Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-05-2017, 11:56   #1
inktek09
Registered User

Antrenament

Salutare, ma puteti ajuta cu niste informatii ?
Eu fac : piept-triceps-abdomene
spate-biceps-abdomene
umeri-trapez-abdomene
picioare-abdomene-cardio
cardio-abdomene
Este ok cum procedez?As dori sa iau niste multivitamine RECLAMA , dar imi este frica sa nu ma ingras..considerati ca sunt ok sa le iau ?
Am 1.77 si 76kg, as vrea sa ajung la 70kg, am ceva grasime pe burta si pe coapse, nu exagerat, dar se observa. Odata la 2 zile ma duc de 2 ori pe zi la sala, pentru ca sunt liber, lucrez ziua grupele mari, iar seara fac cardio si abdomene.Ziua exclud cardio si abdomen din program.Fac sala de 1 luna si 2 saptamani, am inceput de la 80kg.
Ma gandeam daca pot face: piept si spate separat
biceps-triceps
picioare
abdomenele si cardio ramane sa vad eu cum sa le organizez..
inktek09 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2017, 18:50   #2
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

1- suntem la rubrica antrenament, deci nu discutam de suplimente
2-hai sa respectam reguluile si sa nu introducem reclame la produse concurente
3-slabirea se produce 80% din dieta si 20% din antrenamente.
Old 17-05-2017, 19:37   #3
inktek09
Registered User

Ok, imi cer scuze pentru reclama si multumesc pentru raspuns.Inca sunt nelamurit daca este ok cum fac sala, la grupe ma refer.
Old 19-05-2017, 12:01   #4
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Ca program poti combina o grupa mare si una sau dou mai mici din apropiere.Pentru inceput nu te-as sfatui sa lucrezi doua grupe mari odata=piept+spate
Old 01-06-2017, 13:37   #5
cristik22
Registered User

Impatirea pe grupa nu e atat de relevanta pentru scopul tau, ci mai degraba as zice sa fii cat mai activ chiar si in zilele in care nu poti merge la sala.Am auzit o gramada de persoane care se plang ca nu pot slabi desi mananca 1-2 mese pe zi si merg la sala, insa principala cauza din cauza careia nu pot slabi este sedentarismul, programul dezorganizat si lipsa de interes.Bafta!
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-2017, 12:31   #6
inktek09
Registered User

Quote:
Originally Posted by cristik22
Impatirea pe grupa nu e atat de relevanta pentru scopul tau, ci mai degraba as zice sa fii cat mai activ chiar si in zilele in care nu poti merge la sala.Am auzit o gramada de persoane care se plang ca nu pot slabi desi mananca 1-2 mese pe zi si merg la sala, insa principala cauza din cauza careia nu pot slabi este sedentarismul, programul dezorganizat si lipsa de interes.Bafta!
sunt mai ok acum, am slabit 8 kg, am inceput sa iau niste aminoacid, mai greu acum cu dezvoltarea bratelor
Old 19-06-2017, 09:29   #7
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Cu rabdare le rezolvi pe toate!E bine ca ai slabit!Fi cat mai activ, cum ti-a scris si cristik!
Old 21-06-2017, 00:16   #8
inktek09
Registered User

Quote:
Originally Posted by Cristian Neagu
Cu rabdare le rezolvi pe toate!E bine ca ai slabit!Fi cat mai activ, cum ti-a scris si cristik!
merge sa bag piept-triceps / spate-biceps si in aceasi saptamana sa bag si biceps-triceps? sau las piept si spate separat daca vreau sa fac biceps-triceps ? cat despre abdomen, am o nelamurire, pot face abdomene in fiecare sedinta? sau il solicit prea mult ?
Old 21-06-2017, 07:48   #9
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Bratele nu sunt o grupa mare sa le lucrezi asa des.Deci e suficient odata, ca oricum participa la antrenarea pieptului, spatelui.Abdomenul are multe parti, superior, inferior, lateral, deci poti sa il imparti.
Old 02-07-2017, 17:24   #10
cristik22
Registered User

Atentie mare, in combinatia piept+triceps, maxim 4-5 serii pt. triceps si in combinatia spate+biceps, maxim 2-3 serii pt. biceps.Sunt grupe mici, usor de supraantrenat.Lucrate separat, poti urca pana pe la 8-10 serii la triceps si 5-7 la biceps, dar distantate la 3-4 zile fata de grupele mari.
Old 10-07-2017, 00:16   #11
inktek09
Registered User

Quote:
Atentie mare, in combinatia piept+triceps, maxim 4-5 serii pt. triceps si in combinatia spate+biceps, maxim 2-3 serii pt. biceps.Sunt grupe mici, usor de supraantrenat.Lucrate separat, poti urca pana pe la 8-10 serii la triceps si 5-7 la biceps, dar distantate la 3-4 zile fata de grupele mari.
pai la triceps si la biceps lucrez cate 3 serii 12 repetari ( ex : prima serie biceps cu ganterele 7,5 kg / a doua 10 kg / a treia serie 12,5 kg / a 4 a serie o bag doar pe mana stanga la biceps pentru ca bicepsul de la mana stanga este mic..vizibil fata de dreapta...vreau sa le echilibrez cumva...in timp, am inteles ca este greu sa le egalezi. iar ca exercitii fac 3-4 exercitii pentru triceps si biceps..
Old 10-07-2017, 15:18   #12
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

12 serii pentru o grupa asa de mica cum e bicepsul, nu e deloc putin.
Old 10-07-2017, 22:15   #13
cristik22
Registered User

Ceva tipic pentru incepatorii din sali.Nimeni nu se gandeste la corp ca un intreg si ca acesta creste proportional, in mare masura datorita exercitiilor compuse precum genuflexiuni, indreptari, ramaturi, tractiuni, flotari la paralele, impinsuri cu bara.Tot ce e greu se exclude si se pastreaza doar ce este usor...Dupa 5 ani de sala am ajuns la concluzia ca nu am nevoie de exercitii de izolare pentru brate.De ce? Doar se umfla pe moment datorita unei mai mari retentii de glicogen, dupa care se desumfla la marimea initiala, marime datorita exercitiilor compuse in totalitate.Asa ca ai face bine sa iti regandesti rutina de antrenament.
Old 11-07-2017, 00:25   #14
inktek09
Registered User

Quote:
Originally Posted by Cristian Neagu
12 serii pentru o grupa asa de mica cum e bicepsul, nu e deloc putin.
Dvs. ati imultit 4 exercitii x 3 serii ?
@cristinik22, tu cand ai spus "Atentie mare, in combinatia piept+triceps, maxim 4-5 serii pt. triceps si in combinatia spate+biceps, maxim 2-3 serii pt. biceps." Ce inseamna asta? 1 serie pentru fiecare exercitiu ?
Old 11-07-2017, 16:35   #15
cristik22
Registered User

Serii de lucru totale, nu serii pe exercitiu.
Old 11-07-2017, 18:01   #16
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Da, 12 serii per total.Bicepsul este una din grupele mici.
Old 11-07-2017, 21:22   #17
inktek09
Registered User

Quote:
Serii de lucru totale, nu serii pe exercitiu.
mama..pai la cum imi creste mie bicepsul (mai deloc) inseamna ca o sa imi ia ceva sa-l definesc ) febra musculara nu prea fac la el..decat daca fac mai multe serii...ok, am sa incerc cum spuneti voi :P sper sa am rezultate bune, nu va suparati ca va tot stresez si va cer ajutorul
Old 11-07-2017, 23:02   #18
cristik22
Registered User

Nici nu o sa creasca din exercitii de izolare prea mult.Trebuie sa incarci bara calumea la exercitiile de baza daca vrei sa creasca bratele.De exemplu, eu a trebuit sa ajung sa imping la piept 100kg si sa fac ramat cu bara cu 100kg + Indreptari cu 140kg, flotari la paralele + tractiuni cu 100kg (greutate totala) ca sa am 38.5cm in brat la rece.Pentru fiecare 1 cm in brat, trebuie sa pui cam 3-4kg de muschi pur si vreo 15% incarcatura in plus pe bara la ex. de baza.Deci la un calcul simplu:

Sa zicem ca ai 36cm in brat si impingi 70kg la piept pentru o repetare:

70kg =>> 36cm
80.5kg =>> 37cm
93kg =>> 38cm
107kg =>> 39cm
123kg =>> 40cm
141.5kg =>> 41cm
163kg =>> 42cm
188kg =>> 43cm

Deci pentru fiecare crestere cu 15% la exercitiile de baza, masa musculara va creste cu 3-4kg, bratele, gambele si gatul cu 1cm, coapsele cu 2cm, pieptul, spatele si umerii cam cu 3.5-4cm.

Exercitiile de izolare au rolul lor, dar sunt complementare, adica te ajuta intr-o dezvoltare mai aromonioasa a corpului si ajuta si cu cresterea greutatilor la ex. de baza, DAR ex. de baza sunt cele care construiesc masa musculara.Sper ca ai inteles ceva din toate astea.Bafta!
Old 14-07-2017, 00:52   #19
Mayran
Registered User

Quote:
Nici nu o sa creasca din exercitii de izolare prea mult.Trebuie sa incarci bara calumea la exercitiile de baza daca vrei sa creasca bratele.De exemplu, eu a trebuit sa ajung sa imping la piept 100kg si sa fac ramat cu bara cu 100kg + Indreptari cu 140kg, flotari la paralele + tractiuni cu 100kg (greutate totala) ca sa am 38.5cm in brat la rece.Pentru fiecare 1 cm in brat, trebuie sa pui cam 3-4kg de muschi pur si vreo 15% incarcatura in plus pe bara la ex. de baza.Deci la un calcul simplu:

Sa zicem ca ai 36cm in brat si impingi 70kg la piept pentru o repetare:

70kg =>> 36cm
80.5kg =>> 37cm
93kg =>> 38cm
107kg =>> 39cm
123kg =>> 40cm
141.5kg =>> 41cm
163kg =>> 42cm
188kg =>> 43cm

Deci pentru fiecare crestere cu 15% la exercitiile de baza, masa musculara va creste cu 3-4kg, bratele, gambele si gatul cu 1cm, coapsele cu 2cm, pieptul, spatele si umerii cam cu 3.5-4cm.

Exercitiile de izolare au rolul lor, dar sunt complementare, adica te ajuta intr-o dezvoltare mai aromonioasa a corpului si ajuta si cu cresterea greutatilor la ex. de baza, DAR ex. de baza sunt cele care construiesc masa musculara.Sper ca ai inteles ceva din toate astea.Bafta!

Sunt curios de unde scoti cifrele astea,poate asa functioneaza corpul tau da mi-e greu sa cred ca exista in sportul asta un progres asa liniar,aia care imping peste 300 kg la powerlifting cat trebuie sa aiba bratul,70.E ca si cum ai spune ca daca in primul an de sala iei 10 kg masa musculara,asa o sa fie in fiecare an,sa iau asta drept regula
Mayran is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2017, 15:28   #20
cristik22
Registered User

Sunt curios, esti trecut de 36 in brat? Doare, dar pentru brate mari si bine definite (nu salam), e nevoie de greutati mari, la fel ca pentru oricare alta grupa.Si da, corpul meu asa functioneaza, creste masa musculara 3-4kg, creste greutatea cu 12-15% la miscarile de baza de tras si impins, creste si bratu 1cm, si asa functioneaza fiecare organism, dar deh, e greu de crezut.Fraierii aia de castigau Mr America prin anii 50 inainte de era steroizilor erau niste fraieri ca faceau impins din culcat cu 180-200-220kg, impins in spatele capului cu 140-160kg, flotari la paralele cu 100-150kg pe centura si mai ales Marvin Eder ala, mare fraier ca isi rupea mainile cu 200kg pe centura la flotari la paralele si 150kg la tractiuni la cadru.Mare fraier, dar si-a construit brate de 48cm in felul asta, la fel cum le-au construit toti (valabil pentru toate grupele musculare).Campioni precum George Eiferman, John Grimek, Bill Pearl, Clancy Ross, Steve Reeves care stim cu totii cine au fost, aveau 43-45 in brat in forma de concurs si 34-35 in antebrat si lucrau cu greutati inimaginabil de mari...Astia au cu vreo 4-5cm mai mult in antebrat si 4-6 cm in brat mai mult ca mine.O nimica toata nu? Pentru nimica asta toata de 4cm diferenta, e nevoie de vreo 15-16kg de masa musculara 0% grasime si vreo 90% crestere in greutati fata de actualelele mele maximale care nu sunt deloc mici.Aaa si daca ma iei iar cu faze gen de unde scot cifrele astea, pune ma si documenteaza-te ca poate prostul asta (eu) stie ceva, ori daca nu, ramai cu parerea ta ca progresul nu e liniar.Daca nu e liniar, atunci cum e? Ce cauzeaza cresterea daca nu tensiunea mecanica si supraincarcarea progresiva + surplusul caloric? Spune-ne tu.
Old 14-07-2017, 16:21   #21
Mayran
Registered User

Dupa parerea mea n-ar trebui sa te compari cu nimeni decat cu tine,in trecut,pentru ca ce a functionat pentru ei,e foarte posibil pentru tine sa nu functioneze,sau ai tu impresia ca a functionat dar si geneticul poate face o diferenta dinasta.Poti sa ai 42 in brat sau cat ai zis tu,si fara sa lucrezi cu greutati inimaginabil de mari,si intr-o siguranta mai buna,pentru ca asta e mai important decat sa faci ego lifting.Si nu stiu de ce pui accent asa mult pe centimetri in brat,ma si intrebi,esti trecut de 36 in brat? Sunt oameni cu brate cat coada de matura care au studii in domeniu si isi pot da o parere mai pertinenta decat unu cu 50 in brat si nimic in cap
Old 14-07-2017, 16:32   #22
cristik22
Registered User

Daca tu crezi ca poti sa obtii 42 in brat fara greutati mari, hmm, ok.Poti, da, dar nu natural, never ever.
Old 14-07-2017, 16:34   #23
cristik22
Registered User

E imposibil sa obtii un 42 definit, repet, definit, fara sa impingi minim 140kg la piept si fara sa tragi 130-140 la ramat.
Old 14-07-2017, 16:36   #24
cristik22
Registered User

Nu stiu de ce aveti voi impresia ca 3x10 de astea, 3x10 de dastelalte si 3x12 de astelalte si gata facem bratu de 43 si daca vrem 45 mai bagm 3x12 de din astelalte.
Old 14-07-2017, 16:38   #25
cristik22
Registered User

Si astept si eu raspunsul ala, de ce nu e progresia lineara si ce datoreaza cresterea musculara...
Old 14-07-2017, 16:47   #26
cristik22
Registered User

Si inca ceva.Hai sa nu confundam o mai mare retentie de glicogen datorata antrenamentelor de volum mare (bodybuilderii), cu cresterea in dimensiune a fibrelor musculare datorata tensiunii mecanice (powerlifterii, sau bodybuilderii din trecut), ca astea sunt 2 procese total diferite.Una te umfla fara rost si te desumfla in maxim 3-4 zile, cealalta ramane pe o durata mult mai mare.
Old 14-07-2017, 16:51   #27
Mayran
Registered User

Cresterea este datorita stimulului muscular,surplusului caloric(tinand cont de macronutrienti) si recuperare.Iar schema ta cu greutatile este imposibila pentru ca este imposibil un progres continuu al greutatilor pe bara,daca un om la 20 de ani ar tine cont de sfaturile alea,ar insemna ca la 30 de ani ar impinge o tona,sau la ce cifra ajungi in 10 de ani?
Old 14-07-2017, 17:00   #28
cristik22
Registered User

Care stimul??? Tu crezi ca obtii stimul de crestere cu orice greutate si orice exercitiu??? Eu am zis progres linear, nu progres continuu, my friend ca nimeni nu poate progresa la nesfarsit.
Old 14-07-2017, 17:04   #29
cristik22
Registered User

Si gata, nu mai imi bat capul cu Gica contra din astia ca tine care nu cred nimic.Documenteaza-te si vei vedea ca am dreptate.
Old 14-07-2017, 17:06   #30
cristik22
Registered User

Nici macar nu esti in stare sa imi spui factorul principal responsabil pentru cresterea miofibrelor in diametru.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules