Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > LA TACLALE - forum
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Rate Thread Display Modes
Old 12-07-2008, 10:14   #1
Nathalie
Registered User

Nathalie's Avatar

Wink hai sa mai vorbim despre....

...emigrare....

Ati risca totul si ati lua de la 0 singuri intr o alta tara?..Daca da, unde v ar placea sa traiti?

Eu am luat o de la 0...fara prieteni, fara sprijin, fara nimeni si nimic....si...fara compromisuri....

Consider ca m am integrat foarte bine si ca le am demonstrat "concetatenilor" ca Romania nu inseamna doar coruptie si tiganie.

Recunosc ca ma lovesc de rasismul oamenilor mai ingusti la minte si nu numai, dar am invatat sa ignor.

As vrea sa mai aud experiente...pareri...si as aprecia sa se respecte parerile (fara certuri si jigniri)...

Weekend placut!
Nathalie is offline   Reply With Quote
Old 12-07-2008, 10:39   #2
cezzz
Registered User

cezzz's Avatar

Mom mai am cate ceva de facut pe aici si de asta in acest mom nu as pleca nu din tara nici din bucuresti (permanent) vb. Probabil ca va venii si vremea cand voi trece granitele tarii in cautare de locuri noi, oameni noi, bani cu alta culoare Cat despre ce ai facut tu nathalie consider ca meriti tot respectul pt curajul si vointa de care ai dat dovada si mi-ar place sa povestesti despre plecarea ta(ce cum unde ) P.S tu esti in poza de la avatar?
Old 12-07-2008, 10:56   #3
erik
Registered User

Si eu am luat hotararea de a pleca din tara, ca urmare am un bilet de avion spre Marea Britanie peste 2 saptamani. Am intrat acolo la o facultate, pe care am de gand sa o termin si sa raman probabil definitiv. Singurul sprijin pe care il am - cel mai important de altfel - este cel financiar din partea parintilor, care sper ca o sa ma ajute la inceput. In rest, de la 0, cum spui tu... Dar sper sa iasa bine, sa ma acomodez, sa ma angajez undeva cat mai repede.
erik is offline   Reply With Quote
Old 12-07-2008, 12:04   #4
ioanna
Registered User

si eu as pleca din tara, dar undeva unde sa stiu ca munca mea e apreciata si unde stiu ca exprienta pe care am acumulat-o aici imi va fi de folos, nu vreau s-o iau de la 0, maturand strazile.....
ioanna is offline   Reply With Quote
Old 12-07-2008, 16:52   #5
bloc_party
Registered User

Nathalie, daca e asa cum scrii ...esti de apreciat.
De persoane care sa te judece in fct. rasa, orientare sexuala sau religie dai peste tot. Dar cum zicea Mark Twain: "All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure."
Eu nu as fi riscat sa plec din RO chiar de la 0 si fara sa stiu pe cineva, dar mai cunosc o persoana care a facut la fel ca tine, pe care o respect.
Cand zici de Romania multi se gandesc la tigani, si la Dracula ce-i drept .
Old 12-07-2008, 17:15   #6
JustMeAsIAm
Registered User

In gandirea mea de copil mic si prost , acu multi ani , cand de-a dreptul uram Romania , da ... plecam ... De multe ori ziceam ca plec , las tot , nu ma intereseaza , etc etc . Si cred ca , la cat eram de "prost" (imi fac complimente singur , stiu :P ) .. daca mi-ar fi zis unul sa plec , as fi plecat .

Si acuma urasc Romania , stati linistiti , nu tara ca atare , ci destule lucruri (care probabil gasim si in alte tari , mizerie , saracie , una alta , sunt constient de asta) , ci "prea iubitii" nostri conducatori . Era un banc care la inceput mi sa parut ok , dar dupa ce am realizat cat de adevarat este .... Nu il mai stiu exact , ceva de genu : Dumnezeu si Sfantul Petru . Se impart bogatiile fiecarei tari . In America ia din sac si arunca destule . In Germania la fel .. etc etc. Cand ajunge la Romania , ia sacul si il rastoarna . Sfantul Petru , vazand ca da atatea bogatii , zice : "Doamne , ce faci ?" , la care Dumnezeu : "Stai linistit , sa vezi ce conducatori le dau" .
Cam asa e cu noi , bogatii sunt destule , dar conducatori .. In fine , deviez de la subiect , poate exista deja , sau poate o sa facem un post despre politicienii din tara noastra .

Sa revin la subiect... as pleca doar la sigur in acest moment . Nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard (ceva de genu ) . Am deocamdata o casa , o masa , familie (adica parinti , nu sunt casatorit sau ceva de genu) . Sunt undeva la mijloc cu traiul , adica nu imi permit sa imi iau masini si nush ce , dar nici nu traies ca sa supravietuiesc . DEOCAMDATA imi ajunge asta, cand nu o sa imi mai ajunga , probabil ca voi renunta la ideea de a pleca dincolo NUMAI la sigur ... si ...

era sa uit .. felicitarile si respectul meu , Nathalie .

Last edited by JustMeAsIAm : 12-07-2008 at 17:27.
JustMeAsIAm is offline   Reply With Quote
Old 13-07-2008, 15:56   #7
Nathalie
Registered User

Nathalie's Avatar

Wink

Multumesc pt aprecieri (desi nu acesta a fost scopul deschiderii acestui subiect).

Cezz ..nu sunt eu cea din poza...

Inca din liceu mi am dorit sa studiez in alta tara, sa cunosc alte culturi si sa interactionez cu oameni crescuti si educati in alt sistem.

Am terminat liceul si dupa un doi de ani facultate, am hotarat sa plec.

Am avut un sprijin financiar din partea parintilor si......multa ambitie..poate prea multa

Sunt in Danemarca, studiez Sanatate si Nutritie + Lifestyle Coaching (mi am dorit inca din tara sa studiez in domeniul asta), deci sunt mai mult decat fericita si incantata pt oportunitatea asta.

Daca m as mandri cu ceva, m as mandri cu faptul ca nu am facut nici un compromis de nici o natura si nici nu am maturat strazile.

In tara merg mereu cu drag, sa mi vad familia si prietenii si sa ma aprovizionez cu fibrobar , insa nu ma voi intoarce niciodata definitiv (cel putin asa simt acum).

Erik....multa bafta iti doresc...nu cred ca sunt in masura sa dau sfaturi insa dupa experientele acumulate in 3 ani de zile, mi as permite sa ti spun ca cel mai important e sa ignori rasismul, de care te vei lovi mai mult ca sigur si ...sa ai mereu ambitie...sa intri pe geam, daca esti dat afara pe usa ...

Mai vreau pareri
Old 14-07-2008, 02:20   #8
BogdanMM
Registered User

BogdanMM's Avatar

si ce ar fi rau daca ``ai fi maturat strazile`` ... daca este bine platita... munca aceasta este la fel de onorabila ca si o munca ``intelectuala`` ....
Old 14-07-2008, 09:45   #9
ioanna
Registered User

asta am vrut si eu sa spun a matura strazile e mai ok decat orice altceva ce ar presupune sa iti negociezi demnitatea ca femeie.....orice munca e cinstita daca nu iti cere compromisuri
Old 14-07-2008, 10:33   #10
erik
Registered User

Quote:
Originally Posted by Nathalie
Multumesc pt aprecieri (desi nu acesta a fost scopul deschiderii acestui subiect).

Cezz ..nu sunt eu cea din poza...

Inca din liceu mi am dorit sa studiez in alta tara, sa cunosc alte culturi si sa interactionez cu oameni crescuti si educati in alt sistem.

Am terminat liceul si dupa un doi de ani facultate, am hotarat sa plec.

Am avut un sprijin financiar din partea parintilor si......multa ambitie..poate prea multa

Sunt in Danemarca, studiez Sanatate si Nutritie + Lifestyle Coaching (mi am dorit inca din tara sa studiez in domeniul asta), deci sunt mai mult decat fericita si incantata pt oportunitatea asta.

Daca m as mandri cu ceva, m as mandri cu faptul ca nu am facut nici un compromis de nici o natura si nici nu am maturat strazile.

In tara merg mereu cu drag, sa mi vad familia si prietenii si sa ma aprovizionez cu fibrobar , insa nu ma voi intoarce niciodata definitiv (cel putin asa simt acum).

Erik....multa bafta iti doresc...nu cred ca sunt in masura sa dau sfaturi insa dupa experientele acumulate in 3 ani de zile, mi as permite sa ti spun ca cel mai important e sa ignori rasismul, de care te vei lovi mai mult ca sigur si ...sa ai mereu ambitie...sa intri pe geam, daca esti dat afara pe usa ...

Mai vreau pareri

Mersi, ambitie am destula, nu cred ca e o problema. Cat despre rasism, cred ca stiu sa ma fac respectat...
erik is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2008, 12:10   #11
Nathalie
Registered User

Nathalie's Avatar

Cineva a mentionat ca nu ar lua de la 0, maturand strazile.

Nu am vrut sa dau de inteles ca nu ar fi o munca onorabila ci doar ca nu am facut asta desi am luat o de la 0.

Impart aceeasi idee : orice munca e onorabila in conditiile in care e cinstia si demnitatea nu e patata.
Old 14-07-2008, 14:15   #12
ioanna
Registered User

da, eu am zis ca nu as vrea sa o iau de la 0 in alte tari maturand starzile, dar m-am referit la faptul ca nu vreau sa nu fie luata in considerare exprienta pe care o am aici in Romania
Old 14-07-2008, 14:28   #13
bloc_party
Registered User

ioanna, eu cred ca ai fi apreciata dincolo mai mult, mai ales dc ai si experienta.
+ ca traiul zic eu ca e mai bun...acu depinde de fiecare
Old 14-07-2008, 14:35   #14
ioanna
Registered User

Eu si pr meu am vrea sa ne stabilim in America (el mai ales vrea), insa sunt constienta ca viata nu e usoara niciunde, dimpotriva, insa mai e si teama de necunoscut, teama de esec etc care sunt primele bariere pe care cel care vrea sa-si schimbe radical viata trebuie sa le invinga. El are prieteni acolo care s-au stabilit acolo, desi le-a fost f greu initial si au plecat si singuri. E nevoie de putere psihica multa sa o iei de la 0, sa nu ai interactiuni sociale cu nimeni, sa nu ai posibilitatea de a vb in limba ta si multe alte detalii pe care nu le luam poate in considerare foarte mult cand ne gandim sa ne mutam in alte strainatate.
Old 14-07-2008, 14:42   #15
bloc_party
Registered User

In America nu e chiar asa roz, cum crede lumea, mai ales dc pleci de la 0 si nu ai nici un contract stabilit de la inceput.
Prietenii te pot ajuta ce-i drept, dar uneori doar vor sa para ca te ajuta . Nu e chiar asa imp. daca vb sau nu limba ta, ca in State se vb engleza.
Cel mai greu e cand esti intr-o tara si nu intelegi deloc limba cand mergi la cumparaturi, pe strada si numai la lucru sa poti vb engleza...
Old 14-07-2008, 16:50   #16
Hel
Registered User

Hel's Avatar

Mai ales sub noua legislatie the patriot act, impusa dupa 9/11, si cu haosul asta de pe piata imobiliara de credite pe care federal reserve il creaza.
-A man should be upright, not kept upright.
-The purpose of life is not to be on the side of the majority, but to escape the ranks of the insane.
~Marcus Aurelius

Hel is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2008, 16:59   #17
Nathalie
Registered User

Nathalie's Avatar

Cam asa s a intamplat in cazul meu...nu intelegeam absolut nimic (daneza e o limba foarte grea)...insa toata lumea vorbeste engleza asa ca pot spune ca a fost un avantaj..dar pe parcurs am invatat si daneza...

Asa este.E nevoie de un psihic puternic si de o vointa si tarie de fier. Nu ma sfiez sa recunosc ca au existat momente in care simteam ca nu voi reusi sa raman pe acest drum dar ambitia a fost mai puternica decat teama de esec.

Cred cu tarie in ideea ca, daca iti doresti ceva cu adevarat, nu exista piedici.(si aici ma refer la lucrurile realizabile).Daca stii ce vrei si incerci sa gasesti solutii, e imposibil sa nu resusesti.

America nu ma atrage.Sistemul social e la pamant si imi displace ideea de a observa diferentele financiare.(cersetori/super bogatasi)
Old 14-07-2008, 17:23   #18
bloc_party
Registered User

E grea daneza , dar nici ceha nu-i f usoara
Si eu zic ca dc vrei ceva cu adevarat poti sa reusesti, dar cand vezi ca te impiedici de una, alta...mai apar ceva depresii , doar tre sa stii sa le depasesti.
Nici pe mine nu am atrage America , prefer Europa...dar momentan nu m-as intoarce in RO in afara de parinti pt nimic.
Old 14-07-2008, 17:46   #19
Nathalie
Registered User

Nathalie's Avatar

Asa simt si eu...pt parinti si prieteni...si atat...

In cat timp ai reusit sa inveti ceha?...Ma rog..sa intelegi si sa poti comunica...in definitiv, vom avea mereu de invatat..cuvinte noi, expresii, etc..
Old 15-07-2008, 09:19   #20
bloc_party
Registered User

sincer iti zic ca nici n-am invatat-o (numa ceva basic) ...shame on me ..i know ...am preferat sa invat un pic germana si italiana decat ceha(care mi se pare un pic imposibila). Desi mi-ar prinde bine sa stiu ma descurc si fara .
Old 05-10-2008, 21:13   #21
Nathalie
Registered User

Nathalie's Avatar

Wink

Cum e cu ceha?...ai trecut de la basic la incepatori?
Old 06-10-2008, 11:10   #22
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Nu am avut niciodata intentia de a parasi Romania pentru conditii de trai mai bune. Nici pentru o cariera intr-un anumit domeniu. Cunosc foarte multe exemple de oameni care au ridicat mici regate din nimic. Oameni care nu isi permiteau sa bea berea decat in doi, oameni care mancau de pe o zi pe alta. Daca poti munci si ai un intelect care sa te ajute sa-ti atingi scopul...eu cred ca poti reusi. Personal am fost pus in diverse situatii care imi ofereau perspectiva unui job bun si sigur in Germania sau Austria. In acelasi timp se ivea ideea unei afaceri in Romania, mai nesigura, mai subreda...cu mari semne de intrebare. Am acceptat provocarea de a ramane in tara si a incerca sa fac ceva aici. Am esuat...odata...de doua ori...dar pana la conditiile nefaste din Romania am avut puterea de a recunoaste unde am gresit eu in afacere. Si cred ca daca nu greseam acum ar fi mers. Consider ca daca exista o "cheie a succesului", aceea nu este de a parasi un loc nesigur si neprimitor pentru un taram unde "curge lapte si miere" sau macar unde toate par ori sunt mai "roz" la un anumit moment dat, ci de a ramane si a face tot ce se poate pentru a schimba ceea ce nu merge. Imi place sa vad cum evreii sau japonezii si-au transformat nisipurile in cele mai roditoare culturi de legume. Ei nu au fugit sa faca agricultura pe malul Nilului. In Romania avem aur peste tot dar ne batem joc de el. Asteptam sa ne dea sau sa ne faca cineva. Politicienii sunt de vina, coruptia...oamenii...dar noi ce facem in timpul asta in afara de a ne plange? In scoli nu se mai face carte, nu mai exista seriozitate...dar cat timp am investit din viata noastra pentru studiu individual? Avem coruptie...dar noi de cate ori am dat spaga?

In fine, sunt multe de spus. Randurile de mai sus exprima punctul meu de vedere, fara a absolutiza nimic. Ii felicit pe cei care au reusit aici sau oriunde in alta parte. Nu reusita unui trai mai bun ci reusita visului implinit.

PS:Data viitoare cand nu imi va iesi ceva, cand voi fi nemultumit de Romania, nu ma voi gandi sa plec. Voi urca in munti ca de obicei, voi face escalada cu prietenii pe vre-un versant sau vre-o rapa, voi bate carari de munte pana imi va veni mintea la cap apoi o voi lua de la inceput. TREBUIE SA IASA!
Alex Popescu is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2008, 19:03   #23
Nathalie
Registered User

Nathalie's Avatar

Quote:
Originally Posted by Alex Popescu
Nu am avut niciodata intentia de a parasi Romania pentru conditii de trai mai bune. Nici pentru o cariera intr-un anumit domeniu. Cunosc foarte multe exemple de oameni care au ridicat mici regate din nimic. Oameni care nu isi permiteau sa bea berea decat in doi, oameni care mancau de pe o zi pe alta. Daca poti munci si ai un intelect care sa te ajute sa-ti atingi scopul...eu cred ca poti reusi. Personal am fost pus in diverse situatii care imi ofereau perspectiva unui job bun si sigur in Germania sau Austria. In acelasi timp se ivea ideea unei afaceri in Romania, mai nesigura, mai subreda...cu mari semne de intrebare. Am acceptat provocarea de a ramane in tara si a incerca sa fac ceva aici. Am esuat...odata...de doua ori...dar pana la conditiile nefaste din Romania am avut puterea de a recunoaste unde am gresit eu in afacere. Si cred ca daca nu greseam acum ar fi mers. Consider ca daca exista o "cheie a succesului", aceea nu este de a parasi un loc nesigur si neprimitor pentru un taram unde "curge lapte si miere" sau macar unde toate par ori sunt mai "roz" la un anumit moment dat, ci de a ramane si a face tot ce se poate pentru a schimba ceea ce nu merge. Imi place sa vad cum evreii sau japonezii si-au transformat nisipurile in cele mai roditoare culturi de legume. Ei nu au fugit sa faca agricultura pe malul Nilului. In Romania avem aur peste tot dar ne batem joc de el. Asteptam sa ne dea sau sa ne faca cineva. Politicienii sunt de vina, coruptia...oamenii...dar noi ce facem in timpul asta in afara de a ne plange? In scoli nu se mai face carte, nu mai exista seriozitate...dar cat timp am investit din viata noastra pentru studiu individual? Avem coruptie...dar noi de cate ori am dat spaga?

In fine, sunt multe de spus. Randurile de mai sus exprima punctul meu de vedere, fara a absolutiza nimic. Ii felicit pe cei care au reusit aici sau oriunde in alta parte. Nu reusita unui trai mai bun ci reusita visului implinit.

PS:Data viitoare cand nu imi va iesi ceva, cand voi fi nemultumit de Romania, nu ma voi gandi sa plec. Voi urca in munti ca de obicei, voi face escalada cu prietenii pe vre-un versant sau vre-o rapa, voi bate carari de munte pana imi va veni mintea la cap apoi o voi lua de la inceput. TREBUIE SA IASA!

Si inca o data tin sa subliniez ca nu e vrb de bani ....
Old 07-10-2008, 15:17   #24
AirDany
Registered User

AirDany's Avatar

Quote:
Originally Posted by bloc_party
sincer iti zic ca nici n-am invatat-o (numa ceva basic) ...shame on me ..i know ...am preferat sa invat un pic germana si italiana decat ceha(care mi se pare un pic imposibila). Desi mi-ar prinde bine sa stiu ma descurc si fara .
"Infinitatea este facuta pentru cei ca mine, care doresc sa invete limba germana." (Mark Twain). Ai invatat germana si n-ai reusit o "amarata" de ceha?
Old 08-10-2008, 10:48   #25
bloc_party
Registered User

am invatat germana in faculta, dar ceha sincer nu ma prea atrage . Daca o sa decid sa raman mai multi ani aici atunci am sa invat un pic mai mult
Old 19-10-2008, 17:17   #26
latrau
Registered User

latrau's Avatar

Quote:
Originally Posted by Nathalie
...emigrare....

Ati risca totul si ati lua de la 0 singuri intr o alta tara?..Daca da, unde v ar placea sa traiti?

Eu am luat o de la 0...fara prieteni, fara sprijin, fara nimeni si nimic....si...fara compromisuri....

Consider ca m am integrat foarte bine si ca le am demonstrat "concetatenilor" ca Romania nu inseamna doar coruptie si tiganie.

Recunosc ca ma lovesc de rasismul oamenilor mai ingusti la minte si nu numai, dar am invatat sa ignor.

As vrea sa mai aud experiente...pareri...si as aprecia sa se respecte parerile (fara certuri si jigniri)...

Weekend placut!
despre ce tara e vorba unde ai luat-o de la 0?
Old 21-10-2008, 18:22   #27
Nathalie
Registered User

Nathalie's Avatar

Quote:
Originally Posted by latrau
despre ce tara e vorba unde ai luat-o de la 0?

Danemarca
Old 27-10-2008, 19:46   #28
gerula dacul
Registered User

gerula dacul's Avatar

Eu nu voi pleca din aceasta tara, mai ales din Ardeal.

http://www.youtube.com/watch?v=7NwVwUQftws
gerula dacul is offline   Reply With Quote
Old 27-10-2008, 19:59   #29
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Quote:
Originally Posted by gerula dacul
Eu nu voi pleca din aceasta tara, mai ales din Ardeal.

http://www.youtube.com/watch?v=7NwVwUQftws

de ce?
Alex Popescu is offline   Reply With Quote
Old 27-10-2008, 20:19   #30
gerula dacul
Registered User

gerula dacul's Avatar

1) Deoarece aici m-am nascut si aici ma simt bine.
2) Deoarece am fost in strainatate si am sa mai merg la anul timp de cateva luni si stiu ca niciunde nu e ca acasa.
3) Deoarce sunt mandru ca sunt roman, dar mai ales ca sunt roman ardelean.
4) Deoarece m-am indragostit de regiunea in care m-am nascut si de oamenii de aici, ciocoflenderii mei ardeleni . Vara asta am fost plecat mai mult timp undeva in sudul Romaniei, unde am observat ca majoritatea oamenilor sunt meschini si parsivi. Chestia asta mi-a lasat un gust amar in gura. Cand m-am urcat in trenul Bucuresti - Cluj si am vazut controlorul, un ardelean rosu in obraji, cu burta, care mi-a zis "no lasa ca nu-i bai" cand i-am spus ca nu am legitimatia de student la mine (pt bilet), doar carnetul, s-a facut inima in mine cat un munte. Mi-am zis in gand : "in sfarist acasa"
5) Deoarece Ardealul (si Bucovina) e pamantul stramosesc al romanilor, asa cum a recunoscut si Imparatul Franz Josef si e de datoria noastra sa-l pastram al nostru.

Exceptand considerentele economice, voi de ce vreti sa plecati din tara?
gerula dacul is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules