Go Back   FITNESS . NUTRITIE . ANTRENAMENT . CULTURISM . SUPLIMENTE NUTRITIVE . SCADERE IN GREUTATE > ANTRENAMENT
User Name
Password
FAQ Members List Calendar Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-09-2016, 21:21   #1
Madal1n22
Registered User

Talking Antrenament pentru pierdere in greutate

Salut ma numesc madalin si am 17 ani ,90kg si 1,75 ,endomorf
Sunt pus pe slabit inainte mancam cam 3000 calorii foarte multe dulciuri si sucuri.Intr-o zi eram curios sa vad cat zahar contin dulciurile pe care le mancam aproape in fiecare zi ,dupa ce m-am consultat am ramas socat acum mananc in jur de 2000 calorii sau putin peste pe zi ,nu mananc nimic special ce face mama supe ,ciorbe pui la gratar la cuptor etc,pentru inceput am lasat dulciurile si sucurile aproape in totalitate in 3 sapt am baut 5 pahare de suc maxim (inainte beam 2l pepsi in 2 zile)si sincer nu vad nicio diferenta (stiu ca trebuie sa ai rabdare dar eu nu prea stau bine la acest capitol)acum ma voi apuca de sala vreau sa stiu cam ce exercitii as putea face la sala pentru a slabi fara sa punem in disctuie exercitile cu grupele de muschi si daca exista vreun supliment sa ma ajute vitamine minerale etc. help me pls
PS : am citit pe net ca nu e bine sa mananci seara iaurturi,fructe etc :-??
Madal1n22 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2016, 08:51   #2
cristik22
Registered User

Exercitii de baza care sa implice cat mai multe grupe de muschi: genuflexiuni, indreptari, tractiuni, flotari + antrenament aerob: banda, bicicleta, sprinturi, mers alert in aer liber, urcat/coborat scari.Pe partea de nutritie...ar trebui sa stii ca un pahar de suc de 250ml contine aprox. 28g de zahar si nu are ce cauta in aceasta ecuatie, dar pentru detalii trebuie sa faci topic la rubrica nutritie.
cristik22 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2016, 10:19   #3
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Salut Madalin!E bine ca ai decis sa slabesti si sa controlezi ce alimente mananci.Problema e relativ simpla ca la matematica: mananci mai putin decat consumi.Prolema se pare ca e la capitolul consum.Asa cum ti-a recomandat Cristik, ai nevoie sa faci exercitiile de baza si alergare, joc in aer liber , bicicleta, role, etc.Corpul nu raspunde instant, ca nu este masina, dar daca vei controla alimentatia si vei face miscare suficienta , vei slabi.
Miscare la varsta ta ar trebui sa faci zilnic, sala poti de 3ori pe saptamana.
PS-inotul te ajuta mult, dar si mersul pe bicicleta.
Old 30-09-2016, 20:00   #4
Madal1n22
Registered User

Multumesc pentru sfaturi cand faceam sala ma duceam de 5 ori pe saptamana iar cand ma simteam obosit de 3-4 ori ma voi reapuca si voi lasa toate porcariile deoparte sper ca acum lasand dulciurile si sucurile sa se vada o diferenta si 100g pe sapt m-ar motiva sa continui si sa trag din ce in ce mai tare
Madal1n22 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-2016, 05:55   #5
Cristian Neagu
Registered User

Cristian Neagu's Avatar

Nu te mai cantari, masoara perimetrele.Daca iti creste masa musculara, pe cantar o sa fii mai greu dar pe haine o sa vezi ca esti mai slab.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules