Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > LA TACLALE - forum
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Rate Thread Display Modes
Old 02-10-2008, 07:58   #121
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

mantuirea sufletului.
Alex Popescu is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2008, 09:06   #122
diavolitza
Registered User

nimeni nu stie ce se afla in viitor sau in viata de dupa moarte, daca exista asa ceva, nu e cazul sa privim viata ca o numaratoare inversa, mai avem de trait atat...unii din noi poate nici nu vor prinde anul 2018, traieste viata asa cum ar fii ultima zi.....
diavolitza is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2008, 09:29   #123
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Quote:
Originally Posted by diavolitza
nimeni nu stie ce se afla in viitor sau in viata de dupa moarte, daca exista asa ceva, nu e cazul sa privim viata ca o numaratoare inversa, mai avem de trait atat...unii din noi poate nici nu vor prinde anul 2018, traieste viata asa cum ar fii ultima zi.....

in principiu sunt de acord. o intrebare imi permit: ce intelegi prin a trai viata asa cum ar fi ultima zi?
Old 02-10-2008, 09:56   #124
Hel
Registered User

Hel's Avatar

Mantuirea sufletului e o sansa, DOAR pt cel ce crede in mantuire si implicit suflet. Dar va asigur ca a sta toata ziua inchis in casa, facand matanii nu este calea spre mantuire. A sta exilati cu frica de judecata de apoi este exact ceea ce vor stapanii nostri. Buddha a spus ca NIMENI nu te va salva, doar tu te poti salva. Este foarte simplu, dpdv dialectic istoria este doar lupta dintre varii clase sociale pt dominatie, in diferite timpuri. Mai precis de la descoperirea agriculturii incoace, aceste lupte persista si azi. Si asta a spus-o pt prima oara Engels. Teoria luptei de clasa este dovedita nu numai de istorie, ci si de prezent. (conflictul dintre capital si munca, conflictul dintre detinatorul mijloacelor de procutie, si cei ce le folosesc pt a produce bunuri si servicii). Ca sa fac o scurta schita cronologica, Biserica->Stat=>Monarhie absolutista->Burghezia decide ca poate stapanii singura clasa muncitoare fara ajutorul bisericii, datorita progresului stiintific, si datorita disparitiei superstitiilor religioase; Astfel monarhul este spanzurat, iar o noua forma statala ia fiinta republica democrata, statul laic (vezi revolutia franceza)->Teoreticienii Marx si Engels pun bazele comunismului stiintific (comunismul utopic este mult mai vechi) [Iata ce zice Engels despre revolutia franceza, desprea adoptarea formei statale de republica “People think they have taken quite an extraordinarily bold step forward when they have rid themselves of belief in hereditary monarchy and swear by the democratic republic. In reality, however, the state is nothing but a machine for the oppression of one class by another, and indeed in the democratic republic no less than in the monarchy.”]->Efectele globalizarii devin simtite de toate tarile, iar singura cale pt ca burgheziile diverselor tari sa castige una impotriva celeilalte, este prin a crea Novus Ordo Seclorum (Noua ordine mondiala), (citat din Franklin D Roosevelt "They who seek to establish systems of government based on the regimentation of all human beings by a handful of individual rulers call this new order. This is not new and it is not order")->imperialismul si colonialismul din trecut fauresc fascismul->Dupa ce-l de-al doilea razboi mondial, Germania pierde razboiul, insa fascismul il castiga. (George Carlin vorbeste de lupta de clasa si fascismul in SUA http://www.youtube.com/watch?v=VOWe4-KXqMM)->???
-A man should be upright, not kept upright.
-The purpose of life is not to be on the side of the majority, but to escape the ranks of the insane.
~Marcus Aurelius

Hel is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2008, 11:01   #125
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

chestia cu inchisul in casa si mataniile pentru mantuire...de unde ai scos-o?

referitor la restul textului...este o parte dintr-un fenomen mult mai complex. comunismul a fost un experiment. s-au reunit proletarii din toate tarile si...ce? au ajuns muncitorii in functii de conducere. rezultatul...il stim toti. intre timp "baietii veseli" si-au vazut de treaba. faptul ca se lucreaza intens pentru a isi atinge scopul (aducerea omenirii in robire sub un singur conducator) este iarasi evident pentru cei ce studiaza problema si pune mari semne de intrebare celor care pana acum au considerat nebunie subiectul.

referitor la ideile preconcepute referitor la suflet, lumea de dincolo, mantuire...este mult de discutat. vreau sa atrag atentia ca BIBLIA, cartea de fundament a crestinismului ne prezinta in Evanghelii, si acum ma rezum doar la cea a lui Ioan, pasaje in care Mantuitorul atrage atentia ca "Imparatia lui Dumnezeu este in sufletul omului" nu "acolo sau dincolo". iar despre suflet...nu stiu daca avem o definitie exacta. il putem privi ca pe o entitate sau ca pe un fenomen sau componenta psihica.

Cu privire la ceea ce a spus Buddha, intr-adevar, este punctul de vedere al acestui curent de gandire. In contradictie, crestinismul desi ne indeamna la o actiune intensa de purificare spirituala ne atrage atentia asupra faptului ca mantuirea nu o putem obtine decat prin voia divina indiferent ce am face. un sfant sau un criminal pot pasi simultan in rai. conditii esentiale - iubirea si credinta.
Old 02-10-2008, 12:27   #126
Hel
Registered User

Hel's Avatar

Quote:
Originally Posted by Alex Popescu
chestia cu inchisul in casa si mataniile pentru mantuire...de unde ai scos-o?

referitor la restul textului...este o parte dintr-un fenomen mult mai complex. comunismul a fost un experiment. s-au reunit proletarii din toate tarile si...ce? au ajuns muncitorii in functii de conducere. rezultatul...il stim toti. intre timp "baietii veseli" si-au vazut de treaba. faptul ca se lucreaza intens pentru a isi atinge scopul (aducerea omenirii in robire sub un singur conducator) este iarasi evident pentru cei ce studiaza problema si pune mari semne de intrebare celor care pana acum au considerat nebunie subiectul.

referitor la ideile preconcepute referitor la suflet, lumea de dincolo, mantuire...este mult de discutat. vreau sa atrag atentia ca BIBLIA, cartea de fundament a crestinismului ne prezinta in Evanghelii, si acum ma rezum doar la cea a lui Ioan, pasaje in care Mantuitorul atrage atentia ca "Imparatia lui Dumnezeu este in sufletul omului" nu "acolo sau dincolo". iar despre suflet...nu stiu daca avem o definitie exacta. il putem privi ca pe o entitate sau ca pe un fenomen sau componenta psihica.

Cu privire la ceea ce a spus Buddha, intr-adevar, este punctul de vedere al acestui curent de gandire. In contradictie, crestinismul desi ne indeamna la o actiune intensa de purificare spirituala ne atrage atentia asupra faptului ca mantuirea nu o putem obtine decat prin voia divina indiferent ce am face. un sfant sau un criminal pot pasi simultan in rai. conditii esentiale - iubirea si credinta.
Cu partea cu iubirea sunt de acord, insa cu credinta nu prea sunt. In primul rand trebuie sa intelegem de ce natura este acea credinta, dar daca te referi la speranta, sa stii ca nu poti fi sigur ca merita sa traiesti pt ceva, daca nu esti pregatit sa mori pt acel ceva, si cum spunea si marele Ernesto Guevara de la Serna, revolutia nu daine in vorbe de a trai pt ea, ci dainuie in inima celui ce e pregatit sa moara pt ea. Multi oameni il vad pe Iisus nu ca un pacifist, ci ca un revolutionar, Hugo Chavez e unul dintre acestia. Pacifismul este un element contrarevolutionar, fiindca promoveaza noncombatul, iar consecinta acestuia este consolidarea puterii opresive deja stabilite. Lao Tzu spre exemplu in lucrarea sa Tao Te Ching (lucrare cu cele mai multe traduceri, pe locul 2 dupa biblie) lasa cale libera luptei asupritilor impotriva asupritorilor. Aveti aici un link catre opera sa http://www.marxists.org/reference/ar...hing/index.htm e impartita in 2 capitole Tao si Te.
-The purpose of life is not to be on the side of the majority, but to escape the ranks of the insane.
~Marcus Aurelius

Old 02-10-2008, 12:48   #127
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Iisus este greu de inteles. si mai ales de acceptat. desi revolutionar in fapt, el nu a incurajat revolutiile (sociale). transformarea interioara pe care o propune este extraordinar de grea datorita paradoxurilor. a fi crestin nu cred ca inseamna sa stai inchis in casa, sa faci metanii si sa urmaresti infrigurat orice pala de vant. personal (nu imi impun modul de vedere) am gasit o excelenta descriere a modelului actual de viata crestina in opera JURNALUL FERICIRII a lui Steinhardt. cei ce au studiat Biblia, cei ce au incercat modelul existentei ca si crestin trebuie sa studieze si aceasta carte a lui Steinhardt. Sa fii crestin doare, si inca rau de tot, dar...intotdeauna moneda are doua fete - fie ca putem constientiza, fie ca nu. in momentul in care te decizi sa devii crestin in sensul adevarat trebuie sa fii pregatit de moarte pentru ca intri in razboi cu lumea. Spunea Iisus: "lumea va va ura pe voi". ei bine, oameni cu care ieri beai, mancai...radeai, sunt in stare sa iti ia beregata daca incerci sa faci pasul. de ce? greu de raspuns. dar este un fapt in sine. in genere, se considera ca evolutia este un act dureros. ca si crestin...martirii pot explica mai bine cat de rau poate durea.

revenind la tema topicului si anume Apocalipsa...avem ceva solutii? se intrazaresc sperante? Biblia? Nostradamus? ...cei 1000 de ani de pace pana la descatusarea diavolului? pacea de dupa cel de-al treilea razboi mondial? se aude ceva? stie cineva? ce putem face acum?
Old 02-10-2008, 12:51   #128
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

inca o curiozitate (pentru cei mai varstnici): simtiti condensarea timpului?
Old 02-10-2008, 13:02   #129
Hel
Registered User

Hel's Avatar

Quote:
Da.
~Marcus Aurelius

Old 02-10-2008, 14:12   #130
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Quote:
Originally Posted by Hel
Da.

subiectiv sau legat de Rezonanta Schumann? poti demonstra obiectiv?
Old 02-10-2008, 14:48   #131
ciupanezu
Registered User

ciupanezu's Avatar

Send a message via Yahoo to ciupanezu
Quote:
nu sunt varstnic..dar daca te referi la faptul ca timpul trece mai repede ca niciodata eu simt.cineva imi spunea ca o ora la scoala mi se pare o zi iar o ora cu o fata mi se pare un minut.avea dreptate.dar aici nu e vorba de perceptie.timpul trece mai repede ca niciodata!pana si scoala trece repede!
Old 02-10-2008, 14:52   #132
ciupanezu
Registered User

ciupanezu's Avatar

Quote:
Iisus este greu de inteles. si mai ales de acceptat. desi revolutionar in fapt, el nu a incurajat revolutiile (sociale). transformarea interioara pe care o propune este extraordinar de grea datorita paradoxurilor. a fi crestin nu cred ca inseamna sa stai inchis in casa, sa faci metanii si sa urmaresti infrigurat orice pala de vant. personal (nu imi impun modul de vedere) am gasit o excelenta descriere a modelului actual de viata crestina in opera JURNALUL FERICIRII a lui Steinhardt. cei ce au studiat Biblia, cei ce au incercat modelul existentei ca si crestin trebuie sa studieze si aceasta carte a lui Steinhardt. Sa fii crestin doare, si inca rau de tot, dar...intotdeauna moneda are doua fete - fie ca putem constientiza, fie ca nu. in momentul in care te decizi sa devii crestin in sensul adevarat trebuie sa fii pregatit de moarte pentru ca intri in razboi cu lumea. Spunea Iisus: "lumea va va ura pe voi". ei bine, oameni cu care ieri beai, mancai...radeai, sunt in stare sa iti ia beregata daca incerci sa faci pasul. de ce? greu de raspuns. dar este un fapt in sine. in genere, se considera ca evolutia este un act dureros. ca si crestin...martirii pot explica mai bine cat de rau poate durea.

revenind la tema topicului si anume Apocalipsa...avem ceva solutii? se intrazaresc sperante? Biblia? Nostradamus? ...cei 1000 de ani de pace pana la descatusarea diavolului? pacea de dupa cel de-al treilea razboi mondial? se aude ceva? stie cineva? ce putem face acum?
Asteptam..si vedem cu ochii nostri ceea ce urmeaza.Spune concret cum crezi ca ne mantuim?sau tu cum procedezi.stiti ca este vorba aia "cand cineva iti da o palma sa intorci si obrazul celalalt".ce facem?poate fi si asta o cale spre mantuire.
Old 02-10-2008, 15:39   #133
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Quote:
Originally Posted by ciupanezu
Asteptam..si vedem cu ochii nostri ceea ce urmeaza.Spune concret cum crezi ca ne mantuim?sau tu cum procedezi.stiti ca este vorba aia "cand cineva iti da o palma sa intorci si obrazul celalalt".ce facem?poate fi si asta o cale spre mantuire.

mantuirea este cea mai delicata problema a omului. dar calea mea nu poate fi si calea ta sau invers. in sens strict crestin, nu exista "tehnici de mantuire". subiectivismul si multitudinea de interpretari ce apar din studiul crestinismului ca fenomen si a BIBLIEI ca si carte fundamentala sunt nu pentru a incurca ci pentru a lasa tuturor o poarta deschisa catre telul comun. mai mult decat efortul personal este HARUL. iar acesta nu se poate lua, capata, obtine. el este dincolo de puterea omului. dar sa spunem ca o dorinta mare de mantuire si o "sete" de indumnezeire pot atrage Harul. il pot...polariza daca nu ma exprim gresit.

religiile si curentele spirituale orientale au in schimb tehnici de evolutie spirituala. dar nu este aici locul pentru o asemenea discutie si cred ca nici persoane avizate sa ofere o informatie corecta si obiectiva.
Old 02-10-2008, 19:31   #134
mihai79
Registered User

Quote:
Originally Posted by Stefy
Asa au zis si ca in 2007 va fi nu stiu ce cutremur de grad mare si vom disparea (cel putin in romania), parca au mai zis ceva de 2012 ca ne va lovi nu stiu ce asteroid de ne face zob. Chesti, chesti, tot Dumnezeu cand vrea sa ne ia ne ia pe toti.
ca bine zici
mihai79 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2008, 21:55   #135
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Hel, ce solutie vezi la actuala stare de fapt a umanitatii si la problema noastra?
Old 03-10-2008, 09:10   #136
diavolitza
Registered User

Quote:
in principiu sunt de acord. o intrebare imi permit: ce intelegi prin a trai viata asa cum ar fi ultima zi?

sa lasi deoparte grijile cotidiene, orice problema are o rezolvare si timpul e cel mai bun medic...sa faci ce vrei si neaparat ce ti-ai propus in viata...
diavolitza is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2008, 09:23   #137
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Quote:
Originally Posted by diavolitza
sa lasi deoparte grijile cotidiene, orice problema are o rezolvare si timpul e cel mai bun medic...sa faci ce vrei si neaparat ce ti-ai propus in viata...
personal, dac as sti ca azi este ultima zi din viata mea as...lua un shake cu zer de dimineata, as scoate cainele la plimbare (are si el nevoi chiar in ultima mea zi....nu? ), m-as intoarce pentru o masa mai consistenta , apoi as pleca la treburile mele. s.a.m.d.
Old 03-10-2008, 11:55   #138
ciupanezu
Registered User

ciupanezu's Avatar

buna idee!
Old 03-10-2008, 18:31   #139
ciupanezu
Registered User

ciupanezu's Avatar

si ce este pana la urma condenstarea timpului?ce presupune?ce demonstreaza existenta ei?
Old 03-10-2008, 19:20   #140
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

te referi la timpul subiectiv sau la cel obiectiv, masurabil?
Old 03-10-2008, 21:03   #141
ciupanezu
Registered User

ciupanezu's Avatar

nu stiu exact..ma refer la ambele.
Old 03-10-2008, 21:17   #142
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Quote:
Originally Posted by ciupanezu
nu stiu exact..ma refer la ambele.

pai despre timpul obiectiv ai postat chiar tu pe topic (constanta Schumann) iar despre cel subiectiv...ai fost indragostit vre-odata?
Old 03-10-2008, 22:27   #143
ciupanezu
Registered User

ciupanezu's Avatar

hmm..am fost poate nu stiu!stiu ca timpul trece mai repede.dar acum chiar trece mai repede chiar daca nu sunt.si voi simtiti ca timpul trece mai repede..si nu ca ati fi indragostiti!?
Old 04-10-2008, 16:21   #144
Hel
Registered User

Hel's Avatar

Quote:
Hel, ce solutie vezi la actuala stare de fapt a umanitatii si la problema noastra?
Umanitatea este impartita in clase sociale, statul este mecanismul prin care o clasa sociala o domina pe cealalta, din pacate dealungul istoriei, cei putini i-au dominat pe cei multi. Pana cand clasa muncitoare nu va deveni constienta de potentialul sau, si de locul ingrat pe care il are in istorie, umanitatea este sortita sclaviei, de catre cei putini, cei inumani. Este nevoie de un front comun intre nationalisti si socialisti, un potential aliat pt miscari revolutionare, in toate tarile, il reprezinta biserica, doar daca aceasta va inceta sa mai planga si sa se zbata pt vechea ei pozitie dominanta din istorie alaturi de burghezie, doar daca vor renunta la noncombat, si la proponentii vechii oranduiri (monarhistii convinsi), atunci putem vorbi de solutii. As mai adauga ca trebuie facuta distinctie intre nationalistii de tip Corneliu Zelea Codreanu si nationalistii de tip Gheorghe Gheorghiu Dej, si distinctie intre adevaratii socialisti (marxisti) si socialistii de caviar (social-democratii).
http://farm1.static.flickr.com/174/4...c565bf7251.jpg
~Marcus Aurelius

Old 04-10-2008, 17:02   #145
nike00
Registered User

Quote:
Originally Posted by Hel
Umanitatea este impartita in clase sociale, statul este mecanismul prin care o clasa sociala o domina pe cealalta, din pacate dealungul istoriei, cei putini i-au dominat pe cei multi. Pana cand clasa muncitoare nu va deveni constienta de potentialul sau, si de locul ingrat pe care il are in istorie, umanitatea este sortita sclaviei, de catre cei putini, cei inumani. Este nevoie de un front comun intre nationalisti si socialisti, un potential aliat pt miscari revolutionare, in toate tarile, il reprezinta biserica, doar daca aceasta va inceta sa mai planga si sa se zbata pt vechea ei pozitie dominanta din istorie alaturi de burghezie, doar daca vor renunta la noncombat, si la proponentii vechii oranduiri (monarhistii convinsi), atunci putem vorbi de solutii. As mai adauga ca trebuie facuta distinctie intre nationalistii de tip Corneliu Zelea Codreanu si nationalistii de tip Gheorghe Gheorghiu Dej, si distinctie intre adevaratii socialisti (marxisti) si socialistii de caviar (social-democratii).

fain discurs luat depe net homosexuali de astea ca tine sant multii
nike00 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2008, 17:35   #146
ciupanezu
Registered User

ciupanezu's Avatar

Quote:
Originally Posted by nike00
esti total pe din afara.
Old 04-10-2008, 17:42   #147
Hel
Registered User

Hel's Avatar

Quote:
Originally Posted by nike00
Sigur poti mai mult decat atat.
~Marcus Aurelius

Old 04-10-2008, 18:22   #148
ciupanezu
Registered User

ciupanezu's Avatar

sigur ca poate.doar ca efectele globalizarii si incalziri globale l`au luat pe nepregatite!
Old 06-10-2008, 14:21   #149
Alex Popescu
Registered User

Alex Popescu's Avatar

Quote:
Originally Posted by Hel

Hell...in momentul in care ce spui tu ar fi posibil, ar insemna ca omenirea a evoluat, a trecut peste niste probleme de casta, prejudecata, ca biserica isi lasa interesele meschine la o parte si se ocupa de binele social, general (nu ca asta ar fi rolul bisericii,dar trec peste asta). Asta seamana mai degraba a evolutie spirituala in opinia mea. Iar o evolutie spirituala nu prea are nevoie de "revolutie". Nu am inteles corect ce ai spus tu? Corecteaza-ma te rog.
Old 06-10-2008, 15:03   #150
BogdanMM
Registered User

BogdanMM's Avatar

cand se va inventa o masinarie care sa anuleze trasaturile negative umane, sau sa spele creiere, adica lacomia, parveitismul, hotia, meschinaria, machiavelismul, ura, invidia, etc... iar omul va ramane doar cu parti pozitive (desi universal vorbind asa ceva nu ar fii corect dpdv al ``cunoasterii``) .. atunci o sa fie Paradisul pe Terra, adica... niciodata ... intotdeauna vor exista paturi sociale .. discrepante economice, oligarhii in democratii etc ...
iar ideile lui Marx vor ramane la nivel de utopie ...

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules