sa nu ocup spatiul si timpul vostru,cu experientele mele de Europa.
Am vazut america si cand prietenii de acolo m-au intrebat ce sentiment am...au ramas perplexi ca nu sunt incanta(daca vezi Europa nu ai motive sa ramai blocat)ok..este bine si frumos..dar,sa ajungi acolo chiar cu drept de munca este bine din punctul de vedere ca nu ai probleme cu autoritatile..DAR gandeste ca cum esti tu..disperat sunt acolo miiiiiiii.pleci cu suma de 5000.-10.000 us(bani aici dar si acolo)chiria cand incepi sa decartezi te apuca amocul,intretinerea la fel..si sa vezi tu ce inseamna in US sa ai cada sa faci cand ai chef o baie fierbinte...
Pana sa iti gasesti slujba...banii se duc cu viteza..castigi us..cheltui la fel..metroul 3us tigarile 5 us..si tot asa...mancarea intradevar este ieftina..dar ramai surprins cand acolo nu ai pe nimeni sa te ajute,chiar daca iti promit de acum..cand ajungi acolo iti dai seama ca timplu inseamna bani aia este AMERICA.
tunuri mu mai merg..au fost altii,munca ta care o faci si gandesti ca este nr.1 iti vei da seama ca vine un mexican si iti face treaba la juma de pretz..sa vezi ce maciuci le bagi in pas de salsa...
marea problema este comunitatea romana care este de kk ca peste tot in lume...macatorie...si durerea este ca esti SINGUR.
Am avut sansa si inca mai am(imi expira viza 2005)dar nu as da ce am aici pe o viata de acolo..nu realizezi cate am invata acolo in materie de comert si economie care daca ma duceam la facultate nu le prindeam.
Cine te angajeaza nu vede partea umana ci numai locomotorie..muncesti produci de 10.000 ii decarteaza 2500..nu exista scuza sau fofilare.Multi meseriasi cand pleaca de aici sau care viseaza sa ajung acolo spun..dastept ,meseriasi si ca romanul fac din kk bici si mai pocneste..VAX in totalitate,nimic mai neadevarart...au serviciile puse la punct de ramai crucit si chiar eu care aveam ceva tari batute la ora aia am ramas blocat.
ex.plecam in doua zile spre tara si urmatoarea zi imbarcam un GM jeep la NJ destinatie Constanta dar aveam o benga ca vreau masca fantomas pt. masinutza mea..si la ora cand mi sa nazarit era nu mai mult decat 3 dimineata..am sunat ,am comandat si dimineatza cand eram la cafea (7.30)mi-a sosit masca 1000us..scut si la obiect..ei nu eu...
Destul ..am evenimente multe si experienta multa...nu mai puneti botul la vrajala romanilor care vin aici din US si arunca trozneli cu vilele lor,poze cu masiniile lor si salarile imense..sunt in kk in datori daca maine ii da afara de la serviciul lor..nici opinci nu mai au sa vina pana aici..
revin ,oricum am scris destul si cred ca plictisesc..
Old 29-11-2003, 02:13   #8
VIOREL67
pilot trolebuz

VIOREL67's Avatar

am in vizor un orasel rural in Austria unde este un climat de bun simt,calm..intr-un cuvant basm..si o varianta mai aglomerata..Verona care chiar mi-a placut.
Imi place linistea ,climat sanatos si caldura in familie.
Old 29-11-2003, 12:02   #9
ulise
Jupan

america

vio,
am trait si eu 6 luni in manhattan...mi-a placut foarte mult,new york-ul e o lume in sine,diferit de restul americii,multimea de natii care animeaza new-york-ul,a dat nastere unei metropole colorate,cu o personalitate si o atmosfera inconfundabila.
"the big apple","the capital of the world","if you can make it there,you'll make it anywhere"...
eu am trait acolo o viata boema,de campus studentesc,bani putini,dar de ajuns,cine nu avea bursa era obligat sa lucreze ca "burger flipper"sau in pizzerii...e o viata dura,dar eu personal as da un loc de munca sigur din romania pe o viata dura in new york...probabil imi place aventura mai mult...
pt. mine new york-ul e cel mai frumos oras din lume,iar elvetia cea mai frumoasa tara din lume.

ps.:daca iti place linistea,vino in elvetia ca o sa-ti tziuie urechile de atata liniste (cand m-a vizitat frati-mi-u' cu un prieten mergeam pe munte ca sa facem gratar si sa ascultam muzica lautareasca la maxim)

Last edited by ulise : 29-11-2003 at 12:08.
ulise is offline   Reply With Quote
Old 29-11-2003, 12:26   #10
VIOREL67
pilot trolebuz

VIOREL67's Avatar

nu am ajuns in Elvetia dar banuiesc cu placere ce pot vedea..liniste si curatenie..
Marele mar putin cariat si ceva viermisori..
Ulise NY nu inseamna neaparat Manhattan...acolo poate ai norocul sa muncesti
Poate ai vazut ce este frumos..si nu ai vazut si saracia...eu unul am avut marele noroc sa fiu platit de aproape fiecare data cat un doctor stomatolog..cu totul ca nu scoteam incisivii nimanui ,pot spune ca stiu viata de noapte,luxul,dar am varsta cand ma uit (sau defect profesional)de jur inprejur.
Frate acolo se MUNCESTE si daca duminica mai am timp sa merg cu lucrurile la spalatorie ,pot spune ca acolo iti gasesti linistea..
oricum pt. mine si familie o varianta este Elvetia nicidecum AMERICA.
cat de laudata sau criticata este ,parerea mea personala este ca trebuie sa incerci..oriunde ,dar nu cu oricine
unii se adapteaza mai usor altii mai greu..totul depinde de tipul "somatic"
Sunt de fel mai aventurier si eu..stai linistit ca le-am incercat ...
Trece timpul ca nebunul......incercati fratiilor tot ce vreti ,faceti ce va inspira momentul..nu planificati ..ai prins ocazia..viteza..nu multe trenuri trec prin anumite gari.
Ce spun eu ,altul ..nu conteaza..voi sunteti singurii care riscati ..si tot voi puteti castiga..BINGO!
Old 29-11-2003, 12:39   #11
VIOREL67
pilot trolebuz

VIOREL67's Avatar

Inainte sa luati o decizie va dau un sfat din inima,care mie mi-a mers.
luati o hartie si puneti absolut toate punctele si atunci la final puteti decide ce si cum..daca nu riscati decat o suma mica ..merge....
nu riscati banutii..investiti ,rulatii ..si din castig incercati...nu cu munca se fac lovelele aici in Romania.
Munca este pt. tractoare.
Nu puneti botul la vrajala..ca din pacate aici avem oratori pe cm patrat destui
Nu platiti in avans,absolut NIMIC
Nimeni si minic sa nu va impresioneze...lipitoriile feminine dar mai ales masculine exista.
Sa nu va permiteti sa pierdeti absolut nici un banut!
Nu dati banii imprumut..chiar daca situatia merita...garantiile trebuiesc sa fie solvabile rapid si daca se poate in castig.
Mi-am permis sa arunc cateva reguli sau sfaturi,fara sa va cer acordul..viata este grea oricum..
Old 29-11-2003, 12:46   #12
VIOREL67
pilot trolebuz

VIOREL67's Avatar

ultimul post aici ca deja v-am plictisit
JB am cunostinte care au castigat loteria..au vandut totul ,casa ,masina mobila..au plecat si nu au rezistat decat 4 luni..acum stau la socrii...pacat
am un amic,care a intrat via Mexic(eu i-am facilitat plecarea) si acum este destul de bengos pe fapte si pe vazute..(a plecat in buzunar cu 1200us)culmea ca mai are doi ani si isi termina si rata la banca pt. casa,care oricum are inchiriate 2 apartamente din vila..
sunt cazuri reale ,iti spun depinde mult norocul,felul tau de a fi,experienta de viata..si multe altele.
Old 29-11-2003, 15:43   #13
JohnnyBravo
upgraded version

JohnnyBravo's Avatar

Viorel, am un unki in New York de vreo 20 de ani sa zicem... A stat in Bronx acu sta in Manhattan. Cand eram mic zicea lu mama ca n-o sa ma lase sa stau in .ro....sa termin eu liceul, facultatea si ma ia la el... Ei, am crescut, unkiu nu mai zicea nimic...de ce? pentru ca saracu traieste doar din ajutor social/somaj sau ce ajutor ia el acolo... Cand avea de lucru o ducea mai bine in sensul ca isi permitea si altceva decat mancare si keltuielile necesare supravietuirii... Deci e greu si acolo! Acum, sa-mi zica ca sa ma duc la el nu stiu daca m-as duce...am ambitia sa merg singur singurel si fara nici un ajutor....e o provocare pt mine!
Am fost cu cineva care a plecat in Canada definitiv si m-a lasat cu buza umflata....am zis ca o sa merg negresit in Canada!
Anul asta am cunoscut Germania, tata de mult ma tot batea la cap sa incerc sa imi gasesc de lucru in .de ca e aproape de casa, oameni civilizati, etc. Ei, acu pot sa ii dau dreptate....mi s-au spulberat gandurile de SUA, Canada sau altceva...Acolo lumea e f pestrita si lucreaza ca tractoarele cum zici tu... Germania mi s-a parut tara care mi se potriveste, in primul rand din puctul de vedere al oamenilor, al civilizatiei de acolo... Acolo vezi fete singure pe strada la ora 2 noaptea si n-au nici o treaba... Aici sau in State daca e sa ma gandesc la baietii de dupa blocuri ma cam lasa cu tremurici.... sa nu mai zic de curatenia si de mersul ca pe banda al lucrurilor care il vezi in .de ....

Am norocul ca sunt programator si nu ma leaga prea multe de .ro....de aia vreau sa plec.... dar nu acum! In vreo 2-3 ani...
Apoi cum zici tu, in .ro ca sa o duci bine tre sa te zbati, afaceri, etc....Eu nu-s genul asta....eu sunt genul care merge la birou, isi face treaba si dupa 8-9 ore pleaca acasa...Asta mi-e temperamentul...sunt o persoana linistita si n-am treaba cu nimeni...
Sora traieste in Elvetia de vreo 2 ani si munceste saraca de nu mai are timp sa se ingrijeasca pe ea.....cand am vazut-o cum arata mi s-a facut mila Dar, traieste mai bine acolo decat daca ar trai in .ro... Adevarul e ca nush cat mai rezista....

Amici iti faci oriunde....Prieteni buni, de incredere iti faci greu in .ro dar bare-mi acolo....dar asa cum am zis depinde de fiecare. Sunt destul de sociabil si nah imi pot gasi o gasca de dansatori cu care sa imi petrec timpul liber.... In rest....SANATATE sa fie!
Old 29-11-2003, 21:11   #14
VIOREL67
pilot trolebuz

VIOREL67's Avatar

pai JB la ce sti sa faci tot Europa este buna si apta sa te accepte..oriunde dar nu cauta tara latina
sfatul primit de la al tau tata este perfec..aproape de ro..este ideeal.
Eu deobicei o taiam in US in mai.iunie..trageam tare si cine maciuci pleca pe insula in Sardinia cu familia o luna in concediu ca boierul
senzatia care o ai cand ai loveaua si nu aici in afara este fantastica..Am avut o experienta neplacuta la o ruda in Italia cand eram vara nicunele in 93 si de atunci am jurat ca ma ...in ele de rude si mincinosi si cand plec in concediu plec ca un om care nu face compromisuri pt. familie .
Old 05-12-2003, 11:00   #15
mercutio
Lookin' better

mercutio's Avatar

Eu sunt genul care m-am profilat pe o meserie pe care nu prea o pot face in alta parte. Adica da, se poate, dar niciodata cu rezultatele de aici.
Pe langa asta, nici nu ma bate gandul sa plec. Nu sunt genul, ma leaga prea multe de tara.
Sigur, mi-ar placea sa am unde sa stau 1/2 din an in strainatate. As alege Portugalia sau Spania mai mult ca sigur. Oricum, Europa meridionala, pentru ca mie nu-mi plac nici nemtii, nici elvetienii.
Dar n-o sa emigrez decat, poate, prin forta lucrurilor. Ceea ce sper ca nu se va intampla niciodata.
Dar nici nu fac parte dintre cei care spun ca nu tre' sa plece tinerii din Romania, ci sa ramana aici sa urca tara pan' la cer...Nu...Fiecare sa incerce sa faca ce-i place, ceea ce-l face fericit. Daca vrei Elvetia, du-te.
Intotdeauna e mai bine sa regreti ca ai facut un lucru decat ca nu l-ai facut niciodata.
mercutio is offline   Reply With Quote
Old 10-12-2003, 14:08   #16
Simo
Registered User

Ca sa intru si eu in discutie...hm....
Sincera sa fiu nu cred ca as mai putea trai in Ro Da asa cum a zis Viorel comunitatea romina lasa de dorit nimeni nu te ajuta dar aici ai foarte multe posibilitati in primul rand daca ai acte iar daca nu muncesti si in cativa ani de zile platesti un avocat si ai acte daca lucrezi la o companie si estei cat de cat mai rasarit decat totii de aici ai sanse sa ai un salariu bun si sa fii respectat plus asigurare medicala ,plan de pensie etc cant te duci la doctor te trateaza super ca deh de la tine le vin banii ,cum am zis ai multe posibilitati dar trebuie sa muncesti in primii ani de zile sa tragi tare ca sa iti asiguri viitorul apoi ai o viata destul de comoda eu de exemplu de trei ani de zile sunt aici si am deschis bussines de cleaning cu o prietena si merge treaba ,sunt multumita si chiar daca da imi este dor de Ro nu cred ca as mai putea sa traiesc acolo in general aici romanii sunt mult mai "asezati" decat americanii deci vreau sa zic ca este greu primii ani dar daca iti planifici lucrurile poti avea o viata linistita .Noi cand am inceput plateam numai asigurarea medicala 500$ pe luna acum o avem free.So parerea mea este nu pierdeti sansa daca o aveti.
Simo is offline   Reply With Quote
Old 10-12-2003, 18:36   #17
JohnnyBravo
upgraded version

JohnnyBravo's Avatar

sansa :)

simo, cand imi faci chemare? sau nu ma infiezi?
Old 10-12-2003, 19:50   #18
VIOREL67
pilot trolebuz

VIOREL67's Avatar

una este sansa ..JB....ce spui tu lui Simo o dai cu norocul...
treci la munca bey..nu la vrajala...cum crezi ca sa construit capitalismul...
Old 10-12-2003, 21:10   #19
Simo
Registered User

Hei daca erai minor mai vorbeam si oricum te pun baby sitter la fetele mele hihihi dar cum zice Viorel trebuie sa muncesti daca vrei sa realizezei cevasi stii iti merge mineta sa te infiez sa profiti de pe munca mea mh??????
Old 10-12-2003, 21:27   #20
JohnnyBravo
upgraded version

JohnnyBravo's Avatar

nu, nu ca sa profit de munca ta, ci doar ca sa ajung acolo.. Apoi ma descurc eu....

baby-sitting is my best skill
Sa iti arat CV-ul ?

1991-1996: Am ingrijit de fratiorul meu mai mic
- l-am sters la fund
- l-am schimbat de hainele pline cu de toate
- i-am dat de mancare
- l-am plimbat cu caruciorul, irosindu-mi astfel o buna parte din timpul meu liber

1998-prezent: Din cand in cand dau meditatii aceluiasi fratior care acum e in clasa a 6-a (cred? )
- fac compuneri
- rezolv probleme la matematica
- desenez

Nah ce zici Simo, ma angajezi? imi trimiti un work permit?
un GREEEEEENCARD ?
Old 10-12-2003, 21:31   #21
Simo
Registered User

hihihi trebuie mai intai sa vad daca te plac fetitele mele apoi mai discutam
Old 10-12-2003, 21:38   #22
JohnnyBravo
upgraded version

JohnnyBravo's Avatar

pai e bine, ca sa vezi daca ma plac sau nu sunt 3 variante:
1. imi faci chemare si ma gazduiesti o saptamana (masa, casa + bani de buzunar )
2. vii cu ele in Timisoara
3. arata-le pozele mele , eventual suna-ma sa le spun o poveste, sau sa le cant
Old 10-12-2003, 21:41   #23
Simo
Registered User

vezi ca deviezi de la subiect ...... parca subiectul era hai sa emigram in America nu? pai chiar ai avut un scop cand ai scris subiectul dar lasa ca mai vorbim acum sa tratez cu sotul asta este partea cea mai grea nu crezi?
Old 10-12-2003, 21:47   #24
Dr.S.Damian

Ma scuzati ca intervin, dar la orice afacere se incheie pe aceasta pagina am 10%.
  Reply With Quote
Old 10-12-2003, 21:49   #25
Simo
Registered User

mai mai mai romanul este tot roman cum se iveste ocazia hop sa i-a 10 % pai eu cu ce mai ramin ?
Old 10-12-2003, 21:52   #26
JohnnyBravo
upgraded version

JohnnyBravo's Avatar

pai tu ramai cu serviciile mele, adica ale unei persoane cu experienta in babysitting si bonus, iti fac un program de antrenament!!

lol
Old 10-12-2003, 21:53   #27
VIOREL67
pilot trolebuz

VIOREL67's Avatar

JB tentat cv ai frate...
imi faci chemare(cu aia chiar poti sa te stergi la...)si chestia de bun simt afisata la ambasada este anuntul ala la genul ca chiar daca posezi viza ,asta nu iti da dreptul si de intrare pe teritoriul US daca ofiterii de la emigrare considera inoportun acest lucru...si la CV tau este clar
cu 10 %DOCTORE nu iti face planu..ca am o stanga la ambasada si daca nu primes si eu un procent ca dau de sase, JB are interzis..
JB ceva SOMALIA?
Old 10-12-2003, 22:02   #28
Simo
Registered User

So JB daca dai 10% domnului Doctor inca 10% lui VIorel atunci nu mai merita sa imi bat capul chiar nu merita numai sa te trimit la produs pe starda hopde aratat bine arati so ce iti mai trebuie cum sunt aici grasele ale de 300 pounds care au bani ce nu ti-ar comveni? aici se fac multi bani , sorry dar numai asa iti permiti sa mai dai comisioane..gata nu mai continui cu subiectul ca ....cine stie unde ajungem.
Old 11-12-2003, 00:11   #29
VIOREL67
pilot trolebuz

VIOREL67's Avatar

lasa Simo ca are de unde sa dea... ..dar sa nu intrebe nimeni din ce..ca atunci iese cu nasoleala
JB..promite frate la toata lumea ca are de luat...pana iti vezi cardul plin
Old 11-12-2003, 10:05   #30
JohnnyBravo
upgraded version

JohnnyBravo's Avatar

Quote:
Originally posted by Simo
So JB daca dai 10% domnului Doctor inca 10% lui VIorel atunci nu mai merita sa imi bat capul chiar nu merita numai sa te trimit la produs pe starda hopde aratat bine arati so ce iti mai trebuie cum sunt aici grasele ale de 300 pounds care au bani ce nu ti-ar comveni?

Pai bine Simo la de astea ma trimiti tu? Eu credeam ca ma trimiti la Angelina Jolie ca si ea am au auzit ca ar avea bani asa de doi covrigi si-un ceai dimineata si de-o slana cu ceapa seara.

Grase de 300lbs cu bani gasesc si in .ro

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules