Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ORICE ALTCEVA
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-07-2011, 13:56   #1
l1on12
Registered User

l1on12's Avatar

Red face p90x

Salut, sunt nou pe forum ! Cu ceva timp in urma am vazut programul p90x si am zis sa il folosesc pana slabesc ceva (p90x + dieta bogata in proteine) as vrea o parere despre acest p90x ! si ceva sfaturi , am inaltimea: 1.77 si 109 kg ... e cam nasol , dar vreau sa ma apuc de sport si am zis pentru prima data sa incerc p90x ! Asptept sfaturile voastre , Cu respect l1on12! Va multumesc!
l1on12 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2011, 15:42   #2
A4tech
Registered User

A4tech's Avatar

Ce este acest P90 , un nou model de la sony ericson ? Daca vrei sfaturi referitor la acest program ofera mai multe detalii, doar nu crezi ca sta careva sa caute pe gugal in ideea de a te ajuta pe tine.
A4tech is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2011, 15:52   #3
l1on12
Registered User

l1on12's Avatar

P90X & P90X+ Plus - Extreme Home Fitness Exercise (video)
este un program de Fitness si culturism.. ce contie urmatoarele ex:Chest & Back......Plyometrics........Shoulders & Arms....Ab Ripper X.....Kenpo Cardio Plus.....Yoga X.........Cardio X.. un mic filmulet cu transformarile acestui program: http://www.youtube.com/watch?v=Qk-FhorD9dM si http://www.youtube.com/watch?v=xCI7k...eature=related
Old 27-07-2011, 20:35   #4
ovidiu26
Registered User

ovidiu26's Avatar

P90X e folosit pentru a slabi pentru a da jos din grasime dar si in acelasi timp pentru a-ti pastra sau a-ti creste masa insa e folosit de majoritatea acasa (home workout) . Dupa mine e un program foarte bun e folosit de multa lume mai ales in USA , pe la noi nu prea a ajuns acest "curent" . Din cate stiu eu pentru a putea obtine p90x trebuia sa comanzi dvd-urile unde iti arata exercitiile, echipamentul necesar si dieta pe care trebuie sa o urmezi. Daca vrei sa slabesti e bun pentru tine insa nu il executi pana slabesti 3 kg il folosesti pana la sfarsit (120 days).
ovidiu26 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2011, 20:40   #5
Lukian
Registered User

Send a message via Yahoo to Lukian
http://www.youtube.com/watch?v=UN3w-dhibcA
Old 27-07-2011, 22:40   #6
l1on12
Registered User

l1on12's Avatar

Quote:
Originally Posted by ovidiu26
P90X e folosit pentru a slabi pentru a da jos din grasime dar si in acelasi timp pentru a-ti pastra sau a-ti creste masa insa e folosit de majoritatea acasa (home workout) . Dupa mine e un program foarte bun e folosit de multa lume mai ales in USA , pe la noi nu prea a ajuns acest "curent" . Din cate stiu eu pentru a putea obtine p90x trebuia sa comanzi dvd-urile unde iti arata exercitiile, echipamentul necesar si dieta pe care trebuie sa o urmezi. Daca vrei sa slabesti e bun pentru tine insa nu il executi pana slabesti 3 kg il folosesti pana la sfarsit (120 days).
ok .. ms mult ovidiu , am deja dvd-urile.. . Incep sa ma apuc de el mersi mult!
Old 27-07-2011, 23:15   #7
EvOLvE
Registered User

EvOLvE's Avatar

Eu zic asa : te apuci sa mananci sanatos adica tai carbohidratii cat poti din alimentatie ,grasimi asa si asa ,iar proteina cat poti iar apoi te duci frumusel la o sala de forta si te apuci sa bagi circuit serios cateva luni + odihna buna si asa ai sa vezi rezultate.Lasa prostiile alea de P90x ca acasa e altfel cand faci, iar la sala e alta atmosfera.Bafta

Last edited by EvOLvE : 27-07-2011 at 23:50.
EvOLvE is offline   Reply With Quote
Old 28-07-2011, 09:34   #8
dedera
Registered User

P90X este un program complicat pentru omul de rand si mai mult ca sigur nu o sa te tii de el iar daca te vei tine nu vei avea rezultatele din filmuletele lor.De curiozitate,stii cum se obtine un corp ca al tipului din primul filmulet?In opinia mea tipul ala s-a ingrasat ''la comanda'',de la burta aia la definirea pana la sange fara grasime pe abd inferior...hmm,bate la ochii.Tipul din al 2-lea film se apropie de realitate.

One major thing that stands in between you and the fulfillment of your dream
is the willingness to start,the courage to move ahead and the faith to finish !

The only supplement people need is motivation !
dedera is offline   Reply With Quote
Old 28-07-2011, 11:04   #9
Zuke
Registered User

Zuke's Avatar

Am mai vazut ca profesorii formului n-au auzit de p90x eu il stiu ca pe un program foarte cunoscut
Dar pentru asta stii ca ai de cumparat cd-uri de la ei cu programul de lucru?
Old 28-07-2011, 16:50   #10
l1on12
Registered User

l1on12's Avatar

Quote:
Originally Posted by Zuke
Am mai vazut ca profesorii formului n-au auzit de p90x eu il stiu ca pe un program foarte cunoscut
Dar pentru asta stii ca ai de cumparat cd-uri de la ei cu programul de lucru?
da am dvd-urile cu tot programul , nutritie, video , calendarul de fitnes .. etc !
Old 28-07-2011, 18:15   #11
Zuke
Registered User

Zuke's Avatar

Esti tare atunci succes. Incearca sa tii evidenta prin poze ca sa vezi progresul.
Old 28-07-2011, 22:59   #12
ovidiu26
Registered User

ovidiu26's Avatar

Quote:
Originally Posted by dedera
P90X este un program complicat pentru omul de rand si mai mult ca sigur nu o sa te tii de el iar daca te vei tine nu vei avea rezultatele din filmuletele lor.De curiozitate,stii cum se obtine un corp ca al tipului din primul filmulet?In opinia mea tipul ala s-a ingrasat ''la comanda'',de la burta aia la definirea pana la sange fara grasime pe abd inferior...hmm,bate la ochii.Tipul din al 2-lea film se apropie de realitate.

Depinde si de persoana, mie unu nu mi se pare un program complicat. Orisicat din video alea 2 decat al 2-lea e real si ala cu programu prelungit(dublu) aici mai e vorba si despre promovare, marketing. Lionel daca vrei sa vezi progrese reale intra pe siteul bodybuilding si cauta acolo la ei p90x p forum si o sa vezi progrese reale.
Old 16-08-2011, 12:25   #13
rottie
Registered User

rottie's Avatar

l1on, te-ai apucat de P90X?

Eu am inceput programul pe 31 iulie. Sunt f incantata, antrenamentele imi plac mult si rezultatele se vad de la o saptamana la alta (ma refer la numarul de flotari, tractiuni etc)
Old 18-08-2011, 11:36   #14
Kenji11
Registered User

Kenji11's Avatar

Cei care vreti programul p90x cautati-l pe filelist e pus de vreo 3 ori full pdf+video
Old 19-08-2011, 09:12   #15
rottie
Registered User

rottie's Avatar

kenji, programul se gaseste, dar in RO nu prea e cautat )

eu fac in continuare antrenamente aproape zilnic. azi e ziua 20: kenpo (arte martiale).
Old 19-08-2011, 09:37   #16
Kenji11
Registered User

Kenji11's Avatar

multe se gasesc ,dar in RO nu sunt cautate !
Old 23-08-2011, 09:35   #17
rottie
Registered User

rottie's Avatar

am gantere de 1,5 kg. la unele exercitii ar merge o greutate mai mare, dar nu vreau sa-mi cumpar gantere (peste 2-3 luni ma mut definitiv din tara). sa fac mai multe repetari (peste 15)?
Old 29-08-2011, 08:32   #18
rottie
Registered User

rottie's Avatar

revin cu rezultatele din prima luna.
am ramas la aceleasi kg, e perfect ca asta vroiam. mi-a scazut BF de la 26% la 25,2%, am dat jos 2 cm din sold si 1 cm de la picior (sus).

ma simt f bine, datorita antrenamentului de yoga (nu cel din program, ci altul mai simplu de incepatori) nu mai am dureri de spate, pot sa fac mai multe tractiuni si flotari. tot cu ajutor, dar fac mai multe

nu am primit raspuns la intrebarea de mai sus, asa ca am continuat sa fac intre 12-15, dupa cum zice instructorul.
Old 29-08-2011, 16:04   #19
ovidiu26
Registered User

ovidiu26's Avatar

Faci cum zice instructoru. Ideea la P90X este sa scada BF si sa creasca masa musculara printr-o dieta hiperproteica. Daca respecti tot ce zic ei inclusiv dieta o sa ai rezultate foarte bune.

ON: Pauza pana pe 15 iulie! PREPARE! BAC .
Old 30-08-2011, 12:01   #20
rottie
Registered User

rottie's Avatar

incerc sa am peste 60 g proteina/zi (am 57 kg). sper sa ajung la un BF de 23-24% si cred ca e posibil in cele 2 luni care au mai ramas.
Old 30-08-2011, 12:17   #21
Lukian
Registered User

Mananci foarte putina proteina pentru cineva care se antreneaza in fiecare zi.
Old 30-08-2011, 12:30   #22
rottie
Registered User

rottie's Avatar

cam cat ar trebui sa am? 1,5g/kg?
Old 30-08-2011, 12:33   #23
Lukian
Registered User

25-30% din totalul caloric.
Old 30-08-2011, 14:00   #24
ovidiu26
Registered User

ovidiu26's Avatar

Mananca 2g chiar 2g jumate pe kgcorp daca chiar vrei intradevar rezultate. Cum la 57 de kg ai bodyfat 23-24% / , ce inaltime ai?

ON: Pauza pana pe 15 iulie! PREPARE! BAC .
Old 30-08-2011, 15:15   #25
rottie
Registered User

rottie's Avatar

lukian - mananc in jur de 2200 calorii pe zi. 25% proteine ar inseamna 140 g si ar fi mai mult de 2g/zi, din cate am inteles asta ar fi maximul pentru a nu face exces de proteine. oricum o sa mananc mai multe proteine incepand de azi.

ovidiu - am 1,65. m-am cantarit cu un cantar care imi arata si procentajele de grasime, muschi si apa (nu stiu daca e f corect, sper ca este). acum am 25,2.
in carticica de nutritie de la P90X, "fit range" la femei e intre 21 si 24%, deci as vrea sa ma incadrez in procentele respective.
Old 30-08-2011, 15:50   #26
Lukian
Registered User

In primul rand 2200kcal sunt cam multe pentru slabire. Cred ca va trebui sa mai maresti deficitul caloric.

Cei ce propaga ideile precum excesul de proteine ar cauza probleme de sanatate la cei care nu prezinta afectiuni hepatice sau renale(cei sanatosi) nu prea au studii care sa ateste acest lucru.

Recomand in urma lecturilor de specialitate si experientei pana in momentul de fata: pentru sedentari 12-15% din totalul de kcal ar trebui sa fie compus din proteine iar pentru cei implicati in activitati fizice in mod regulat 25-30%.

Nu sunt adeptul dietelor super-ridicate in proteine promovate de firmele de suplimente si care au luat avant in ultimii ani dar sustin ca in aceasta cantitate pe care o recomand eu este necesara si foarte importanta pentru organism.

Nu sunt de acord cu formulele mai empirice de genul 2g/kg corp pe zi deoarece compozitia corpului este foarte diferita la majoirtatea persoanelor.
Old 30-08-2011, 18:09   #27
rottie
Registered User

rottie's Avatar

lukian - multumesc pentru sfaturi.
nu vreau sa slabesc in kg, din cauza asta am o dieta de 2200 calorii. vreau sa-mi scada BF-ul si cativa cm din talie. o sa cresc proteinele si daca in 2 saptamani nu se schimba nimic o sa scad din calorii.
Old 14-04-2012, 10:38   #28
rottie
Registered User

rottie's Avatar

Anul trecut nu am reusit sa termin P90X, mi s-a stricat calculatorul de 2 ori, apoi m-am mutat din tara. Intre timp m-am ingrasat 5 kg pentru ca aproximativ la fel, dar fara sport.
Pe 2 ianuarie am inceput P90X si l-am terminat in aprilie. Iar de cateva zile am sunt la tura 2 de P90X.

rezultate dupa prima tura:
- am slabit 4 kg din grasime si am pus 2 kg de muschi (calculat cu un excel din p90x)
- body fat-ul a scazut de la 31.65% la 25.93%
- am slabit 7,5 cm din talie si 4 cm din sold
- la primul antrenament cu flotari din ian am facut 28, iar la ultimul antrenament cu flotari din martie am facut 100
- am ajuns la marimea 36 de la 38

cred ca in medie am mancat in jur de 2200-2300 calorii. dupa antrenamente luam un shake cu proteina de zer.
in afara de P90X, merg mult, cam 1-2 ore pe zi, chiar mai mult. iar de cateva saptamani am inceput sa alerg, cam 1-2 ori pe saptamana, depinde de cum e vremea.
Old 14-04-2012, 11:05   #29
Lukian
Registered User

Felicitari pentru rezultate! E important ca tu sa fi multumita.
Pe viitor daca vei mai avea nelamuriri, te asteptam sa le solutionam.
Old 18-04-2012, 13:44   #30
rottie
Registered User

rottie's Avatar

multumesc. o sa revin cu rezultatele dupa tura 2 de P90X si cu intrebari, daca o sa fie cazul

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules